#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

5 ilin daha seçim anketi sonuçları açıklandı

Haziran 2023’te yapılacak seçimlere yönelik siyasi partilerin çalışmaları sürerken, araştırma şirketleri de anketlerine devam ediyor. ORC Araştırma da bu kapsamda gerçekleştirdiği son anketi paylaştı. 5 ildeki oy dağılımını gösteren araştırmada, 4 ilde CHP’nin, 1 ilde ise AK Parti’nin önde olduğu görüldü. İşte son anketteki sonuçlar…

Siyasi partilerin seçim çalışmaları ve aday belirleme süreçleri devam ederken, anket şirketleri de kamuoyu araştırmalarına devam ediyor. Ekonomideki tartışmalar ve mülteci sorunu gibi yoğun gündemde yapılan anket çalışmalarında dikkat çeken sonuçlar yer alırken, ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, 5 ilde yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

4 İLDE CHP, 1 İLDE AK PARTİ ÖNDE

Kırklareli, Balıkesir, Çanakkale, Manisa ve Tekirdağ’daki oy dağılımının belirlenmesi amacıyla yapılan ankette vatandaşlara “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Geçtiğimiz haftaya ait anket sonuçlarına göre, 4 ilde CHP birinci parti olarak gelirken, AK Parti de 1 ilde önde görüldü.

Kırklareli’nde CHP yüzde 43,1’le ilk sırada yer alırken, İYİ Parti yüzde 25,1’le iki, AK Parti ise yüzde 20,4’le üçüncü sırada yer aldı.

BALIKESİR’DE BİRİNCİ PARTİ DEĞİŞTİ

Önceki seçimde az bir farkla da olsa AK Parti’nin önde olduğu Balıkesir’de de ilk sırada yer alan CHP, yüzde 31,2 oy oranıyla dikkat çekti. İkinci sırada yer alan AK Parti yüzde 30,7, üçüncü sıradaki İYİ Parti ise yüzde 23,8 oy aldı.

Yüzde 34,5 oy oranıyla Çanakkale’de ilk sırada CHP yer alırken, AK Parti’nin oy oranı ise yüzde 26,4 olarak kayda geçti. Üçüncü sıradaki İYİ Parti ise yüzde 24,1 aldı.

Bir önceki seçimde az bir farkla da olsa önce olan AK Parti, Manisa’da yine 1. parti oldu. Yüzde 32,7 oy alan AK Parti’yi, yüzde 28,4 oyla CHP takip etti. Yine burada da üçüncü sırada yer alan İYİ Parti ise yüzde 19,5’te kaldı.

Son olarak Tekirdağ’da ilk sırada yer alan parti, yüzde 35,3’le CHP olurken, AK Parti yüzde 27,1’le ikinci, İYİ Parti ise yüzde 21,3’le üçüncü sırada yer aldı.

BURSA’DA YÜZDE 11’LİK KAYIP

ORC Araştırma şirketi geçiğimiz günlerde Bursa’da yapılan seçim anketi sonuçlarını da açıklamıştı.

Bursa’da bir önceki seçimde yüzde 46,2 destek gören AK Parti’nin son ankete göre bu pazar seçim yapılması durumunda yüzde 11’lik bir kayıp yaşayarak yüzde 35,1 oy alacağı tahmin edilmişti.

Ankette CHP’nin oyunu yüzde 3,5 artırarak 26,2’ye, İYİ Parti’nin ise yüzde 8,4 artışla yüzde 20,8’e çıkmıştı. Bu sonuçlara göre AK Parti’nin yüzde 11’lik kaybının CHP ve İYİ Parti’ye dağıldığı görülmüştü.

Bursa

Vahapoğlu’ndan Cumhurbaşkanına teşekkür

MHP Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “0-14 yaş arası Tip-1 diyabet hastası çocukların şeker ölçüm cihazlarının SGK ödeme listesine alınmasından” dolayı teşekkür etti.

Haber Giriş:

on

TİP 1 diyabet hastası çocukların ihtiyaç duyduğu sensörlü glikoz ölçüm cihazlarının SGK ödeme listesine alınması için ilgili bakanlıklar nezdinde konuyu sürekli gündeme taşıyan isimlerden MHP Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bu yöndeki müjdeyi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a TBMM kürsüsünden teşekkür etti.

Gündem dışı söz alan TBMM Milli Savunma Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyon Üyesi Bursa Milletvekili Dr. Vahapoğlu, insülin hormon eksikliği nedeniyle sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıkan Tip 1 diyabetin tedavisinde değişmez kuralın insülin enjeksiyonu olduğunu hatırlattı.

“Diyabetli çocuklarda en önemli sorun, çok hızlı bir şekilde kan şekerinin düşmesi ve yükselmesidir” diyen Milletvekili Vahapoğlu, “Bu risk nedeniyle aileler diyabetli çocuklarının başında nöbet tutarlar. Çocuklar her gün 8-15 kez parmağını delmek zorundadır. Geliştirilen glikoz sensörleri tüm bu sorunları ortadan kaldırarak daha konforlu hayat imkânı sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

‘’Maddi külfetti’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, önceki gün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamayla TİP 1 diyabet hastası çocuklar için sensörlü glikoz ölçüm cihazlarının SGK Ödeme listesinde yer alacağının müjdesini verdiğini belirten Vahapoğlu, “Türkiye genelinde 11 bin 500 çocuğumuz artık her gün defalarca parmağı delinmekten kurtarılacak. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aileler ve çocuklarımız adına bu duyarlılığı için teşekkür ediyorum” dedi.

Bu arada 20 gün önce Mustafakemalpaşa ilçesindeki parti çalışmaları sırasında oğlu Yağız gibi bütün çocuklara cihaz talebini dillendiren anne Gizem Altıntaş’ı telefonla arayarak müjdeli haberi veren MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, “Ekonomik durumu el vermeyen aileler bu sensörlere erişemiyordu. Devletimiz, sensörler aracılığıyla düzenli kan şekeri ölçümü yapan cihazları SGK geri ödeme listesine alarak ailelerimizin sırtından bu külfeti de almış oldu. Var olsun devletimiz” diye konuştu.

Devam Et

Bursa

7.Nilüfer Caz Festivali’nde bu hafta

23 Haziran Perşembe akşamı Ferit Odman, Pow Trio feat. Nükhet Duru konseri ile başlangıç yapan 7. Nilüfer Caz Festivali, cazın önemli isimlerini doğanın kucağında ağırlamaya devam ediyor. 3 Temmuz’a kadar devam edecek olan festival programında bu hafta, Sarp Maden, Saynur Eren – Süreyya Soyak Trio ve Deniz Tekin’i cazseverlerle buluşturacak.

Haber Giriş:

on

Biletinial desteği ile düzenlenen 7. Nilüfer Caz Festivali’nin programı bu hafta da dopdolu. Açılışını Ferit Odman Quintet ve Pow Trio feat. Nükhet Duru ile yapan festival, 30 Haziran’da Sarp Maden, 1 Temmuz’da Saynur Eren – Süreyya Soyak Trio ve 3 Temmuz’da Deniz Tekin’i ağırlayacak.

Bursa Balat Atatürk Ormanı’nda devam eden festivalin açılışında Ferit Odman Quintet ve Pow Trio feat. Nükhet Duru sahne almıştı. Toplamda 14 konserin gerçekleşeceği festivalin ilk haftasında ayrıca Umut Ulusoy – Birsen Tezer, Elif Sanchez – Jazzanova, Deniz Taşar – Burhan Öçal’s Jazz Dream ve Yazz Ahmed – Taksim Trio müzikseverlerle buluştu.

Biletleri sadece Biletinial’dan temin edilebilen 7. Nilüfer Caz Festivali, kaliteli müziğin yanı sıra, festival yetişkin ve çocuklara yönelik çeşitli etkinliklere de yer veriyor. Festival aynı zamanda, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek ve daha yaşanabilir, yeşil bir dünya yaratmak için adım atma yolunda iklim krizi, doğa, etki, kolektivizm, adaptasyon gibi kavramlara dikkat çekiyor. “2022 İklim Yılı” yaklaşımından ilham alarak tasarlanan 7. Nilüfer Caz Festivali, Balat Atatürk Ormanı, Atlas Köy ve Akçalar göl kıyısı gibi doğayla iç içe alanlarda gerçekleşiyor. Bu kapsamda, atık malzemelerden çalınabilir ses heykelleri üretmeyi hedefleyen “Buluntu Sesler”, çocuklara yönelik “Çevremize Kulak Verelim” ses atölyesi ve “Kültür-sanat ve İklim” başlığı altında bir panel festival programında yer alıyor.

Siz de doğayla iç içe caz müziğine doyacağınız 7. Nilüfer Caz Festivali’ne katılmak için www.biletinial.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Devam Et

Bursa

İİBF’liler kep attı

Bursa Uludağ Üniversitesi(BUÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi(İİBF), 2021-2022 Akademik Yılı içerisinde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için bir mezuniyet töreni düzenledi.

Haber Giriş:

on

Görükle Kampüsü Atletizm Pisti’nde gerçekleştirilen törene BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Milletvekili Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu, Bursa Milletvekili Prof.Dr. Lale Karabıyık, Rektör Yardımcıları, İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Dekanı, akademisyenler, mezun öğrenciler ile aileleri katıldı.

100’ü aşkın üniversiteden büyük bir fakülte

Pandeminin ardından bu kadar coşkulu bir kalabalıkla maskesiz şekilde mezuniyet törenini icra etmekten duyduğu mutluluğu dile getiren BUÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Son zamanlarda ülkemiz ve dünyadaki gelişmeler neticesinde yüksek teknoloji ve onun etrafında şekillenen gelişmeler ön plana çıkmıştır. Bir Araştırma Üniversitesi olarak bu konuyu göz ardı edemeyiz. Ancak üniversitemizin bir tarafı da sosyal bilimlerdir. Kamu ve özel sektöre, başta insan kaynakları olmak üzere İİBF’mizin her bir bölümü topluma hizmet edecek insanlar yetiştiriyor.

Topluma hizmet şu demek; o toplumu oluşturan bireylerin daha müreffeh bir yaşam sürebilmek için gerekli çalışmaları ve araştırmaları yapacak hizmet sunmaktır. İİBF’miz kurulduğu ilk günden beri Türkiye’deki yaklaşık 100’ü aşkın üniversiteden daha kalabalık nüfusuyla önemli bir görev ifa ediyor. Bu görevin ifası noktasında değerli akademisyenlerimize teşekkür borcumuz var. Bilgi ve deneyimleriyle bu pırıl pırıl gençleri donatan değerli hocalarımıza teşekkür ediyor, huzurlarında saygıyla eğiliyorum” dedi.

Törende aileler ve öğrenciler için de özel bir teşekkür konuşması gerçekleştiren Rektör Kılavuz, öğrencilere yeni hayatlarında başarı temennisinde bulundu.

Burada yönetici yetiştiriyoruz

Öğrencilerin dört yıllık zorlu bir eğitim sürecinin ardından mezun olduklarını vurgulayan BUÜ İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Derda Küçükalp; “Buradan bilgi ve birikimlerimizden istifade ederek ayrılan öğrencilerimiz dışarıda hangi alanda çalışırlarsa çalışsınlar, işlerini hakkıyla yapacaklarına ve insanlığa faydalı olacaklarına inancım sonsuz. Kuşkusuz eğitimin her aşaması önemli ve değerlidir. Fakat akademik eğitim daha farklı bir öneme sahiptir. Akademinin üç fonksiyonu söz konusudur. İlk fonksiyon bilgiye ulaşmak için çalışmaktır. İkincisi bilginin paylaşılmasıdır. Üçüncüsü ise öğrenilen bilginin topluma hizmet edecek şekilde kullanılmasıdır. Mezun olan öğrencilerimizin topluma hizmet edecek şekilde çalışmaları bu fonksiyonun gerçekleşmesine ortam sağlayacaktır.

Akademik yaşam için günümüzdeki en büyük tehdit bilgi sevgisinin yerini, ekonomik çıkar motivasyonunun almasıdır. Doğru olan üniversitenin amaçlarını ekonominin gerekliliklerine göre belirlenmesi değildir. Doğru olan üniversitelerin üretmiş olduğu bilgiden ekonominin yararlanmasıdır. Bilgi sevgisini ekonomik çıkardan önce görmek fakültemizin temel özelliklerinden birisidir. İktisadi ve İdari Bilimler Bilimler Fakültesi olarak öğrencilerimize mezuniyetleri sonrası gerek özel gerekse kamu sektöründe yöneticilik yapabilecek vasıflar kazandırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda fakültemizin toplum için önemli bir hizmet sunduğunu düşünüyoruz. Dört yıl boyunca özveriyle çalışan öğrencilerimizi, onlara bilgi ve birikimlerini aktararak donatan akademisyenlerimize ve fedakar ailelere teşekkür ediyorum” dedi.

Tören, Fakülte Birincisi Esra Taşdemir, Bursa Milletvekili Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu ve Bursa Milletvekili Prof.Dr. Lale Karabıyık’ın konuşmaları, dereceye giren öğrencilere plaket takdimi, öğrencilerin kortejle protokol ve aileleri selamlarından sonra mezunların havaya kep atmaları ile sona erdi.

Devam Et

Trend