#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bilecik

Bilecik Valisi il genelindeki vaka sayısın açıkladı

BİLECİK Valisi Bilal Şentürk, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yapılan koronavirüs denetimlerine katıldı. İl genelinde 197 pozitif koronavirüs vakası olduğunu açıklayan Vali Şentürk, “Son hafta ildeki koronavirüs sayılarında artış gösterdi. Bilecik’te şu anda 197 pozitif vaka var, 19 hastamız hastanede tedavi altında. Yoğun bakım ve entübe hastamız yok” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan Covid-19 tedbirleri kapsamında ‘Sağlık İçin, Hepimiz İçin’ sloganıyla, denetimler yapıldı. Nüfusu 220 bin olan Bilecik ve ilçelerinde de iş yerleri ve kamuya açık alanlar denetlendi. Denetimlere bizzat katılan Bilecik Valisi Bilal Şentürk, sosyal mesafe ve maske kullanımı hakkında uyarılarda bulundu. Bilecik’te 30 ekibin kapsamlı bir denetim yaptığını ifade eden Vali Şentürk, işletmelerin kurallara uyduğunu söyledi. Koronavirüse karşı ortak bir bilinçle hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Şentürk, “Hem kendimizin, hem toplumun, hem de üçüncü kişilerin sağlığı açısından bizim kurallara harfiyen riayet etmemiz gerekir. Bugün ilimiz merkezinde birim amirlerimiz ve denetim ekiplerimizle birlikte yaklaşık 30 ayrı ekip kapsamlı bir denetim yapıldı. Denetlediğimiz yerlerde yüzde 97-98 oranında uyulması gereken kurallara uyulduğunu gördük. Bundan sonra da hem resmi, hem sivil denetim ekiplerimiz sahada olacak. Bilecik’te başta esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

‘ŞEHİRDE 197 POZİTİF VAKA VAR’

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, başka illerde cenaze ya da düğünlere katılanlara tavsiyelerde bulunarak Bilecik’teki son durumu şöyle açıkladı:

“Özellikle diğer illerde düğünlere, cenazeye veya ziyarete gidip gelenlerden bulaşma oluşuyor. Bizim verdiğimiz sayıların içinde 3-4 tanesi aynı evden çıkıyor. Yani il dışına bir düğüne gidiyor, virüsü alıp geliyor, evindeki kendi bireylerine bulaştırıyor. Dışarıya gidenlerin mesafe, maske ve temizlik şartlarına uyması gerekir. Geriye döndüklerinde en azından 6-7 gün yanındaki insanlara karşı tedbirli olarak davranmalı. Olası semptom görüldüğünde ise sağlık ekiplerine hemen haber verilmeli. Bilecik’te 197 pozitif vaka ve 19 kişinin hastanede tedavi görüyor. Yoğun bakım ve entübe hasta bulunmuyor.”

Vali Bilal Şentürk’ün yanı sıra denetimlere Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Halit Gölcan de katıldı.

Bilecik

2. İnönü Muharebesi’nin 100. Yılı

Haber Giriş:

on

2. İnönü Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bilecik’in Bozüyük ilçesi’nde “’İnönü Savaşları 100. yıl dönümü” konulu panel düzenlendi.

İnönü savaşlarının tüm yönleriyle anlatıldığı panelin moderatörlüğünü milli mücadele araştırmacısı Fuat Serdar Aydın yaptı. Panele 1. Kolordu Komutanı İzzeddin Çalışlar Paşa’nın torunu İzzettin Çalışlar, 4. Kolordu Komutanı Kemalettin Sami Paşa’nın kardeşinin torunu Celal Gökçen ve Milli Savunma Üniversitesi Enstitü Başkanı Dr. Albay Hüsnü Özlü konuşmacı olarak katıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu; “Büyük önderin dediği gibi ülkemizin, vatanımızın makus talihinin yenildiği yer İnönü Savaşları laik, demokratik cumhuriyetimizin kuruluşunun ilk ışığı İnönü Savaşları’nda verilmiştir. O nedenle çok değerlidir” dedi.

Milli Mücadele araştırmacısı Serdar Aydın ise; “Sakarya’daki Büyük Taaruz’dan aşağı kalmayan bir muharebe bu. Hakkını vermediğimizi düşünüyorum ve bundan sonra inşallah hep birlikte devlet, millet, sivil toplum kuruluşları , gönüllüler, akademisyenler, askerler, bürokratlar ve sanayiciler ile birlikte el ele bu açığı kapatacağız” dedi.

1. Kolordu Komutanı İzzeddin Çalışlar Paşa’nın torunu İzzeddin Çalışlar da açıklamalarda bulundu. Çalışlar; “Açıkçası bizim yakın tarihimize baktığımız zaman kahramanların bir çoğu olsa da daha çok Çanakkale öne çıkıyor. Oysaki bu bitmeyen bir mücadelenin sonraki safhalarıdır” dedi.

2. İnönü Zaferi’nin önemine değinen 4. Kolordu Komutanı Kemalettin Sami Paşa’nın kardeşinin torunu olan Celal Gökçen de, “Tabi tarihimizde çok savaşlar ve başarılar var. Bu konuda önde gelen bir ırkız. Topluluğuz ve çok savaşlarımız var ama İnönü Savaşları’nın yerini burada daha fazla idrak ediyoruz. Belki yakın tarihimizi araştırmalarla çok daha iyi tanıyarak bu konulara değer verme şansımız oluyor. Bunların bilinmesinde de fayda görüyorum. Çünkü biz hediye edilmiş bir devletin vatandaşlarıyız” dedi.

 

Devam Et

Bilecik

Bilecik’te Yaşayan Şehir Müzesi dezenfekte edildi

Haber Giriş:

on

Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi, Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından dezenfekte edildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, salgınla mücadelede belirlenen kurallar çerçevesinde konuklarını ağırlayan Yaşayan Şehir Müzesinin, her ay ortalama 600 kişi tarafından ziyaret edildiği belirtildi.

Vatandaşların Bilecik Belediyesi rehberleri tarafından ağırlanarak bilgilendirildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yaşayan Şehir Müzesinde gerçekleştirilen dezenfekte çalışması ile vatandaşlarımızın daha sağlıklı bir şekilde ziyaretlerini gerçekleştirmeleri sağlanıyor.
Müzedeki tüm bölümleri dezenfekte eden Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, bağlı kurum ve tesislerin belirli aralıklarla dezenfekte ediyor.”

Devam Et

Bilecik

Karantina yurdundan kaçarken ayağını kırdı

Haber Giriş:

on

Bilecik’te, Covid-19 testi pozitif çıkan hasta ile temaslı olduğu gerekçesiyle KYK yurduna yerleştirilen ve ismi açıklanmayan kişi, 1’inci kattan inmeye çalışırken düşerek, ayağını kırdı.

Bilecik’te, belirtiler üzerine yapılan Covid-19 testi pozitif çıkan hasta, hastanede tedaviye alındı. İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekibince yapılan çalışmanın ardından temaslı olduğu belirlenen kişiler ise KYK Halime Hatun Öğrenci Yurdu’nda karantinaya alındı. Temaslılardan ismi açıklanmayan kişi, yurdun 1’inci katından aşağı inmeye çalıştığı sırada düştü. Yurt görevlilerinin ihbarıyla gelen sağlık ekibi, temaslı kişiyi ilk müdahale sonrası ambulansla hastaneye kaldırdı. Covid-19 hastası temaslısının düşme sonucu ayağının kırıldığı belirlenirken, tedaviye alındı.

Devam Et

Trend