#

Giriş:

Son Güncelleme:

Sağlık

Bal ne kadar sağlıklı?

Bir Ankete göre, ortalama bir Amerikalı (140 kiloluk rafine şekerden fazla yemek yiyen) ve her yıl ek olarak 60 kiloluk bir fruktoz mısır şurubu yiyor. Yeni araştırmalara göre, rafine şeker alımımızı değiştirip saf çiğ bal kullanabiliyorsak, sağlık yararları kesinlikle muazzam olacaktır.

Bir Ankete göre, ortalama bir Amerikalı (140 kiloluk rafine şekerden fazla yemek yiyen) ve her yıl ek olarak 60 kiloluk bir fruktoz mısır şurubu yiyor. Yeni araştırmalara göre, rafine şeker alımımızı değiştirip saf çiğ bal kullanabiliyorsak, sağlık yararları kesinlikle muazzam olacaktır.

Ham bal , çiçek nektarından arılar tarafından hazırlanan, süzülmemiş ve pastörize edilmemiş bir tatlandırıcıdır. Bugün tüketilen balın çoğu işlenmiş baldır. Balbesin değeri ve sağlık gücü ile doludur. Kilo kaybı, mevsimsel alerjilere uyku problemleri gibi birçok konuda yardımcı olabilir.

Balın Bazı Sağlık Faydaları:.

Doğal Enerji Kaynağı:

Aynı zamanda “mükemmel çalışan yakıt” olarak da bilinir. % 80 doğal şeker,% 18 şeker, mineral, vitamin, polen ve protein içerir (yüzde 2). Beslenme laboratuvarı, egzersiz yapmadan hemen önce tüketmesi için en iyi karbonhidrat alternatiflerinden birini göstermiştir. Hem yakıt ikmali hem de geri kazanım için şiddetle tavsiye edilir. Sebep, antrenman öncesi atıştırmalıkların ve antrenman sonrası atıştırmalıkların bir kısmına eklendi.

Antioksidanlarla Dolu:

Çalışma ayrıca günlük ham bal dozunun, vücuttaki sağlığı teşvik eden antioksidanların seviyesini yükselttiğini göstermektedir. vücutta serbest radikallerin tıkanmasına neden olur ve hastalığa neden olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Uyku Yardımı:

Restoratif uyku, çiğ bal tarafından iki şekilde desteklenir. Yatmadan önce bal tüketirsek, glikojen arzı yenilenir ve beynin bizi uyandırabilecek yakıt arayışı tetiklemesi önlenir.

Melatonin ayrıca bağışıklığı arttırır ve dinlenme döneminde dokuyu yeniden oluşturmaya yardımcı olur. Kötü uyku, hipertansiyon, obezite, kalp hastalığı, artrit, inme ve tip 2 diyabet için bir risk faktörü olarak gösterilmiştir. Doğal olarak birçok sağlık problemi riskini azaltır.

Diyabet Yardımı:

Ham bal ve tarçın kombinasyonu, sağlıklı kan şekeri yönetimine özellikle faydalı olabilir. Ham bal, insülini arttırır ve hiperglisemiyi azaltır.

Sağlıklı Kilo Yönetimi:

Yapılan çalışmalardan şekerin bal ile değiştirilmesinin fazla kilolarda paketlenmeyi önlemeye yardımcı olabileceği ve ayrıca kan şekeri düşürdüğü bulunmuştur.

Balın bu denli faydaları varken Hakiki kestane balının faydaları nı duyunca çok şaşıracaksınız.

Bursa

“Bugünkü durum okulların Ağustos’ta açılmasına engel”

Haber Giriş:

on

Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr.Kayıhan Pala, birinci dalganın Türkiye’de halen kontrol altına alınamadığını ve bu şartlarda okulların Ağustos ayında açılmasının uygun olmadığını söyledi.

“Test sayısındaki azalmaya karşın hasta sayılarında son günlerde bir artış olduğu gözleniyor. Okulların açılması için günlük olgu sayısının yüz binde 1’in altında olması gerektiği uluslararası platformda kabul görmektedir. Ülkemizde salgın henüz kontrol altına alınabilmiş değildir. Öncelikle salgın kontrol altına alınmalı, yüz bin kişi başına düşen günlük yeni olgu sayısında iller arasındaki gözlenen büyük farklılıklar giderilmeli ve okulların açılabilmesine ilişkin koşullar konunun uzmanları ile tartışılmalıdır. Bugünkü duruma bakarak okulların ağustos ayı içerisinde açılmasının uygun olmadığını söyleyebiliriz.

‘Faturasını ödüyoruz’

1 Haziran’da önlemlerin gevşetilmesinin sonuçlarını, üzerinden iki ay geçmesine karşın bugün halen gözlüyoruz. Bunun faturasını iki aydır olgu ve ölüm sayılarının düşmemesi hatta biraz yükselmesi ile ödüyoruz. Türkiye 230 bini aşan doğrulanmış hasta sayısı ve 6 bine yaklaşan ölüm sayısıyla henüz birinci dalgayı yaşıyor, birinci dalga halen sönümlendirilebilmiş değil. Eylül ayından başlayarak mevsimsel grip olgularında da artış gözlenmesi olasılığı var. Bu durumda bir yandan grip vakaları, diğer yandan da Covid-19 salgını sağlık sistemimizi zorlayabilir.”

 

Devam Et

Gündem

“Bayramdaki tedbirsizlik kaygı verici”

Haber Giriş:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 Ağustos 2020 günlük corona virüs tablosunu açıkladı. Koca, bayram ve tatil dönemindeki tedbirsizliği ‘kaygı verici’ olarak nitelendirdi.

Günlük corona virüs tablosu…

Sosyal medya hesabından son 24 saatin corona virüs verileri paylaşan Sağlık Bakanı Koca, “Kurban Bayramı ve tatilde tedbir eksikliği, önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak sonuçlar açısından kaygı verici” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca şunları da ekledi:

”Son 3 günde yeni hasta sayılarımızın arttığı illerde zatürre oranı aynı kaldı. Ülke genelinde ağır hasta sayımız kontrol altında görünüyor”

Türkiye’de son 24 saatte 987 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 18 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 232 bin 856, can kaybı 5 bin 728 oldu.

Son 24 saatte 978 kişinin daha iyileşmesiyle Covid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 216 bin 494 oldu.

Devam Et

Dünya

“Aşı ekim ayına hazır olacak”

Haber Giriş:

on

Tüm dünyanın beklediği koronavirüs aşısıyla ilgili heyecanlandıran açıklama Rusya’dan geldi. Sağlık Bakanı Mihail Muraşko “Klinik denemeler bitti” dedi, tarih verdi.

RUSYA Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Gamaleya Enstitüsü’nün aşı adayının klinik denemelerinin bittiğini, kayıt süreci için belgelerin hazırlandığını belirterek “Aşı ekim ayına hazır olacak” dedi. Bu dönemde kitlesel aşılamaya geçilmesinin beklendiğini vurgulayan Muraşko, aşı yapılan herkesin bu süreçte gözlem altında tutulacağını ifade etti.

164 ÇALIŞMA DAHA VAR

ABD’li salgınla mücadele yetkilisi Anthony Fauci ise Rus ve Çin aşılarına şüpheyle yaklaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 28 Temmuz itibarıyla dünya genelinde COVID-19’a karşı 25 aşı adayı klinik öncesi geliştirme aşamasında, 139 aşı adayı ise klinik deneme aşamasında bulunuyor.

Devam Et

Trend