#

Giriş:

Son Güncelleme:

Artvin

Artvin yaylalarında açan ters laleler görenleri büyülüyor

Halk arasında ’ağlayan gelin’ ve ’hüzün çiçeği’ olarak da bilinen ters laleler Artvin’in yüksek rakımlı yaylalarını süslüyor.

Zirvelerin eteklerinde yetişen ters laleler, doğa fotoğrafçılarının yanı sıra meraklılarının da ilgisini çekerken, farklı renklerde açarak ziyaretçilerine eşsiz güzellik sunan ters laleleri görmek isteyenler, 2 bin 500 rakımlı Şavşat ilçesinin Maden Köy (Bazgiret) dağına çıkıyor.

Dünyada 167 türden 43’ü ülkemizde yetişen soğanlı bitkiler arasında yer alan ters laleler Artvin’de haziran ayının gelmesiyle dağların eteklerinde açmaya başladı. Genellikle açık alanlarda direk güneş ışığı alan bölgelerde yetişen dekoratif çiçek yapısına sahip olan ters lale bitki kaçakçıların da ilgisini çekiyor. Uzmanlar kaçakçılık konusunda uyarılarda bulunarak bitki soğanlarını toplayan kişiler görüldüğü zaman yetkililere haber verilmesini istiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu “Ters laleler; dünyada 167 türü olan ülkemizde de 43 türü bulunan soğanlı bir bitki türü. Ülkemizde bulunan 43 türün 20 adedi endemiktir yani sadece ülkemizde bulunmaktadır. Buna ağlayan gelin, hüzün çiçeği, ters lale gibi değişik isimler yöresel olarak verilmektedir. Soğanlı bir bitki soğanlı bir bitki olması dolayısıyla da bitki kaçakçılığına konu edilebiliyor. Vatandaşlarımız bunun soğanlarını toplayan vatandaşları gördüğü zaman uyarmaları veya yetkililere haber vermeleri gerekiyor çünkü nesli tehlike altında olan bir tür. Özellikle Hristiyanlıkta bizim İslam dininde de kutsal sayılan çiçeklerden bir tanesi ondan dolayı bahçelerde çok aranan istenen bir tür” dedi.

“Bitkinin yetişme alanlarına baktığımız zaman bin ile 3 bin metre arasında büyüyen bir bitki” diyen Tüfekçioğlu “Son derece dekoratif çiçeği var. Genellikle aşağı doğru sarktığında da bunu hüzünle ilişkilendirmişler ama bu hüzün değil belki olgunluk bu çiçek için diye düşünüyoruz. Genellikle açık alanlarda direk güneş ışığı alan bölgelerde yetişen bir tür. Orta derinlikte kumlu topraklarda gelişen bir tür. Ülkemiz için son derece önemli. Baktığımız zaman dünya da ki türlerin 4’e 1’i de bizim ülkemizde yetişiyor dolayısıyla anavatanı bizim ülkemiz diyebileceğimiz bir tür. Artvin’de biz bu bitki türünü bulmak için Maden köyüne eski adıyla Bazgiret köyüne gittik her yerde bulunmuyor. Dolayısıyla nadir olan bir tür ama özellikle doğa fotoğrafçıları eko turizm amaçlı ziyaretçiler bu türleri görmek için Artvin’in değişik yörelerine gidiyorlar. Artvin turizmi için eko turizmi için önemli bir tür diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Artvin

Dev araçlar vinçle havadan böyle taşınıyor

Haber Giriş:

on

Artvin’de Çoruh Nehri’nde yapımı sürdürülen ve tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, ‘çift eğrilikli ince kemer baraj tipi’ kategorisinde ise dünyanın 3’üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Baraj inşaatında kullanılan tonluk iş makineleri, yamaçtan yamaca kurulan kablolu vinç sistemi ile havadan taşınıyor.

Türkiye sınırları içinde 410 kilometrelik uzunluğa sahip Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden Artvin’deki Çoruh Nehri üzerinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı devam ediyor. 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise ‘çift eğrilikli ince kemer baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nda, 558 megawatt kurulu güce sahip santral ile 650 bin nüfuslu şehrin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

Türkiye’nin öz kaynakları ile tamamı Türk mühendisler tarafından inşa edilen baraj projesinde, 229 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı. 2 milyar 130 milyon metreküp su depolanacak ve 2,5 milyar liraya mal olması planlanan proje ile günlük 3 milyon lira elektrik enerjisi geliri elde edilecek. Çalışmaların devam ettiği şantiye sahasında dev iş makineleri için de özel bir sistem kuruldu. Yamaçtan yamaca kurulan kablolu vinç sistemiyle, tonluk iş makineleri, havadan taşınıyor.,

‘3 MİLYON 600 BİN METREKÜP BETON DÖKÜLDÜ’

Çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Devlet Su İşleri (DSİ) Yusufeli Barajı Şube Müdürü Sezai Yıldız, “Pandemi kararları kapsamında inşaat sahamızda önlemler alarak, 24 saat esasına göre 4 bin personelle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu an 229 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı. 3 milyon 600 bin metreküp beton dökmüş durumdayız. Proje tamamlandığında 4 milyon 100 bin metreküp beton dökülmüş olacağız. Gövde imalatımızı yılsonu itibariyle bitirmeyi planlıyoruz. Gövde betonuyla birlikte enerji yapılarındaki santral binası, enerji tüneli imalatları da 24 saat esasına göre devam ediyor. Barajın tüm üniteleri ile birlikte 2021’in yılının 4’üncü ayında bitirilmesi planlanıyor. Herhangi bir aksaklığa meydan vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

‘ÜLKE EKONOMİSİNE 1,5 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK’

İnşaat sahasında görevli Endüstri ve İnşaat Mühendisi Nihan Akkaya, “Yusufeli Barajı, 275 metre yüksekliği ve 4 milyon metreküp beton hacmiyle tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek, ‘çift eğrilikli ince kemer baraj tipi’ kategorisinde ise dünyanın 3’üncü en yüksek barajı olacak. Şu an 229 metre yükseklikte olan Yusufeli Barajı, faaliyete geçince ülke ekonomisine yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlayacak. Baraj sahası, jeolojik ve topografik yapısı gereği üstün mühendislik teknolojileri gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Projede 30 kadın görev alıyor. Bu muazzam projede görevlerimizi yerine getirmek adına çalışıyoruz. Bu kadar büyük bir projede yer aldığımız için gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Devam Et

Artvin

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan koronavirüse yakalandı

Haber Giriş:

on

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Orhan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, her türlü önleme rağmen Kovid-19’a yakalandığını bildirdi.

Sağlık durumun son derece iyi olduğunu ve 14 gün boyunca karantinada kalacağını aktaran Orhan, şunları kaydetti:

“Kovid-19 salgını ülkemizin ve dünyanın baş belası oldu. Biz de bu salgından nasibimizi aldık. Bugün üzülerek Kovid olduğumu öğrendim. 3-4 gündür kendimi karantinaya almıştım. Şu an evde dinleniyorum. Bizi seven herkese sağlıklı günler diliyorum. Bizi merak etmesinler. Sağlığım gayet iyi. Baş ağrısı gibi belirtiler vardı. Bugün de koronavirüs testinin sonucunun pozitif olduğunu öğrendik. Burada hepimiz üzerimize düşeni yapmak zorundayız.”

Devam Et

Artvin

Aldığı kurbanlık boğa sonu oldu

Haber Giriş:

on

Artvin’in Şavşat ilçesinde yem verdiği kurbanlık boğasının saldırısına uğrayan Mikail Koçak (70), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Olay, dün akşam saatlerinde ilçeye bağlı Balıklı köyünde meydana geldi. Mikail Koçak, yaklaşan Kurban Bayramı için satın aldığı boğasına yem vermek istedi. Bu sırada aniden hareketlenen boğa, sahibi Koçak’a saldırdı. Çevredekilerin yardımıyla hayvan uzaklaştırılırken, aldığı boynuz darbeleri sonucu Mikail Koçak, yaralandı. İhbar üzerine bölgeye gelen sağlık ekipleri, ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Ambulansla Artvin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Koçak, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Devam Et

Trend