#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bartın

6 bin nüfuslu ilçede hiç koronavirüs vakası görülmedi

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart tarihinden beri vakaya rastlanmadı.

Bartın’ın Amasra ilçesi merkezinde, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana hiç vaka görülmedi. Turistik ilçede vatandaşların kurallara uyması ve hafta sonu ilçenin giriş ve çıkışlarının kapatılması, vaka görülmemesinde büyük rol oynadı.

6 bin 600 nüfuslu Amasra ilçe merkezinde, 11 Mart tarihinden bugüne koronavirüs vakası görülmedi. İlçede, kaymakamlık ve belediyenin aldığı tedbirler sayesinde vatandaşlar evlerinden çıkmayarak, kurallara uydu. Hafta sonu ilçenin giriş çıkışları kapatıldı. Bugüne kadar Amasra’da kaymakamlık ve belediye tarafından 10 bin maske dağıtıldı. İlçede kurulan yöresel pazar yerinde vatandaşların eldiven, maske ve sosyal mesafe kuralarına uyulduğu görüldü. Geçen yıl 1 milyona yakın turist ağırlayan tarihi ve turistik ilçede hiç vakanın olmaması herkesi sevindirdi.

‘KARARLARA HARFİYEN UYDUK’

İlçede koronavirüs vakasının görülmemesinin kendilerini sevindirdiğini belirten Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, ”Bu sürecin başından sonuna kadar vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Büyük bir bilinç düzeyi ile ilçemiz önlemlere uyarak, süreci rahatlıkla atlattığımızı düşünüyorum. Biz de belediye olarak kaymakamlık ve Vefa Sosyal Destek Grupları olarak bu süreci iyi yönettik. İlçe merkezinde vakamızın olmaması bizleri çok sevindirdi. Amasra neler yaptığımıza gelince Cumhurbaşkanlığımız ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara harfiyen uyduk. Bunun yanı sıra denetimlerimizi artırdık. Evde kalan vatandaşlarımıza destek olduk. Kısacası vatandaşlarımıza destek olmaya çalıştık. Tabi ekonomik zararımız olabilir ama amacımız Çeşm-i Cihan Amasra’mızı örnek hale getirmekti. Bunu da sanırım başardık” dedi. İlçede yaşayan Agah Simberk, koronavirüs vakasının görülmemesinin sevindirici olduğunu belirterek, “Amasra’da yaşayan insanlarımız kurallara harfiyen riayet ettiğini görüyoruz. Özellikle hafta sonu ilçemize girişlerinin yasaklanması etkili oldu. Kurallara uyulmasıyla vakamız çıkmadı” diye konuştu.

İlçede esnaflık yapan Mahir Darçın, 2 aydır ilçede vakanın görülmemesine sevindiğini söyleyerek, ”Alınan önlemleri doğru buluyorum. Vatandaşlarımız kurallara harfiyen uyuyor”’ dedi.

Amasra Nerede?

Amasra, Batı Karadeniz Bölgesinde, Bartın iline bağlı bir ilçedir.

Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı bağımsız adalarına sahip olan Amasra, 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik[3] ve balıkçılığa[4] dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanlarına sahip bir yerleşim yeridir. Amasra hâlen özgün balık lokantaları, otelleri ve ev pansiyonlarına sahip bir turizm bölgesidir.

Sanatçı Barış Akarsu’nun memleketidir. Akarsu, Ocak 2007’de çıkardığı son kasetini Amasralılara ithaf etmiştir.

Amasra’nın Tarihi

Osmanlı dönemi

13. yüzyılda Cenevizliler tarafından ele geçirilen Amasra’ya Fatih Sultan Mehmet liderliğindeki Osmanlı İmparatorluğu orduları Ekim 1460’ta bir sefer düzenler. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet şehre hakim bir tepeye geldiğinde hayranlığını belli etmek için şu sözü sarfetmiştir; “Lala, lala!, Çeşm-i Cihan bu mu ola” ve kaleye haber gönderir : ” Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz.

Rivayetin devamına göre, bu olay üzerine Amasra Kalesi komutanı anahtarı Fatih’in bulunduğu tepeye getirir ve şehir savaşmadan alınmış olur. Şehir ele geçirildikten sonra Karabük – Eflani yöresinde yaşamakta olan Kıpçak Türkler’ini buraya yerleştirilir. Ardından yörede yaşayan Rumlar’ın büyük bir kısmı ise İstanbul’a göç etmeye zorlanmıştır.

Amasra’ya Ulaşım

KARAYOLU ULAŞIMI
Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak)-Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E–80 Otoyolu ile E–5 Karayoluna ulaşmakta, doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ile İç Anadolu’ya açılmaktadır.

Bartın’dan komşu iller Kastamonu, Zonguldak ve Karabük ile Ankara, İstanbul ve İzmir illerimize düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır.

DENİZYOLU ULAŞIMI
Bartın’da uluslararası liman olarak hizmet veren Bartın Limanı aynı zamanda yolcu giriş-çıkış kapısıdır.

Denizyolları İşletmesince, 1978–1979 yılları arasında haftada bir gün karşılıklı olarak uygulamaya konulan İstanbul-Ereğli-Zonguldak-Bartın feribot seferlerinin yeniden başlatılması konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

İlde, ulusal ticari limanlar olarak hizmet veren Bartın, Amasra ve Kurucaşile limanları ile Tekkeönü Balıkçı Barınağı Yat Limanı olarak geliştirilebilir niteliktedir.

HAVA VE DEMİRYOLU ULAŞIMI
Şehire en yakın havalimanı 38 km uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak) beldesindedir. Ankara-Zonguldak demiryolu hattı da yine Saltukova’da son bulmaktadır.

Amasra’da Gezilecek Yerler?

1. Ağlayan Ağaç
2. Kemere Köprüsü
3. Direkli Kaya
4. Amasra Kalesi
5. Lütfiye
6. Galla Pazarı
7. Çekiciler Çarşısı
8. Carlos Balık Evi[/column][column size=one_half position=last ]
9. Mustafa Amca’nın Yeri
10. Küçük Liman Plajı
11. Amasra Müzesi
12. Türkan Hanımın Yeri
13. Büyük Liman Plajı
14. Yelken Klübü
15. Northdoor Otel

Amasra’da Ne Yenir?

Amasra’da ne yenir? Yöresel mutfağa özgü geleneksel yemekleri nelerdir? Amasra’ya geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken en meşhur yemekleri bir araya getirdik, denemeden dönmeyin sakın 🙂

  • Amasra Salatası
  • Çöven Ekmeği
  • Amasra Pidesi
  • Ballı Yoğurt
  • Kabak Burması
  • Taze Balık Çeşitleri

Bartın

Amasra’da bayramda 150 bin turist bekleniyor

Haber Giriş:

on

Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da, 4 günlük Kurban Bayramı tatili öncesi otel ve pansiyonlarda rezervasyonlar doldu. Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Ferdi Günter, bayram süresince 100-150 bin arası turist beklediklerini söyledi.

Amasra Kalesi’nin 5 yıl önce UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındığı ilçede, bakir koyları, az dalgalı suları, tarihi mekanları, doğayla bütünleşen güzelliklerinin yanı sıra balık ağırlıklı mutfak kültürüyle tatilcilerin ilgisini çekiyor. Özellikle hafta sonları yoğunluğun yaşandığı Amasra’da, Kurban Bayramı’nda aşırı yoğunluk bekleniyor. Amasra’da, Kurban Bayramı öncesi alınan rezervasyonlarla 3 bin yatak kapasiteli otel ve pansiyonların yüzde 90’ı doldu. Kent merkezi 6 bin 600 nüfusa sahip olan ilçeye, bayram tatilinde 100-150 bin turistin gelmesi bekleniyor.

Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Ferdi Günter, “Kurban Bayramı için hazırlıklarımızı tamamladık. Amasra’mızda 3 bin yatak kapasiteli otel ve pansiyonlarımızda doluluk oranımız yüzde 90’lara ulaştı. 6 bin 600 nüfuslu ilçemizde günübirlik 100-150 bin ziyaretçi bekliyoruz. Yaşayacağımız aşırı yoğunluk için Amasra Kaymakamlığı, Amasra Belediyesi ile ortak çalışma da yapıyoruz. Örneğin otopark sorununu çözmek için TTK’nın boş alanını araçlar için kullanacağız. Şu anda yüzde 90 doluluk oranına ulaştık. Gelecek olan misafirlerimize yeterince yerimiz var. Tüm Türkiye’yi 4 günlük Kurban Bayramı tatilinde Amasra’mıza bekliyoruz.” dedi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ise, “Kurban Bayramı tatili süresince Amasra ilçemize gelen misafirlerimiz mutlaka İnkum’a da geliyorlar. Şu anda İnkum’da günlük 30-40 bin kişi bekliyoruz. Belediye olarak bütün tedbirlerimizi aldık. Gelen misafirlerimizin en iyi şekilde ağırlanması için bütün hazırlıklarımızı yaptık” diye konuştu.

Bartın İl Özel İdare Genel Sekreteri Metin Çetin, “59 kilometrelik sahil şeridimizde yaklaşık 20’ye yakın kumsalımız ve plajımız var. 4 günlük bayram tatilinde misafirlerimiz en iyi şekilde hazırlamak için gereken önlemlerimizi aldık” dedi.

Devam Et

Bartın

Gelinin tilki zannedip vuran kişi adli kontrolle serbest kaldı

Haber Giriş:

on

Bartın’ın Kozcağız beldesinde evinin balkonunda oturduğu sırada bahçesindeki gelinini tilki sanarak öldürdüğü iddia edilen kişi adli kontrol tedbiri kararıyla salıverildi.

İddiaya göre, Karahüseyinli köyü Topalcıoğlu Mahallesi’ndeki evinin balkonunda oturan Mustafa G. (67), bahçesine tilki geldiğini zannederek tüfeğiyle ateş etmesi sonucu gelini Gönül G’yi (31) vurdu.

İhbar üzerine olay yerine giden sağlık ekipleri, boynundan vurulan Gönül G’nin hayatını kaybettiğini belirledi.

Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Mustafa G, “taksirle ölüme neden olma” suçlamasıyla çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Devam Et

Bartın

Bahçedeki gelinini tilki zannedip öldürdü

Haber Giriş:

on

Bartın’da, bahçesine tilki girdiğini zannedip tüfeğiyle ateş açan Mustafa Gökçe (67), fasulye toplayan gelini Gönül Gökçe’yi (31) vurarak öldürdü.

Bartın’da dün akşam saatlerinde Karahüseyinli köyünde meydana gelen olayda iddiaya göre, köyde oturan Gökçe ailesinin bahçesinde bulunan kümesteki 3 tavuğu tilki telef etti. Akşam saatlerinde de emekli madenci Mustafa Gökçe, mısır ve fasulye ekili bahçeden ses gelmesi üzerine av tüfeğini aldı.

Bahçeye tilki girdiğini zanneden Mustafa Gökçe, evinin balkonuna çıkarak av tüfeği ile 2 el ateş etti. Bu sırada bahçede fasulye toplayan Gönül Gökçe, ensesine isabet eden saçmalarla kanlar içerisinde kaldı. Mustafa Gökçe, gelinini vurduğunu fark edince 112 Acil’e haber verdi. Köye gelen sağlık ekibince yapılan kontrolde 2 çocuk annesi Gönül Gökçe’nin yaşamını yitirdiği belirlendi.

Gönül Gökçe’nin cansız bedeni olay yerinde yapılan incelemenin ardından morga kaldırıldı. Gönül Gökçe’nin yaşamını yitirdiğini öğrenen yakınları ise evin önünde sinir krizi geçirdi.

Gönül G’nin cesedi, savcılık ve jandarma ekiplerinin incelemesinin ardından otopsi için Bartın Devlet Hastanesine gönderildi. Kadının cenazesi, otopsinin ardından hastaneden alınarak köyündeki evine getirildi. İki çocuk annesi Gönül G. için burada Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Ayakta durmakta güçlük çeken Gönül G’nin eşi İlyas ve çocukları Metehan (8) ile Rüveyda G’yi yakınları teselli etti. Karahüseyinli köyü Merkez Camisi’nde kılınan namazın ardından Gönül G’nin cenazesi aile kabristanlığına defnedildi.

Köy Muhtarı Siyami Okuyucu, gazetecilere, Gönül G’nin bahçede fasulye topladığı sırada kayınbabası Mustafa G’nin, gelinini tilki zannettiğini ve evinin balkonundan tüfekle vurduğunu söyledi. Kendilerinin de büyük bir şaşkınlık ve üzüntü yaşadıklarını ifade eden Okuyucu, “Olayı duyduğumuzda çok şaşırdık. Üzüntülüyüz.” dedi. Gözaltına alınan Mustafa G, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Devam Et

Trend