#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa Çerkes Kültür Derneği’nden anma programı

Çerkes toplumu için en önemli günlerden biri olan ’21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’ anma programı geniş bir katılımla Bursa Çerkes Kültür Derneğinde gerçekleştirildi.

Çerkes toplumu için en önemli günlerden biri olan ’21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’ anma programı geniş bir katılımla Bursa Çerkes Kültür Derneğinde gerçekleştirildi. Anma programına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekilleri, siyasi parti yöneticileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Program, Soykırım ve Sürgünü anlatan bir video ile başladı. Kuzey Kafkas Dernekleri başkanları ile birlikte kürsüye gelen Bursa Çerkes Kültür Derneği Başkanı Levent Turgut basın bildirisini okudu.

Turgut açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Biz Çerkesler, 158 yıl önce soykırıma uğradık, dünyanın her yerine dağıtıldık. Fakat bugün burada, hep beraberiz…Ve bugün, burada soykırım ve sürgünde yitirdiğimiz atalarımızı anıyoruz. Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü unutmadığımızı ve asla unutturmayacağımızı bildiriyoruz.

Dünyanın dört bir yanına dağıtılan halkımızın evlatları olarak atalarımızın yaşadığı acıları ve anayurdumuzu hiçbir zaman unutmadık! Bugün burada, Çarlık ordularına karşı 101 yıl direnen atalarımızın, tüm dünyayı hayran bırakan mücadele azmini gururla ve saygıyla anıyoruz. Bugün burada ulusal varoluş mücadelemizdeki kararlılığımızı tüm dünyaya gösteriyoruz. Bugün bizleri yalnız bırakmayarak acımızı paylaşan ve dayanışma ruhuyla aramızda olan Sizlere şükranlarımı sunuyorum.

Biz sadece temel insan haklarının Çerkesler için de geçerli olmasını talep ediyoruz. Tarihsel acıların telafisi ve haklı taleplerimizin tanınması için tüm muhataplarımızla diyalog kurmak istiyoruz. Yaşadığımız ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve güçlenmesini için çalışıyoruz.

Atalarımız bu topraklara gelirken sadece yaşanmış acıları değil, eşsiz dilimizi, kültürümüzü ve saygıya dayalı bir yaşam biçimini de getirdiler. Bu kıymetli mirası yaşayarak ve yaşatarak, bugünlere gelmesini sağlayan herkese minnettarız. Siz siyasetçilerden, kamu kurum ve kuruluşu yöneticilerinden beklentimiz de kültürümüzü yaşatma konusunda bizlere destek olmanızdır.

Hepinizin bildiği gibi yarın 21 Mayıs anma programını Kafkas Dernekleri Federasyonu’muzun önderliğinde İstanbul Yenikapı miting alanında saat 16:00 da yapacağız. Tüm Çerkes ve Çerkes dostlarını anma programımıza katılmaya davet ediyoruz. Son olarak, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü Anma Programı’na katılım sağlayarak acımızı bizlerle paylaştığınız için sizlere teşekkür ediyor, En güzel dileklerimle, hepinizi bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlıyorum ”

Zafer Partisi, Yeniden Refah Partisi, Deva Partisi, İyi Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi İl yönetimleri, önceki dönem Nilüfer belediye başkanlığı yapmış olan Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye başkan yardımcısı Zekeriya Işık Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç önemli günde Çerkesleri yalnız bırakmadı.

Katılan tüm siyasiler hem, büyük soykırıma uğrayan ve anavatanlarından ayrılmak zorunda bırakılan Çerkeslere destek verdiler hem de buna benzer trajedilerin bir daha yaşanmaması için temennilerini dile getirdiler.

Bursa Çerkes Kültür derneği öncülüğünde gerçekleşen programa Bursa’da faaliyette olan Bursa Birleşik Kafkasya Derneği, Bursa Abhaz Kültür Derneği, Ortaasya Kafkasya Kültür Derneği, Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği, Bursa Dağıstan Kültür ve Dayanışma Derneği ve Bursa Dostluk Kulübü başkanları ve üyeleri hazır bulunarak birlik mesajı verdiler.

Haberin Devamı

Bursa

BUYSAD başkanı Dönmez güven tazeledi

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) başkanlığına yeniden Coşkun Dönmez getirildi. 3 yıldır başkanlık görevini yürüten Dönmez, tek aday olarak girdiği seçimde üyelerin tümünün oyunu alarak güven tazeledi.

Haber Giriş:

on

BUYSAD merkezinde gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısında Coşkun Dönmez başkanlığındaki yönetimde, Faruk Aslanoba ve Erkan Erk başkan yardımcılığı, Okan Özen sekreterlik, Abidin Şakir Özen saymanlık görevini üstlenirken, Mehmet Emin Kuyu ve Yusuf Yarar üye olarak yer aldı.

BUYSAD Başkanlığına yeniden seçilen Coşkun Dönmez, kongrede yaptığı konuşmada hazır yemek sanayicilerinin içinde bulunduğu duruma değinirken, dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri de değerlendirdi. Hazır yemek sanayicilerinin temel hammaddesinin gıda olduğunu hatırlatan Dönmez, gıda enflasyonunun içinde bulundukları sektörü derinden etkilediğine dikkat çekti.

Dünyadaki tüm ülkelerin 2020 ve 2021 yılını korona salgının pençesinde geçirdiğini belirten Coşkun Dönmez, enerji ve petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte tüm dünyada özellikle gıda sektöründe arz düşüklüğüne bağlı olarak yüksek fiyat artışları yaşandığını vurguladı. Küresel salgın sonrasında da enerji fiyatlarındaki yükselişin ve yanı sıra da Rusya-Ukrayna savaşının gıda arzının aksatıp fiyatlarını yükselttiğini kaydeden BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez, şöyle konuştu:

Türkiye’nin bazı gıda guruplarında dışa bağlı olması fiyat artışını tetikledi

“Türkiye’nin bazı gıda guruplarında dışa bağlı olması, yaşanan olumsuzlukları ve gıdadaki fiyat artışını daha da tetikledi. Yemek sanayicileri olarak zor bir süreçten geçtiğimizi söylemeye gerek bile yok. Kaliteden ve hijyen koşullarından ödün vermeden ayakta kalmaya çalışan üyelerimiz, bir taraftan da ambalaj, nakliye ve işçilik maliyetlerinin getirdiği yükü omuzlamaya çalışıyor.

BUYSAD olarak yemek sanayicilerin sorunlarını her fırsatta dile getirip çözüm için çaba harcıyoruz. Umuyoruz ki ülkemizde ve dünyada hem genel enflasyon, hem gıda enflasyonu kontrol altına alınır ve hazır yemek sanayicileri ile paydaşları rahat nefes alır. Bunu söylerken Dünya Bankası’ndan bir süre önce yapılan açıklamada gıda fiyatlarının 2023 yılı sonuna kadar ateşinin düşmeyeceğinin açıklanmış olmasının tedirginliğini yaşadığımızı da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu nedenle meslektaşlarıma tavsiyem her konuda temkinli adımlar atmak arı olacaktır.”

Devam Et

Bursa

UHKİB, Almanya’da çeşitli temaslarda bulundu

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) heyeti, 19-22 Haziran 2022 tarihleri arasında Almanya’da temaslarda bulundu.

Haber Giriş:

on

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) yönetim kurulu çeşitli temaslarda bulunmak ve fuar organizasyonlarına katılmak üzere Almanya’daydı.

UHKİB Yönetim Kurulu, 19-22 Haziran 2022 tarihleri arasındaki Almanya programında ilk olarak Endüstri 4.0 Dönüşüm Merkezi (European 4.0 Transformation Center) ve ITA Aachen Enstitüsü’nü (Institute of Textile Technology in Aachen ITA GmbH) ziyaret etti.

Ziyarette, Endüstri 4.0 Dönüşüm Merkezi yöneticisi Bülent Tiz, UHKİB heyetine bir sunum gerçekleştirirken, heyete üretim ve Ar-Ge çalışmaları için işletilen Endüstri 4.0 fabrikası tanıtıldı.

Heyet daha sonra Endüstri 4.0 Dönüşüm Merkezi ile ‘’RWTH Aachen Campus’’ adı verilen, aynı alan üzerinde çalışmalarını yürüten ITA Aachen Enstitüsü’nü de ziyaret etti.

ITA GmbH ekibi heyete sunum yaparken, daha sonra Digital Capability Center adı verilen ve Endüstri 4.0 kapsamında kurulan, eski dokuma makineleri ile tamamen dijital bir fabrikaya dönüştürülen model fabrika ziyaret edildi.

UHKİB yönetim kurulu ayrıca bu yıl 3 eş zamanlı fuarın birleşmesine paralel olarak 21-22 Haziran 2022 tarihlerinde Heimtextil ve Texprocess fuarlarını ziyaret etti.

Trend alanlarını, UTİB ve çeşitli Türk firmalarının stantlarını ziyaret eden UHKİB heyeti İTA standı ziyareti kapsamında ise Enstitü Direktörü Profesör Thomas Gries ve Genel Müdür Markus Beckmann ile görüştü.

UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir, hızla gelişen teknolojinin hayatın her alanını olduğu gibi endüstri alanını da dönüştürdüğünü belirterek, tekstilde yaşanan gelişmeleri yakından görmek için Almanya’da çeşitli temaslarda bulunduklarını söyledi.

Tekstil ve hazır giyim alanında Türkiye’nin bu yıl ihracatta rekor kırdığını da dile getiren Gündemir, “Bu başarımızı teknolojiye ayak uydurarak daha da ileri taşımak istiyoruz. Pandemi süreci birçok açıdan ekonomik dengeleri etkilerken bizim sektörümüzde bazı fırsatları da beraberinde getirdi. Teknolojik gelişmeleri tasarım gücümüzle harmanlarsak gelecekte Türk hazır giyim ve tekstil sektörünün çok daha iyi işler başaracağını düşünüyorum. Almanya’daki fuarlara katılarak yeni trendleri de görme imkanımız oldu” dedi.

 

Devam Et

Bursa

“İsmail Ertekin ve Tahsin Tam’a güvenelim”

Bursaspor’un eski futbolcusu aynı zamanda Bursaspor Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Ahmet Suphi Evke Line TV mikrofonlarına özel açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş:

on

Bursaspor Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Ahmet Suphi Evke, Bursaspor’un şu anki durumunu eski yöneticilerin yetersizliğine bağlarken, Sportif Direktör İsmail Ertekin ve Teknik Direktör Tahsin Tam için destek istedi.

“Yönetimsel hatalardan dolayı buralardayız”

Evke; “Allah rahmet eylesin Başkan İbrahim Yazıcı döneminden sonra her yıl giderek değer kaybeden bir takım yapısı, hatalı transferler, organizasyon bozuklukları, bütçeden açılan büyük boşluklar sonucu bu duruma gelindi. Sporcu alışverişlerini doğru yapmadığın anda zaten değer kaybediyorsun. Sadece Türkiye Futbol Federasyonu ve televizyon gelirleriyle yürüyebilmek mümkün değil. Daha çok yönetimsel hatalarla dolu yıllar geçirdik” dedi.

“İsmail Ertekin ve Tahsin Tam hocalarımıza güvenelim”

Bundan sonraki süreç hakkında da görüşlerini dile getiren Evke; “Benim her zaman bir iddiam vardır. Bursaspor genç takımından yetişen orta sınıf oyuncu bile 2. Lig’de üst sınıf oyuncusu olarak oynar. Benim iddiam bu. Çünkü bizim bu oyuncularımızı hocalarımız çok iyi yetiştiriyor alt yapıda, tesislerimiz çok güzel. Biz Bursaspor olarak A takımı seviyesine kadar her şeyi doğru yapıyoruz ama ondan sonra bir takım yönetimsel sıkıntılar yaşanıyor. Tabii Bursaspor Kulübü Başkanı olmak, yöneticisi olmak popüler bir durum. İnsanların hoşuna gidiyor ama bu işin altından kalkıp kalkamayacakları konusunda hep bir kafamızda endişeler var. O yüzdende ben bu kadronun yeterli olabileceğini düşünüyorum ama doğru bir yapılanmayla. İsmail Ertekin ve Tahsin Tam hocamız zaten bu ligi çok iyi bilen bir hoca. Bizimde desteğimizle inşallah daha doğru bir yola girilip başarılı olunur ve iyi bir sezon geçiririz ümidi içerisindeyim” dedi.

Devam Et

Trend