#

Giriş:

Son Güncelleme:

Şanlıurfa

Acil doktorunu koridor boyunca darp ettiler

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde özel bir tıp merkezinde çalışan acil servis doktorunun darp edilme anı güvenlik kamerasına yansıdı. Hemşire ve sağlık çalışanlarının engellemeye çalıştığı olayda yaralanan doktor hastanede tedavi edildikten sonra taburcu edilirken gözaltına alınan 3 zanlı ise mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, olay, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yaşandı. Özel bir tıp merkezinin acil servisinde çalışan doktor Şeyhmus Baraş, hasta ile ilgili işlem yaptığı sırada iddiaya göre sistemde sorun yaşandı. Doktorun hastaya hata yaşandığını söylemesi üzerine, konuya müdahil olan başka bir şahıs, doktora saldırdı. Saldırganın yakınları da doktoru darp etmeye başladı. Yumruk ve tekmelerden kaçan doktor, yönetim odasına sığınarak kurtulmaya çalıştı. Hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının engellemeye çalıştığı darp anları ise saniye saniye kameraya yansıdı.

Koridor boyunca darp edildi
Görüntülerde bilgi işlem masasına giden doktorun sistemde yaşanan sorunun neden kaynakladığını sorduktan sonra acil servis bölümüne gittiği ve saldırıya uğradıktan sonra yönetim odasına doğru gitmeye çalıştığı görüldü. Görüntülerin devamında ise yumrukların hedefi olan doktoru korumaya çalışan hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının yoğun çabasının olduğu gözlendi.     Hastanede tedavi altına alınan doktor ise darp raporu alıp zanlılardan şikayetçi olurken olay yerine giden polis ekipleri tarafından gözaltına alınan 3 zanlı, savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Saldırı anını anlatan Doktor Şeyhmus Baraş, 6 aydır tıp merkezinde pratisyen hekim olarak çalıştığını belirterek, “ Dün saat 10.00’da SGK tarafından sistemimizin kapatılmasını bahane gösterip hiç muayene etmediğim, daha önce hiç görmediğim, bana başvurmayan bir hasta tarafından darp girişiminde bulunuldu. Hasta ile karşılaştığımızdan andan itibaren basa saygısızca küfürler ve tehditler yağdırdı, üzerime saldırdı. Sonra devamında ise hastanın kardeşleri ve ağabeyleri, 5-6 kişi olarak toplanıp beni hastanenin önünde ve iç kısmında sopa ve yumruklarla yere yatırarak darp ettiler. Bu olaydan sonra şahıslardan 3 tanesi gözaltına alındı. Kendilerinden şikayetçi oldum, durumun da takipçisiyim. Kaburgalarımda çatlaklar var. Nefes alıp verirken batma oluyor. Yüzümde şişlikler var. Sırtımda ve kolumda darp izleri var. Şahıslardan şikayetçiyim. Bu durumun yeni çıkan sağlıkta şiddet yasasının ne kadar işleyeceğini ben ve Şanlıurfa Tabip Odası olarak arkasında duracağız, izleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa Tabip Odasından tepki
Şanlıurfa Tabip Odası doktorun darp edilmesini kınayarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Viranşehir’de özel bir tıp merkezinde çalışan acil hekimi meslektaşımız SGK sisteminin hata vermesi nedeniyle sinirlenen bir kişinin konuyla alakası olmamasına rağmen saldırısına uğramış, sonrasında da saldırganın yakınları tarafından linç edilerek başına ve vücudunun çeşitli yerlerine darbeler almıştır. Sağlıkta şiddet olayları, çıkan yetersiz yasaların ve cezasızlığın sonucu olarak tırmanarak devam ediyor. Sağlık bakanlığı her açıklamasında algı oluşturarak yeterli düzenleme yapıldığını iddia etmektedir. Madem düzenleme yapıldı ise şiddete karşı cezasızlık neden devam etmektedir. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı, beklentilerimize karşılık gelecek bir düzenleme yapmamıştır. Savcılılara ve hakimlere çağrımızdır, toplumun huzuru ve sağlığı için bu şiddet olaylarına karşı cezasızlığı tercih olarak görmeyiniz. Sağlıkta şiddet sizin ve halkın sağlık hakkına saldırıdır. Gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da TIR’ın yükleme rampasının altında kaldı

Şanlıurfa’da tırın yükleme rampasının altında kalan yabancı uyruklu işçi hayatını kaybetti.

Haber Giriş:

on

Şanlıurfa-Akçakale çevreyolunun kırsal Konuklu Mahallesi yakınlarında bulunan bir petrol istasyonunda iddiaya göre, sürücüsünün ismi öğrenilemeyen tırın yükleme rampası seyir halindeyken arızalanarak yerde sürüklendi. Tırı petrol istasyonuna park eden sürücü, tamir için yabancı uyruklu Alabd Aljalil’e (31) haber verdi. Tamir yaptığı sırada hidroliği boşalan yükleme rampası şahsın üzerine düştü. Durumu görenler sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine giden sağlık ekipleri, yaptıkları kontrolde şahsın hayatını kaybettiğini belirledi.

Ceset, yapılan incelemenin ardından otopsi işlemleri için Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılırken olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

Devam Et

Gündem

Türkiye’nin fıstık ambarında hasat başladı

Fıstık üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alan Şanlıurfa’da 2022 yılının hasadı başladı.

Haber Giriş:

on

Türkiye’de yıllık üretimi 30 bin tonu aşarak ilk sırada yer alan Şanlıurfa’da fıstık hasadı başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre önceki yıl 32 bin ton üretimin yapıldığı ilde bu yıl ürünün olgunlaşma döneminde yağan yoğun yağış ve dolu nedeniyle verimin düşük olduğu belirtildi.

Üretici, bu yıl taban fiyatı 65 TL olan boz fıstığın kilogramını ise tüccarların kendi aralarında belirlediği fiyat nedeniyle ancak 48 lira 50 kuruştan satabiliyor. Maliyetlerin de artmasıyla zor günler geçiren çiftçi ürünleri toplayan işçilere ise günlük 200 TL yevmiye ödüyor. Yaklaşık 45 dereceyi bulan sıcağın altında gün boyunca çalışan işçiler, topladıkları fıstıkları traktörlere yükleyerek satış için tüccarların yolunu tutuyor.

Günlük 200 lira kazanmak için 12 saat boyunca tarlada çalıştıklarını söyleyen Ferhat Dağ, “Sabah 06.00’dan akşam 18.00’a kadar çalışıyoruz ve 200 TL yevmiye alıyoruz. Fıstık fiyatının ucuz olmasından dolayı yemeğimizi bile evden getiriyoruz” dedi.

Taban fiyatı 65 TL olmasına rağmen şu anda 48 liradan satabildiklerini söyleyen üretici Faik Bozkurt, “Urfa fıstığının değeri 48 TL olmamalıdır. 65 TL taban fiyat biçilmesine rağmen şu anda 48 liradan satılıyor” diye konuştu.

2019-2020 üretim döneminde Türkiye’de 80 bin ton fıstık üretimi gerçekleşti. Fıstık üretiminde önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa 32 bin ton üretimle Türkiye üretiminin yüzde 37,6’sını gerçekleştirirken, Gaziantep 26 bin tonluk üretim ile ikinci sırada yer aldı. Siirt ise 12 bin tonluk üretim ile üçüncü sırada yer aldı.

Devam Et

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da Baraj Gölü’ne giren genç kız boğuldu

Şanlıurfa’da arkadaşıyla birlikte gittiği Atatürk Baraj Gölü’nde yüzmek isteyen genç kız boğularak hayatını kaybetti.

Haber Giriş:

on

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesine bağlı Çatak bölgesinde iddiaya göre, Akçakale’den erkek arkadaşıyla birlikte Bozova’ya giden 23 yaşındaki Mülkiye Aslan, yüzmek için suya girdi.

Bir süre suda yüzen genç kız, aniden gözden kayboldu. Kızı sudan çıkartmayı başaramayan erkek arkadaşı, durumu sahil güvenlik, jandarma, itfaiye ile sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine giden ekipler, yaklaşık bir saat süren çalışma sonunda genç kızın cesedine ulaşmayı başardı. Sudan çıkartılan ceset, otopsi işlemleri için morga kaldırıldı.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Devam Et

Trend