#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bisiklet takımının yeni buluşma noktası

İnegöl Belediyesi Doğa Sporları ve Turizm Merkezi bisiklet takımı için Hikmet Şahin Kültür Parkı içerisinde bisiklet evi oluşturuldu. 21 m2’lik konteyner hem takımın bisikletlerinin bakım ve muhafazasının yapıldığı hem de antrenmanların gerçekleştirileceği mekan olacak.

İnegöl Belediyesi, her geçen gün gelişen spor branşlarına yeni alanlar kazandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (DOSTUM) bisiklet takımı için Hikmet Şahin Kültür Parkında bisiklet evi projesi hayata geçirildi. Bisiklet takımının malzemeleri ve bisikletlerinin bulunacağı 21 m22lik bir konteyner bölgede konuşlandırıldı. Aynı zamanda bisikletçilerin antrenmanlarını yapıp bisikletlerin de bakımlarının gerçekleştirileceği alan, hizmete girdi.

DOSTUM, İNEGÖL’ÜN KIYMETLİ BİR MARKASI OLACAK

Belediye Başkanı Alper Taban, bugün beraberindeki heyetle beraber bisiklet evini ziyaret edip sporcularla buluştu. Burada oluşturulan düzeni inceleyen Taban, konuya ilişkin açıklamasında ise şu ifadelere yer verdi: “Bugün burada kültür park içerisinde bisiklet evimizin tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Biliyorsunuz spora ve gençler yaptığımız yatırımların karşılığını, meyvelerini alıyoruz. Başta Belediyespor ve altında DOSTUM gibi merkezlerimizle yapılan doğa aktiviteleriyle beraber tüm branşlarla nitelikli bir vakit geçirme süreçlerini vatandaşlarımıza yansıtmış oluyoruz. DOSTUM’la ilgili bölgede bir master plan çalışmasını da yürüttük. Süreçle alakalı çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah doğa sporları ve DOSTUM’u şehrimizin kıymetli bir markası yapabilmek için çalışıyoruz. Yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşleri gibi, bungalovlar gibi orada hayata geçireceğimiz çalışmalar da olacak.”

İNEGÖL BİSİKLET KULLANIMI İÇİN ÇOK UYGUN BİR ŞEHİR

“Şehrimiz bisiklet kullanımına çok uygun bir alan. Geçmişte de 1940’lı yıllarda İnegöl’de bisiklet ehliyetleri verildiğini görüyoruz. Düz bir ovadayız. Bu alan içerisinde bisiklet kullanımı çok mümkün. Yaygınlaştığında da hem sağlık açısından fayda sağlayacak beraberinde de otomobillerimize binerek gittiğimiz yerlere sağlığımıza değer katacak bisikletlerle ulaşımı sağlayabiliriz. Bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Gençlerimiz de bunu benimsiyorlar. Biz de hem bu anlamda dikkat çekmek hem de sporcu yetiştirmek anlamında, beraberinde şehrimizi tanıtmak anlamında kıymetli kardeşlerimizle çalışıyoruz. Onlar kendilerine bunu bir alan olarak seçmişler ve çalışıyorlar. Hocalarımız eşliğinde her geçen gün mesafe kat ediyorlar. Bizleri de katıldıkları yarışmalarda temsil ediyorlar. Bundan dolayı da tebrik ediyorum.”

BİSİKLET TAKIMININ YENİ BULUŞMA NOKTASI

“Bu alan bizim bisiklet takımımızın toplanma alanı olacak. Biz onlara bisikletler aldık ve bu bisikletlerin kullanımı, bakımı, muhafazası burada yapılacak. Burada idmanlar da yapılabilecek. 21 m2’lik konteyner içerisinde hem bir eğitim noktası hem de konaklama noktası olarak düşünülebilir. Arkadaşlarımızın da bir buluşma noktası olacak. Kültür parkın yoğun kullanımından dolayı da başta gençler olmak üzere vatandaşlarımızın dikkatini de çekeceğini düşünüyorum.”

Bursa

Bursa’da eşini ve avukatı vurmuştu! Cezası belli oldu

Haber Giriş:

on

Bursa’da, ayrı yaşadığı eşi Hatun Bulut (48) ile evinde çalıştığı Avukat Berrin Bayam’ı (50) tabancayla vurup yaralayan tutuklu sanık Şükrü Bulut’un (46) yargılanmasında karar çıktı. Bulut’a, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 2 kez ömür boyu hapis cezası verildi. Suçun, teşebbüs aşamasında kalmasını dikkate alan mahkeme, Bulut’u toplam 28 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Olay, geçen yıl 14 Nisan’da, Mudanya ilçesi Bademli Mahallesi’nde meydana geldi. Şükrü ve Hatun Bulut çifti, geçimsizlik nedeniyle olaydan 5 ay önce boşanmaya karar verdi. Kararın ardından bir süre eşinden ayrı yaşayan Hatun Bulut, daha sonra yanında 12 yıldır temizlik görevlisi olarak çalıştığı Bursa Barosu’na kayıtlı Avukat Berrin Bayam’ın evinde kalmaya başladı.


Olay günü Şükrü Bulut, Avukat Bayam’ın Bademli Mahallesi’ndeki evine gitti. Şükrü Bulut’un evin açık mutfak kapısından içeri girdiğini gören Bayam, dışarı çıkmasını söyledi. Bulut, yanındaki ruhsatsız tabancayla önce Avukat Bayam’a ardından araya giren Hatun Bulut’a ateş edip kaçtı.

Silah sesini duyan komşularının ihbarı üzerine adrese sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. İlk müdahalelerinin ardından Bursa Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Bayam ve Bulut, tedavilerinin ardından taburcu oldu. Avukat Berrin Bayam, bir süre tekerlekli sandalyeyle yaşamını sürdürürken, daha sonra koltuk değneklerinin desteğiyle yürüyebildi.

Olayın ardından jandarma tarafından yakalanan Şükrü Bulut, “Eşim hakkında dedikodular duydum. Konuşmak için çalıştığı eve gittim. Tartışmaya başlayınca sinirlerime hakim olamadım. Yanımda getirdiğim tabancamı çıkararak boşanma aşamasındaki eşimle, patronuna ateş ettim” dedi. Adliyeye sevk edilen Şükrü Bulut, tutuklandı.


TUTUKLU SANIK TAHLİYE İSTEDİ

Bursa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, tutuklu sanık Şükrü Bulut hakkında, eşi Hatun Bulut ile Avukat Berrin Bayam’a yönelik ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ ve ‘konut dokunulmazlığını bozmak’ suçlarından, 2 kez ömür boyu hapis cezası ile 6 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı. Hatun Bulut ile Berrin Bayam’ın, sanığın en ağır cezaya çarptırılmasını istediği yargılamaya devam edildi. Karar aşamasına gelen duruşmaya, tarafların avukatları, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı hazır bulundu. Hatun Bulut’un katılmadığı duruşmada, Bursa E Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan tutuklu sanık Şükrü Bulut, verdiği ifadesinde, amacının kimseyi öldürmek olmadığını söyledi. “Olay anında cebimde 4 yedek mermi vardı. İsteseydim onları da kullanırdım” diyen Bulut, tahliyesini istedi.

‘CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUM’

Duruşmada söz olan Avukat Berrin Bayam, “Sanık, beni ve eşi Hatun’u, tasarlayarak vurmak için evime geldi. İzinsiz evime girip, önce bana iki el ateş etti. Salona doğru kaçmakta olan eşini de başından vurdu. Eşi yere düşünce bir daha ateş etmedi. Ben yere düştüğümde öldüğümü düşünerek gitti. Sanığın kamu görevlisine karşı işlediği bu suçtan cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

MAHKEME İNDİRİM VE TAHRİK UYGULAMADI

Mahkeme heyeti, suçunu sabit gördüğü Şükrü Bulut’a, Berrin Bayam ile Hatun Bulut’a ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan, iki kez ömür boyu hapis cezası verdi. Suçun, teşebbüs aşamasında olmasını dikkate alan mahkeme, cezayı 14’er yıldan 28 yıla düşürdü. Mahkeme Şükrü Bulut’a ayrıca, ‘konut dokunulmazlığını bozmak’tan da 6 ay hapis cezası verdi.

Devam Et

Bursa

Zeki Müren’in Bursa’daki yeğeni: Anıt mezar sözü tutulmadı

Haber Giriş:

on

Türk sanat müziğinin ‘Sanat Güneşi’ Zeki Müren’in yeğenleri Sevtuğ Olgaç ve Özlem Güner, ölüm yıl dönümünde dayılarıyla olan anılarını anlattı. Zeki Müren için verilen anıt mezar sözünün tutulmadığını belirten Olgaç, “Gerek belediye yetkilileri, gerekse Bursa’daki önemli kişiler Zeki Müren’in bir anıt mezara gömüleceğini ifade ettiler. Böyle dendiği için ben Zeki Müren’i tabutuyla birlikte gömdürdüm. O anıt mezar nedense hala yapılmadı” dedi. Olgaç, Zeki Müren’in hastane yapılması vasiyetinin de yerine getirilmediğini söyledi.

Zeki Müren, ölümünün 25’inci yıl dönümü olan bugün, Bursa’da da törenle anılıyor. Zeki Müren’in yeğenleri Sevtuğ Olgaç ve Özlem Güner, ölüm yıl dönümünde, dayılarıyla olan anılarını anlattı. Ölümünün üzerinden yıllar geçse de, acılarının dinmediğini söyleyen Sevtuğ Olgaç, “Her ölüm yıl dönümünde öne çıkarıp söylemeye çalıştığım şey şu, çok güzide önemli vakfa mirasını bıraktı. Zamanında o mirası bize bırakmışken, biz istemiyor duruma düşmüş bir aileyiz. Ama biz ölümünden bir ay önce bile beraberdik. Her şeyi, her türlü konuyu konuştuk, detayları konuştuk, yedik, içtik, bu kadar birbirine aile yakınlığı varken Zeki Müren’le ilgili yapılan çalışmalarda bize danışılmaması içimizi acıtan bir konu. Zeki Müren’in hayatıyla ilgili ‘Sanat Güneşi’ adı altında bir film çekilmek isteniyor. Muhtemelen önümüzdeki aylarda çekimine başlanacak. Bir kere bile sorulmadı, danışılmadı” dedi.

‘ANIT MEZAR SÖZÜ TUTULMADI’

Zeki Müren için yapılacağını söylediği anıt mezar hakkında konuşan Sevtuğ Olgaç, “Gerek belediye yetkilileri, gerekse Bursa’daki önemli kişiler, Zeki Müren’in bir anıt mezara gömüleceğini ifade ettiler. Böyle dendiği için ben Zeki Müren’i tabutuyla birlikte gömdürdüm. Kısa bir süre sonra oradan çıkaracağız, kemikleri çürüyüp parçalanmış olmasın diye, tabutuyla alıp anıt mezara götürmek istedim. O anıt mezar nedense yapılmadı. Gerek mirasçıları olan kurumlar, gerekse belediye yetkilileri verdikleri sözü tutmadılar. Ona yakışır bir anıt mezar ve mezarın yanında bir Zeki Müren Müzesi düzenlemediler. Zeki Müren’e bu vaat edilenler yapılmadı. Buna üzüntümüz var” diye konuştu.

‘ZEKİ MÜREN HASTANESİ KURULMASINI İSTİYORDU’

Müren’in hastane vasiyetinin yerine getirilmediğini belirten Olgaç, “Mirasını bıraktığı yetkililer o vasiyeti tekrar okusunlar ve o vasiyette Zeki Müren’in isteği doğrultusunda yapılması gerekenleri sorgulasınlar. Bir Zeki Müren Vakfı kurulsun. Bu vakıf, özelliği olan, kabiliyeti olan Türk gençlerine bir sanat müziği konservatuvarı şeklinde çalışsın. Arzusunun biri buydu. İkincisi de tam teşekkülü bir Zeki Müren Hastanesi’nin kurulmasını arzu ediyordu. Bunları, mirasıyla alakalı bana bıraktığı zamanda bu gerçekleşmiş olsaydı, ben o hastaneyi ve sanat müziği vakfını da şimdi kurmuştum” ifadelerini kullandı.

‘BEN SİZİN GÜNEŞİNİZİM’

Zeki Müren ile olan anılarını anlatan Özlem Güner, “Bize hep şunu söylerdi, ‘Ben herkes için sanat güneşi olabilirim ama sizin güneşinizim. Ben herkes için Zeki Müren olabilirim ama ben sizin dayınızım. Beni yaşatıp, koruyup, kollayacak olan sizlersiniz’ dedi ve bunu defalarca tekrarladı. Ben bunu her yerde anlattım. ‘Benim sevenlerim benim baş tacım, benden sonra da onlar sizin başınızın tacı’ dedi. Dolayısıyla öyle büyük bir kitle var ki, onu tahmin demezsiniz. Onun seven kitlesi tahminlerin çok üzerinde. Bir akşam onun evinde kalırken, eşimle ben arkadaşlarımızla buluşmak için kaçtık. Zeki Müren’e, arkadaşlarımızın geldiğini, ayrı bir akşam geçireceğimizi söyledik. O da bizimle zaman geçirmeyi çok seviyordu. ‘Tamam’ dedi. Eşimle gittiğimiz yerde bir anda kapılar açıldı. İçeri Zeki Müren girdi. Başımı önüme eğdim. ‘Sizi kaçaklar sizi’ dedi ve beni dansa kaldırdı. Bu anımızı hiç unutamıyorum” dedi.

‘MADDİ MİRASÇISI DEĞİLİZ AMA AİLESİYİZ’

Miras konusunda konuşan Güner, “Biz Zeki Müren’in maddi mirasçıları değiliz. Maddi olarak bütün mirasını iki vakfa bıraktı. Bu bizim için çok güzide olan iki kurum. Ama biz ailesiyiz. Mirasçısı değiliz. Biz onun ‘Beni siz koruyup kollayıp yaşatacaksınız’ dediği kişileriz” diye konuştu.

Devam Et

Bursa

Gemlik Belediyesi’nden öğrenciler için dayanışma çağrısı

Haber Giriş:

on

Geçtiğimiz günlerde belediyeye ait sosyal konutların üniversite öğrencilerine 25 liraya kiraya verileceğini açıklayan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemliklilere öğrencilere eşya desteğinde bulunma çağrısı yaptı.

Gemlik Belediyesi’ne ait sosyal konutlarda 21 daireyi kişi başı 25 lira karşılığında kiralayacağını açıklayarak Türkiye gündeminde yer bulan Gemlik Belediyesi, şimdi de gerek bu konutlarda, gerek kendi kiraladıkları evlerde kalacak üniversite öğrencileri için eşya dayanışması çağrısında bulundu. Başkan Mehmet Uğur Sertaslan, “Sıfır ya da kullanılabilir durumdaki ikinci el beyaz eşya, koltuk, kanepe, tencere, tava gibi eşyalarınızı üniversite öğrencilerimize ulaştıracağız” dedi.

Sertaslan şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz, özellikle bu yıl ilk defa üniversite kazanmış ve Gemlik’te okuyacak kardeşlerimiz ile ilgili onların ikametlerini sağlamak ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak adına 21 dairemizi kullandırma kararı aldık. Bir ihtiyaç daha var. Öğrencilerin barınmanın yanında eşyaya da ihtiyaçları var. Biz toplumsal dayanışmayı seven bir milletiz. Gemlik’te yaptığımız hiçbir çağrı karşılıksız kalmadı. Çocuklarımızın bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, bizim sağlayacağımız konutlarda kendileri ev bulup kalacak ve çocuklarımızın da her türlü eşyaya ihtiyacı olacak. Beyaz eşya, yatak, baza, giysi dolabı, masa, sandalye, kanepe, koltuk, tava, tencere aklınıza ne geliyorsa, mümkünse kullanılmamış, kullanılabilir durumda ikinci el eşyalarınızı bizimle irtibat kurmanız halinde sizin namınıza talep eden kardeşlerimize teslim edeceğiz.”

Sosyal konutlara şimdiye kadar 121 öğrenci başvurdu

Sosyal konutlara müracaatlar hakkında bilgi veren Başkan Sertaslan, şimdiye kadar 121 öğrencinin belediyeye başvurduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdiye kadar 21 konutumuzda kalmak için 121 kardeşimiz belediyemize müracaatta bulundu. 46 öğrenci kız, 75 öğrenci erkek. İlk defa Gemlik’e gelip üniversiteye kayıt yaptıran 83 kardeşimiz var. 21 konutumuzdan üç tanesi 50 metrekare, geri kalan 18 konut 95 metrekare. Encümenimizde kararını aldık. Kız öğrenciler ve Gemlik’e ilk kez gelen öğrenciler avantajlı olacak. Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurmuş ama yedeklerde ya da çıkmamış, şehit yakınları, anne babası sağ olmayanlar, ekonomik durum gibi kriterlerle çocuklarımızı konutlarımızda ağırlayacağız.”
Barınma desteği ve eşya yardımından faydalanmak isteyen üniversite öğrencileri ile eşya desteğinde bulunmak isteyenler 0224 513 45 21 ve 444 16 05 numaralı telefonlardan bilgi alabilecekler.

Devam Et

Trend