#

Giriş:

Son Güncelleme:

Burdur

Başı, traktör çamurluğu ile hidrolik kol arasına sıkışan genç öldü

Burdur’un Bucak ilçesinde traktörün arka kısmındaki hidrolik kol ile çamurluk arasına başı sıkışan Tayyip Gürsoy (21) yaşamını yitirdi.

Olay, dün saat 16.00 sıralarında Yüreğil köyünde meydana geldi. Evinin önünde yalnız başına traktörle uğraşan Tayyip Gürsoy’un başı, henüz bilinmeyen nedenle traktörün arka kısmında bulunan hidrolik kol ile çamurluk arasına sıkıştı.

Durumu fark eden Gürsoy’un ailesi 112 Acil Çağrı Merkezi’nden yardım istedi. İhbar üzerine köye sağlık ekipleri ve Bucak Belediyesi’ne bağlı kurtarma ekipleri sevk edildi.

Yapılan çalışmayla kurtarılan Tayyip Gürsoy, ambulansla Bucak Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Tedaviye alınan Tayyip Gürsoy, tüm müdahaleye karşın kurtarılamadı.

 

Burdur

‘Salda’ kararına halktan destek

Haber Giriş:

on

‘Türkiye’nin Maldivleri’ adıyla ünlenen, turkuaz rengi ve beyaz kumsalı ile Türkiye’den ve yurt dışından ziyaretçilerin ağırlandığı Salda Gölü’nün ‘Beyaz Adalar’ bölgesi olarak bilinen noktasına giriş, 15 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere yasaklandı. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), Mars’taki Jezero krateriyle benzer mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıklamasının ardından dünyanın dikkatini çeken Salda Gölü’ne ziyaretçi girişi yasağını, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladı.

Bakan Kurum, bu açıklamayı yaparken, Salda Gölü’ne bugün de ziyaretçi ilgisi yoğun oldu. Yurt içinden ve dışından binlerce kişi, Salda’nın güzelliğini görmek için geldi. Kimileri, gölde yürümeyi tercih ederken, kimileri de plajda güneşlendi. 7/24 görev yapan jandarma ekipleri ise çamur banyosu yapmanın yasak olduğunu hatırlattığı ziyaretçileri, maske ve sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda uyardı.

‘OLMASI GEREKEN KARAR’

Salda Gölü’ne gelen ziyaretçiler, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un, Salda Gölü’nün ‘Beyaz Adalar’ olarak bilinen bölgesine girişin 15 Ekim’den itibaren yasaklandığı yönündeki açıklamasını destekledi. İstanbul’dan geldiğini ve Bakan Kurum’un kararını desteklediğini söyleyen Eren Koçak, “Aslında haklı bir karar. Burası dünya çapında tanınan, gezilmesi, görülmesi gereken bir yer. Birçok yerli ve yabancı turist geziyor. Ama her konuda olduğu gibi bizim insanımız bırakın korumayı, bırakın değerini bilmeyi, elinden geldiğince kötü hale getirmek için çaba sarf ediyor. Dolayısıyla mantıklı bir karar. Olması gereken bir karar” dedi.

İzmir’den gelen Ozan Çabuk ise “Buranın doğal, büyüleyici bir güzelliği var. Bakanlık tarafından böyle bir kararın alınmasını doğru bir karar olarak değerlendiriyorum. Gerçekten korunması gereken doğal güzelliklerden biri” diye konuştu.

‘DOĞAL ORTAM OLDUĞU GİBİ KORUNUR’

Almanya’dan Salda Gölü’nü görmek için gelen Necmi Uzuner de “Gördüğünüz gibi poşetleri göle atmışlar. Girişin yasaklanmasını güzel buluyorum. Buranın temizliğe, bakıma ihtiyacı var. İnsanlarımızın bunu anlayışla karşılamasını diliyorum” dedi. Kayseri’den gelen Fatih Yamula ise “İnsanlar buraya giriyor, yiyeceklerini getiriyor, çevreyi pisletiyor. En azından doğal ortam olduğu gibi korunur. Bu şekilde kapatılırsa insanlar uzaktan da izleyebilir” diye konuştu. Fikret ve İpek Erkalkan Özdil çifti ise bakanlığın aldığı kararın yerinde olduğunu söyledi.

 

Devam Et

Burdur

Salda Gölü için yasak geldi

Haber Giriş:

on

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’nün “Beyaz Adalar” bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, Salda Gölü’nün Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden biri olduğunu hatırlattı.

Doğa harikası gölün hep güzel kalması ve nesiller boyu yaşaması için çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Kurum, bölgedeki ekosistemi ve su kalitesini sürekli takip ettiklerini aktardı.

Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Salda Gölü ve çevresinin korunan alan büyüklüğünün 7 kat artırıldığını ve alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini anımsattı.

Salda ve çevresinde yapılaşmayı da yasakladıklarını dile getiren Kurum, “Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk. Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık” dedi.

ALINAN TEDBİRLERE BİR YENİSİ EKLENDİ

Salda’nın korunması için akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulunun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

“Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü’nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu alanda oluşuyor.

15 EKİM İTİBARIYLA BEYAZ ADALAR BÖLGESİ’NDE GÖLE VE PLAJA GİRİLEMEYECEK

Beyaz Adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve adeta göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir. Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre, 15 Ekim itibarıyla ‘Beyaz Adalar’ kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık”

Kurulun tavsiyesi doğrultusunda aldıkları bu yeni karar ve çalışmanın Salda Gölü Çevre Koruma Projesi’nin bir parçası olduğunu belirten Kurum, “Bu kararla Salda’nın eşsiz güzelliğini daha da korunaklı hale getiriyoruz. Tek gayemiz bu eşsiz güzelliği koruyarak gelecek nesillere aktarmak” ifadesini kullandı.

Devam Et

Burdur

Salda Gölü imar planı onaylandı

Haber Giriş:

on

Burdur Valiliği’nin internet sitesi üzerinden yayınladığı basın açıklamasında, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığı duyuruldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Salda Gölünü imara açacak planı onayladı. Bu plan kapsamında hazırlanarak onaylanan 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinin (ÖÇK) tamamını kapsıyor.

Burdur Valiliği’nin yaptığı basın açıklamasında imar planının ayrıntılarına yer verildi. Hazırlanan planda, mevcutta bulunan köy yerleşimlerinin (Karaatlı Mahalle Yerleşimi, Düden, Işıklar ve Niyazlar) geleneksel dokusunun korunması amacıyla mevcut halinin sürdürüleceği belirtildi.

Plana göre göl kıyısına turizm faaliyetlerinden kaynaklı otel ve bungalov yapılaşma baskılarının ortadan kaldırılması amacıyla kıyıda bu yönde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmedi. Planla birlikte köy pansiyonculuğu ve kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köy yerleşimleri (Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi) içerisine yönlendirilmesi ve kırsal kalkınmanın sağlanması hedefleniyor.

Burdur Valiliği’nin imar planıyla ilgili yaptığı basın açıklamasındaki detaylar şöyle:

“Onaylanan Salda Gölü Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile;

• Göl yüzeyinde herhangi bir faaliyete izin verilmemiştir.

Göl çevresinde, doğal alanlar ve köyler arasında bisiklet yolları ve yürüyüş rotaları önerilmiştir.

• Alan içerisinde mevcutta bulunan maden ocaklarının faaliyetlerinin sonlandırılması öngörülmüştür.

• Tarım, mera, orman alanları ile sulak alanlar korunmuştur.

Söz konusu plan, 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca ilan ve askı işlemleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılacak olup, ilan sürecinde itiraz olması halinde bu itirazlar değerlendirilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) iletilecektir.

Ayrıca Yeşilova Belediyesi ve Salda Köyünde alt ölçekli plan çalışmaları devam etmektedir.”

Devam Et

Trend