#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa Yerel

Bursa böbrek hastaları derneği geniş kitlelere ulaşmak istiyor

Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, organ bağışıyla ilgili bilgiler sunmak ve organ bağışını özendirici etkinlikler düzenleyerek geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin (BÖBDER), Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu, Gençlik Projeleri Destek Programı “2020-I Genel Çağrı” başvurusu kabul edildi. BÖBDER koordinatörlüğünde yürütülen proje Eylül 2021 tarihinden itibaren 12 ay sürecek. Bursa İli sınırları içerisinde beş farklı okuldan gönüllü çalışacak 50 öğrenci ve beş öğretmen ile faaliyetler yürütülecek.

Projede Tophane MTAL, Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi, Bursa Erkek Lisesi, Bursa Hürriyet Anadolu Lisesi ve Ahmed Cevdet Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesinden gönüllü gençler faaliyetlerde yer alacak. Projede mutlu bir ömür sürmenin sağlıklı bir hayat ile mümkün olduğuna, sağlıklı bir yaşam için ise koruyucu ve önleyici sağlık tedbirlerinin alınması gerektiğine dikkat çekecek etkinlikler yapılacağını ifade eden Proje Koordinatörü Psikolog Mürşit Atlıakın, “Projede ayrıca eğitim, spor, şenlik gibi etkinliklerle sağlıklı yaşama vurgu yapacak. Diğer yandan diyaliz hastaları için çok önemli organ bağışı konusunda farkındalık oluşturacak. Projede gençlere yönelik ‘Sağlıklı Gençlik-Sağlıklı Yaşam’ konulu seminer, organ bağışı farkındalığı için doğada yürüyüş ve uçurtma şenliği etkinlikleri yapılacak, çeşitli yarışmalar düzenlenecek. Konunun uzmanları tarafından Psikoloji ve Beden Sağlığı İlişkisi, Böbreklerimiz Nasıl Koruruz, Böbrek Hastalığı Tedavi Yöntemleri ve Organ Bağışının Önemi konulu eğitim videoları hazırlanacak” dedi.

Bursa Yerel

Burssa’da turnuvanın kazananı kardeşlik oldu

Haber Giriş:

on

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu sene 9’uncusu yapılan ve Eğitimci Gıyasettin Bingöl’e atfedilen Muş İlDer Futbol Turnuvası’nda takımlar kıyasıya mücadele ederken, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleriyle dernek yöneticilerinin maçı ise izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Bursa’da altyapıdan spora kadar birçok alanda hizmetlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine de destek olmayı sürdürüyor. Bu sene 9’uncusu Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan Muş İlDer Turnuvası, Muşlu eğitimci ve Bursa Sınav Koleji Kurucusu Gıyasettin Bingöl’e atfedildi. 18 takım ve yüzlerce sporcunun katıldığı turnuva, 8 hafta boyunca Çınarönü Spor Tesisleri’nde yapıldı. Kıyasıya maçların gerçekleştiği turnuva sonunda Ulukaya City Spor üçüncü olurken, Evşah Avm Spor ikinci, Pertak Spor ise birinci olmayı başardı. Turnuva sonunda düzenlenen tören öncesinde, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ın da aralarında olduğu Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyeleri ile Muş İlDer yöneticileri gösteri maçı yaptı.

Final maçı sonrası yapılan kupa töreninde konuşan Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Gökhan Dinçer, Bursa’da Anadolu’nun her bölgesinden gelen insanların birlik ve huzur içerisinde yaşadığını söyledi. Diğer yöre insanlarında yaşandığı gibi Muşluların düzenlediği faaliyetlere de destek olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Dinçer, Gıyasettin Bingöl’ün sadece Muşluların değil Bursalıların da ağabeyi olduğunu anlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin her zaman sporun yanında yer aldığını anlatan Dinçer, turnuvaya katılan tüm takımları tebrik etti.

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş İlDer tarafından düzenlenen futbol turnuvasının şenlik havasında yapılmasının mutluluk verici olduğunu belirtti. Bursa başta olmak üzere tüm şehirlerde Muşluların önemli görevler üstlenmiş olmasının gurur verici olduğunu anlatan Asya, gençlerin eğitimlerine bu yüzden büyük önem verdiklerini söyledi. Asya, Bursa ile Muş arasında oluşturulan gönül köprüsünü daha ileriye taşıyacaklarını dile getirdi.

Bursa Sınav Koleji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı-Eğitimci Gıyasettin Bingöl, geleneksel futbol turnuvasının bu sene kendi adına düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. 43 sene önce Muş’tan ayrılarak Bursa’ya geldiğini, uzun yıllar sonra Muş’u ziyaret ettiğinde gönlünün tekrar oraya aktığını söyleyen Bingöl, farklı yatırımları hayata geçirdikleri Muş ile Bursa arasında son dönemde gelişen dostluk rüzgârlarının da kendisini mutlu ettiğini ifade etti. Muş’ta doğduğunu ve gerçek bir Bursalı olduğunu söyleyen Bingöl, turnuvaya destek olan ve katılan herkese teşekkür etti.

Muş Dernekleri Federasyonu Başkanı Fesih Baykal, birlik ve beraberliğin sembolü olan turnuvaya destek olan ve katılan herkese teşekkür etti. Muş İlDer Başkanı Mehmet Önder Mutlu, bir toplumun büyüyüp gelişebilmesi için kendi içerisinde birlik ve beraberliği sağlaması ve gençleri iyi eğitmesi gerektiğini söyledi. Dernek olarak gençlere yönelik faaliyetler yürüttüklerini anlatan Mutlu, düzenledikleri futbol turnuvasına destek olan Büyükşehir Belediyesi’ne ve katkı sunanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından turnuvada başarı gösteren takım ve sporculara, madalya ve kupaları takdim edildi.

Devam Et

Bursa Yerel

BUÜ’den çevre kirliliğini azaltacak işbirliği

Haber Giriş:

on

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) ile çevre konusunda akademik ve bilimsel çalışmaların yürütülmesi amacıyla protokol imzaladı.

Federal Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen GİZ, Bursa’da faaliyet gösteren Rudolf-Draner Kimyevi Maddeler Ticaret ve Sanayi A.Ş. firması ile “Türkiye’de tekstil kaynaklı atıksu parametrelerinin iyileştirilmesi” projesinde birlikte çalışacak. BUÜ Çevre Mühendisliği Bölümü ise projeye akademik ve bilimsel destek sağlayacak. Kurumların işbirliği ile geliştirilecek projeden elde edilecek ürünler, ulusal ve uluslararası kaynaklarda paylaşılarak yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Hazırlanan işbirliği protokolüne BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz veGİZ Türkiye Direktörü RubennaEsmail imza attı. Düzenlenen törende Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adem Doğangün, Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Rudolf-Duraner Kimyevi Maddeler Ticaret ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Rasim Çağan, akademisyenler ve kurum temsilcileri de hazır bulundu.

Üniversite olarak çevre kirliliğine dikkat çekmek ve kampüsteki kirliliği en aza indirebilmek amacıyla Sürdürülebilir Kampüs Projesi’ni hayata geçirdiklerini kaydeden Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, bu anlamda öncü adımlar attıklarını vurguladı. Doğa ve çevrenin bir önceki nesilden emanet alındığını, sonraki nesillere en iyi şekilde devredilmesi için yükümlülüklerinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Üniversiteler, bulundukları şehrin ortak aklını temsil ediyor. Bize bu anlamda düşen sorumlulukların da bilincindeyiz. Tüm projelerimizi ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz. Bursa’nın markası olmuş bir üniversiteyiz. Yaptığımız yenilikler, inovasyonlar ve buluşlar ile ciddi mesafeler aldık. Aynı zamanda bir araştırma üniversitesiyiz. Türkiye’de en fazla patent başvurusu yapan üniversiteyiz. Bu patentlerin en azından bir kısmını sanayicimizin kullanımına sunabilirsek, kazançlı çıkacağız. Asıl önemlisi ise tüm bu çalışmalardan toplumumuz ve insanlık kazançlı çıkacak” diye konuştu.

Projenin çevresel faktörlerin iyileştirilmesi anlamında çok özel bir girişim olduğunun altını çizen Kılavuz; “Şüphesiz ki hep birlikte faydalı bir projeye imza atacağız. Çevrenin iyileştirilmesi, doğanın korunması ve karbon salınımının azaltılmasına yönelik böylesi özel projelerin içerisinde yer alacak olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. İşbirliği yapan kurumlara ve firmalara teşekkür ediyorum. İnşallah bu işbirliği protokolümüz bundan sonraki yeni işbirliklerine de zemin oluşturacaktır. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Daha eşit bir dünya hedefi

GİZ Türkiye Direktörü RubennaEsmail ise kurum olarak dünyanın 130 ülkesinde 20 bin çalışanlarının bulunduğunu açıkladı. Uyguladıkları projelerin tamamının çevre altyapısı ile enerji ve su sorununun giderilmesine yönelik olduğunu kaydeden RubennaEsmail; “GİZ, Almanya’nın bir kamu kuruluşudur. Bağlı olduğumuz Bakanlık ve kurumumuzun öncelikli hedefleri arasında, yoksulluğun giderilmesi, enerji kaynaklarının arttırılması ve su sorununun bitirilmesi geliyor. Daha eşit bir dünya hedefliyoruz. 2001 yılından itibaren Türkiye’nin gelişmiş ülkeler kategorisine girmesiyle birlikte proje uygulamaları konusunda biraz daha seçici davranmaya başladık. Ülkede devam eden başka projelerimiz de var. Ancak bunları sadece kamu kurumları ile yapmıyoruz. Sanayi kuruluşları ve üniversitelerle çalışıyoruz. Bursa Uludağ Üniversitesi de rahatlıkla çalışacağımız üniversiteler arasında yer alıyor. Birlikte önemli projelere imza atacağımıza inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Rudolf-Duraner Kimyevi Maddeler Ticaret ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Rasim Çağan de imzalanan işbirliği protokolünün taraflar adına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Devam Et

Bursa Yerel

BTSO, MÜSİAD yönetim kurulunu ağırladı

Haber Giriş:

on

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), kardeş odaları ağırlamaya devam ediyor.

BTSO, MÜSİAD yönetim kurulunu ağırladı. Programa BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Meclis Başkanı Ali Uğur, yönetim kurulu ve meclis divan kurulu Üyeleri, meclis üyeleri ve konsey başkanları katıldı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Bursa’nın hem tarihi mirası hem de doğal güzellikleri açısından son derece zengin bir şehir olduğunu ifade etti. Başkan Burkay, “Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı kenti olan Bursa bugün tek başına 121 ülkeden daha fazla ihracat yapıyor. İhracatta 4 dolarlık kilogram başına birim değerine ulaşan ve 8 milyar dolarlık dış ticaret fazlası veren kentimiz tüm Türkiye’ye ilham kaynağı oluyor” diye konuştu.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Bursa’nın tarih boyunca ekonominin merkezi olmuş bir şehir olduğunu ifade ederek, “Dünyada artık ülkelerin değil, şehirlerin ve bölgelerin rekabeti var. BTSO olarak Bursa’ya rekabet avantajı kazandırmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğimiz 2013 yılından bu yana TEKNOSAB, BUTEKOM, Model Fabrika, BTSO MESYEB ve BUTGEM gibi projelerimizle Bursa’nın rekabetçiliğini güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu noktada tüm şehrin işbirliği ve dayanışma ile ortak hedeflere ilerlemesi gerekiyor. Bu noktada iş dünyamızın önemli kuruluşlarıyla önümüzdeki süreçte ortak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, Bursa’nın dinamik nüfusu, yükselen ekonomisi, tarihi değerleri ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın verdiği kültürel birikimi ile dünyanın önde gelen marka kentleri arasında yer aldığını belirterek, “Avrupa ve Orta Doğu pazarlarının kalbinde stratejik ve eşsiz bir konuma sahip olan kentimiz 3 saatlik uçuş mesafesinde 1,6 milyarlık nüfusa erişim imkanı sağlamaktadır. Türkiye’nin üretim ve ihracat başkenti Bursa, 25 milyar dolara yaklaşan dış ticaret hacmi ile küresel ligde önemli bir oyuncu kimliğine sahiptir. Ülkemizin en büyük ve en köklü ticaret ve sanayi odası olan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de Bursa’mızın sahip olduğu ekonomik ve beşeri zenginlikleri, ortak aklın gücü ile daha da ileri taşımayı amaçlıyoruz” dedi.
(MŞ-Y)

Devam Et

Trend