#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bilecik

Bilecik Valisi il genelindeki vaka sayısın açıkladı

BİLECİK Valisi Bilal Şentürk, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yapılan koronavirüs denetimlerine katıldı. İl genelinde 197 pozitif koronavirüs vakası olduğunu açıklayan Vali Şentürk, “Son hafta ildeki koronavirüs sayılarında artış gösterdi. Bilecik’te şu anda 197 pozitif vaka var, 19 hastamız hastanede tedavi altında. Yoğun bakım ve entübe hastamız yok” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan Covid-19 tedbirleri kapsamında ‘Sağlık İçin, Hepimiz İçin’ sloganıyla, denetimler yapıldı. Nüfusu 220 bin olan Bilecik ve ilçelerinde de iş yerleri ve kamuya açık alanlar denetlendi. Denetimlere bizzat katılan Bilecik Valisi Bilal Şentürk, sosyal mesafe ve maske kullanımı hakkında uyarılarda bulundu. Bilecik’te 30 ekibin kapsamlı bir denetim yaptığını ifade eden Vali Şentürk, işletmelerin kurallara uyduğunu söyledi. Koronavirüse karşı ortak bir bilinçle hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Şentürk, “Hem kendimizin, hem toplumun, hem de üçüncü kişilerin sağlığı açısından bizim kurallara harfiyen riayet etmemiz gerekir. Bugün ilimiz merkezinde birim amirlerimiz ve denetim ekiplerimizle birlikte yaklaşık 30 ayrı ekip kapsamlı bir denetim yapıldı. Denetlediğimiz yerlerde yüzde 97-98 oranında uyulması gereken kurallara uyulduğunu gördük. Bundan sonra da hem resmi, hem sivil denetim ekiplerimiz sahada olacak. Bilecik’te başta esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

‘ŞEHİRDE 197 POZİTİF VAKA VAR’

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, başka illerde cenaze ya da düğünlere katılanlara tavsiyelerde bulunarak Bilecik’teki son durumu şöyle açıkladı:

“Özellikle diğer illerde düğünlere, cenazeye veya ziyarete gidip gelenlerden bulaşma oluşuyor. Bizim verdiğimiz sayıların içinde 3-4 tanesi aynı evden çıkıyor. Yani il dışına bir düğüne gidiyor, virüsü alıp geliyor, evindeki kendi bireylerine bulaştırıyor. Dışarıya gidenlerin mesafe, maske ve temizlik şartlarına uyması gerekir. Geriye döndüklerinde en azından 6-7 gün yanındaki insanlara karşı tedbirli olarak davranmalı. Olası semptom görüldüğünde ise sağlık ekiplerine hemen haber verilmeli. Bilecik’te 197 pozitif vaka ve 19 kişinin hastanede tedavi görüyor. Yoğun bakım ve entübe hasta bulunmuyor.”

Vali Bilal Şentürk’ün yanı sıra denetimlere Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Halit Gölcan de katıldı.

Bilecik

Bilecik’ten Bursa’ya uyuşturucu taşırken yakalandı

Haber Giriş:

on

Bursa’da, daha önce ‘uyuşturu madde kullanmak ve bulundurmak’tan hakkında işlem yapılan İ.A.’nın (47) aracında Bilecik’ten getirdiği uyuşturucu madde ele geçirildi. Gözaltına alınan İ.A., işlemleri sonrası adliyeye sevk edildi.

İznik’te polis ekipleri, İ.A.’nın 16 LC 486 plakalı hafif ticari aracıyla Bilecik’in Osmaneli ilçesinden uyuşturucu aldığı ve Bursa’nın İznik ilçesine seyir halinde olduğu bilgisini aldı.

Harekete geçen ekipler, dün saat 20.00 sıralarında hafif ticari aracı Sakarya yolu ilçe girişindeki uygulamada durdurdu. Araçtan inerek, kaçma teşebbüsünde bulunan İ.A., ekipler tarafından yakalandı. İ.A.’nın üzerinde ve aracında yapılan aramalarda, 260 gram uyuşturucu maddesi ile 3 cam aparat ele geçirildi. Daha önce de hakkında ‘uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmak’tan işlem yapıldığı öğrenilen İ.A., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Devam Et

Bilecik

BEBKA ağustos ayı toplantısı Bilecik’te gerçekleşti

Haber Giriş:

on

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) Ağustos Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Bilecik Osmaneli ilçesinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Bilecik Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Bilal Şentürk Bursa Valisi Yakup Canbolat, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bilecik İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Keskin ve BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim katıldı.

Bilecik Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Bilal Şentürk, başkanlığındaki toplantıda, 2020-2024 Ajans kurumsal stratejik planı ile 2021 yılı Ajans Çalışma Programı ve Bütçesi görüşüldü. Toplantıda ayrıca 2020 yılı Ara Faaliyet Raporu değerlendirildi.

Devam Et

Bilecik

Apartman bahçesinden 8 bin 500 yıllık insan iskeleti çıktı

Haber Giriş:

on

Bilecik’te bir apartmanın bahçesinde keşfedilen ve Batı Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu ortaya çıkan kazı alanında, 8 bin 500 yıllık insan iskeletine rastlandı.

Bahçelievler Mahallesi’nde yaşayan bir kişinin, boş arazide gördüğü seramik parçalarını Arkeoloji Müzesi’ne bildirmesi sonucu geçen yıl sonunda başlatılan arkeolojik kazı sürüyor.

TÜBİTAK tarafından buluntu ahşap parçalara yapılan yaş tayini analizleri sonucu yerleşmenin günümüzden 9 bin yıl önce kurulduğu, en az 500 sene boyunca kesintisiz yaşamın devam ettiği belirlenen alanda, taş ve kemikten yapılmış aletlerin yanı sıra ilk kez insan iskeletine ulaşıldı.

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, yaptığı açıklamada, kent ve çevresinin tarihi bakımdan büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, Kültür ve Turizm Bakanlığının takibinde, Bilecik Müze Müdürlüğünün denetimindeki kazıların Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinden uzmanlar tarafından yürütüldüğünü ifade etti.

Şentürk, “Kazı alanının içindeki avluda bulunan bir iskelet de Batı Anadolu’da günümüze ulaşan en eski insan iskeleti olarak değerlendirilecek. Bilecik’imizin tarihine önemli bir katkı sağlayacağı muhakkak. Çok lokal bir alan tespit edilen yer. Uzun yıllar yerleşim alanı olmuş, boş kalmış bir parseldi. Çok isabetli bir tespit olmuş. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmalar devam edecek.” diye konuştu.

İskeletle ilgili araştırmanın üniversiteden uzmanlar tarafından yapılarak cinsiyeti ve hangi dönemde yaşadığının belirlenmesine çalışılacağı öğrenildi.

Devam Et

Trend