#

Giriş:

Son Güncelleme:

Gündem

Bakan Kurum’dan Salda Gölü açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan ettikleri Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalar kapsamında nazım planı hazırladıklarını bildirdi.

Kurum, Twitter hesabından “#SaldaHepGüzelKalacak” etiketiyle paylaşımda bulundu.

Türkiye’nin en değerli doğal miraslarından olan ve ÖÇK bölgesi ilan ettikleri Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalar kapsamında nazım planı hazırladıklarını ifade eden Bakan Kurum, yapılan bu çalışmayla göl yüzeyi ve çevresinde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmediğini, aksine daha önce ilçe belediyesince onaylanan planlardaki yoğunluklar ve nüfus projeksiyonunun da yüzde 30 oranında azaltıldığını vurguladı.

Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“ÖÇK ilanı ile her türlü faaliyetin kontrol edildiği çevre köylerde vatandaşımızın yaşadığı bazı mağduriyetler giderilmiştir. Kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köylere yönlendirilmesi hedeflenerek, kırsal kalkınmanın sağlanması amaçlanmıştır. Hazırladığımız plan çerçevesinde Salda Gölü çevresindeki doğal alanları muhafaza ederek, bölgenin güzelliğini öne çıkaracak bisiklet ve yürüyüş rotaları planlanmıştır. Bölgedeki maden ocaklarının faaliyetleri de sonlandırılacaktır.

Salda ve çevresini bütüncül olarak ele alan, gölü besleyen su kaynaklarını, orman, mera ve tarım arazilerini korumayı amaçlayan bu çalışmayla Salda’yı bembeyaz kumsalları, turkuaz rengiyle en doğal haliyle gelecek nesillere taşıyacağız.”

Gündem

Türkiye’de koronavirüs salgınında son durum

Haber Giriş:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’nin günlük koronavirüs hasta tablosunu açıkladı.

Son 24 saat içinde 132.913 yeni test yapıldı, 2.198 yeni hasta tespit edildi. 75 kişi hayatını kaybederken 1.618 kişi daha iyileşti.

-Test: 13.350.801
-Hasta: 363.99
-Vefat: 9.874
-Ağır Hasta: 1.780
-Zatürre Oranı: %5.0
-Yatak Doluluk: %50.8
-İyileşen: 316.008

“AKTİF VE AĞIR HASTA SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün tespit edilen 2.198 yeni hasta var. Ağır ve aktif hasta sayısı artmaya devam ediyor. Salgının bölgesel tırmanışını durdurmak için birlikte mücadele etmek zorundayız. Tedbirden daha güçlü bir silahımız bugün için yok. Salgına karşı organize olalım.”

26 EKİM 2020 TÜRKİYE’NİN KORONAVİRÜS TABLOSU

Devam Et

Ankara

Fransız mallarına boykot çağrısına ATO’dan destek

Haber Giriş:

on

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarının boykot edilmesi çağrısını desteklediklerini belirterek, “Ne Fransa’da ne de dünyanın herhangi bir yerinde Müslümanlar’a yapılan zulme kayıtsız kalamayız.” ifadesini kullandı.

Baran, Erdoğan’ın boykot çağrısına yaptığı yazılı açıklamayla destek verdi. Baran, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un teşvikiyle Fransa’da İslam dinine ve Müslümanlar’a yönelik çirkin saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtti.

Macron’un iyi niyet sınırlarını aştığını vurgulayan Baran, şunları kaydetti:

“Müslüman kardeşlerimize yapılan saldırılara kayıtsız kalmamız mümkün değil, tepkimizi en üst düzeyde vermemiz gerekiyor. Boykotun etkili olması ve amacına ulaşması için vatandaşların Fransız markalara talep etmemesi gerekiyor. Üyelerimize ve vatandaşlarımıza boykota destek vermeleri çağrısında bulunuyorum. Ne Fransa’da ne de dünyanın herhangi bir yerinde Müslümanlar’a yapılan zulme kayıtsız kalamayız. Unutmayın, aldığınız her Fransız markası ile Müslüman kardeşlerimize yapılan zulme destek vermiş olacaksınız.”

Devam Et

Gündem

Koca: Uzun süreli başarıyı maalesef sürdüremedik

Haber Giriş:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan koronavirüs vakalarıyla ilgili İstanbul Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Koca, ”Risk, mevsim şartları sebebiyle giderek artacaktır. İstanbul’da 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerinde” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamasından öne çıkan başlıklar:

“Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmamızı zorunlu kılmaktadır.”

“İstanbul’da Kovid-19 vakaları geçen hafta içinde son bir ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir”

“İstanbul’da vaka sayıları Türkiye genelindeki vaka sayılarının yüzde 40’ına ulaşmıştır. Bu tablo ülke ortalamasından en az 2 kat endişe vericidir.”

“Nüfusun büyük kısmını oluşturan, riski sabah akşam göğüsleyen işçi, memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin mümkün mertebe önlenmesini amaçlıyoruz.”

“İstanbul’da otobüs, metrobüs ve tramvay seferlerine ek seferler konulması, saat düzenlemesi yapılması gündeme getirilmiştir.”

“Ofise gitmeden yapılması mümkün işlerin uzaktan erişimle evden yapılması kolaylığı sunulmalıdır.”

“Salgınla savaş tek başına kurumların gücüyle kazanılamaz. Desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var.”

“Dışarı çıkma mecburiyeti olmayanlar, lütfen evde zaman geçirsin.”

“Ekiplerimizle hizmet ve operasyon kapasitemizi gözden geçirdik, güçlüyüz.”

“Kovid-19 vaka sayılarındaki artıştan daha güçlü bir uyarı düşünemiyoruz.”

“Memleketten dönenler mutat buluşmalardan kaçınsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri lütfen erteleyin.”

Devam Et

Trend