#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa Kent Konseyi’nde Şevket Orhan güven tazeledi

Bursa’nın en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Bursa Kent Konseyi’nde genel kurul heyecanı yaşandı. Başkan Şevket Orhan, oy birliğiyle yeniden başkanlığa seçildi.

Şehirde yaşayan herkesin rahatlıkla görüşlerini dile getirdiği ortamları sağlayan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla çalışmalarını sürdüren Bursa Kent Konseyi’nin genel kurul toplantısı, Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirildi. Kent Konseyi üyelerinin ilgi gösterdiği kurulun açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, şehre katkı sunmak maksadıyla geçen dönem göreve talip olduğunu, ancak pandemi sebebiyle istedikleri enerjiyi tüketemediklerini söyledi. Kent Konseyi yapısı hakkında bilgi veren Orhan, geçmiş dönemde kent konseylerine emek harcayan isimlere teşekkür etti.

Orhan, Bursa’daki sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak hemşerilik bilincini iyi noktaya taşımak istediklerini belirtti. Doğduğumuz yer kadar doyduğumuz yere de sahip çıkmak gerektiğini ifade eden Orhan, bu konuyu deklarasyon altına alacaklarını dile getirdi. Bursa’da herkesin birbirini sevip sayacağı ortamı arzuladıklarını söyleyen Orhan, “Farklı kültürler bizim zenginliğimiz. Gelecek nesillere daha iyi Bursa bırakmanın derdi içerisinde olacağız. Doğal afetlere karşı gerekli tedbirlerin alınması için çalışacağız. Türkiye’yi ve Bursa’yı ilgilendiren tüm önemli konuları konuşacağız. İlgili kurumlarla iletişim kuracağız. Çevremize daha iyi bakmalıyız. Çevre bilincini de önemsiyoruz. Gerçek kimliğimize dönmek için mücadele etmeliyiz. Bursa’yı seviyoruz. Bir olup beraber olursak kimse çevreye zarar vermeye cesaret edemez. Genel kurula gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Yeni dönemde üstün yetenekli çocuklar için tam zamanlı okul projesi için çalıştıklarını hatırlatan Orhan, hazırlanan projeyi nihayete erdirmek istediklerini söyledi.

Faruk Anbarcıoğlu’nun divan başkanlığındaki yapılan genel kurulda, mevcut başkan Şevket Orhan, oy birliğiyle yeniden başkanlığa seçildi. Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan yaptığı konuşmada, katılım gösteren tüm üyelere teşekkür etti. Yeni dönemde ekibiyle beraber ellerinden gelen çalışmaları yapacaklarını anlatan Orhan, bünyelerindeki meclis ve çalışma gruplarıyla beraber insanı ilgilendiren her konuyu gündemlerine alacaklarını sözlerine ekledi.

“Kent Konseyi’nin görüşlerini önemsiyoruz”

Genel Kurula katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeni dönemde görev alan başta Şevket Orhan olmak üzere tüm üyeleri tebrik etti. Kent Konseyi’nin şehrini seven ve değer veren insanlardan oluştuğunu belirten Başkan Alinur Aktaş, “Şehrin daha yaşanabilir olması için dertlenen insanlar kent konseylerinde buluşuyor. Kent Konseyleri bağımsız kuruluşlardır. Şehri ilgilendiren her konuda insanların rahatlıkla konuşabildiği yerlerdir. Bu şehre hizmet etmiş ve bulunmuş herkese sonsuz saygı duyuyorum. Taş üstüne taş koymaktan başka gayemiz yok. Arkamızdan hoş bir seda bırakmaktan başka amacımız yok. Bursa Kent Konseyi’nin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da görüşlerini önemsiyoruz. Dikkate almaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun” diye konuştu.

Yürütme kurulu belirlendi

Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan döneminde görev yapacak olan Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri de 22 asıl ve 22 yedek olmak üzere belirlendi.

Asıl üyeler arasında, Abdullah Dikel, Ali Bozkurt, Ali Yılmaz, Ayşegül Yıldız, Cemal Akkuş, Doç. Dr. Enes Battal Keskin, Elif Kibar Topçu, Fehmi Yıldız, Füsun Karakurt, Hızır Ofluoğlu, İrfan Koç, İsmail Aydoğdu, Mehmet Hanefi Yıldırım, Musa Bektaş, Mustafa Karlovalı, Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Prof. Dr. Sedat Demir, Serpil Savaş, Sevil Pamirol, Suat Gülçimen, Şenol Çulcu, Yüksel Köse yer aldı.

Yedek üyeler arasında ise, Servet Yeğit, Yaşar Yıldız, Mehmet Necati Şahin, Dr. Ümit Ecemiş, Ziya Aydemir, Mecbure Altun, Mustafa Güçyetmez, Fikret Alkan, Serap Ala Çelik, Murat Şen, Mahinur Makar, Ahmet Aydın, Meral Kuru, Mutlu Çınar, Levent Aşçı, Nedim Oruç, Nazım Gürak, Salih Avcil, İsmail Ese, Sami Çakmak, Mesut Çelebi, Saadet Okur yer aldı.

Bursa

Bursa’nın tarihi simgeleri karla buluştu

Haber Giriş:

on

Bursa’nın karlar altında kalan tarihi saat kulesi, fotoğraf sanatçısı Orhan Turhan tarafından havadan görüntülendi.

Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan, ardından bilinmeyen bir tarihte yıkılan Tophane saat kulesi, 2 Ağustos 1904 yılında tekrar yapımına başlanarak, 31 Ağustos 1905’te tamamlandı. II. Abdülhamid Han’ın tahta çıkışı şerefine, 31 Ağustos 1906 günü Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle hizmete açılan Bursa’nın simgelerinden saat kulesi, kar yağışının ardından beyazlara büründü.

Fotoğraf sanatçısı Orhan Turhan tarafından havadan karlar altında görüntülenen saat kulesi, şehri seyretmek isteyenlerin de uğrak noktalarından biri. 6 katlı olup 65 metre uzunluğunda ve 4,65 metre eninde olan kulenin tepesinde dört bir yana bakan 4 saat var. Günümüzde bir elektronik saate sahip olan kule, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yangın gözetleme maksadıyla da kullanılıyor.

Ayrıca, Orhan Turhan tarafından Yeşil Türbe, Kozahan, Sümbüllü Bahçe Konağı ve tarihi evler de karlar altında fotoğraflandı.

 

Devam Et

Bursa

Bursa’da 100 yıllık antika eşyaları çuvala koyup çaldı

Haber Giriş:

on

Bursa’da girdiği apartmandan 100 yıllık antika kapları çalan hırsız kameralara yakalandı. Doldurduğu antika eşyaların bulunduğu çuvalı sırtlanan şüpheliyi polis ekipleri her yerde arıyor.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, Hamidiye Mahallesi’nde şüpheli bir şahıs apartmanın çatı katında bulunan 6 adet 100 yıllık bakır kapları çuvala doldurup çaldı.  Bir süre sonra çatı katına koyduğu değerli eşyalarını bulamayan Nedim Metinbaş, güvenlik kameralarını inceledi.

Kameralardan hırsızı tespit eden Metinbaş, durumu polis ekiplerine bildirdi. Polis ekipleri güvenlik kameralarına yansıyan hırsızı, yakalamak için çalışma başlattı.

Devam Et

Bursa

Kayak-Snowboard Kampları’nda ilk dönem tamamlandı

Haber Giriş:

on

Bursa Büyükşehir Belediyesi himayesinde Büyükşehir Belediyespor tarafından çocukların hem kayak sporuyla buluşabilmesi hem de tatil döneminde keyifli zaman geçirme imkanı bulması için düzenlediği Kayak-Snowboard Kampı’nda ilk dönem sona erdi.

4’er günlük 4 dönem halinde düzenlenecek Kayak-Snowboard Kampı’nda 7-16 yaş arasındaki çocuklar eğitim alırken, öğrenciler tatil döneminde kayak sporuyla buluşma imkanı buldular.

İlk dönem çalışmalarının tamamlanmasının ardından çocuklar sertifikalarını almanın mutluluğunu da yaşadılar. Kayak-Snowboard Kampı’nda ikinci dönem çalışmaları da başlarken, üçüncü dönem 28-31 Ocak 2022 ve dördüncü dönem ise 31 Ocak-3 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kayak-Snowboard Kampı kayıtları Hüdavendigar Kent Parkı’nda yer alan Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Binası’nda yapılacak. Kayak-Snowboard Kampı hakkında detaylı bilgiye ise www.bursabbspor.com veya 0 (224) 7161562 numaralı telefondan ulaşabilecek.

Devam Et

Trend