#

Giriş:

Son Güncelleme:

Amasya

Amasya Valisi’nden sağlık camiasına teşekkür

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, video konferans sistemiyle görüştüğü sağlık yöneticilerine, hastane başhekimlerine ve sağlık çalışanlarına koronavirüs salgınıyla mücadelenin ön cephesinde gösterdikleri fedakar çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti.

Sağlık Bakanlığının salgının yurtta görülmeden aldığı tedbirler ve sonrasında uygulamalarıyla dünyaya örnek olacak şekilde çalışmalar gerçekleştirdiğini anımsatan Vali Varol, “Bize özel protokoller, tedavi biçimleri, süreci yönetmekle ilgili dünyanın imrenerek baktığı taktikler ile stratejiler ülkemiz çapında ve özellikle Amasya’mızda çok başarılı şekilde uygulandı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde her alanda uygulanan tedbirler ve yardımlaşma çalışmalarıyla halkın ihtiyaçlarının temini için kapsamlı sosyal yardım faaliyetlerinin yapıldığına değinen Vali Varol, “Biz kendimize, ülkemize, ülkemizin altyapısına, insanımıza ve sağlık teşkilatı çalışanlarımıza her zaman güveniyorduk. İnşallah bugünleri de hep birlikte atlatacağız” ifadelerini kullandı.

Salgın tedbirleri ve güncel verilerin her gün il yöneticilerinin katılımıyla başkanlığında gerçekleştiren üst kurul toplantılarında ele alındığını vurgulayan Vali Varol, İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, sağlık tesislerinin yöneticileri ve çalışanlarına özverileri dolayısıyla teşekkür etti.

Sağlık Müdürü Nergiz de sürecin başından bu yana kendileri sürekli destek olan Vali Varol’a tüm personeli adına şükranlarını sundu.

Amasya

Cumhuriyet tarihinin ilk öğretmeni toprağa verildi

Haber Giriş:

on

Amasya’nın Merzifon ilçesinde, 106 yaşında hayatını kaybeden, Cumhuriyet tarihinin ilk öğretmenlerinden Mukime Furatoğlu’nun cenazesi toprağa verildi.

Merzifon Paşa Camisi’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına, Furatoğlu’nun yakınlarının yanı sıra Amasya Valisi Mustafa Masatlı, 5’inci Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Tansel Çokuysal, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Furatoğlu’nun vasiyeti gerçekleştirilerek tabutun üzerine Türk bayrağı sarıldı. Cenaze namazından sonra Furatoğlu’nun naaşı, Şehir Mezarlığı’nda defnedildi.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında, “Ömrünü eğitime adamış koca bir çınarı daha ebediyete uğurlamanın hüznünü yaşıyoruz. Yetiştirdiği binlerce öğrenci gibi bizler de kendisini minnetle yad edeceğiz. Mukime Öğretmen’ime Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

– Mukime Furatoğlu kimdir?

Aslen Erzurumlu olan Furatoğlu, babasının görevi dolayısıyla 1914 yılında Rize’de doğdu. Subay olan babası, Furatoğlu henüz 6 aylıkken 1. Dünya Savaşı’nda Erzurum Cephesi’nde şehit oldu.

5 yaşında annesinin evliliği dolayısıyla Merzifon’a taşınan ve 1935 yılında öğretmen okulundan mezun olan Mukime öğretmen, İstanbul’da göreve başladı. Yurdun çeşitli yerlerinde görev yapan ve 1971 yılında emekli olan Furatoğlu, erkek kardeşinin yaşadığı Merzifon ilçesine yerleşti.

Furatoğlu, günlerini öğrencilerinin fotoğraflarına bakarak, Kur’an-ı Kerim ve güncel kitaplar okuyarak geçiriyordu.

Devam Et

Amasya

Suluova’da yılda 100 binin üzerinde bitki ve çiçek üretimi

DRONE GÖRÜNTÜSÜ

Haber Giriş:

on

Suluova Belediyesi, yaz aylarının gelmesi ile birlikte ilçe genelindeki meydan, cadde, refüj, kavşak ve parkları mevsimlik çiçek ile donatıyor. Belediye Başkanı Fatih Üçok, kendi seralarında yıllık 100 binin üzerinde bitki ve çiçek üretildiğini söyledi.

Kendi bitkilerini üreterek tasarruf ettiklerini vurgulayan Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, “Şu an ilçemizin tüm çiçek ve bitki ihtiyacı belediyemizin çiçek serasından karşılanıyor. Bununla birlikte yaptığımız parkların bitkisi, orta refüj ve kavşakların bitkilerini, çiçeklerini buradan karşılıyoruz. Şu an ekiplerimiz çiçek seramızda onlarca çeşit bitkiden 100 bin adet üretim gerçekleştiriyor, bu hizmetlerimizi ilçemizin her noktasında kullanıyoruz. Bununla birlikte üretim tesisimizde yetiştirdiğimiz bitkilerle hem Suluova hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor, tasarruf ediyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Fatih Üçok sözlerini “Daha modern, daha yaşanabilir, daha yeşil ve daha güzel bir Suluova için ve hemşehrilerimize en iyi hizmeti sunabilmek adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz” diyerek noktaladı.

Suluova Belediyesi bitki üretim tesisinde kalıcı süs bitkisi olarak altuni taflan, karanfil, alev çalısı, pittosporum, yaylıcı ardıç, abelya, gaura, zakkum mevsimlik çiçek olarak ise hercai menekşe, begonya, kadife çiçeği, gazanya, vapur dumanı, horoz ibiği, kral tacı ve nergis çiçeği yer alıyor.

Devam Et

Trend