#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bartın

Bartın’da selin zararı belli oldu

Bartın’ın Ulus ilçesinde bulunan 58 yerleşim yerinde 16 bin 703 kişinin etkilendiği, 1 kişinin de hayatını kaybettiği bölgede hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Bölgede 23 milyon 107 bin 924 lira zararın olduğu tespit edildi.

Ulus ilçesine bağlı Akörensöküler, Zafer, Yılanlar, Derecik, Yenihan, Çubuklu, Ceyüpler ve Çubukbeli köylerinde 11 gün önce etkili olan sağanak yağış, sel ve su taşkınlarına neden oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 44 saatte Ceyüpler köyüne 362, Ulus merkez 166 ve Ulus Çubukbeli köyüne 136 kilogram yağış düştü. Sel felaketinin ardından ekipler tarafından 341 kişi evlerinden kurtarılırken, 7 kişi tedavi gördüğü hastanelerden taburcu edildi. Akörensöküler köyünde sel sularına kapılan Arife Ünal’ın (85) 4’üncü günde evinin yaklaşık 600 metre aşağısındaki toprağın 1,5 metre altında cansız bedenine ulaşıldı.

Sel sonrasında 223 araç ve 522 personelle yaralar sarılmaya devam edilirken, Karayollarına bağlı 4 ve özel idareye ait 9 köprü tamamen yıkıldı. Bartın-Karabük yolu Bahçecik köyünde yıkılan 3 köprü ile Yenihan mevkisindeki yol çalışmaların ardından tamamlanarak ulaşıma açıldı. Abdipaşa-Kumluca ve Kozcağız beldeleri birbirine bağlayan köprü yıkılarak, geçici panel köprü yapım çalışmaları devam ediyor. Afet bölgesinde 28 yerleşim yerine su verilemezken, elektriksiz olan bölgenin olmadığı bildirildi.

479 konutun hasar gördüğü sel bölgesinde şu ana kadar Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 4 bina yıkıldı. Türk Kızılay koordinesinde 7 mahallede 13 bin 568 adet 5 litre su, 10 bin adet bardak su dağıtımı ile 3 öğün 2 bin 250 kişiye sıcak yemek, 190 adet gıda kolisi ve bin 800 adet yardım kolisi Bartın’a ulaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bartın, Kastamonu ve Sinop’un ‘Genel hayatı etkileyen afet bölgesi’ ilan etmesinin ardından Bartın’da hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Ulus’ta konut, taşıt, iş yerleri, tarımsal alanlar ile özel işletmelerinde zarar ve hasarın toplam 23 milyon 107 bin 924 lira olduğu tespiti yapıldı.

Bartın

Yatalak hastası kadın yangında öldü

Haber Giriş:

on

Bartın’da, tek katlı evde sobadan çıkan yangında yatalak hasta Naciye Kök (88) yaşamını yitirdi, 6 kişi dumandan etkilendi.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden hurdacılık yapmak için gelen ailenin Kutlubeydemirci köyünde kirada oturduğu tek katlı evde, 03.30 sıralarında, sobadan çıkan kıvılcımların eşyaları tutuşturması sonucu yangın çıktı. Yangını fark eden İlyas Küçükdurna (46), evde bulunanları dışarıya çıkardı. Yatalak hasta olan Naciye Kök ise mahsur kaldı. İhbar üzerine köye sevk edilen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek uzun uğraşlar sonucu söndürdü. İçeride yapılan incelemede Naciye Kök’ün cansız bedenine ulaşıldı.

Yangında dumandan etkilenen Satı Kucık (50), Emel Kaplan (41), Hakan Kucık (28), Mustafa Kaplan (7), Kadir Kaplan (4) ve İlyas Küçükdurna sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı.

Naciye Kök’ün cenazesi otopsi için Bartın Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Devam Et

Bartın

417 öğrenci amin nedeniyle hastanelik oldu

Haber Giriş:

on

Bartın’da 417 ilkokul ve ortaokul öğrencisi, bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle hastanelik oldu. Tedavileri sonrası 400 çocuk taburcu edilirken, Bartın Valiliği’nce su ve yemeklerden numune alındığı, adli soruşturma başlatıldığı belirtilip, “Şikayetler tıbbi olarak çoğunlukla amip tanısıyla örtüşmekte olup bu tanının muhtemel sebepleri ve yaş grupları birlikte değerlendirildiğinde içilen su veya suyla hazırlanan veya suyla yıkanan yiyecekler olabileceği düşünülmektedir” denildi.

Kentte dün 7-12 yaş grubundaki 417 ilkokul ve ortaokul öğrencisi, bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle hastanelere kaldırıldı. Tedavilerinin ardından 400 öğrenci, taburcu edildi. Amip nedeniyle öğrencilerin hastanelik olduğu belirtilirken, içilen su, suyla hazırlanan veya suyla yıkanan yiyeceklerin yenilmesi sonucu rahatsızlığın oluştuğu ihtimali üzerinde duruldu. Su numuneleri alınırken, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Bartın Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “İlimize bağlı muhtelif köylerden Bartın Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi acil servisine bulantı, kusma ve ishal şikayetleri ile 7-12 yaş arası toplam 417 çocuk hasta müracaatı olmuştur. Bu hastaların acil serviste ayaktan takip ve tedavileri yapılmış olup 400 çocuk reçete ile taburcu edilmiştir. Halen 17’sinin gözlem ve tedavisine acil serviste devam edilmektedir. Çocuk servisinde bu nedenle yatan hastamız bulunmamaktadır” denildi.

Öğrencilerin şikayetlerinin amip tanısıyla örtüştüğü belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu şikayetler tıbbi olarak çoğunlukla amip tanısıyla örtüşmekte olup bu tanının muhtemel sebepleri ve yaş grupları birlikte değerlendirildiğinde içilen su veya suyla hazırlanan veya suyla yıkanan yiyecekler olabileceği düşünülmektedir. Alınan su numunelerinin sonuçları 48 saat, yemek numunesinin sonuçları ise 10 gün içerisinde çıkacaktır. Valiliğimiz tarafından konunun her yönüyle ortaya konulabilmesi için araştırma başlatılmış, aynı zamanda Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da adli soruşturmanın başlatıldığı öğrenilmiştir.”

 

Devam Et

Bartın

Karadeniz’de hamsi bolluğu

Haber Giriş:

on

Bartın’ın Amasra ilçesi açıklarında avlanan balıkçılar, gece saatlerinde tonlarca hamsiyle limana döndü. Limana gelenlere ücretsiz hamsi dağıtıldı.

İstanbul, Trabzon, Düzce, Sakarya, Sinop ve Bursa Gemlik’ten gelen 30’a yakın balıkçı tekneleriyle Amasra açıklarında ağ attı.

Balıkçılar, sabah tonlarca hamsiyle Amasra Limanı ve Tarlaağazı Balıkçı Barınağı’na döndü.

Hamsiler, limanda kasalara konulup kamyonlara yüklenerek çevre illere gönderildi.

Limana gelen bölge halkına da ücretsiz olarak hamsi dağıtıldı. Limana gelenler, leğen ve poşetlere doldurulan hamsileri alıp evlerine gitti.

15 ton hamsiyle Tarlaağazı Limanı’na dönen ‘Cabbarlar 2’ isimli balıkçı teknesinin sahibi Metin Bakır, “Marmara’da hamsi olmadığı için biz de Karadeniz’e açıldık. Ağ attık, güzel hamsi yakaladık. Bizim gibi denize açılan bütün tekneler hamsiyi bol bol yakaladı. Şimdi kamyonlara yükledik, büyük şehirlere dağıtımını yapıyoruz. Marmara’da balık olmadığı için buraya kadar geldik” diye konuştu.

Devam Et

Trend