#

Giriş:

Son Güncelleme:

Teknoloji

“Ar-Ge faaliyetleri ve harcamalarının istihdama etkisi yok”

Ar-Ge faaliyetleri ile istihdam arasındaki ilişki ve Ar-Ge çalışmalarının istihdama katkısını konu alan bir çalışmaya imza atan Dr. Öğr. Üyesi Canan Tiftik, “Teknolojik gelişmelerin ve Ar-Ge faaliyetlerinin, beklentinin aksine genel istihdamı artırmadığı, işsizliği artırdığı görülüyor. Teknolojinin istihdamı azaltan etkilerinin istihdamı artırıcı etkilerinden daha yüksek olduğu görülüyor” ifadelerini kullandı.

“Teknoloji Temelli Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Faaliyetlerinin Genel İstihdam Üzerine Etkisi: Sistematik Derleme Çalışması” adlı makalesi ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Canan Tiftik, “Araştırma sonuçlarına göre; ülkelerdeki ekonomi faaliyetleri içerisinde yer alan Ar-Ge faaliyetleri ve harcamalarının istihdama etkisi yok” diye konuştu.

“TEKNOLOJİ İŞSİZLİĞİ BERABERİNDE GETİRİYOR”

Dr. Tiftik konuya ilişkin açıklamasında, “Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) ve yenilik çalışmaları kapsamında; robotik teknoloji, dijitalleşme ve yapay zekâ uygulamaları yaşamın ve ekonominin her alanına giriyor ve insanları bir şekilde etkiliyor. Bu gelişmeler, aynı zamanda çalışanların ve iş arayanların iş bulamama olasılığını artırıyor. Emek ve istihdam tasarrufu sağlayan teknolojik gelişmeler, işgücü ve makineleşme arasındaki rekabetin makineleşme adına avantaja yol açtığı ve benzersiz bir teknoloji kaynaklı işsizlik sorununu beraberinde getirdiği için eleştiriliyor” açıklamasında bulundu.

“KAMU SEKTÖRÜ PAYI DAHA YÜKSEK”

Avrupa Birliği (AB) ortalaması ve Türkiye’deki Ar-Ge harcamalarını 2015 yılı özelinde karşılaştıran Dr. Tiftik, “AB’nin yaklaşık yüzde 2, Türkiye’nin ise yaklaşık yüzde 0,9 oranında Ar-Ge harcaması yaptığı görülüyor. Türkiye merkezli Ar-Ge harcamalarının oranı, gelişmiş ülkelerin, Avrupa Birliği ortalaması ile gelişmiş ülkeler ve hatta eşik değer olarak kabul edilen yüzde bir oranına bile ulaşamıyor. AB ülkelerinde yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları yüksek oranda özel teşebbüs eliyle yapılırken, Yunanistan, Türkiye ve Polonya ve benzeri ülkelerde ise kamu sektörü payı daha yüksek düzeyde” şeklinde konuştu.

İNSANLARIN YERİNİ MAKİNE ALIYOR, İŞSİZLİK ARTIYOR

Teknolojinin ekonomik büyümeyi sağladığı, işgücüne katılımı artırdığı ve refahı yükselttiğiyle ilgili genel yargının tam olarak desteklenmediğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Canan Tiftik, “Teknolojik imkânların ve yeniliklerin kullanımı sayesinde, üretilen ürün sayısını artıyor. Üretim sonucunda ortaya çıkan ürünler nicelik ve nitelik bakımından verimli olması karşısında; teknoloji, üretim süreçlerindeki iş gücünü azaltıyor ve insanların yerini makine ve otomasyonun alması sonucunda işsizlik artıyor” dedi.

“Teknolojik Ar-Ge faaliyetlerinin artması ve kullanımına bağlı istihdam artışı ya da işsizliğin artışı, sektöre ya da iş koluna göre değişebilmektedir” diyen Dr. Tiftik sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Teknoloji yoğunluğunun yüksek olduğu bir sektör olarak bankacılık sektöründe, teknolojik bankacılık kanallarının kullanım artışı ile istihdam arasında ilişki inceleyen araştırma bulguları, istihdam edilen çalışan sayısında azalma olacağını öngörüyor. Teknoloji kadınların, ev işlerine daha az zaman harcamasını da sağlıyor ve işlerini kolaylaştırıyor. Böylece teknoloji kadınların işgücüne katılmasını ve istihdam fırsatlarını artırıyor. Bu bulgu, işgücü piyasalarının dezavantajlı gruplar için daha esnek ve şeffaf hale geldiği argümanını destekliyor.”

Magazin

iPhone’lara büyük zam! İşte fiyatlar

Haber Giriş:

on

Apple Türkiye, iPhone fiyatlarına zam yaptı. Sadece iPhone’ların fiyatı değil, Apple Watch, AirPods, iPad, ve MacBook Pro gibi birçok ürünün de fiyatı arttı. İşte yeni fiyatlar.

Apple Türkiye geçtiğimiz günlerde internet mağazası üzerinden satışları durdurmuştu. Geçici olduğu düşünülen bu gelişme sonrası, tüketiciler internet mağazası üzerinden hiçbir cihazı sepetlerine ekleyememiş veya satın alamamıştı. Ürünlerin gönderim kısmında ise “şu anda mevcut değil” ibaresi yer almıştı. Bunun üzerine Apple’ın fiyatlarda güncelleme yapacağı iddia edilmişti.

APPLE FİYATLARA ZAM YAPTI

Apple’ın internet sitesi tekrar sepete ürün eklenebilir hale geldi ancak fiyatlarda yüzde 20’nin üzerinde bir artış yaşandı. iPhone 11, iPhone 13, AirPods, MacBook Pro ve daha birçok ürünün fiyatı yükseldi.

64 GB iPhone 11’in fiyatı 10.999 TL’ye yükselirken, iPhone 12 mini (64 GB) 12.999 TL, iPhone 12 (64 GB) 13.999 TL ve iPhone SE (64 GB) 7.499 TL oldu. iPhone 13’lerin yeni fiyatları ise şöyle:

İŞTE iPHONE 13’LERİN FİYATI

iPhone 13 mini

 • iPhone 13 mini 128 GB – 13.999 TL (Eski fiyatı: 10.999 TL – Aradaki fark: 3.000 TL)
 • iPhone 13 mini 256 GB – 15.199 TL
 • iPhone 13 mini 512 GB – 17.599 TL

iPhone 13

 • iPhone 13 128 GB – 14.999 TL (Eski fiyatı: 11.999 TL – Aradaki fark: 3.000 TL)
 • iPhone 13 256 GB – 16.199 TL
 • iPhone 13 512 GB – 18.599 TL

iPhone 13 Pro

 • iPhone 13 Pro 128 GB – 19.999 TL (Eski fiyatı: 15.999 TL – Aradaki fark: 4.000 TL)
 • iPhone 13 Pro 256 GB – 21.199 TL
 • iPhone 13 Pro 512 GB – 23.599 TL
 • iPhone 13 Pro 1 TB – 25.999 TL

iPhone 13 Pro Max

 • iPhone 13 Pro Max 128 GB – 22.999 TL (Eski fiyatı: 17.999 TL – Aradaki fark: 5.000 TL)
 • iPhone 13 Pro Max 256 GB – 24.199 TL
 • iPhone 13 Pro Max 512 GB – 26.599 TL
 • iPhone 13 Pro Max 1 TB – 28.999 TL

DİĞER ÜRÜNLERE DE ZAM GELDİ

Apple’ın geçtiğimiz aylarda satışa sunduğu akıllı saati Apple Watch Series 7’nin başlangıç fiyatı 5.399 TL oldu. Apple’ın internet sitesindeki en uygun fiyatlı iPad modeli olan 9.nesil iPad’in başlangıç fiyatı ise artık 4.799 TL.

Aynı zamanda MacBook ve AirPods fiyatlarında da artış yaşanmış durumda.

PARLATMA BEZİ DE ZAMLANDI

Apple’ın sosyal medyada çok konuşulan parlatma bezinin de Türkiye fiyatı arttı.

199 TL’den piyasaya sürülen bez artık 249 TL’lik bir fiyata sahip.

Devam Et

Gündem

Türksat 5B uydusu için tarih verdi

Haber Giriş:

on

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, üretimi tamamlanan Türksat 5B uydusunun aralık ayının sonunda uzaya gönderileceğini duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, SpaceX firması tarafından uzaya gönderilecek Türksat 5B uydusunun fırlatma hazırlıklarının devam ettiğini ifade ederek, uydunun aralık ayı sonunda fırlatılmasının planlandığını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, uzay vatanda da söz sahibi olmak için çalışmalara devam ettiklerini kaydederek, 42 derece doğu yörüngesinde uyduların yedekliliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi artırmak üzere Türksat 5B uydularının sözleşmesini Airbus D&S firması ile imzaladıklarını anımsattı. Türksat 5B uydusunun tasarım ve üretim aşamalarının başarıyla tamamlandığına dikkati çeken Karaismailoğlu, aşamaların ve nakliye hazırlıklarının 2021 yılı kasım ayı içinde tamamlanması ve fırlatmak üzere fırlatıcı firma SpaceX‘in tesislerine nakledilmesinin planlandığına vurgu yaptı. Bakan Karaismailoğlu, “Türksat 5B uydusunun SpaceX firmasının ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması planlanıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin uydu veri iletişim kapasitesi 15 kat artıyor

Türksat 5B uydusunun özelliklerine de değinen Karaismailoğlu, şöyle devam etti: “Faydalı yük kapasitesi ve güç değerleri ile Türksat uydu filosunun en güçlüsü olacak Türksat 5B, Sabit Uydu Servis FSS) sınıf uydulara göre en az 20 kat fazla kapasite verimliliği bulunan Yüksek Verimli Uydu (High Throughput Satellite-HTS) kategorisinde yer alıyor. Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek olan Türksat 5B, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak. Türkiye’nin uydu veri iletişim kapasitesi olan KA Band kapasitesini 15 kattan fazla artacak olan Türksat 5B, uydu haberleşmesinin kullanıldığı özellikle denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörlerde etkin bir biçimde yerini alacak. Ayrıca Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek veri kapasitesiyle Türkiye’nin karasal altyapıyla erişilemeyen yerlerine ulaşılabilecek ve internet altyapısı kurulabilecek. Ayrıca 35 yılın üzerindeki manevra ömrüyle 42 Doğu yörüngesindeki ilgili frekans ve yörünge kullanım haklarının korunması temin edilecek.”

Türksat 5B, Türkiye’nin ihracatını artıracak

Türksat 5B uydusunun Türkiye’nin uydu haberleşmesi ihtiyaçları için sağlayacağı kapasite artışı ile kamu kurumları ile özel şirketlerin uydu haberleşme ihtiyaçlarının karşılanmasında maliyet etkin çözümler üretilmesini sağlayacağını kaydeden Karaismailoğlu, “Türksat’ın yurt dışı pazarındaki rekabet gücünü artıracak olan Türksat 5B uydumuz üzerinden sağlanacak etkin haberleşme çözümleriyle Türksat’ın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Türksat 6A’nın uçuş modelinde kullanılacak ekipmanların üretim ve test süreçleri sürüyor

Türksat 6A uydu çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, “Bir milat olacak olan Türksat 6A, havacılık, uzay ve savunma sektörümüzün önde gelen proje paydaşları tarafından yerli ve milli imkanlar ile geliştirilen güncel pek çok haberleşme uydusu sistemini barındırmaktadır. Türksat 6A ile birlikte Türkiye GEO uydu teknolojisine sahip olan, üreten ve ihraç eden ülkeler arasında yerini alacaktır. Türkiye, Türksat 6A ile birlikte dünyada uydu üretebilen ilk 10 ülke arasında anılmaya başlayacaktır. Mühendislik modeli entegrasyonu USET merkezinde 2021 Nisan ayında tamamlanan 6A’nın uydu sistem seviyesi çevresel test faaliyetlerine başlandı. Bu faaliyetler kapsamında Isıl Denge Testi, Akustik Titreşim, Sinüs Titreşim Testleri, Kütle Merkezi Ölçümleri, Statik Yük Testleri icra edilmekte ve Uçuş Modeli entegrasyon faaliyetleri ise USET merkezinde eş zamanlı olarak yürütülmektedir. Proje kapsamında en önemli kazanımlarımız arasında yer alan ve yerli olarak geliştirilen 29 adet ekipmanın yeterlilik ve mühendislik modellerine ait üretim ve testleri tamamlandı. Uçuş Modeli’nde kullanılacak ekipmanların ise üretim ve test süreçleri devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Üretim çalışmaları süren Türksat 6A haberleşme uydusunun da 2023 yılında uzaya gönderilmesinin planlandığının altını çizen Karaismailoğlu, Türksat 6A projesi ile uzay sistemleri üretim kabiliyetlerini olgunlaştıran Türkiye’nin artık uzay teknolojileri ihraç eden bir güç haline geleceğini sözlerine ekledi.

Devam Et

Gündem

WhatsApp’ta yeni güncellemeyle ‘beğen’ dönemi

Haber Giriş:

on

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcıların bir süredir talep ettiği güncellemeyi gündemine aldı. Beta versiyonu yayımlanan güncellemeyle mesajlara tepki vermek mümkün olacak.

Dünya çapında yaklaşık 1,6 milyar kullanıcıya sahip olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni bir özelliği devreye sokmaya hazırlanıyor. Beta versiyonu dağıtıma çıkan güncellemeyle birçok uygulamada olan özellik WhatsApp’a da gelecek. Anroid kullanıcıları için 2.21.24.8 Beta versiyonu dağıtıma sokan WhatsApp’ta mesajlara tepki vermek mümkün olacak.

Buna benzer bir özellik Facebook ve Instagram’da da bulunuyor. Meta (Facebook’un yeni adı) çatısı altındaki WhatsApp’taki bu güncellemenin ne zaman herkese açılacağı belli değil.

Yani artık bir mesaja cevap vermek yerine sadece mesajı beğenebilirsiniz. Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta mesajlar uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunuyordu. Ancak aynı durum yedekleme için geçerli değil. Şirket bazı kullanıcılar tarafından güvenlik açığı olarak değerlendirilen bu uygulamada değişikliğe gidiyor.

WhatsApp’ı 2014 yılında satın alan Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre perşembe gününden itibaren bazı kullanıcılar yeni yedekleme özelliğine erişebilecek.

Yani Google Drive’a ya da Apple iCloud’a yedeklenen görüşmeler de artık uçtan uca şifrelenecek. Güncelleme zaman içerinde tüm kullanıcılar açılacak.

WABetaInfo sitesinde yer alan habere göre, ‘gizlilik’ ayarlarında yeni bir düzenlemeye gitme kararı alan WhatsApp, Android ve iOS’te beta olarak bir özelliği kullanıma sundu.

Güncellemeyle birlikte WhatsApp kullanıcılar; ‘son görülme’ özelliğini 4 farklı şekilde kullanabilecek. ‘Herkes’, ‘Kişilerim’ ve ‘Kimse’ dışında ‘Kişilerim hariç’ seçeneği de kullanıcılara sunulacak. Bu ‘kara liste’ye eklediğiniz kişiler, son görülme saat ve tarihinizi göremeyecek. Henüz bu özelliklerin tüm kullanıcılar için ne zaman devreye gireceği hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

Yeni bir cihazın kurulumunu yaptığınızda, sohbetlerinizi eski cihazınızdan yeni cihazınıza güvenli bir şekilde aktarma seçeneğine sahip olacaksınız. Bu işlem için USB-C – Lightning kablosu gerekli olacaktır.

Bu sadece bir başlangıç. Daha fazla kişinin tercih ettikleri platformlar arasında geçiş yapabilmesi ve sohbetlerini güvenli bir şekilde beraberinde götürebilmesi için bu seçeneği kullanıma sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz”

Devam Et

Trend