#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bayram gezmesine çıkan 2 çocuk, asansörde mahsur kaldı

Bursa’da üst geçidin asansöründe mahsur kalan 2 çocuk, itfaiyenin müdahalesiyle kurtarıldı.

Olay, merkez Osmangazi ilçesi Elmasbahçeler Mahallesi Ankara Yolu Caddesi üzerindeki üst geçidin asansöründe meydana geldi. Bayramda arkadaşlarıyla gezmek için dışarı çıkan 2 çocuk üst geçidin asansörüne bindi. Asansörün kapısının açılmadığını fark eden çocuklar arkadaşlarına seslenerek yardım istedi.

Durumu fark eden diğer çocuklar çevredeki vatandaşlardan itfaiye ve polisi aramalarını istedi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, kapısı sıkışan asansörü güçlükle açarak 2 çocuğu mahsur kaldığı yerden çıkardı.

 

Bursa

Altıparmak Meydanı yeni görünümüne kavuştu

Haber Giriş:

on

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Yüzen Taşlar’ heykelinin de bulunduğu Altıparmak’taki alanı, ‘İlklerin Şehri Bursa’ temalı anı duvarı ve dikey bahçeler oluşturularak modern bir görünüme kavuşturdu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent mimarisine kazandırılan ‘Yüzen taşlar’ heykelinin de içinde bulunduğu Altıparmak’taki meydan, yapılan son düzenlemelerle daha modern ve kullanılır hale getirildi.

Yenileme projesi kapsamında yapılan ‘İlklerin Şehri Bursa’ temalı anı duvarı, şehrin merkezindeki meydana ayrı bir anlam kazandırdı. 30 metre uzunluğunda ve 3.25 metre yüksekliğinde tasarlanan duvar, bazalt taş içinden tarihe açılan renkli bir pencere görünümüyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Bursa’nın ilklerinin parlak, akrilik zemine basılan resimlerle betimlendiği anı duvarı, tüm zamanlara açılan değerli bir anıt niteliği taşıyor. Bursa’nın tarihi gelişimini, öncülüklerini, değerlerini yansıtan resimlerin açıklamaları, üstlerinde yer alan QR kodlar aracılığıyla akıllı telefonlarda rahatlıkla okunabiliyor ve pek çok ek bilgiye ulaşılabiliyor. Çevre düzenlemesinin de yapıldığı meydan, dikey bahçeleri ve ışıklandırmasıyla ziyaretçilerini bekliyor.

“BÖLGE TEKRAR DEĞER KAZANIYOR”

Yapılan düzenlemeleri AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez ile birlikte yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bursa’da birçok insanın hatırasını barındıran nice meydanlar bulunduğunu söyleyen Başkan Aktaş, bu meydanlardan birisinin de Bursa’nın ilk apartman hayatının başladığı, önemli marka ve mağazalara ev sahipliği yapmış Altıparmak’ta oluşturulduğunu belirtti. Eski stadyum alanı olan Millet Bahçesi ile Altıparmak’ın tekrar değer ve anlam kazanmaya başladığını dile getiren Başkan Aktaş, “Altıparmak Meydanı’nda önceki dönem belediye başkanımız tarafından yaptırılan ‘Yüzen Taşlar’ heykelimiz bulunuyor. Alanın revize edilmesi gerekiyordu. Bu manada bazı çalışmalar yaptık. Proje kapsamında ‘İlklerin Şehri Bursa’ temalı ana duvarımız hayata geçirildi. Bursa birçok ilke ev sahipliği yapıyor. Duvar da tüm zamanlara açılan değerli bir anıt niteliği taşıyor. Yüzen taşlarımız ve çevresi, zemin, gelişi güzel duran bankamatikler revize edildi. Dikey bahçeler oluşturuldu. Gece aydınlatması ve gündüz görseliyle güzel bir görüntü ortaya çıktı. Emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

“YEŞİL VE TARİH ŞEHRİ, BURSA”

Bursa’nın her bir köşesinde çalışmaların sürdüğünü dile getiren Başkan Aktaş, Osmangazi Kent Meydanı’nın karşısındaki alanda yıkımın bittiğini ve yakın zamanda cephe sağlıklaştırma işlemlerinin başlayacağını dile getirdi. Başkan Aktaş, “Hanlar Bölgesi etrafındaki yıkımlar ve düzenlemeler, Çelik Palas’ın arkasındaki Çekirge Teras Projesi kapsamında kötü binaların ortadan kaldırılması, spor salonu ve benzerlerinin de ortadan kaldırılması çalışmaları sürüyor. Bunlar, Bursa’nın her bir köşesinin yeşille ve tarihle bezenmesi adına yapılan hamlelerdir. ‘Payitaht Bursa’da tarih ve yeşil tekrar gün yüzüne çıkıyor’ sloganının altını doldurmak adına bu hamleleri yapıyoruz. Çalışmalarda emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederim. Bursa’mıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Devam Et

Bursa

İçinde 2 bin liralık çantayı polise teslim etti

Haber Giriş:

on

Bursa’da esnaf Fatma Kaydı (35), iş yerinin önünde bulduğu, içinde yaklaşık 2 bin lira olan kadın çantasını polise teslim etti. Polis, paranın sahibini bulmak için çalışma başlattı.

İnegöl ilçesi Cuma Mahallesi İsmail Efendi Caddesi’nde bijuteri dükkanı olan Fatma Kaydı, iş yerinin önünde siyah bir çanta olduğunu fark etti. Kaydı, çantayı uzun süre kimse almayınca çantanın içine baktı. Çantada yaklaşık 2 bin lira olduğunu gören Kaydı, polis ekiplerine haber verdi. Çantayı teslim alan polis, sahibini bulmak için çalışma başlattı.

Fatma Kaydı, çantayı iş yerinin önünde bulduğunu söyleyerek, ”Çantaya uzaktan baktığımda içinde paraların olduğunu gördüm. Hiç dokunmadan polise haber verdi. İnşallah sahibini bulurlar” dedi.

Devam Et

Bursa

TOGG’a eleman yetiştirecek lisede dersler başladı

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapımı süren fabrikada ihtiyaç duyulacak teknik elemanların yetiştirilmesi için meslek lisesi bünyesinde açılan bölümün öğrencileri eğitim sürecine heyecanlı başladı.

Otomotiv branşında istihdam garantili eğitim veren proje okullar arasına dahil edilen Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine merkezi sınavla öğrenci alındı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu sene açılıp 30 öğrencinin yerleştirildiği Elektrikli Araçlar Dalı dahil lisenin tüm bölümlerinde öğrencilere uzaktan eğitim veriliyor. Lisenin yeni öğrencileri, yüz yüze eğitimin başlamasını ve dersleri atölyelerde uygulamalı görmek için sabırsızlanıyor.

Okul Müdürü Metin Sezer, AA muhabirine, son yıllarda meslek liselerinde bir paradigma değişimi yaşandığını, eğitim niteliği ve talebin arttığını söyledi. Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı bünyesindeki Elektrikli Araçlar Dalı’nın, Türkiye’nin Otomobili’nin Bursa’da üretilecek olması ve lisenin kapasitesinin yeterli görülmesinden dolayı kendi okullarında açıldığını belirten Sezer, şöyle devam etti:

“Bölümün açılmasıyla Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanımız, Türkiye’de sınavla öğrenci alan meslek okulları arasında birinci sıraya yükselmiş oldu. Şu anda motorlu araçlarda Türkiye birincisiyiz, bunu gururla, onurla söyleyebiliyorum. İş birliği protokollerimiz arttı, eğitim esnasında yaptığımız çalışmalar sektörle iç içe yapılmakta ve istihdam garantili bir sonuç ortaya çıkmakta. Kendi alanlarında çalışmak isteyen çocuklarımız sektörde iş bulabilme imkanını garantilemiş oldu. Kendi iş yerini açmak isteyenler için fırsatlar yine mevcut. Yine kendi alanlarına yüksek puanlarla gelen çocuklarımızın üniversitelerde mühendislik kazanma fırsatları da var. OİB ile önümüzdeki 2 yılın aksiyon planı hazırlandı. Tüm ekonomik desteği, bölümlerin donatımı, araçların temini, önümüzdeki günlerde hibrit, elektrikli araç, şarj istasyonu gibi teknolojiler okula kazandırılacak.”

Sezer, okula Bursa ve dışından çok talep olduğunu vurguladı.

Bursa’nın otomotivde önemli bir merkez olduğuna değinen Sezer, “Otomotiv ana sanayisinin Bursa’da olması, buna bağlı olarak yerli arabamızın Bursa’da üretilmesi, tüm bunlarla beraber çalışmaları sürdürülen ve uçmaya başlayan Cezeri’nin sahaya inmesi bizim için gurur kaynağıdır. Bugün elektrikli araçlarla ilgili dal, yarın Cezeri ile ilgili çalışmalarla teknolojiye uyumlu altyapımızla bunları çalışmak üzere talibiz.” bilgisini paylaştı.

“Müfredatımız sektör tarafından büyük bir kabul gördü”

Motorlu Araçlar Teknolojisi Alan Şefi Kutlu Tek ise altyapı ve malzeme bakımından çok güçlü iş birliklerinin olduğunu aktardı.

Türkiye’de faaliyet gösteren otomobil fabrikalarından da destek aldıklarını anlatan Tek, “Elektrikli araçlarla ilgili TOGG’la da bir ön çalışmamız başladı. Ana hedeflerimizden biri, fabrikaların nitelikli asıl eleman ihtiyaçlarını karşılamak. Öğrencilerimizin kendi ayakları üzerinde durmasını, kendi işletmelerini kurmalarını sağlamak, buna ilave olarak da yükseköğrenime devam ederek şu anki otomotiv fabrikalarının Ar-Ge, üretim kısmında nitelikli olan mühendis ihtiyacının altyapısını hazırlamak için çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Alan öğretmenlerinden Fatih Köz, elektrikli araçlarla ilgili müfredat hazırlama çalışmalarına katıldığını, sektöre ve teknolojiye uygun bir şekilde derslerin belirlendiğini bildirdi. Köz, “Elektrikli Araçlar Atölyesi”, “Hibrit ve Bataryalı Elektrikli Araçlar Hakkında Uygulamalar” gibi derslerin bulunduğuna değinerek “Otonom Araçlar dersimiz var, bu ders sayesinde öğrencilerimizi bilgilendireceğiz. Sektör ihtiyacını karşılayacak şekilde eğitimler vereceğiz. Yakıt hücreli araçlar güncel bir teknoloji. Bu da derslerde yer aldı. Müfredatımız sektör tarafından büyük bir kabul gördü. Pandemi döneminden sonra kitap çalışmalarına başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Okulu çok beğendim, her yönden yeterli”

Öğrencilerden Güldeniz Akan da elektrikli otomobillere ilgisinin olduğunu ve araştırarak bu bölümü seçtiğini kaydetti. Kırklareli’den geldiğini belirten Akan, “Okulu çok beğendim, her yönden yeterli. TOGG’da çalışmak istiyorum, bunun için de elimden geleni yapacağım. O yüzden buradayım.” dedi.

Muhammet Ali Durmuş, otomotiv sektörünü sevdiğini, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle okulu seçtiğini ifade ederek, “Arabalara ilgim vardı. Bölümle ilgili çoğu şeyi araştırdım. Çok güzel bir okul. İlk geldiğimde çok heyecanlandım çünkü istediğim bir okuldu. Kendimi geliştirebileceğim bir yer.” diye konuştu.

Ayşenur Engin ise okulu daha önceden bildiğini, Elektrikli Araçlar Dalı’nın açılmasının ilgisini çektiğini ve bu yüzden tercihini otomotiv lisesinden yana kullandığını dile getirdi.

Okulu uzun süre araştırdığı bilgisini veren Engin, atölyelerin ve lisenin altyapısının kendisi için yeterli olduğunu, üniversite okuduktan sonra TOGG fabrikasında çalışmak istediğini sözlerine ekledi.

Devam Et

Trend