#

Giriş:

Son Güncelleme:

Gündem

6 ayda 9 bin 456 kişi uyuşturucudan tutuklandı

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak-22 Haziran tarihlerinde ülke genelinde gerçekleştirilen 63 bin 281 uyuşturucu operasyonunda 21 ton 461 kilo esrar, 4 ton 463 kilo eroin, 1 ton 76 kilo metamfetamin ile çok sayıda uyuşturucu maddenin ele geçirildiğini, 9 bin 456 kişinin tutuklandığını duyurdu. Uyuşturucudan hayatını kaybedenlerin sayısının 2018’de 657 iken, geçen yıl bu sayının 342 olarak kayıtlara geçtiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından, ’26 Haziran uluslararası uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığı ile mücadele günü’ nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Asya’da üretilen ve Avrupa’ya transfer edilen başta eroin olmak üzere afyon türevleri kaçakçılığında, gerekse Avrupa’da üretilen ve Asya’ya sevkiyatı yapılan sentetik uyuşturucu ve ara kimyasal kaçakçılığında transit ve hedef ülke konumunda olduğu bildirildi. Bu nedenle bakanlığın, başta gençler olmak üzere insan sağlığını tehdit eden uyuşturucu suçları ile mücadeleyi, ‘Tüm dünya çocuklarını kendi çocukları olarak gören’ bir anlayışla sürdürdüğü, birçok yeni projenin hayata geçirilip, başarıyla uygulandığı kaydedildi.

TÜRKİYE’NİN ‘ZEHİR TACİRLERİ’ İLE MÜCADELESİ

Açıklamaya göre; İçişleri Bakanlığı, emniyet, jandarma, sahil güvenlik ekiplerince 1 Ocak-22 Haziran tarihlerinde ülke genelinde 63 bin 281 uyuşturucu operasyonu düzenlendi. Operasyonlarda, 21 ton 461 kilo esrar, 4 ton 463 kilo eroin, 1 ton 76 kilo metamfetamin, 506 kilo skunk, uyuşturucu yapımında kullanılan 434 kilo kimyasal madde, 332 kilo bonzai, 225 kilo kokain, 87 kilo afyon sakızı, 1 kilo amfetamin, 1 milyon 455 bin 367 adet sentetik ecza, 930 bin 109 captagon, 16 milyon 830 bin 497 kök haşhaş, 10 bin 503 litre asetik anhidrit ve rekor düzeyde 3 milyon 100 bin 69 kök kenevir ve 5 milyon 499 bin 811 adet ecstasy ele geçirildi. Operasyonlarda gözaltına alınan 93 bin 844 şüpheliden 9 bin 456’sı tutuklandı.

‘5 ÜLKEDE MÜŞTEREK OPERASYON’

Uluslararası uyuşturucu madde ticaretinin önlenmesi kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalarda, Hollanda makamlarıyla 5 farklı ülkede eş zamanlı müşterek operasyonlar gerçekleştirildi. Operasyonlarda, toplam 2 ton 384 kilogram eroin maddesi ele geçirilirken Türkiye’de 8, Hollanda’da 5 ve Polonya’da 1 olmak üzere toplam 14 şüpheli yakalanarak adli mercilere sevk edildi. Uyuşturucudan hayatını kaybedenlerin sayısı 2015’te 590, 2016’da 920, 2017’de 941 ve 2018’de 657 iken geçen yıl bu sayı 342 olarak kayıtlara geçti.

‘NARKOLOG PROJESİ’

Uyuşturucu madde suçlarının arkasında yatan nedenler ile risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla 2018’de hayata geçirilen ‘Narkolog Projesi’ kapsamında 65 soruluk anket, 2019’da uyuşturucu suçlarından hakkında işlem yapılan kişilerden 20 bin 247’sine yapıldı. Gönüllülük esasına göre gerçekleştirilen anketlerden uyuşturucu kullanımına ilişkin önemli sonuçlar çıktı. Ankete göre, uyuşturucuya başlama yaşı 2019’da 20,8, en riskli yaş grubu yüzde 71,3 ile 15-24 yaş aralığı, ilk denenen uyuşturucu ise yüzde 82,8 ile esrar maddesi oldu. Uyuşturucu kullanıcıları, narkotik maddeyi ilk olarak nasıl temin ettiklerine ilişkin soruya yüzde 74,4 oranında ‘Arkadaş ve yakın çevresi’, yüzde 24,4 oranında ise ‘Parayla satın alma’ yanıtını verdi. Ankete katılanların, yüzde 45,9’u uyuşturucu maddeyi kendi evinde, yüzde 25,3’ü metruk binalarda, yüzde 12,4’ü arabada, yüzde 6,4’ü arkadaşının evinde, yüzde 5,1’i parkta, diğerleri ise çeşitli yerlerde kullandığını söyledi. Uyuşturucu maddeyi kullanım sıklığına ilişkin soruya katılımcılardan yüzde 22’si haftada bir kez, yüzde 20,1’i haftada birden fazla, yüzde 16,5’i günde bir kez, yüzde 12,2’si günde birden fazla, yüzde 11,8’i ayda bir kez, yüzde 9,6’sı 6 ayda bir kez, yüzde 7,8’i de ayda birden fazla cevabını verdi. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan ‘Atık sularda uyuşturucu madde analizi’ işbirliği protokolü ile illerin uyuşturucu haritaları çıkarılıyor.

NARKOTİMLER SAYESİNDE 53 BİN 537 ŞAHIS TUTUKLANDI

Başta sokak suçlarıyla mücadele kapsamında ve yürütülen istihbari ve operasyonel çalışmalarına destek olması amacıyla, 2014 yılı sonunda NARKOTİM isimli proje uygulamaya konuldu. 23 Ekim 2018 tarihinde 81 ildeki NARKOTİM kuruluşları tamamlanarak kurumsal hale getirildi. Narkotimler 01.01.2015-18.06.2020 tarihleri arasında; 157 bin 996 operasyon gerçekleştirdi. Bu operasyonlarda 288 bin 430 şüpheli yakalandı, 53 bin 537 şahıs tutuklandı. 2017’de İçişleri Bakanlığı’na bağlı birimlerin ortak hareket etmeleri ve mücadeledeki önceliklerin belirlenerek yol haritasının oluşturulması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde hazırlanan ‘İçişleri Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Uygulama Politikası’ oluşturularak, bu politika doğrultusunda çalışmalar yürütülüyor. İlgili politika çerçevesinde, vatandaşların uyuşturucu maddeler hakkında bilgilendirilmesi ve bu mücadeleye ortak edilmeleri amacıyla hayata geçirilen ‘Narko Rehber’, ‘Narko Nokta’, ‘Narko Tır’ ve Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonunu (UYUMA) gibi projeler bulunuyor.

BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanlığınca vatandaşları uyuşturucu madde kullanımının zararlarına ilişkin bilgilendirme faaliyetleri devam ediyor. 2017 yılından itibaren her ilde valilikler, belediyeler ve STK’larla beraber, başta özel güvenlik görevlileri, belediye zabıta ve temizlik görevlileri, esnaf temsilcileri, rehber öğretmenler ve din görevlileri olmak üzere 25 yaş üzeri yetişkinlere madde bağımlılığı konusunda farkındalık oluşturma amacıyla bilinçlendirme eğitimleri devam ediyor. 2017 yılından bugüne kadar bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimlerinden 564 bin 18 kişi yararlandı. Vatandaşlar, bir yandan projeler kapsamında verilen eğitimlerin yanı sıra dağıtılan broşürlerden uyuşturucu maddelerin zararları hakkında bilinçlendiriliyor. Bu kapsamda bugüne kadar 759 bin 800 kitapçık ve broşür dağıtıldı.

TÜRKİYE’NİN BAŞARISI ULUSLARARASI RAPORLARA YANSIDI

Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadelesindeki başarısı uluslararası raporlara yansıdı. 2019 Dünya Uyuşturucu Raporu’nda yer alan verilere göre, 2017 yılında dünya genelinde yakalanan eroinin yüzde 17’si Türkiye’de kolluk birimlerince ele geçirildi. Yine 2019 Avrupa Uyuşturucu Raporu’na göre 2017 yılında Avrupa genelinde 6 milyon 581 bin 823 ecstasy tablet yakalanmışken, polis, jandarma ve sahil güvenlik ekiplerince ise Avrupa genelinin 1,3 katına karşılık gelen 8 milyon 606 bin 765 ecstasy tableti tek başına ele geçirildi.

Gündem

Saldırıya uğrayan hemşirenin isyanı: Şiddet Covid dinlemiyor

Haber Giriş:

on

Ağrı’da Dr. Yaşar Er Yılmaz Doğubayazıt Devlet Hastanesi’nde görevli hemşire Sinan Doğan, acil servis yanında kurulan corona virüs çadırında, sosyal mesafe kuralına uyması için uyardığı hasta yakınının yumruklu saldırısına uğradı.

Olay, dün saat 14.00 sıralarında Dr. Yaşar Er Yılmaz Doğubayazıt Devlet Hastanesi’nin acil servisinde meydana geldi.

Dahiliye bölümüne muayene olan Selvi K., corona virüs şüphesi ile acil servise yönlendirildi. Acil servisten de test yaptırması için corona virüs çadırına gönderildi.

Hasta ve yakınlarının sıra beklemeden çadıra girmek istemeleri üzerine hemşire Sinan Doğan, corona virüslü hastalar olduğunu belirterek, sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiğini söyledi. Ancak Selvi K.’nin oğlu, Doğan’a yumruk attı.

Yüzü kanlar içerisinde kalan Sinan Doğan’ın burnunda kırık oluştu. Şikayetçi olan Doğran, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Şiddet, Covid dinlemiyor.

Tedbirini almayan milletimiz, test yapmaya gelince size böyle aslan kesiliyor. Beni darp eden adamın annesinin söylediği şey ise; ‘Ne olmuş bir yumruk yemiş'” dedi.

DAHA ÖNCE DE SALDIRIYA UĞRAMIŞ

Sinan Doğan, geçen mart ayında da acil servise getirilen Ramazan D.’nin (23) yakınlarının saldırısına uğramıştı.

Doğan ile hemşire Hilal Emin Ağaoğlu’nu darp eden 4 şüpheli, savcılık işlemlerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Devam Et

Gündem

Hulusi Akar’dan ‘Doğu Akdeniz’ mesajı

Haber Giriş:

on

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Karargahı başta olmak üzere Kuvvet Komutanlıkları ve bölgedeki birlik komutanlarına video telekonferans yöntemiyle bağlanarak toplantı gerçekleştirdi.

“ORUÇ REİS İÇİN GEREKLİ TÜM TEDBİRLER ALINDI”

Devam eden faaliyetler hakkında birlik komutanlarından bilgi alarak talimatlar veren Bakan Hulusi Akar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma yapacak olan MTA Oruç Reis gemisiyle ilgili de açıklamalarda bulundu. MTA Oruç Reis sismik araştırma gemisine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından refakat ve koruma sağlandığını hatırlatan Bakan Akar, ülkemizin deniz yetki alanlarındaki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerini korumak için tüm gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.

Bakan Akar, Türkiye’nin Kıbrıs dahil Mavi Vatan’daki hak-alaka ve menfaatlerini korumakta azimli, kararlı ve muktedir olduğuna dikkat çekerek, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin yer almadığı hiçbir projenin yaşama şansı olmadığını ve bölgede hiçbir oldubittiye izin verilmeyeceğini ifade etti.

“TERÖRLE MÜCADELE TAVİZSİZ DEVAM EDECEK”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, video telekonferans ile gerçekleşen toplantıda teröristle mücadelenin tavizsiz devam edeceğini, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan tempo ve şiddette operasyonların süreceğini vurguladı.

Devam Et

Gündem

Akdeniz’de sıcak dakikalar

Haber Giriş:

on

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, yeni NAVTEX ilan edilmesinin ardından Kıbrıs’ın güneybatı açığındaki bölgeye ulaşırken, Türk hücumbotu Antalya’nın Kaş ilçesi önüne, Yunan hücumbotu ise Meis Adası önüne demirledi.

Türkiye’nin yeni NAVTEX ilan etmesinin ardından dün Antalya açıklarından demir alan Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, Akdeniz’de arama çalışması yapacağı alana doğru hareket etti. Oruç Reis, Kıbrıs’ın güneybatı açığındaki bölgeye ulaşırken, bugün sabah saatlerinde ise Türk hücumbotunun Kaş ilçesi Limanağzı bölgesi önlerine, Yunan hücumbotunun ise Meis Adası önüne demir attığı görüldü. 3 Türk askeri helikopteriyle de bölgede zaman zaman uçuş yapıldı.

Devam Et

Trend