#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

“Akıbeti Cem Muhammet gibi olmasın”

Bursa’da boşandıktan sonra vekaleti annede olan ve görüş günü pedagog aracılığıyla babaya verilen ve 49 gündür geri getirilmeyen 3,5 yaşındaki M.E.’nin dramı yürekleri burkuyor. 49 gündür oğlunu hiç bir şekilde göremeyen, sesini duymayan ve hayatından endişe ettiğini dile getiren acılı anne S.D. oğlunun gitmeden önce, ’’Anne üzülme ben geleceğim, beni merak etme. Kendine iyi bak’’ dediğini dile getirdi. Acılı anne teyzesi tarafından kaçırılıp bir çöp evde bulunan 9 yaşındaki Cem Muhammed’i hatırlatıp, “O çocuk gibi olmasından korkuyorum” diye konuştu.

Bursa’da 2019 yılında boşanma kararı alan S.D. (34) ve M.D. (35) ilk celsede boşanırken, mahkeme tek çocuk olan 3 buçuk yaşındaki M.E.’nin vekaletini anneye verdi. Baba M.D.’nin ise belirli günlerde belirli saatler arasında oğlunu görebilmesi ve vakit geçirmesi için mahkeme karar kıldı. M.E. her görüş gününde babaya pedagog aracılığıyla verildi.

Son olarak mahkeme tarafından Baba ve oğlun arasındaki kişisel ilişkinin kurulması amacıyla 1 Temmuz ve 31 Temmuz günleri arasında M.E.’nin babada kalması belirlendi. Fakat oğlu M.E.’yi anneden aldıktan sonra telefonları kapatan ve her yerden engelleyen baba M.D. oğlunu bu süreçte hiç bir şekilde annesi ile görüştürmedi. Daha önceleri de görüş günlerini ihlal ederek oğlunu annesi ile görüştürmeyen yada geç getiren babadan şikayetçi olan anne yaşanan bu son olayla birlikte perişan olduğunu, oğlunun sağlık durumunu merak ettiğini belirterek gözyaşlarına boğuldu.

Pedagog aracılığıyla teslim ettiğini çocuğunu 49 gündür göremediğini, savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ve her yere fotoğraflarını asarak kayıp başvurusu yaptığını da belirten anne S.D.,’’ Çocuğumun sağlığından şüpheleniyorum. Babası pedagog aracılığıyla teslim aldı ve bir daha getirmedi. Babasının telefonu kapalı. Ailesi de telefonlara cevap vermiyor. Beni her yerden engelledikleri için başka numaralardan ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım. 2019 yılında boşandım, 2019 yılında çocuğum dünyaya geldi. Çocuğumun görüş günleri belirlendi. Ayın birinci haftası cumartesi günü teslim alıp Pazar günü bırakması gerekiyor. İkinci haftasında görüşmeler sağlandı. Fakat bu günleri sürekli ihlal etmeye başladı. Ama her seferinde çocuğu teslim aldıktan sonra kendisi telefonları engellediği için hiçbir şekilde ulaşım sağlayamıyorum, kendisi isterse getiriyordu.

Daha önce karakola ve savcılığa şikayet başvurusu yaptım. Çocuğumla görüşleri ihlal ettiği için bende elimde cep telefonuyla kayda girerek teslim günlerinde görüntüye almaya başladım. Çocuğumun babasıyla vakit geçirmesini istiyorum ve o yüzden görüntüye alıyordum. Görüntüyle veriyordum. Onların bilgisi olmadan sadece elimde kayıt olsun diye. Daha sonra görüştürmüyor demesinler diye. Çocuğumla ilgili bir buçuk ay kadar görüşme sağlanamadı. Görüş gününde almıştı bir daha getirmedi. Pandemi döneminde hiçbir yer açık olmadığı için savcılık kararıyla polis gözetimi altında çocuğumu teslim aldım’’ dedi.

Başörtüsünden tutarak araçla sürükledikten sonra kolunun üzerinden geçti

Bir hafta sonra anne S.D.’nin açtığı davaya sinirlenen baba M.D. normal şartlarda annesine teslim etmek için akşam saat 18.00’da getireceği oğlunu saat 15.30’da getirerek eski eşinden aşağıya inmesini ve oğlunu vereceğini belirtti. Anne yine aynı şekilde cep telefonu kamerasını açarak aşağıya indi. O sırada anneyi eniştesi de arka sokakta tedbir amaçlı beklemeye başladı. Bu sırada evin önüne gelen baba M.D., eski eşinin eniştesini görünce oğlunu da alarak sinirle aracına bindi.

Oğlunu almak isteyen anne de peşinden koşarak, aracın camından durması için eski eşi M.D.’yi durdurmaya çalıştı. M.D. daha da öfkelenerek baş örtüsünden tuttuğu eski eşini çocuklarının gözü önünde araçla sürüklemeye başladı. Acılı anne yere düşerek sürüklenmeye başladı. Hızını alamayan öfkeli baba aracıyla geri gelerek ezmeye çalıştı. Fakat anne aniden hamle yaparak kendini kenara atmaya çabalasa da öfkeli eş araçla; eşinin kolunun üzerinden geçerek hızla gitti. Çevredeki vatandaşların ilk yardımı sonrası ambulansla hastaneye kaldırılan anne daha sonra şikayetçi oldu. Polis ekipleri tarafından ertesi gün gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen baba M.D. tutuklanarak cezaevine gönderildi. İki ay tutuklu kalan baba daha sonra tahliye oldu.

’’Anne babam beni kaçıracak, biz onunla gezmeye gideceğiz, arabayla gideceğiz’’

Oğluyla ilgili davanın devam ettiğini ve eski eşinin kaçırma tehdidinde bulunduğunu belirten anne S.D., ’’49 gündür sürekli arıyorum ama ulaşamıyorum. Son olarak avukatım aracılığıyla aradım. Pedagog ve avukat aracılığı ile eski eşime çocuğumu verebileceğimi ifade ettim. Bununla ilgili bir bilgi vermediler ve geri dönüş sağlamadılar. Başvuru yaptıktan 2 hafta sonra çocuğumu aldı ve gitti. Bir daha haber alamadım 49 gün oldu hiçbir şekilde ulaşılamıyor. Oğlum daha önce bana kaçırılacağını söyledi. İfadesinde, “Anne babam beni kaçıracak, biz onunla gezmeye gideceğiz. Arabayla gideceğiz’ demişti. O günden beri çocuğuma ulaşamıyorum” dedi.

’’Anne üzülme ben geleceğim, beni merak etme kendine iyi bak’’

Oğlunun babasından şüphelendiğini ve bunu kendisine dile getirdiğini anlatan anne S.D., ’’Anne ben babama gitmeyeceğim” demişti. Ben de “baban şaka yapıyor, seni kaçırmaz” diye konuştum.

Giderken geri döndü pedagoglar da şahit oldu. “Anne üzülme ben geleceğim, beni merak etme. Kendine iyi bak. O şekilde söyleyip gitti. Anneme de aynı şekilde sarıldı. “Anneanne beni merak etme, ben geleceğim, sizi çok seviyorum. Kendinize iyi bakın” diyerek gitti. 49 gün oldu çocuğumdan hiçbir şekilde haber alamıyorum. Yalvarıyorum artık yardımcı olsunlar. Lütfen kavuşmak istiyorum. Şu anda durumu nedir bilmiyorum. Sağlığından endişe ediyorum. Çöp evde bulunan Cem Muhammed gibi olmasın. O çocuk gibi olmasından endişe ediyorum” diye konuştu.

Bursa

Gençlerin futbol şöleni başladı

Bursa İnegöl Belediyesi’nin 15-30 yaş arası gençlere yönelik düzenlediği “Takımını Kur Gel Futbol Turnuvası” başladı. İlk gün iki karşılaşmanın oynandığı turnuvada, gençlerin futbol resitali sunduğu maçlar renkli görüntülere sahne oldu.

Haber Giriş:

on

İnegöl Belediyesi, şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı çerçevesinde gençler için özel bir turnuva düzenledi.

“Takımını Kur Gel” sloganıyla hayata geçirilen ve 15-30 yaş aralığındaki gençlerin katıldığı turnuvanın açılış maçı Perşembe akşamı oynandı. 26 takımın yer aldığı turnuvada karşılaşmalar Hamzabey Futbol Sahasında oynanırken, eleme usulüyle gerçekleştirilen turnuvanın ilk gün oynanan 2 maçı renkli görüntülere sahne oldu.

Online kura çekimi sistemi ile yapılan eşleşme sonucunda turnuvanın ilk maçında, Tafon City ile İnegöl United takımları karşı karşıya geldi. Perşembe günü 18.00’da başlayan karşılaşmada, 35’er dakikalık 2 devre sonucunda İnegöl United takımı rakibini 4-2 mağlup etmeyi başararak bir üst tura yükseldi. İkinci maç ise 19.30’da başladı. Eflatun Beyazlılar takımı ile 16,5 Yıkım Ekibi takımlarının karşılaştığı müsabakada, Eflatun Beyazlılar adeta gol resitali sundu. Eflatun Beyazlılar takımı, rakibi 16,5 Yıkım Ekibi takımını 10-0 mağlup ederek bir üst tura adını yazdırdı.

5 etaplı turnuvanın 1. Turu 24 Ağustos’a kadar sürecek müsabakalarla devam edecek. İkinci tura yükselen takımların karşılaşacağı bir sonraki turda rakiplerini mağlup etmeyi başaran takımlar, daha sonra çeyrek final ve yarı finalde boy gösterecek. Final ise 6 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek.

Devam Et

Bursa

Bursa Uludağ Üniversitesi UNİSİS yazılımını erişime açtı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) tarafından özgün içerik tasarımı ile hazırlanan öğrenci işleri otomasyonu “UNİSİS” ve üniversite mobil uygulama yazılımı erişime açıldı.

Haber Giriş:

on

BUÜ, kendi ürettiği otomasyon ve mobil uygulamaları hayata geçirdi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yazılımcılarının, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı işbirliği ile ürettiği özgün yazılımlar olan öğrenci işleri otomasyonu ‘UNİSİS’ ve üniversite mobil uygulama yazılımı 18 Ağustos itibarıyla akademisyen ve öğrencilerin kullanımına sunuldu.

BUÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; hazırlık ve test süreçlerinin başarı ile tamamlandığı bildirildi. Uygulamaların akademisyen ve öğrencilerin kullanımına hazır hale getirildiğini aktaran Daire Başkanlığı, 18 Ağustos tarihinden itibaren tüm işlemlerin mobil olarak uygulamalar üzerinden yürütülebileceğini vurguladı.

Açıklamada; “Öğrenci İşleri Otomasyonu linkimiz: https://unisis.uludag.edu.tr/ 

Mobil Uygulama (Android) linkimiz (Öğrenci kullanımı için) : https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.edu.uludag.buu&hl=tr&gl=US ,

Mobil Uygulama(App store) linkimiz (Öğrenci kullanımı için) : https://apps.apple.com/app/bursa-uluda%C4%9F-%C3%BCniversitesi/id1639865931 olarak belirlenmiştir.

UNISIS – Öğrenci İşleri Otomasyonu ile ilgili öneri ve taleplerinizi unisis@uludag.edu.tr adresine, Mobil Uygulama yazılımı ile ilgili öneri ve taleplerinizi ise mobile@uludag.edu.tr adresine e-posta olarak iletebilirsiniz. Tüm akademisyen ve öğrencilerimiz ile Üniversitemiz için hayırlı olmasını dileriz” ifadelerine yer verildi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 2,5 yıllık uzun ve yorucu gayretin sonucu olarak Üniversitenin ürünü özgün ve gelişmiş yazılım/programı hizmete sunan tüm ekibe teşekkür ve takdirlerini iletti. Kılavuz; “Üniversitemize ve kullanıcılarımıza hayırlı, uğurlu ve verimli olmasını diliyorum” dedi.

Devam Et

Bursa

Yabancı uyruklu yankesici, polisten kaçamadı

Bursa Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Bursa ve İstanbul’da yankesicilik ve tırnakçılık yapan yabancı uyruklu zanlıyı takip sonucu yakaladı.

Haber Giriş:

on

Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yabancı uyruklu Adel B.’nin (50) Gemlik’te tırnakçılık yaptığı ihbarı üzerine, şahsın Bursa’dan kiraladığı araçla bölgede olduğunun da öğrenilmesiyle TPS ve GPRS kayıtlarını inceleyerek takibe başladı. Zanlının Yalova’nın Termal ilçesinde olduğu bilgisine ulaşan ekipler, zanlıyı burada yakalayarak Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirdi.

Yapılan araştırmada, benzer suçlardan İstanbul’da da kaydı olduğu öğrenilen zanlı, Gemlik Adliyesinde hakim karşısına çıkarıldı. Zanlının İstanbul’da da yankesicilik ve tırnakçılık suçlarından arandığı tespit edildi.

Devam Et

Trend