Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

Apple’ın kurucusundan ‘Facebook’u silin’ çağrısı

Apple’ın Steve Jobs ile birlikte iki kurucusundan biri olan Steve Wozniak, yaptığı son açıklamada kullanıcıların Facebook hesaplarını silmesi yönünde çağrıda bulundu.

Apple‘ın iki kurucusundan biri olan Steve WozniakFacebook bünyesinde bulunan gizlilik sorununun sanıldığından çok daha büyük olduğuna dikkat çekti ve kullanıcıların böylesi bir güvenlik riskini almalarına gerek olmadığını kaydetti.

Şu an telefonumun dinlenmediğini kim bilebilir ki” diyen Wozniak, kullanıcıların özel hayatını korumaları için Facebook hesaplarını silmeleri gerektiğini savundu.

Wozniak‘ın bu açıklamalarının sebebi ise 2016 yılında yapılan ABD başkanlık seçimleri. Facebook‘ta 50 milyon kullanıcının kişisel verilerini seçimleri etkilemek için kullanmakla suçlanan İngiliz şirket Cambridge Analytica ile ilgili yaşananlar Facebook‘un kullanıcıların gizliliğini gerektiği gibi sağlayamadığını ortaya çıkarmıştı.

Facebook, yaşanan olaylar sonrası kullanıcı bilgilerinin uygunsuz bir şekilde Cambridge Analytica şirketiyle paylaşıldığı skandalla ilgili 87 milyona yakın kullanıcının etkilendiğine inandığını açıklamıştı.

Haberin Devamı

Dünya

Irkçı cinayetin protestolarında 200’den fazla tutuklama

Haber Giriş:

on

ABD’nin New York şehrinde George Floyd cinayetini protesto eden 200’den fazla kişi polis tarafından tutuklandı.

ABD’nin Minnieapolis kentinde geçtiğimiz günlerde polis memuru Derek Chauvin tarafından tutuklandığı sırada öldürülen 46 yaşındaki siyahi George Floyd’un ardından halk sokaklara döküldü. Eylemler, gün geçtikçe tüm ülkeye yayıldı. New York’ta Floyd cinayetine protesto eden 200’den fazla kişi tutuklandı. New York Polis Departmanı, tarafından yapılan açıklamada George Floyd’un ölümünü protesto eden 200’den fazla kişinin tutuklandığı duyuruldu. Polis Departmanı, tutuklananlardan 40 kişinin ise şehir dışından gelerek, eylemlere katıldığını aktardı. Departman, 40 polis aracının eylemler sırasında hasar gördüğünü, çok sayıda polisin ise yaralandığını açıkladı.

Eylemlerin kontrol çıkarak, artmasının ardından dün Floyd’u öldüren polis memuru Derek Chauvin tutuklandı. Chauvin, tutuklanmasının ardından St. Paul’da bulunan Ramsey County Hapishanesi’ne gönderildi.

Öte yandan Minnieapolis’te başlayan eylemler ülke genelinde yayılarak, Atlanta, Washington, Portland, Oakland gibi 30’a yakın şehre yayılmış durumda.

Devam Et

Dünya

ABD’de isyan büyüyor!

Haber Giriş:

on

Portland Belediye Başkanı Frey, ABD’nin ABD’nin Oregon eyaletinin Portland kentinde süren şiddet ve yağmalara karşı olağanüstü hal ilan etti.

ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi genç George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesi sonrası başlayan olaylarda ülkenin pek çok şehrinde yağmalamalar sürüyor. Birçok mağazanın yağmalandığı ABD’nin Oregon eyaletinin Portland kentinde belediye başkanı Ted Wheeler olağanüstü hal ilan etti. Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Portland’da polis 2 protestocuyu göz altına aldıklarını açıkladı. Portland Belediye Başkanı Ted Wheeler şiddet ve yağmalamalara karşın sosyal medya hesabından “Portland, bu biz değiliz. Şehrimize zarar verdiğinizde toplumumuza zarar veriyorsunuz. Birbirinize karşı şiddet uyguladığınızda hepimize zarar veriyorsunuz. Bu şekilde nasıl George Floyd’u anabiliriz?” ifadelerini kulandı.

Minneapolis kentinde yaşanan olayda 46 yaşındaki George Floyd elleri arkadan kelepçelenmiş olmasına rağmen boynuna bir polisin diziyle baskı yapması sonucu hayatını kaybetmişti.

Devam Et

Dünya

Filipinler’de 5.5 büyüklüğünde deprem

Haber Giriş:

on

Filipinler’de Richter ölçeğine göre 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde can kaybı ya da yaralanma olmadığı açıklandı.

Devam Et

Trend