#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

“Ani̇masyonu Konuşuyoruz” semineri devam ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) organizasyonuyla üçüncü ’Animasyonu Konuşuyoruz’ webinarı (internet semineri) önemli konukların katılımıyla gerçekleşti.

Seminerde korona salgını sürecinin animasyon sektörüne etkileri, TRT Çocuk kanalının içerik yönetimi, dijital mecraların son dönemdeki etkinliği, TRT Çocuk ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün sektöre yönelik destekleri ele alındı. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim’in moderatörlüğündeki seminere, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat ve TRT Çocuk Kanal Koordinatörü M. Bora Durmuşoğlu katıldı. Salgının sektörlere olumsuz etkilerinin olduğunu belirten BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, “Animasyon sektörü için ise altyapılar olduğu sürece ilerlemek daha rahat. Bu sektöre girecek gençlere öneriniz var mıdır?” dedi.

“Çocukların sadece eğlenmelerini değil, dil öğrenmelerini de amaçlıyoruz”

Evrensel bir hikayeyi yurtdışına sunmak zorunluluğu bulunduğuna işaret eden TRT Çocuk Kanal Koordinatörü M. Bora Durmuşoğlu, ancak bu yolla ilgi çekilebileceğini anlattı. Durmuşoğlu, “Avrupa ve Asya kanalında da çocuk içerikleri olmak üzere ne kadar kullanabileceğimiz içerik varsa bunu kullanmaya gayret ediyoruz. Sadece çocukların vakit geçirip eğlenmelerini değil, dil öğrenmelerini de amaçlıyoruz. Yerli animasyon üreticilerimizle birlikte Ramazan Bayramı sonrasına da bir klip geliştiriyoruz. TRT Çocuk’un Youtube sayfasından da tüm bu içeriklere erişim sağlanabilir” dedi.

Üniversiteden mezun olup iş kurmanın doğru bir yöntem olmadığını, öğrenme sürecinin öncelikle sahada gerçekleşmesinin gerektiğini ifade eden Durmuşoğlu, animasyonun zahmetli, riskli ve pahalı bir sektör olduğunu vurguladı. Durmuşoğlu, “Öncelikle pişmeniz lazım, maddi altyapıyı ve projeyi oluşturabiliyorsanız girebilirsiniz, fakat öncelikle başarılı da olsanız bu işi mutfağında öğrenmeniz gerekir” diye konuştu.

Korona virüs başlangıcıyla birlikte yapımcıların temizlik açısından küçük içerikler ürettiğini, klipler yaptığını, sektörün de bu süreçten en az etkilenen sektörlerden biri olduğunu dile getiren Durmuşoğlu, “Animasyon sadece zorlu değil, zaman açısından da muazzam enerji isteyen bir sektör. Her krizin bir fırsata dönüşeceğine inanan kişilerden biriyim ve bu virüs sürecinin de animasyon sektörüne getirisi olabileceğini düşünenlerdenim. Bakarsınız animasyon evden yürütülen keyifli ve zevkli bir sektör haline dönüşebilir” dedi.

“Bizler çocuk sesinin olduğu her yerde olmak isteğindeyiz”

Türkiye’nin, dünyanın her yanında çok güzel bir algısı olduğunun ve içeriklerinin dikkat çektiğinin altını çizen Durmuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güzel işler çıkarabilmesi için TRT öncü olmaktan hiç çekinmiyor. Biz uluslararası alanda başarılı olacağına inandığımız her projeyi destekleyeceğiz. Biz, bir proje geldiğinde insanların okuluna değil, projesine bakıyoruz. Animasyon senaryosu alanında Türkiye’deki yetenekli ve istekli kişileri eğitmek, uluslararası senaryolar geliştirmek isteyen çocuklara destek olmayı hedefliyoruz. Sinema kuşağımız vardı. Orada çok fazla bağımsız, ailece izlenebilecek filmleri yayınladık. Çocukları zihnen olumsuz etkilemeyecek filmler olursa yayınlamak isteriz. Sadece belediyeler değil, çocuklara temas etmek isteyen her kurum ve kuruluş animasyonda olabilir. Bizler çocuk sesinin olduğu her yerde olmak isteğindeyiz. Animasyon dediğimizde bizler hep çizgi film konuşuyoruz, fakat çocuklar için oyunlar da hayal edilebilir. İşin içinde çocuk varsa biz bunun içerisinde oluruz. Çocuklara temas etmek isteyen herkesten proje ve desteklerini bekliyoruz.”

“Türkiye sinema yerli film izlenme oranında Avrupa’da son 8 yıldır birinci sırada”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat ise toplam geçen sene 59 milyon sinema seyircisinden 11.1 milyonun animasyon filmine gittiğini belirterek, “Bundan 3 yıl önce yaptığım bir çalışmada, animasyon filmlerinin ülkemizdeki izlenme oranlarına bakıyorum. Türkiye sinema yerli film izlenme oranında Avrupa’da son 8 yıldır birinci sırada. Yaklaşık yüzde 55-60 arasında bir oranımız var. Animasyonlar için incelediğimizde, bundan 3-4 yıl önce, yüzde 7’lik bir animasyon izlenme oranımız var. İçeriklerin artmasıyla, uzun metrajlı filmlerin çekilmesiyle, sadece animasyon da değil son 2 yıldır çocuklara yönelik sinema filmleri de çekilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 50’lerin üzerine çıktı” dedi.

Genel anlamda sinema sektörünün Coronavirüs sebebiyle biraz daha sıkıntılı bir duruma girdiğine işaret eden Yavuzkanat, animasyon sektörünün ise daha avantajlı bir durumda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bursa

Bursa Valiliği’nden önemli açıklama!

Haber Giriş:

on

Bursa Valiliği, 2020-YDS adaylarını ilgilendiren bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Nilüfer İlçe Nüfus Müdürlüğü 27 Eylül Pazar günü 07:00-10:00 saatleri arasında açık olacak.

Bursa Valiliği’nden yapılana açıklama şöyle:

“2020 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Giriş Sınavına (2020-YDS) katılacak adayların, T.C. kimlik kartı başvuru işlemleri için Nilüfer İlçe Nüfus Müdürlüğü 27 Eylül 2020 Pazar günü 07:00-10:00 saatleri arasında açık bulundurulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Devam Et

Bursa

Bursa Büyükşehir’de korona şoku!

Haber Giriş:

on

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 24 personelin testinin korona pozitif çıktığını açıkladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi olağan meclis toplantısında açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, korona virüsle mücadelede Bursa’da tüm kurumların topyekün seferberlik içinde olduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak denetim ve diğer konularda önemli hizmetlere imza atıyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde 24 arkadaşımız covid sonucunun pozitif çıkması sebebiyle tedavi altına alındı. Bunların bir kısmının hastanede bir kısmı da evlerinde tedavileri sürüyor. Bu kişilerle temaslı 168 personelimiz de karantinada. Personelimize acil şifalar diliyorum” dedi.

Başkan Alinur Aktaş, yeni eğitim öğretim döneminin de buruk başladığını ifade ederek, “Malesef pandemi sebebiyle eğitim öğretim dönemi kısıtlı başladı. Öğrencilerimizin uzaktan eğitimleri devam ediyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa’da da tablet ve internet ihtiyacı olan öğrencilerle ilgili bir kampanya var. Olay sadece tablet vermekten ibaret değil. Bunu internetle taçlandırmak lazım. Büyükşehir olarak farklı alanlarda wi-fi noktası oluşturacağız. Okullar çevresinde wifi noktaları oluşturacağız. İnternet ve bilgisayar çocuklar için güç ancak doğru kullanılmadığında sıkıntı haline de dönüşebilir. Dolayısıyla da tablet eksiği olan öğrencilerimizin eksiğinin tamamlanması için biz de 10 bin rakamını açıkladık. İlçe belediyelerimizin de gayretleri olduğunu biliyorum. Hepsine de ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Devam Et

Bursa

Eski sevgilisi ve kardeşini öldüren sanık için 2 kez müebbet

Haber Giriş:

on

Bursa’da, eski sevgilisi Sibel Dudaklı (45) ve kardeşi Mehmet Ali Dudaklı’yı (37) boğazlarını keserek, öldüren Murat Altıok’un (38) tutuklu yargılanmasına devam edildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapora göre akli dengesinin yerinde olduğu tespit edilen Altıok hakkında, 2 kez ömür boyu hapis cezası istendi.

Olay, 19 Ocak 2019’da, Gemlik ilçesine bağlı Eşref Dinçer Mahallesi Yıldız Sokak’ta meydana geldi. Sibel Dudaklı ve kardeşi Mehmet Ali Dudaklı’dan uzun süre haber alamayan komşuları ve kardeşleri, Hakan Apartmanı’nda oturdukları eve geldi. Kapının açılmaması üzerine merak edenler, Sibel Dudaklı’nın oğlu Eray Oğuz’u aradı. Bunun üzerine eve gelen Oğuz, içeri girdiğinde annesi ve dayısının cansız bedenleriyle karşılaştı. Sibel ve Mehmet Ali Dudaklı’nın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, kadının eski sevgilisi Murat Altıok, gözaltına alındı. Çanakkale yakalanarak, Bursa’ya getirilen Altıok, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

AKLİ DENGESİ YERİNDEYMİŞ

Bursa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, hakkında 2 kişiyi ‘kasten öldürmek’ suçundan dava açılan Murat Altıok’un yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya Altıok, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Sanık Altıok, Sibel Dudaklı ile barışmak için eve gittiği, çıkan tartışma sonucu eski sevgilisi ile kardeşi Mehmet Ali Dudaklı’yı öldürdüğü savunmasını tekrarladı. Mahkeme başkanı ise İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelen, sanığın akli dengesinin yerinde olduğuna dair raporu okudu.

2 KEZ ÖMÜR BOYU HAPSİ İSTENDİ

Cumhuriyet savcısı, toplanan deliller, sanığın savunmaları ve adli tıp raporuna göre, Murat Altıok hakkında 2 kez ömür boyu hapis cezası talep etti. Savcının mütalaasına karşı savunması sorulan sanık Altıok, “Bir şey demiyorum” dedi.

Müşteki avukatı da Altıok’un indirim maddeleri uygulanmadan cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatı ise savunma için süre istedi.

Mahkeme heyeti, sanık avukatının ek süre talep etmesi üzerine Murat Altıok’un tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Devam Et

Trend