#

Giriş:

Son Güncelleme:

Türkiye

ABD’ye yardım götüren uçak Türkiye’den havanlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ve ABD’ye gitmesi planlanan tıbbi yardım malzemelerini gönderen uçak Türkiye’den havalandı.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, 55 ülkeye yapılan yardımlar gibi Amerika Birleşik Devletleri’ne de maske, yüz koruyucu, siperlik, N95 maske ve dezenfektan gibi maddelerin olduğu tıbbi yardım malzemelerinin gönderileceğini açıklamıştı.

Beklenen yardım bugün Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan hareket etti.

Yardım kolileri gönderilecek uçağa yüklenirken görüntülendi. Kolilerin üzerinde “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var.” sözü ve “Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri halkına sevgilerle” ifadesi yer aldı.

Yardımların gönderilmesini Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından paylaştı.

Altun mesajında şu ifadelere yer verdi;

Bu zor zamanlarında, dostlarımız ve müttefiklerimizle dayanışma içinde olmaya devam ediyoruz. Türk halkının Amerika Birleşik Devletleri’ne armağanını veren bir uçak bugün Türkiye’den ayrıldı. Bu karanlık günleri uluslararası dayanışma ve işbirliği yoluyla geride bırakacağız”

Gündem

Elektriğe yüzde 5.75 zam

Haber Giriş:

on

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), dün 1 Ekim-31 Aralık arasında 3 aylık dönemde geçerli olacak elektrik tarifelerini belirlemek üzere yaptığı toplantıdan, elektriğe yüzde 5.75 oranında zam kararı çıktı. Bu kararla birlikte bir kilovatsaat elektrik konutlarda 71.02 kuruştan 75.10 kuruşa, sanayide 70.97 kuruştan 75.06 kuruşa ve ticarethanelerde 94,44 kuruştan 99.87 kuruşa çıktı.

Konut, sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe yüzde 5.75 zam geldi. Yeni tarifeler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Konut, sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe bugünden geçerli olmak üzere yüzde 5.75 zam geldi.

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tarifeler 3 ay uygulanacak.

EPDK, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından uygulanacak aktif elektrik toptan satışında, dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine yapılan satış bedeli ise kilovatsaat başına 15.4894 kuruş olarak belirlendi.

Dağıtım şirketlerine genel aydınlatma kapsamında yapılan satışlarda ise kilovatsaat başına 29 kuruş olarak uygulanacak.

TRT PAYI YÜKSELDİ

Elektrikten, yüzde 2 TRT payı alınıyor. Bu zamla birlikte elektrikte ticarethanelerden alınan TRT payı 1.08 kuruştan 1.16 kuruşa, konutlarda 0.72 kuruştan 0.78 kuruşa çıktı. Sanayiden, TRT payı alınmıyor.

TOPTAN ELEKTRİK FİYATI DA ARTTI

Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) aktif elektrik enerji toptan satış tarifesi de arttı. Buna göre EÜAŞ’ın, “toptan elektrik satış fiyatı” (kilovatsaat başına) 13,20 kuruştan 15,48 kuruşa yükseldi.

Devam Et

Dünya

Türkiye’de aranan suç örgütü lideri Gürcistan’da sahte kimlikle yakalandı

Haber Giriş:

on

Türkiye’de organize suç örgütü lideri olarak aranan A.D’nin (56) üzerinde sahte kimlik ile Gürcistan’da gözaltına alındığı bildirildi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Türk adli makamlarınca hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak dahil birçok suçtan arama kararı bulunan A.D. Türkiye ile Gürcistan’ın emniyetinin istihbarat paylaşımı neticesinde Batum kentinde düzenlenen operasyonda Gürcü polisi tarafından gözaltına alındı.

Zanlının Türkiye’ye iade süreci başlatıldı.

Devam Et

Gündem

Orman Genel Müdürlüğü 274 daimi işçi alacak

Haber Giriş:

on

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), taşra teşkilatında görevlendirilmek üzere 274 daimi işçi istihdam edecek.

OGM’nin konuya ilişkin ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, genel müdürlüğün taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere, 171 greyder, 56 dozer, 41 ekskavatör ve 6 iş makinesi operatörü olmak üzere 274 belirsiz süreli (daimi) işçi alımı yapılacak.

Adaylarda aranacak genel ve özel şartlar ile diğer bilgiler Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR) açık iş ilanlarında belirtilecek. Bu ilanlar, 5-9 Ekim tarihlerinde İŞKUR üzerinden yayımlanacak.

İlanda belirtilen şartları taşıyan adaylar ilan süresince başvurularını İŞKUR üzerinden yapacak.

Sözlü ve uygulamalı sınava, iş ilanındaki kadro sayısının 4 katı aday çağrılacak. Bu adaylar, noter huzurunda çekilecek kura sonucuna göre belirlenecek.

Devam Et

Trend