Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

2 Yıllık Tedavi Sonrası Felç Olan Kolunu ve Parmaklarını Yeniden Kullanabildi

Bursa’da merdivenden düşmesi sonucu sol omzu çıkan Aziz Dumanova’nın kolu ve parmakları felç oldu. Dumanova, 2 yıldır gördüğü tedavi sonucu kullanamadığı parmaklarını ve kolunu kullanmaya başladı.

2 yıl önce merdivenden düşen 49 yaşındaki Aziz Dumaova’nın omzu yerinden çıktı. Sol kolunu kıpırdatamayan Dumaova, damar zedelenmesi sonucu 7 ameliyat geçirdi. Kolunun tüm hareket kabiliyetini kaybeden Dumanova, fizik tedavi sonucu parmaklarını ve kolunu hareket ettirmeye başladı.

Romatem Hastanesi’ne gelmeden önce kolunu hiç hareket ettiremediğini belirten Dumaova , “Yaklaşık 2 senedir burada tedavi görmekteyim. Hocalarımızın ve çalışanların göstermiş olduğu gayret sonucu bu noktaya geldik” dedi.

Aziz Dumaova’nın omuzda ciddi bir hareket kısıtlılığı ve tüm kol eklemlerinde güçsüzlük şikayetiyle hastaneye başvurduğunu belirten Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bursa Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Nurten Küçükçakır, “Bir düşme sonrasında omuz ekleminde bir çıkık meydana gelmiş. Çıkığın damarı yırtması sonucu “hematom” dediğimiz kan birikintisi oluşmuş. Oluşan kan birikintisi ise kitle etkisiyle omuz ekleminin alt kısmından geçen sinirlere bir baskı oluşturmuş. Bunun sonucu bütün kolu uyaran ve hareketini sağlayan sinir ağına baskısı sonucu kolu felç durumundaydı” dedi.

Hastanın çok sayıda ameliyat geçirdiğine de değinen Küçükçakır, “Ufak” diye tabir edilen çıkık, çok ciddi soruna sebep olmuş. Hem damar hem de sinir yaralanması geçirmiş. Yapılan ameliyatlar sonrasında rehabilitasyon için bize başvurdu. Kolunu kullanamaz haldeydi. Ciddi bir omuz ve kol ağrısı vardı. Hastaya özel düzenlediğimiz rehabilitasyon programıyla birebir fizyoterapistlerimiz ile çalıştı. 2 yıldır özel olarak tedavisi devam ediyor. Hem hissiyatı toparlamakla alakalı duyu eğitimleri, kasları kuvvetlendirmek amaçlı güçlendirme egzersizleri, hem de hareketleri açma amaçlı terapiler uygulandı. Bunun dışında ergo terapi ünitemizle hastamızın ince becerilerini geliştirmeye devam ediyoruz. Parmak ve elinin kullanılmasını arttırıyoruz. Ek olarak da robotik rehabilitasyon cihazımızdan faydalanıyoruz. Dirsek, el bileği ve parmak robotu ile kaslarını kuvvetlendiriyoruz” diye konuştu.

Büyük bir ilerleme kaydettiklerini belirten Küçükçakır, “Şu anda omuzunu, bileğini ve parmaklarını hareket ettirmesi artıyor. Bazı kaba hareketler de kolunu kullanmaya da başladı. Uyguladığımız ayrıntılı rehabilitasyon egzersizleriyle hiç hareket etmeyen kolu canlandırdık” dedi.

Haberin Devamı

Bursa

Bursa’nın bu mahallesine virüs uğramadı

Dünya koronavirüs ile mücadelesini sürdürürken, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki Alacaat Mahallesi örnek bir davranış sergiledi. 90 gün boyunca kendini izole eden köye kimsenin girişine izin verilmezken, köyden gidenlerin geri dönüşüne de müsaade edilmedi.

Haber Giriş:

on

Türkiye koronavirüsün görüldüğü ilk günden itibaren aldığı önlemlerle dünyaya örnek olurken, Mustafakemalpaşa ilçesi Alacaat Mahallesi sakinleri ilginç bir dayanışma sergiledi. Tedbir amacıyla dışarıdan misafir kabul etmeyen ve tedbirlerin sıkı sıkıya uygulandığı mahallede, ihtiyaçlar da mahallelinin imkanlarıyla karşılandı.

Alacaat Mahalle Muhtarı İlhan Sadık, “İlk virüs görüldüğü günden itibaren Bursa veya ilçe merkezine göç eden mahalle sakinlerimiz bize teklifte bulundular. ’Köydeki yaşlılara sahip çıkalım ve köye gelmeyelim’ dediler. Biz de mahallemize sahip çıktık. Ramazan ve bayram dahil olmak üzere kimse gelmeyip herkes uzaktan bayramlaştı. Bu tür tedbirlerde devlet ne kadar dikkatli ise bizim vatandaşlarımız da dikkatli. Yaptıkları duyarlı davranışları için herkese teşekkür ediyorum. Aldığımız tedbirler sayesinde çok şükür korona virüs hiç görülmedi.” dedi.

3 aydır köylerine gelmeyen Yüksel Bayram da “Bu süreç başladıktan sonra köy halkımız böyle bir karar aldı. Bizimde yakınlarımız olmasına rağmen köyümüze gelmedik. 1 Haziran itibariyle normalleşme süreci başladığı için bende köyüme ziyarete geldim” diye konuştu.

Devam Et

Bursa

Bursa’da sarımsağın fiyatı etiketi yakıyor!

Haber Giriş:

on

Sarımsağın kilosu 100 lira oldu, fiyatı gören vatandaş şaşkına dönüyor. Görenler gözlerine inanmasa da kilogram yerine gram gram satışı yapılıyor.

Geçen seneden kalan ve bitme noktasına gelen sarımsak 100 lira olmasına rağmen yine de rağbet görüyor.

Bursa’nın İnegöl İlçesinde kurulan semt pazarında vatandaşlar fiyatı duyuncu şok oluyor.

Sarımsak satan Semih Şeker konuyla ilgili şunları söyledi. “Yerli sarımsak satıyoruz. Geçen seneden kalan ürün ve çok az kaldı. Sadece iki kişide kaldı. Onlar da kendilerini kasıyor. Üzerine 5 lira koyup satıyoruz. Vatandaş rağbet ediyor ama kimisi de kızıp almadan gidiyor”

Özellikle Suriyelilerin sarımsağa ilgi gösterdiğine vurgu yapan Şeker, “Suriyeliler genelikle bir kaç kilo alıyor. Onlar yemeklerinde genelikle soğan yerine sarımsak kullanıyor. Kendileri de söylüyor, böylelikle hastalıktan korunuyorlar. Adamları takdir etmek lazım. Biz “kokuyor” diye yemeklerimize katmıyoruz. Taze olan sarımsak da var. Onun demedi ise 25 lira. İlerleyen günlerde bunun fiyatı daha da düşer. Bunu isteyen de var ama eski kurutulmuş sarımsak daha çok aranıyor”

Devam Et

Bursa

Bursa Yenişehir Havalimanı yine unutuldu

Haber Giriş:

on

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 28 Mart tarihinde ülke genelinde iç ve dış hat uçak seferleri durduruldu.

Türkiye’nin normalleşme planı ve seyahat yasaklarının kalkmasıyla otobüs firmaları gibi uçaklarda yolcu taşımacılığına yeniden başladı. Türk Hava Yolları önceki gün ilk seferini gerçekleştirdi

Bursa’da normal şartlarda Ankara, Gaziantep, Erzurum, Muş, Trabzon ve Diyarbakır’a karşılıklı seferler düzenleniyordu.

AnadoluJet yaptığı dünkü açıklamasında hangi illere seferlerin başlayacağını duyurdu. 4-21 Haziran tarihleri arasında başlayacak olan seferelerin içerisinde Bursa bulunmuyor.

Yenişehir Hava-limanı’ndaki tüm gelişmeleri neredeyse anlık takip eden İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Duman, sosyal medyadan hemen sitem dolu mesajıyla konuyu dile getirdi. Duman, Anadolujet’i etiketleyerek, ‘Yine şaşırtmadınız. Bursa diyorum. Biliyorsunuz değil mi? Yenişehir Havalimanı var hani. İç hat dış hat bir şey anımsatmıyor mu? Ne dersiniz’ yazdı.

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, seçildiği günden beri Yenişehir Havalimanı’ndan sefer sayısının arttırılması, kargo hizmetleri üssü olması için çalmadık kapı bırakmadı.

Bursa Hakimiyet Gazetesi yazarı Namık Göz, bu durumu AK Parti Bursa milletveki Mustafa Esgin’e sordu. Esgin, hemen AnadoluJet Başkanı Şamil Karakaş ile bir görüşme gerçekleştirdi. “Onun verdiği bilgiye göre, İstanbul ve Ankara’dan uçuşlar başlamış. Onun dışında hiçbir uçuş planlanmamış henüz. Yapılan iki merkezden direkt ve çapraz uçuşlar diye adlandırılıyor. Bursa uçuşları ayrı kategoride geçiyormuş. Planlamayı yaparken sivil havacılık kuralları dikkate alınmış. Kademeli geçiş olacakmış. Önümüzdeki aylarda Bursa’da açılacakmış.”

Devam Et

Trend