#

Giriş:

Son Güncelleme:

Eğitim

6 YÖK üyesi görevden alındı

Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) 6 üyenin görevlerine son verilmesi ve 5 yeni üyenin seçilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, YÖK üyeleri Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, H. Abdullah Kaya, Prof. Dr. Murat Tuncer, Prof. Dr. Mehmet Şişman, Prof. Dr. Hayati Develi ve Prof. Dr. Mustafa Çiçekler’in görevlerine son verildi.

YÖK üyeliklerine ise Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Prof. Dr. Halit Eyüp Özdemir, Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Prof. Dr. Mürteza Bedir ve Prof. Dr. Haldun Göktaş seçildi.

Söz konusu kararların 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 6’ncı maddesinin 1/b bendi ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince verildiği belirtildi.

Rektör atamaları Resmi Gazete’de

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Erhan Özden, Türk-Alman Üniversitesi Rektörlüğüne Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Cemal Yıldız, İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Bahri Şahin, Ankara Bilim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yavuz Demir, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Muzaffer Elmas atandı. Söz konusu atamaların 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince yapıldığı belirtildi.

Bursa

BUÜ UNİSİS yazılımını erişime açtı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) tarafından özgün içerik tasarımı ile hazırlanan öğrenci işleri otomasyonu “UNİSİS” ve üniversite mobil uygulama yazılımı erişime açıldı.

Haber Giriş:

on

BUÜ, kendi ürettiği otomasyon ve mobil uygulamaları hayata geçirdi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yazılımcılarının, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı işbirliği ile ürettiği özgün yazılımlar olan öğrenci işleri otomasyonu ‘UNİSİS’ ve üniversite mobil uygulama yazılımı 18 Ağustos itibarıyla akademisyen ve öğrencilerin kullanımına sunuldu.

BUÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; hazırlık ve test süreçlerinin başarı ile tamamlandığı bildirildi. Uygulamaların akademisyen ve öğrencilerin kullanımına hazır hale getirildiğini aktaran Daire Başkanlığı, 18 Ağustos tarihinden itibaren tüm işlemlerin mobil olarak uygulamalar üzerinden yürütülebileceğini vurguladı.

Açıklamada; “Öğrenci İşleri Otomasyonu linkimiz: https://unisis.uludag.edu.tr/ 

Mobil Uygulama (Android) linkimiz (Öğrenci kullanımı için) : https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.edu.uludag.buu&hl=tr&gl=US ,

Mobil Uygulama(App store) linkimiz (Öğrenci kullanımı için) : https://apps.apple.com/app/bursa-uluda%C4%9F-%C3%BCniversitesi/id1639865931 olarak belirlenmiştir.

UNISIS – Öğrenci İşleri Otomasyonu ile ilgili öneri ve taleplerinizi unisis@uludag.edu.tr adresine, Mobil Uygulama yazılımı ile ilgili öneri ve taleplerinizi ise mobile@uludag.edu.tr adresine e-posta olarak iletebilirsiniz. Tüm akademisyen ve öğrencilerimiz ile Üniversitemiz için hayırlı olmasını dileriz” ifadelerine yer verildi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 2,5 yıllık uzun ve yorucu gayretin sonucu olarak Üniversitenin ürünü özgün ve gelişmiş yazılım/programı hizmete sunan tüm ekibe teşekkür ve takdirlerini iletti. Kılavuz; “Üniversitemize ve kullanıcılarımıza hayırlı, uğurlu ve verimli olmasını diliyorum” dedi.

Devam Et

Bursa

Serkan Gür Doğancı Yaşam Merkezi’ni ziyaret etti

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Köy Yaşam Merkezleri kapsamında Doğancı köyünde oluşturulan Köy Yaşam Merkezini ziyaret eden Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, merkezde gerçekleştirilen faaliyetlere katılan kursiyerlerle bir araya geldi.

Haber Giriş:

on

Ziyarete İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız ve İl Millî Eğitim Şube Müdürü Nurgül Donmaz da katıldı. Doğancı Köy Yaşam Merkezinde Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan yabancı dil kursunu başarıyla tamamlayan kadın kursiyerler, sertifikalarını Serkan Gür’ün elinden aldı.

Köy Yaşam Merkezlerinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirildiğini belirten İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür: “Halk eğitimi merkezlerimizin faaliyetlerinde kullanılmak ya da öğrencilerimizin buralara gelip bir şeyler öğrenmesini sağlamak üzere Türkiye’de 2-3 binin üzerindeki köy okulumuzun alanları yaşam merkezi olarak tekrar hayata kavuşuyor. Sayın Bakanımız bu alanların özellikle yaşamasını, geleneksel kültürümüzün devamlılığı ve çocuklarımızın yetişmesi açısından önemli gördü ve Türkiye’de böyle bir hareket başladı. Burası da bu anlamda çok güzel bir merkez haline gelmiş. Burada eğitimlerin yanı sıra çok güzel bir üretim ve satış hareketliliği de var. Daha da önemlisi; kadın istihdamının Türkiye’de güçlenmesini çok güzel bir şekilde temsil ediyorsunuz. Türkiye’de özellikle köylerin varlığını, burada yetişen insanların ve kültürünün ne kadar önemli olduğunu Türkiye’ye gösteriyorsunuz. Burası adeta yaşayan bir şehre dönüşmüş. Çok büyük mutluluk duydum. Buraya gönül veren herkese başarılar diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmalarından ardından yabancı dil kursunu başarıyla tamamlayan kadın kursiyerler sertifikalarını İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür’ün elinden aldı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Köy Yaşam Merkezleri kapsamında Doğancı köyünde oluşturulan Köy Yaşam Merkezinde Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi tarafından vatandaşlara yönelik çeşitli kurs ve aktiviteler yapılıyor. Vatandaşlar, Doğancı Köy Yaşam Merkezinde açılan Yöresel Gıdalar Üretimi, Diksiyon, Yabancı Dil (İngilizce), Gıda Hijyeni, İşimiz Temiz Gıda Hijyeni gibi kurslara katılarak hem üretime hem de kendi kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyor. Ayrıca Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi yetkililerinin köyde yaptığı çalışmalar neticesinde açık lise ve ortaokula kaydı yapılan 14 kadın açık öğretimde ortaokul ve lise öğrenimlerine devam ediyor.

Devam Et

Bursa

BUÜ’de doluluk oranı yüzde 99,8’e ulaştı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), ÖSYM tarafından ilan edilen 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre ön lisans programlarında yüzde 100, lisans programlarında da yüzde 99,6 yerleşme oranlarına ulaştı. Üniversitenin ortalama doluluk oranı ise yüzde 99,8 oldu.

Haber Giriş:

on

Öğrenci Dostu Üniversite anlayışı doğrultusunda son 3,5 yıldır faaliyetlerini sürdüren BUÜ; hayata geçirilen yeni yatırımlar, eğitim-öğretim çalışmaları ve modernizasyon projeleri ile öğrencilerin yeniden gözdesi haline geldi.

Akademik ve bilimsel başarılar ile adından söz ettirmeye devam eden BUÜ, açıklanan YKS 2022 doluluk oranları ile bu başarısını bir kez daha perçinlemiş oldu. Sonuçlara göre 15 fakülte, 1 yüksekokul ve 15 meslek yüksekokuluna öğrenciler büyük ilgi gösterdi. İlan edilen kontenjanlara yaklaşık 13 bin öğrenci yerleşti.

“Yeni öğrencilerimizle yolumuza daha güçlü devam edeceğiz”

Üniversiteye gösterilen yoğun ilgiden dolayı büyük bir memnuiyet duyduklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “2022 YKS sonuçlarına göre Üniversitemiz programlarına Ön lisansta yüzde 100, Lisansta yüzde 99.6 oranında talep geldi. Ortalama yerleşme oranımız yüzde 99.8 seviyelerine yükseldi. Kayıtlarda da inşallah aynı başarıyı yakalayacağız. Üniversitemizi tercih eden tüm öğrencilerimize müteşekkiriz” mesajını paylaştı.

Kayıt heyecanı başlayan tüm öğrencilere seslenen Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “YKS yerleştirme sonuçlarının öğrencilere, ailelerine ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Bursa Uludağ Üniversitesi ailesinin yeni üyeleri oldunuz. Her birinize ayrı ayrı hoş geldiniz diyorum. Üniversitemize değer katacaksınız. Gelecek hedeflerinize bizimle yürüyeceksiniz. Bizler de bu amaç doğrultusunda daima en iyisi için çalışmaya devam edeceğiz. Aramıza yeni katılan öğrencilerimizden aldığımız güçle birlikte başarılarımıza başarı katarak yolumuza devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Yerel, ulusal ve uluslararası ölçekteki çalışmalarının yanı sıra işbirliği yaptığı kuruluşlarla ilişkilerini güçlendirmeye devam eden BUÜ’nün ülke geleceğinde söz sahibi olacak binlerce nitelikli birey yetiştirdiğinin altını çizen Rektör Kılavuz; “Yaklaşık 50 yıllık akademik ve bilimsel deneyiminin yanında kendisini sürekli yenileyen ve güncelleştiren Üniversitemiz, son yıllarda gençlerin ve ailelerinin ilk tercihleri arasında yer almaya başladı. Yayımlanan rakamlara baktığımızda her yıl artan tercih edilme oranları, yeni açılan programlarımıza gösterilen ilgi, yaptığımız çalışmaların yerinde ve doğru olduğunu gösteriyor. Başarımızın arkasında sahip olduğumuz nitelikli akademik ve idari kadronun olduğuna inanıyoruz. Öğrencilerimizden de derslerine odaklanmalarını, Bursa’da okumanın keyfini sürmelerini ve sosyal aktivitelerimize katılım sağlamalarını bekliyoruz. Onların her zaman yanında olacak ve ihtiyaç duydukları her konuda destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kayıtlar E-Devlet üzerinden

BUÜ’ye yerleşme hakkı kazanan öğrenciler e-kayıt veya şahsen tercihlerine göre kayıtlarını tamamlayabilecek. 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında geçerli olan e-kayıt, https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden yapılabilecek.

Devam Et

Trend