#

Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

Berlin’de sokakta maske zorunluluğu kaldırılıyor

Almanya’nın başkenti Berlin’de koronavirüs (Covid-19) kısıtlamalarının gevşetilmesi kapsamında sokakta maske takma zorunluluğu kaldırılıyor. Otobüs, metro, asansör, taksi ve diğer kapalı alanlarda maske takma kuralı ise devam edecek.

Almanya’da koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka sayısındaki düşüşün sürmesi, maske zorunluluğuna ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirmişti. İnsidans değerlerinin düşmeye devam ettiği başkent Berlin’de Covid-19 kısıtlamaları gevşetiliyor. Berlin Senatosu’nun aldığı yeni kararlar kapsamında sokakta maske takma zorunluluğunun kaldırılacağı duyuruldu. Otobüs, metro, asansör, taksi ve diğer kapalı alanlarda ise maske takma kuralı devam edecek. Yeni gevşemeler kapsamında ayrıca, açık alanda bin kişiyi geçmemek kaydıyla toplu etkinlikler düzenlenmesine izin verilirken, kapalı alan etkinlikleri ise 250 kişiyle sınırlandırılacak. Kapalı alanlarda gerçekleştirilecek etkinliklere katılanlardan negatif hızlı test sonucu veya aşı karnesi istenecek. Koşullar yerine getirildiği takdirde sokak festivalleri de düzenlenebilecek.

Yeni gevşemeler kapsamında kreşler bütün çocuklara tekrar kapılarını açarken, kuaförlerde de sakal kesimi gibi maskenin çıkarılması gereken işlemler haricinde negatif sonuçlu hızlı test istenmeyecek. Açık havuzların ardından kapalı havuzlar ve saunalar da bazı şartlar ve kısıtlamalarla yeniden kullanıma açılıyor. Eğlence parkları gibi işletmeler kapılarını ziyaretçilere açarken, 00.00- 05.00 arasında alkollü içecek servisi, satışı veya dağıtımına yönelik yasak da kaldırılıyor. Berlin’de senatonun aldığı yeni kararlar 18 Haziran Cuma gününden itibaren geçerli olacak.

İnsidans değerleri geriledi

Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) yaptığı açıklamaya göre, Berlin’de daha önce 13.6 olarak açıklanan 7 günlük insidans değeri 12.2’ye geriledi. Son 7 gün içinde 100 bin kişi başına 12.2 kişi enfekte olduğunu belirten RKI, son 24 saatte 24 yeni vaka tespit edildiğini ve Covid-19 nedeniyle 9 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Pandeminin başından bu yana yaklaşık 180 bin Berlinlinin enfekte olduğu ve Covid-19’a bağlı can kaybının 3 bin 529’a ulaştığı belirtildi.

Almanya genelinde de dün 15.5 olduğu belirtilen insidans değerleri 13.2’ye gerilediği ifade edildi. Bütün eyaletlerde insidans değerleri 20’nin altına düşerken, 10 eyalette ise insidans değeri tek haneli rakamlara geriledi.

Dünya

İngiltere’de milletvekili bıçaklı saldırıda öldü

Haber Giriş:

on

İngiltere’de Muhafazakar Parti Milletvekili David Amess, Essex bölgesindeki Belfairs Metodist Kilisesi’nde bıçaklı saldırıya uğradı. Saldırgan tutuklanırken, Amness hayatını kaybetti.

İngiltere’nin güneyinde bulunan Essex bölgesindeki Leigh-on-Sea kasabasında Muhafazakar Parti Milletvekili David Amess bıçaklı saldırıya uğradı.

İngiltere medyası Amess’in kendi seçim bölgesi olan Leigh-on-Sea’deki Belfairs Metodist Kilisesi’ne gerçekleştirdiği ziyaretinde bir saldırgan tarafından defalarca bıçaklandığını belirtti.

Essex polisinden yapılan açıklamada ise yerel saatle 12.05 civarında bıçaklama ihbarı aldıklarını ve saldırganın tutuklandığını duyurdu.

Twitter’dan yapılan açıklamada, “Bir kişi tutuklandı ve başka kimseyi aramıyoruz. Elimize daha fazla bilgi geçtiğinde sizlerle paylaşacağız” denildi.

HAYATINI KAYBETTİ

Muhafazakar Parti kaynaklarına göre Milletvekili Amess, olay yerindeki bir hava ambulansı ile hemen tedaviye alındı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti Milletvekili Amess hayatını kaybetti.

Devam Et

Dünya

Yeni Zelanda’da belediyenin 23 yıllık büyücüsünün işine son verildi

Haber Giriş:

on

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde 1998 yılından itibaren kentin resmi büyücüsü olarak çalışan 88 yaşındaki Ian Brackenbury Channell’in işine son verildi.

Christchurch Belediye Meclisi tarafından 1998 yılında ‘Christchurch şehri için tanıtım çalışmalarının bir parçası olarak sihirbazlık eylemleri ve diğer sihirbazlık benzeri hizmetler sağlamak için işe alınan ve yıllık 16 bin pound maaş alan Ian Brackenbury Channell’in işine son verildi. Pasaport ve sürücü belgesinde ismi ‘Yeni Zelanda ve Christchurch Büyücüsü’ olarak geçen Channell ise şehirde görünmeye ve büyücülüğe devam edeceğini belirtti.

HİZMET MADALYASI ALDI

Channell, işinin bir parçası olarak Kasım ayında paskalya tatili sırasında Katedral Caddesi’nde bir merdiven üzerinde ‘güncel konularda’ konuşmalar yaparak şehrin genel siluetinin bir parçası oldu. Büyücü Channell, kentin tanıtım hizmetlerine katkıdan dolayı İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth adına verilen hizmet madalyasını almıştı. 1990’da, zamanın Yeni Zelanda Başbakanı Mike Moore, resmi başbakanlık antetli kağıdıyla Channell’e bir mektup yazarak, ” Yeni Zelanda, Antarktika ve ilgili açık deniz bölgelerinin Büyücüsü olmanız konusundaki önerimi acilen dikkate alın” ifadelerini kullanmıştı.

Devam Et

Dünya

Afganistan’da camiye bombalı saldırı düzenlendi

Haber Giriş:

on

Afganistan’ın Kandahar vilayetinde Şiilerin gittiği bir camide cuma namazı sırasında meydana gelen patlamada en az 30 kişinin hayatını kaybettiği 200’den fazla kişi yaralandığı bildirildi.

Afganistan’dan ülkenin güneyindeki Kandahar vilayeti merkezinde bulunan, Şiilere ait en büyük cami olan Fatımiyye Camisi’ne cuma namazı sırasında saldırı yapıldı.

EN AZ 30 KİŞİ ÖLDÜ

Saldırıda en az 30 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Taliban güçleri saldırının gerçekleştiği camiye giden tüm yolları kapattı.

GEÇEN HAFTADAKİ SALDIRIDA 46 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Geçen hafta ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetinde bulunan, yine Şiilere ait bir camiye bombalı saldırı düzenlenmiş, olayda 46 kişi hayatını kaybetmişti. Associated Press ise, patlamada en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını duyurmuştu.

Devam Et

Trend