#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Aktaş’tan özel kalem bütçesi açıklaması

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediyenin 7,6 milyon TL olan ‘Özel Kalem Bütçesi’ne getirilen eleştirilere tepki göstererek, “Büyükşehir’in yüzde 15 oranında bütçesi olan CHP’li Nilüfer Belediyesi’nin Özel Kalem Bütçesi 15 milyon lirayı aşıyor. Nerede harcıyorsunuz bu kadar parayı, çıkın madem onu açıklayın” dedi.

Bursa’nın AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısında, muhalefet partilerinin il başkanları tarafından ileri sürülen ‘özel kalem bütçesinden usulsüz harcamalar yapıldığı’ iddialarına açıklık getirdi. Bütçesi, Büyükşehir bütçesinin yüzde 15’i kadar olan CHP’li Nilüfer Belediyesi’nin özel kalem bütçesinden örnek veren Başkan Aktaş, “Beni özel kalem bütçesi ile eleştirenler, seçimden hemen önce aile şirketine dönüştürülen Nilüfer Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma Vakfı’nı (NİLVAK) açıklasınlar. Ben Büyükşehir’in 2 milyar 600 milyonluk bütçesini yönetiyorum. Benim 7 milyon 655 bin liralık özel kalem bütçem var. Bütçesi Büyükşehir’in yüzde 15’i olan Nilüfer Belediyesi’nin 15 milyon 226 bin lira özel kalem bütçesi var. Kusura bakmayın siz önce onu açıklayacaksınız. Ondan sonra partinizin ilçe başkanı çıkacak diyecek ki ‘Yağma Hasan’ın böreği’. Sizinki nasıl bir börek acaba” dedi.

‘RİZE’YE YAPILAN ÖDEMENİN PROTOKÜLÜ 2014’TE KABUL EDİLMİŞ’

Rize’ye yapılan meydan düzenlemesinin Büyükşehir Belediyesi özel kalem bütçesinden yapıldığı iddialarına da yanıt veren Başkan Aktaş, “Demişsiniz ki Rize’ye yapılan bu meydanda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Meclis karar almış. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine gelmiş konu. 13.11.2014 tarihinde söz konusu inşaatın gerçekleşmesine yönelik protokol yapılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye 77 kabul, 14 ret oyu ile oy çokluğuyla yetki verilmiş. Çalışmaları da önceki dönem yapılmış, ödemek de bana nasip olmuş. Sanki ben hırsızlık yapıyormuşum gibi bütün Bursa’ya, bütün Türkiye’ye sosyal medyalar aracılığıyla fotoğrafları gizli gizli çekerek yaymanın adı popülizm değil de nedir? Popülizmi siz yapıyorsunuz. Bunlar gerçek dışı şeyler. İftira atana müfteri denir. Ben bunları yapanların hepsinin müfteri olduğunu söylüyorum” diye konuştu.

‘NİLVAK’IN GELİR VE GİDERLERİNİ AÇIKLAYIN’

Muhalefet partili üyelerin Nilüfer Belediyesi özel kalem bütçesinin 6 milyon civarında olduğunu iddia etmesi üzerine sözlerine devam eden Başkan Aktaş, “Sizin müdürlüklere giydirdiğiniz temsil ve tanıtma giderleri var özel kalem müdürlüğünün dışında. Onlarla beraber 15 milyon küsur. Hadi 6 milyon küsur olarak kabul edelim. Büyükşehir’e göre sadece yüzde 15’lik bir bütçeniz var. Nerede harcıyorsunuz bu kadar parayı, çıkın madem onu açıklayın. Bana soruyorlar ‘nerede harcadın’ diye. Bunun yanında ben biliyorum ki bu şehirde yıllarca NİLVAK’a bağış yapan müteahhitler oldu. İmarları ile alakalı ne paralar, ne binler ve milyonlar verilmedi mi? Doğrudur, talebeler için, okullar için, şehrin menfaatleri için yapılmış olan şeyler. O zaman ben de sizden şunu istirham ediyorum. Şu NİLVAK gelirleri ve giderleri ile alakalı çıkın bir açıklama yapın. Kamuoyu rahatlasın. İmar ve benzeri uygulamalarla alakalı keselere doldurulup bir süre sonra Nilüfer Vakfı’ndan aile vakfına dönüş. Bunda bir tuhaflık vardır. Ben de bu tereddüdü terennüm etmekte çok haklıyım” dedi.

Bursa

Kardeşini 25 bıçak darbesiyle öldüren ağabey tutuklandı

Haber Giriş:

on

Bursa’da tartıştığı kardeşi Semih Acar’ı (19) 25 kez bıçaklayarak, öldüren Fatih Acar (27), sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Olay, dün akşam İznik ilçesi Eşrefzade Mahallesi Bent Sokak’ta meydana geldi.

Fatih Acar ile kardeşi Semih Acar, evde tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Fatih Acar, mutfaktan aldığı ekmek bıçağı ile kardeşini 25 kez bıçakladı.

Semih Acar, aldığı bıçak darbeleriyle kanlar içerisinde yere yığıldı. Şüpheli ise olayın ardından, İznik Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, teslim oldu.

Semih Acar, ihbar üzerine olay yerine sevk edilen ambulansla İznik Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Acar, doktorların tüm müdahalesine karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

TUTUKLANDI

Fatih Acar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Fatih Acar’ ın, emniyette verdiği ifadede neden tartıştıklarını hatırlamadığını söylediği öğrenildi. Fatih Acar, çıkarıldığı mahkemece ‘kasten adam öldürmek’ suçundan tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da su tasarrufu için önemli adım!

Haber Giriş:

on

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da ciddi bir su sıkıntısının bulunmadığını fakat şehirde tasarruf kültürünün oluşturulması noktasında kararlı olduklarını söyledi.

Bursa’da faaliyet gösteren STK temsilcileri ile akademisyenlerin katıldığı, yeni kaynakların bulunması ve suyun tasarruflu kullanılmasına yönelik toplantının ikincisinin ‘merkez 3 belediye başkanının katılımıyla’ ilerleyen günlerde gerçekleştirileceğini belirten Başkan Aktaş, “Alacağımız kararlarla inşallah, bu konuda sürdürülebilir ve kalıcı çözümün alt yapısını oluşturacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı ikinci oturumu, Başkan Alinur Aktaş yönetiminde gerçekleşti. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki (Merinos AKKM) toplantıda gündem maddeleri görüşüldü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, oturum başlangıcında yaptığı konuşmada, hafta sonu yoğun kar yağışıyla birlikte Bursa’da su sıkıntısı riskinin kalmadığını açıkladı.

Geçen Cuma günü başlayan ve Cumartesi ve Pazar günleri de aralıksız devam eden yağışların kuraklık tehlikesini önemli ölçüde ötelediğini belirten Başkan Aktaş, bu durumun vatandaşlar arasında rehavete neden olmaması gerektiğini ifade etti.

Bursa’da yeni kaynakların belirlenmesi ve su tasarrufu kültürünün oluşturulmasına yönelik ilk toplantıyı STK temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla Merinos AKKM’de gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Aktaş, toplantının ikincisinin merkez 3 belediye başkanının da katılımıyla daha geniş bir boyutta düzenleneceğini açıkladı.

Çalıştay formatındaki buluşmanın ilerleyen günlerde yapılacağını söyleyen Başkan Aktaş, “Hem barajlarımızın dolması hem de toprağımızın bereketlenmesine adına, bu yağışlar önemliydi. Hamdolsun, gönlümüzdeki gerçekleşti. Risk ortadan kalktı fakat bu durum bizi asla gevşekliğe sevketmemeli. Su tasarrufu konusunda büyük bir hassasiyet oluşturulması konusunda, hepimizin üzerine düşen görevler var. İnşallah bu toplantıda sürdürülebilir ve kalıcı kararlar alacağız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı ikinci oturumunda, ayın personeline de ödülleri ‘meclis üyelerinin huzurunda’ takdim edildi. Büyükşehir Belediyesi Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi personeli Barış Arıburnu ile BUSKİ personeli Ferit Fırat, ödüllerini İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in elinden aldı. Başkan Aktaş, çalışma disiplini ve gayretleriyle örnek teşkil eden ayın personellerine gösterdikleri hassasiyet nedeniyle teşekkür etti.

Devam Et

Bursa

Bursa’da itfaiye ekiplerinin zor anları

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde 5 katlı bir binanın çatısında çıkan yangın mahalle sakinlerine korku yaşattı.

Alınan bilgiye göre, Yıldırım Mahallesi 11. Yıldırım Sokak’ta bulunan 5 katlı bir binanın çatısında yangın çıktı.

Yangını fark eden mahalle sakinleri, itfaiye ekiplerine haber verdi. Kısa sürede bölgeye ulaşan itfaiye ekipleri sokakta hatalı park edilmiş araçlar ve yerlerin buzlu olması sebebiyle büyük zorluk yaşadı.

İtfaiye araçları hatalı park edilen araçlara zarar vermemek için kaygan yolda büyük çaba göstererek sokağa girdi.

Ekipler yangına kısa sürede müdahale ederek söndürdü. Apartman sakinleri büyük korku ve endişe yaşarken, yangından etkilenen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi.

Devam Et

Trend