#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa Uludağ Üniversitesi Yeni Camii’nin Yüzde 35’i Tamamlandı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Görükle Yerleşkesi’nde toplamda 25 bin metrekarelik alana sahip olacak ve yaklaşık 20 bin metrekaresinin kültür merkezi olarak değerlendirileceği cami projesinin yüzde 35’i tamamlandı.

BUÜ‘nün merkez Nilüfer ilçesindeki Görükle Yerleşkesi‘nde 10 bin metrekare alana 2,5 kat inşa edilecek Uludağ Üniversitesi Yeni Camii, bittiğinde Türkiye’nin en büyük üçüncü camisi olacak. Cami ibadet merkezi olmanın yanında sosyal, kültürel ve eğitim mekanlarını içinde barındıran modern bir külliye hüviyetini taşıyacak.

Üniversite kaynakları kullanılmadan hayırseverlerin yardımlarıyla külliye şeklinde yapılacak caminin 4 minaresi olacak. Cami 41,7 metre kubbe, 75,8 metre minare yüksekliğiyle Bursa’nın birçok bölgesinden görülebilecek.

Yarısı kapalı alanda olmak üzere 20 bin kişinin ibadet edebileceği külliye bünyesinde bin 1500 kişilik konferans salonu da yapılacak. Ayrıca cami bünyesinde farklı inançlara sahip kişiler için de özel ayrılmış ibadethaneler bulunacak.

– “20 bin metrekaresi kültür merkezi olarak planlandı”

BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Doğangün yaptığı açıklamada, projenin sıradan bir ibadethane niteliğinde olmayacağını, içinde sosyal etkinliklerin gerçekleştirileceği bir külliye şeklinde tasarlandığını söyledi.

Beştepe Külliyesi’nin mimarları tarafından hazırlanan caminin Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyacağını vurgulayan Doğangün, “Cami mimari açıdan özel olacak. Üniversitenin içinde olması hasebiyle daha çok kültür merkezi yönü öne çıkıyor. Namaz kılınan kısım mevcut caminin 1,5 katı kadar büyüklüğünde. Çok aşırı büyük değil. 25 bin metrekare inşaat alanının 20 bin metrekaresi kültür merkezi olarak planlandı. Kültür merkezinde, toplantı salonları, konferans salonu, fuaye alanları, kütüphane olacak. Daha çok öğrencilerin sosyal etkinliklerini yapabilecekleri, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebilecekleri mekanlar bulunacak. Bu bizim açımızdan önemli.” dedi.

Yapının üç katlı olacağını dile getiren Doğangün, alt iki katın tamamen kültürel etkinliklere ayrıldığını ve tamamlandığında öğrencilerin de bu mekanlardan yararlanabileceğini anlattı.

– “Hasta yakınlarının kalabileceği mekanlar da olacak”

Doğangün, inşaatın Üniversite Camii ve Müştemilatını Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından finanse edildiğini ve üniversite tarafından herhangi bir maddi kaynak sağlanmadığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Üniversite olarak biz sadece derneğe yer tahsisi yaptık. Burayı kültür merkezi ve cami diye değerlendirmek daha doğru olur. Mevcut cami ihtiyacı karşılayamıyor. Cuma günü öğrenciler namazını dışarıda kılmak zorunda kalıyor. Üniversitenin içinde Tıp Fakültesi Hastanesi var. Hasta yakınları bazen kalacak yer bulamıyor. Araç içinde kalanlara şahit oluyoruz. İnşaatı devam eden camide hasta yakınlarının kalabilecekleri ve istirahat edebilecekleri, duşları olan mekanlar da olacak. Bu da bir sosyal hizmet olacak. Camilerin asıl görevi de bu, Allah’ın sığınma evi. Öyle değerlendirmek lazım. Hem öğrencilerimiz hem de hasta yakınları buradaki mekanlardan faydalanabilecek.”

– “Bittiği zaman da muhteşem bir eser olacak”

Üniversiteyi ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iki minareli, nispeten daha küçük bir cami projesi sunduklarını aktaran Doğangün, “Kendisi dört minareli olmasını istedi. Bittiği zaman da muhteşem bir eser olacak. Bursa’ya değer katacak. Yeni camiler arasında ziyaret edilen bir mekan olacak.” diye konuştu.

– İnşaatın yüzde 35’lik bölümü tamamlandı

Üniversite Camii ve Müştemilatını Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Kütahyalıoğlu da BUÜ’nün kompleks bir camiye ihtiyacının olduğunu ve bu nedenle projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fahri doktora töreni için BUÜ’yü ziyareti esnasında kendisine cami ihtiyacından bahsedildiğini aktaran Kütahyalıoğlu, “Cumhurbaşkanımız Bursa’ya ve üniversiteye yakışır, Osmanlı ve Selçuklu mimarisini yansıtacak bir eser yapılmasını istedi. Biz de dernek olarak bu inşaata başlamış olduk.” dedi.

Hafriyat kısmında Büyükşehir Belediyesinin büyük katkılarının olduğunu anlatan Kütahyalıoğlu, inşaatın bölgedeki iş insanlarının desteğiyle devam ettiğini dile getirerek şöyle konuştu:

“Genel bütçeden veya üniversite bütçesinden herhangi bir destek almadan cami inşaatımızı devam ettiriyoruz. İş adamlarımızın desteklerine ve yardımlarına ihtiyacımız var. Bu güzel eseri el birliğiyle Bursa’ya kazandırmaya gayret ediyoruz. İnşaatımıza başladığımız günden bugüne kadar 16 milyon liralık harcamamız oldu. Toplam 70 milyon liraya mal olacağını tahmin ediyoruz. İnşaatımızın yüzde 35’lik bölümünü tamamlamış vaziyetteyiz. Üç bölüm halinde inşaat devam ediyor. İki bölümlük kısmını tamamladık. Ön tarafta iki minarenin ayağının olduğu bölümü de kısa sürede tamamlamak istiyoruz. Tabii bu planımız iş insanlarımızın desteğiyle olacak.”

Bursa

Bursa’da sokak ortasında öldürmüştü! Müebbet istendi

Haber Giriş:

on

Bursa’da boşanma aşamasındaki eşi Aygül Yıldız’ı (35) öldüren Mehmet Yıldız’ın (38) yargılanmasına devam edildi. Duruşmada mütalaasını veren cumhuriyet savcısı, sanık Mehmet Yıldız hakkında, ‘eşini kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Cinayeti planlamadığını söyleyen Yıldız, “Planlamış olsam kılık değiştirir, saklanırdım. Kameraların görmediği bir yer seçerdim. Böyle olmasını istemezdim” dedi.

Bursa’nın Osmangazi ilçesi Yunuseli Mahallesi’nde nisan ayında meydana gelen olayda özel bir şirkette çalışan Aygül Yıldız, sabah işe giderken yolda boşanma aşamasındaki eşi Mehmet Yıldız ile karşılaştı. Çift arasında tartışma yaşanınca Mehmet Yıldız, belinden çıkardığı tabancayla Aygül Yıldız’a üç el ateş etti. Aygül Yıldız, kanlar içinde yere yığılırken Mehmet Yıldız ise aracına binerek kaçtı. İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekibinin kontrolünde, bir çocuk annesi Aygül Yıldız’ın yaşamını yitirdiği tespit edildi.

BAŞINA TABANCA DAYADI

Mehmet Yıldız’ın, Ayşelgül Yıldıız’ın yanına gelip konuşma anlarının güvenlik kamerası görüntülerine ulaşan polis, Mehmet Yıldız’ın, Yıldırım ilçesi Erikli Mahallesi Akpınar Caddesi’nde bir evde saklandığını belirledi. Belirlenen yerde önlem alan ekipler, şüpheliye teslim olması yönünde çağrıda bulundu. Ancak Mehmet Yıldız, evin balkonuna çıkıp tabancayı başına dayayarak intihar edeceğini söyledi. Bölgeye özel harekat ekipleri sevk edildi. Yıldız, polisin 1,5 saatlik ikna çabasının ardından silahı bırakıp teslim oldu. Sorgulamasının ardından adliyeye çıkartılan Yıldız, tutuklandı.

DURUŞMAYA SEGBİS İLE KATILDI

Bursa 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Yıldız cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşma salonunda öldürülen Aygül Yıldız’ın anne ve babası ile bazı yakınları, taraf avukatlarıyla, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili hazır bulundu.

‘TEHDİT’ İDDİASI

Duruşmada söz verilen sanık Mehmet Yıldız, eşi tarafından aldırılan uzaklaştırma kararlarının kendisine geç bildirildiğini, bu durumdan, çocuğunu görmeye gittiğinde haberdar olduğunu belirterek, maktul ve ailesinin, kanunların kadınları koruduğunu söyleyerek sürekli kendisini tehdit ettiğini ileri sürdü. Savunmasında, cinayeti planlayarak işlemediğini belirten Yıldız, “Planlamış olsam kılık değiştirir, saklanırdım. Kameraların görmediği bir yer seçerdim. Böyle olmasını istemezdim” dedi. Cumhuriyet savcısı mütalaasında sanığın ‘eşe karşı kasten öldürme’ suçundan cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Öldürülen Aygül Yıldız’ın babası Rafet Yıldırım, sanığın pişmanlığının söz konusu olmadığını belirterek, “Her şeyi planlamıştır. Ses kayıtları bunu doğrulamaktadır. En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz” diye konuştu. Olayda tasarlamaya yönelik söylemleri kabul etmediklerini ifade eden Mehmet Yıldız’ın avukatı, müvekkilinin bu yönde herhangi bir eyleminin olmadığını ileri sürdü. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı karar verilmek üzere ileri bir tarihe erteledi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da otomobil yaşlı adama çarptı

Haber Giriş:

on

Yalova-Bursa yolu Orhangazi geçişinde meydana gelen trafik kazasında ana yolu karşıdan karşıya geçmek isteyen yaşlı adama otomobil çarptı. Kazada yaşlı adam ağır yaralandı.

Bursa’da ana yolda karşıdan karşıya geçmek istediği sırada Yalova istikametinden Bursa yönüne doğru gitmekte olan Şafak Temel’in kullandığı otomobil 69 yaşındaki Halil İbrahim Şen’e çarptı.

Çarpmanın şiddeti ile yaşlı adam yola savrularak yaralandı. Yaralı yaşlı adam için olay yerine ambulans çağrıldı. İlk müdahalesi burada yapılan yaralı şahıs ambulansla Orhangazi Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Devam Et

Bursa

Sağlık çalışanları 2 gün iş bırakıyor

Haber Giriş:

on

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının haklarını savunmak için eylem kararı aldıklarını söyledi. Yünkül, “7 Aralık Salı ve 9 Aralık Perşembe günü bütün Türkiye’de iş bırakma eylemi yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın pratisyen hekimlere ve diş hekimlerine zam yapılacağını açıkladı. Dün TBMM Genel Kurulu’ndan hekimlere ek gösterge zammı kabul edildi. Bütün pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira ek gösterge zammı teklife eklendi ve kabul edildi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ZAM KARARININ DIŞINDA TUTULMASI YANLIŞ KARARDIR”

Memur Sen Bursa İl Temsilcisi Sağlık Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül, “Sayısı milyona yakın olan ve sistemin yüzde 90’ını oluşturan sağlık çalışanlarımızın Sağlık Bakanının açıkladığı ve komisyonda kabul edilen zam kararının dışında tutulması çok yanlış bir karardır. Sağlık Bakanlığı sağlık sistemini uçurumdan aşağıya yuvarlayacak bir karar alıyor. Hekimlerimizin ücretlerinde iyileştirmelerin yapılması elbette elzemdir. Ancak bu iyileştirmelerden hekimlerin dışındaki sağlık çalışanlarının faydalanmaması kabul edilecek bir durum değildir. Bu konuda sağlık sistemi bitirecek, çalışma barışını yok edecek her türlü kararın karşısında olduğumuzu, sistemin bütün emekçilerinin mutlu olmasını sağlayacak şekilde çalışanlarımızın yanlarında olacağımızın bilinmesini isteriz. 7 Aralık Salı ve 9 Aralık Perşembe günü bütün Türkiye’de iş bırakma eylemi yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Trend