#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

“AB birlik sınavını iyi veremedi”

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi İş İnsanları Derneği’nin (DOSABSİAD) “Online Video Konferans” konuğu Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkanı Gürkan Yıldırım oldu. DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, düzenledikleri her video konferansta bilgilendiklerini, Avrupa’daki ve dünyadaki pandemi sonrası yaşanan gelişmeleri, yeni yatırım alanları ve önemli birçok konuda uzmanlardan öğrenme fırsatı bulduklarını söyledi

Çalışmalarıyla farkındalık oluşturan, Bursa ve ülke ekonomisinin pandemi sürecini en az hasarla kapatabilmesi için başta “işçi çıkarmama” olmak üzere pek çok konuda sorumluluk üstlenen DOSABSİAD, üyelerini ve iş insanlarını yaşanan gelişmelerle ilgili bilgilendirme noktasında da üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Daha önce Blckchain Uzmanı Turan Almammadov ile “Blckchain Teknolojisi ve Kripto Para”, eski FED (ABD Merkez Bankası) Ekonomisti ve Erst Bank CEO’su, pek çok gazetede yazarlık yapan Erkin Şahinöz ile “Yeni Ekonomi ve Dönüşüm”, TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram ile “Covid19 Salgını Sonrası Ev Tekstili Sektörü” konularında online video konferanslar düzenleyen DOSABSİAD, “Türkiye-Avrupa Arasındaki İş Hacmini Nasıl Arttırabiliriz?” ve “İhracat ve İthalat Yapmaya Hazırlanan Yeni Girişimcilere Veri Tabanı” konularında bilgilendirme adına üyelerini ve iş insanlarını Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkanı Gürkan Yıldırım’ı yine video konferans yöntemiyle buluşturdu. Toplantıyı TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Doğu Marmara Bölge Temsilcisi Sevgi Saygın ile TOBB Genç Girişimciler Kurulu Marmara Bölge Başkanı İbrahim Özmen de takip etti.

Çarklar ağır dönüyor

DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, Ar-Ge ve dijitalleşme konularını yakından takip ettiklerini ve DOSABSİAD olarak, özellikle dijital fuarcılık anlamında bir dizi çalışma yürüttüklerini belirtti. Türkiye’nin dijital anlamda kendisini geliştirebilmesi durumunda Avrupa ve dünya piyasalarından arzuladığı potansiyele ulaşabileceğine inandığını belirten Çevikel, “Pek çoğumuzun fabrikasında, işletmesinde çarklar pandemi nedeniyle daha ağır dönüyor. Salgın nedeniyle seyahatler durdu, önemli fuar organizasyonları iptal oldu. Son dönemde sanayiciler olarak dijitalleşmenin ve sanal fuarcılığın üzerine gidiyoruz. Bu konuda önemli çalışmalar yapıyoruz. Yapılacak çalışmaların da içinde seve seve oluruz” dedi.

AB birlik sınavını iyi veremedi

Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkanı Gürkan Yıldırım, Türkiye’de önemli firmalarda üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra kendi işini kurmaya karar verdiğini ve Avrupa’da pek çok şirket kurduğunu aktarırken, büyük Türk ve yabancı şirketlere danışmanlık hizmeti verdiğini de dile getirdi. Brüksel’de kurulan AB’de Avrupa Genç Girişimcileri’nin çatı konfederasyonu olan YES For Europe’nin ilk Türk Başkanı olduğunu vurgulayan Yıldırım, Avrupa Birliği’nin yaşanan salgın sürecinde birlik anlamında çok iyi bir sınav veremediğini, bazı ülkelerden “ayrılalım” gibi söylemler yükselmeye başladığını bildirdi. Kısa vadede AB’den ayrılık olacağı düşüncesini taşımadığını ifade eden Yıldırım, ihracatının yüzde 60’ını Avrupa bölgesine yapan Türkiye’nin de yeni pazarlar aramaya devam etse de AB pazarından vazgeçmemesi gerektiği kanaatini taşıdığını anlattı.

2 milyon 500 bin üyeli

Gürkan Yıldırım, YES For Europe bünyesinde toplam 2 milyon 500 bin üyesi bulunan, 200 milyar avroluk ticaret hacmine sahip 21 ülkeden 23 STK’nın bulunduğunun altını çizerek, Türkiye’nin ihracatının artması, ülkeye döviz girdisinin sağlanması için tüm Türk firmalarıyla işbirliğine hazır olduğunu belirtti. Türkiye’nin tekstil, inşaat, hafif ve ağır sanayi anlamında başarılı bir ülke olduğunu belirten Yıldırım, “YES For Europe üyeleri her şeyi bizimle paylaşıyor. Elimizde ciddi bir network var. Bu veri tabanı çalışması bize fayda sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu. AB ülkelerinin bir kısmı direkt fon olmak üzere kimisinin 400, kimisinin ise 700 milyar avroluk bir kaynağı piyasalara yönlendireceğini açıkladığını, Almanya’nın bu rakamı 1 trilyon avroya çıkardığını anımsatan Yıldırım, bu durumun da piyasaların bir nebze olsun normalleşmesine katkı yapacağını söyledi.

Birleşik Avrupa Devleti

Salgın süreci sonrası başta İtalya olmak üzere bazı ülkelerin AB’den ayrılacağı yönünde bazı söylemler yayılmaya başladığını dile getiren Yıldırım, “Ülkelerin avro bölgesinden çıkması kolay bir iş değil. Çünkü kendi para birimlerini bırakmışlar. Kendi para birine döndüklerinde hangi faiz oranıyla borçlanacaklar. Şimdi örneğin yüzde 1 ile borçlanıyorlarsa o zaman borçlanma oranı yüzde 3,5-4 oranında olacak. Çatlak sesler olabilir. Birleşik Avrupa Devleti kurulmaz ama ben en azından birkaç yıl AB’nın yıkılması veya başka ülkelerin ayrılması ihtimalini öngörmüyorum” diye konuştu. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Doğu Marmara Bölge Temsilcisi Sevgi Saygın’ın, “Pek çok ülke bazı ürünlerde ihracatı yasakladı. Bunun yansımaları nasıl olur?” sorusunu, “Bazı medikal malzemelere yönelik böyle bir tedbir var ama ülkelerin kendi yağlarında kavrulmasını fazla mümkün görmüyorum” yanıtını verdi. Avrupa’nın bu yıl yüzde 8 küçüleceğinin öngörüldüğünü, 2021 yılı büyüme hedefinin ise yüzde 6,4 olarak belirlendiğini aktaran Yıldırım, ertelenen bazı ürünler ile ilgili bir talep patlamasının yaşanmasının beklendiğini, ancak ülke ekonomilerdeki genel düzelmenin süreç içinde belirleneceğini bildirdi.

Dev ihaleleri Türk firmaları kazandı

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Marmara Bölge Başkanı İbrahim Özmen ise “Türk tarımı Avrupa’dan nasıl görünüyor? Sorusunu yöneltti. Tarımın Türkiye ve Avrupa için çok önemli olduğunu aktaran Yıldırım, tarım üretiminde bazı ülkelerin lokalleşmeye yöneleceğine ilişkin öngörüsünün bulunduğunu, Türkiye’nin özellikle traktör ve tarım makinaları alanında Avrupa’da pazarından ciddi pay alabileceğini belirtti. Danışmanlık hizmeti verdikleri KARSAN’ın Romanya’da dünya devi firmaları geride bırakarak Cumhuriyet tarihinin en büyük otobüs ihalesini kazandığını dile getiren Yıldırım, Doğu Avrupa’nın en önemli enerji projelerinden biri olan BRUA Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ile ilgili boru ihalesini de Tosyalı Holding’in kazandığını, Türkiye’nin bu bölgeye, ilgisinin artarak devam etmesi gerektiğini anlattı.

e-fuar simülasyonu

“Dijitalleşme uçsuz bucaksız bir konu. E-fuarlar ve onun simülasyonunu önümüzdeki ay yapmaya başlayacağız” diyen Gürkan Yıldırım, şöyle devam etti: “Ziyaretçi simülasyonu yapacağız. Denemesini de yapacağız. İnşallah toparlanma olur ve normale döneriz, ama biz dijital olarak başlatacağız. Sizi dijital olarak Almanya, Fransa, İngiltere’ye götüreceğiz. 2 ay sonra başlamayı hedefliyoruz.” Nilüfer Çevikel de dijitalleşme çalışmalarında DOSABSİAD olarak aktif rol oynamak istediklerinin altını çizerek, “Sanal fuarcılıkla ilgili çalışıyoruz. Bir süre seyahatlerin, müşteri ziyaretlerinin yapılamayacağını öngörmüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Gürkan Yıldırım da, YES For Europe’nin başkanı olarak, tüm DOSABSİAD üyelerine ve Türk firmalarına her türlü desteği vermeye hazır olduğunu aktararak, “Ben orada olduğum sürece 500 milyon kişilik Avrupa pazarı da tüm üyelerinize açıktır. Elimizden gelen destek neyse soruna kadar veririz” dedi.

Bursa

Bursa’nın haftalık vaka sayısı açıklandı

Haber Giriş:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre haftalık vaka sayılarını açıkladı. Bursa’nın vaka sayısı 49,29 olarak kaydedildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 5-11 Haziran’da her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bu tarihler arasında il bazında 100 bin nüfusa karşılık gelen Kovid-19 vakası sayılarına yer vererek, vaka sayılarında düşüş hızının azaldığını düşüş eğiliminin sürdüğünü belirtti.

Bursa’nın vaka sayısı 49,29 olarak kaydedildi. Bursa’nın haftalık vaka sayısı önceki hafta 50,85 olarak açıklanmıştı.

Koca’nın paylaştığı Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 55,20, Ankara’da 94,87, İzmir’de 32,04 oldu.

Türkiye genelinde son bir haftada vaka sayısı en çok azalan iller Bilecik, Karaman, Malatya, Kastamonu ve Isparta oldu.

Bakan Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Vaka sayılarının düşüş hızı azalsa da düşme eğilimi devam ediyor. Aşı ile bitecek.”

Devam Et

Bursa

Bursa’da okulda kadın cinayeti! Eşini bıçakladı

Haber Giriş:

on

Bursa’da bir kişi, barışmak için gittiği eşi Bircan Doğan’ı görevli olduğu lisenin içinde bıçaklayarak öldürdü. Öfkeli koca olaydan sonra kendisini de bıçaklayarak yaraladı.

Bursa’nın İnegöl ilçesi Süleymaniye Mahallesinde bulunan Yunus Emre Lisesi’nde Atalay Doğan, öğle saatlerinde barışmak için eşinin temizlik görevi yaptığı okula gitti.

İkili arasında çıkan tartışma sırasında öfkelenen Atalay Doğan elindeki bıçakla karısı Bircan Doğan’ı boğazından ve karın boşluğundan bıçaklamaya başladı.

Durumu gören eğitimciler, polise ve 112’ye ihbarda bulundu. Olay yerine gelen ekipler, karısını bıçaklayan adamı zorlukla etkisiz hale getirdiler.

Ağır yaralanan kadın ambulansla kaldırıldığı İnegöl Devlet Hastanesi’nde tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Cinayet işleyen zanlı kendisini de kolundan bıçakla yaraladı.

2 aydır eşinden ayrı yaşayan ve boşanma aşamasındaki adam hastanedeki tedavisinin ardından gözaltına alındı. 2 çocuk annesi genç kadının cenazesi Cumhuriyet Savcısı’nın incelemesinin ardından kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için Bursa Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken olay anında okulda öğrenci bulunmadığı öğrenildi.

Öte yandan Bircan D.’nin, 9 Şubat’ta sosyal medya hesabından, eşiyle çektirdiği fotoğrafı ‘Mutlu anılar biriktiriyoruz’ notuyla paylaştığı görüldü.

Devam Et

Bursa

Oğullarını öldüren anne ve babaya haksız tahrik indirimi

Haber Giriş:

on

Bursa’da oğulları Şenol Rençber’i (34) başına levye ile vurduktan sonra bıçaklayan, ardından da iple boğup cesedini yol kenarına bırakan Telat Rençber (59) ve Ayşe Rençber (54) çifti, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırıldı. Mahkeme heyeti, Şenol Rençber’in annesine zarar verdiği ve tecavüze kalkıştığı gerekçeleriyle sanıklar hakkında ‘haksız tahrik indirimi’ uygulayarak Telat Rençber’in cezasını 15 yıla, olayda eşine yardım ettiği gerekçesiyle Ayşe Rençber’in cezasını ise 6 yıl 3 aya indirdi.

Kestel’in Gürsu TOKİ yolunda bulunan ormanlık alanda 14 Mart’ta, erkek cesedi bulundu. İhbar üzerine bölgeye giden İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, hayvanların parçalayıp, sol kolunu yediği cesedin evli ve 1 çocuk babası Şenol Rençber’e ait olduğunu belirledi. Yapılan araştırmada, Şenol Rençber’in ‘cinsel taciz’, ‘uyuşturucu kullanmak’, ‘kasten yaralama’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ gibi birçok suçtan emniyette kaydı olduğu saptandı. Rençber’in komşusuna cinsel içerikli mesaj attığı için 9 Mart’ta Bursa Adliyesi’nde mahkemeye çıktığı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, bir daha da kendisinden haber alınamadığı tespit edildi. Bunun üzerine Rençber’in komşusu olan çift ifadeye çağrıldı. Çift, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Ekipler, son olarak Şenol Rençber’in adliyeden babası Telat Rençber ile çıktığını ve 16 SIB 37 plakalı araca binerek uzaklaştıklarını tespit etti. Telat Rençber, ilk ifadesinde oğlunun ölümü ile ilgisinin olmadığını öne sürdü.

ANNE VE BABASI ÖLÜ BULUNDUĞU YOLDAN GEÇMİŞ

Jandarma, Şenol Rençber, babası Telat Rençber ile annesi Ayşe Rençber’in telefon kayıtlarını ve Plaka Tanıma Sistemi’nden (PTS) aracın gittiği yerleri inceledi. Aracın olay günü, Şenol Rençber’in ölü bulunduğu yoldan geçtiğini belirlendi. Telat Rençber’in evi ile olay yeri arasında belli saat aralıklarıyla gidip geldiği saptandı. Rençber ailesinin telefonlarının baz istasyonu sinyalleri tespitinde ise olay günü yan yana hareket ettikleri görüldü. Ayrıca ekipler, saat 16.07’den sonra anne, baba ile oğullarına ait üç telefonun da kapatıldığı bilgisine ulaştı.

GÖZALTINA ALINDILAR

Bilgiler doğrultusunda 16 Mart’ta, Rençber çifti ile oğulları Şenol’u öldürdükleri suçlamasıyla gözaltına alındı. Telat Rençber, jandarmadaki sorgusunda oğlunu öldürdüğünü ve eşinin de yanında olduğunu itiraf etti. Rençber çifti, 17 Mart’ta sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

İlk duruşmada baba Telat Rençber, “Oğlum 7 senedir uyuşturucu kullanıyor. Bu olayın gelişmesinde en büyük unsur, alt kattaki komşumuzu taciz etmesidir. Oğluma ‘Neden böyle yapıyorsun, eşin ve çocuğun var. Biz insanların yüzüne bakamaz hale getirdin’ dedim. Bana orada sayısız küfür etti. Oğlum, ‘Bana karışacağına karına sahip çık, eve adamlar gelip çıkıyor, haberin var mı?’ dedi. Ondan sonra ne olduğunu bilmiyorum. Öfkeme yenik düştüm. Oğlumu öldürme kastım yoktu. Yaralı halde yol kenarına bıraktım” ifadelerini kullandı.

Oğlunun uzun zamandır uyuşturucu kullandığını belirten Ayşe Rençber de, “Oğlum, uyuşturucu kullandığında eşine ve oğluna kötü davranıyordu. Odanın kapısını kilitleyerek, bıçakla bize saldırıyordu. Olaydan bir gün önce gelinim işe gitmişti. Oğlum eve gelip, banyoya girdi. Orada uyuşturucu içti. Sonra oturma odasında torunumla birlikte otururken, üzerini soyup evde çıplak dolaşmaya başladı. Oğluma kızınca beni banyoya sürükledi. Bana zorla uyuşturucu içirmeye kalkıştı. Bana tecavüz etmeye çalıştı” dedi.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Haklarında ‘alt soya karşı tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle Bursa 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Telat ve Ayşe Rençber çifti, karar duruşmasına çıktı. Duruşmaya tutuklu sanık Telat Rençber, SEGBİS aracılığıyla cezaevinden katılırken, tarafların avukatları da salonda hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, sanıkların, ‘alt soya karşı tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarını ve haksız tahrik indirimi uygulanmasını istedi. Son sözü sorulan Telat Rençber, çok pişman olduğunu belirterek tahliyesini talep etti. Sanık Ayşe Rençber’in avukatı da müvekkilinin beraatine karar verilmesini istedi.

Son sözlerin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Telat Rençber ve Ayşe Rençber’e, ‘alt soya karşı tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, Şenol Rençber’in uyuşturucu kullanıp ailesine zarar verdiği, komşusunu taciz ettiği, annesini uyuşturucu içmeye zorladığı, tecavüz etmeye çalıştığını göz önünde bulundurarak, sanıklar hakkında ‘haksız tahrik indirimi’ne gitti. Bu karar doğrultusunda Telat Rençber’in cezası 15 yıla, Ayşe Rençber’in cezası ise eşine yardım ettiği gerekçesiyle 6 yıl 3 aya indirildi.

Devam Et

Trend