#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

BTSO 131 yaşında

Türkiye’nin yerli üretim ve ihracat üssü Bursa’nın sanayi ve ticaret hayatına yön veren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) 131. kuruluş yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO 131 yaşında. Sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak Heykel’deki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, yönetim kurulu, meclis ve komite üyeleri katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Tören sonrasında BTSO’nun Kurucusu Osman Fevzi Efendi’nin Emir Sultan Mezarlığı’nda bulunan kabri başında Bursa İl Müftüsü İzani Turan dua okudu.

ÇALIŞMALARIMIZ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 6 Haziran 1889 tarihinde Kozahan’da kurulduğunda 70 üye ile faaliyetlerine başlayan BTSO’nun bugün 45 bin üyesi ile Bursa ve ülke ekonomisi için çalışmaya devam ettiğini söyledi. BTSO Yönetim Kurulu olarak 2013 yılında devraldıkları hizmet bayrağını çok daha ileriye taşımak için hayata geçirdikleri 40’tan fazla projenin Türkiye’ye örnek olduğunu kaydeden Başkan Burkay, ?”Bu süreçte Odamızın çalışmalarına katkı sağlayan ve desteklerini esirgemeyen tüm meclis, komite ve konsey üyelerimize teşekkür ediyorum. Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 vizyonu doğrultusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da var gücümüzle gayret göstermeyi sürdüreceğiz.” dedi.

ÖRNEK BİRLİKTELİĞİMİZLE YENİ BAŞARILARA ULAŞACAĞIZ

Covid-19 salgını dolayısıyla çok zor bir dönemden geçildiğini anımsatan Başkan Burkay, Türkiye’nin sağlık, ekonomi ve sosyal alanda başarılı bir sınav verdiğini belirtti. Başkan Burkay, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, toplumumuzun duyarlılığı, yardımlaşma ve işbirliği bilinciyle salgınla mücadelede dünyanın örnek gösterilen ülkeleri arasında yer aldık. BTSO olarak bizler de üyelerimizin sorunlarının, talep ve önerilerinin takipçisi olduk. Gerek iş dünyamızın gerekse de toplumumuzun tüm kesimlerinin talep ve ihtiyaçlarıyla şekillenen destekler sayesinde yaşadığımız krizin en az hasarla atlatılması için güçlü bir temel oluşturulduğuna inanıyoruz. Salgın sonrası dönemde kent olarak ortaya koymuş olduğumuz örnek birliktelik yeni başarılara ulaşmamıza da imkan sağlayacaktır.” diye konuştu.

BTSO 131 YILDIR BURSA İÇİN ÇALIŞIYOR

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur ise yaptığı konuşmada BTSO’nun kurulduğu günden bu yana savaşlardan küresel ekonomik krizlere, afetlerden salgınlara kadar birçok tarihi olaya şahitlik ettiğini hatırlattı. Tüm zor dönemlere rağmen BTSO’nun kent ekonomisinin ve sosyal hayatının gelişimine önemli katkılar sağladığını ifade eden Uğur, “Odamız, 131 yıldır olduğu gibi içinden geçtiğimiz bu zor günlerde de Bursa için çalışmaya devam etmektedir. Kentin köklü bir kurumu olarak bu dönemde de büyüklüğüne ve tarihine yakışır bir şekilde sorumluluk alan Odamız, üyelerinin talep ve beklentileri doğrultusunda çok önemli adımlar atıyor. Yaşadığımız süreçte yoğun bir çalışma trafiği yürüten Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’a, Yönetim Kurulumuza ve Meclis Üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Odamızın 131. yılını kutluyor, Odamızı kuran ve bugünlere getiren herkese ve tüm değerli üyelerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Bursa

Bursa’da çakar lamba kullanan sürücüye ceza

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Emniyet Müdürlüğü ekiplerince fark edilerek durdurulan aracın sürücüsüne ceza yağdı.

Yeni Mahalle Uludağ Caddesi üzerinde devriye gezen polis ekipleri, bir aracın önünde çakar olduğunu fark etti. Polis ekipleri aracı durdurarak inceledi.

Yapılan incelemede kanuna aykırı olan çakar lamba olduğu tespit edildi. Sürücü Mehmet Ü.’ye çakar lamba kullandığı için bin 339 TL cezai işlem uygulandı ve çakar lamba söktürüldü.

Devam Et

Bursa

Bursa’da motosiklet sürücüsü kazada ağır yaralandı

Haber Giriş:

on

Bursa’da motosikletiyle kaza yapıp yaralanan sürücüye ilk müdahaleyi yoldan geçen vatandaşlar yaptı. Ağır yaralanan sürücü ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Bursa Gemlik’in Kurtul Mahallesi’nde, motosikletiyle hareket halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü, motorundan düşerek kafasını asfalta çarptı. Sürücünün kanlar içerisinde kaldığını gören vatandaşlar hemen ilk müdahaleyi yaptı.

Kazada ağır yaralanan sürücü olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırılırken durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Devam Et

Bursa

“Bursa’yı tarihiyle ayağa kaldırma devam ediyoruz”

Haber Giriş:

on

Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan en önemli alanlarından biri olan, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni çevreleyen beton yığınlarından biri daha ortadan kaldırıldı.

Saniyeler içinde çöken binanın yıkımını izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortadan kaldırmıyoruz. Aynı zamanda binaların ne kadar çürük olduğu görülüyor. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız da ortada” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi’nde yıkım çalışmaları hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle Kızılay binasının yıkımıyla başlayan süreç, Merkez Bankası binası, Pirinç Han’ın arkasındaki türbenin etrafını saran 15 dükkân, iç kısımdaki 4 bina ve ana cadde üzerindeki 2 binanın yıkımıyla devam etti. Daha önce Cemal Nadir Caddesi üzerinden görülmeyen Ulu Cami ve hanlar, yıkımların ardından tüm ihtişamıyla ortayla çıkarken, caddeye cepheli 240 metrekare taban alanlı 7 katlı bir bina daha yıkıldı. İş makinesinin birkaç dokunuşuyla toz bulutu eşliğinde bina yerle bir olurken, bugüne kadar 28 binanın yıkımıyla yaklaşık 3500 metrekare alan ortaya çıkmış oldu.

Tarih gün yüzüne çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kentin tarihi siluetini ortaya çıkaracak proje kapsamında yapılan son yıkımı yerinde izledi. Bursa’da tarihi gün yüzüne çıkarma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Osmanlının çınarı Bursa tarihi değerleriyle tekrar ayağa kalkıyor. Hanlar bölgesi 14. Yüzyılda başlanıp, 16. Yüzyılda mütekamil hale gelen için han, bedesten çarşı, Uucami ve camiler, alışveriş mekanları, türbe ve okullarıyla 480 dönümlük alanda yaşanılası bir alandır. Bursa’nın Osmanlı’nın kurulduğu, eski şehir diye tabir ettiğimiz bu alanı ihya çalışmaları, hızlı bir şekilde devam ediyor. Daha önce duyurduğumuz proje gereği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un destekleriyle bir taraftan kamulaştırma çalışmaları devam ederken, normal hayat akamete uğramadan yıkımları gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Kızılay, İş-Kur ve Merkez Bankası Binasının yıkımıyla başlayan sürecin hızla devam ettiğini kaydeden Başkan Aktaş, “Şimdi artık kamulaştırdığımız kişilere ait binalarla devam ediyoruz. Ekipler bu hafta 5 katlı ve 7 katlı 2 binayı daha yıktılar. Diğer yıkımlar da kısa sürede gerçekleşecek. Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortaya çıkarmadık. İnanın insanlara çok büyük iyilik yaptığımızı düşünüyorum. Yıkım esnasını görmüş olsalar, birkaç kolona dokunulduğunda binaların bir peynir kalıbı gibi nasıl yıkıldığını anlayacaklar. Bizden binaları, kat kat yıkalım gibi bir talepte bulunulmuştu. Ancak binanın birkaç köşesine ellediğinizde binaların yerle bir olduğunu görüyoruz. Bitişik nizam binalar olmasa, ufak bir depremde ayakta kalması mümkün değil. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız ortadadır” dedi.

Bugüne kadar 28 bina yıkarak 3 bin 600 metrekarelik bir alan ortaya çıkardıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, “Ulucami’ye kadar alanı komple ortaya çıkarmış olacağız. Modern, gelişen, sanayileşen bir Bursa var. Ama Osmanlı’ya başkentlik etmiş Bursa’yı tarihiyle de ayağa kaldırma devam ediyoruz” diye konuştu.

Devam Et

Trend