#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa Yerel

Bursa Uludağ Üniversitesi’den lise öğrencilerine akademik destek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi’ne akademik ve bilimsel destek sağlayacak. İmzalanan protokol ile öğretmen ve öğrencilere araştırma yapmanın yanı sıra bilimsel çalışma yöntemleri konusunda da eğitimler verilecek.

BUÜ Yönetimi tarafından eğitim ve öğretimin geliştirilmesi amacıyla sürdürülen çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Gerçekleştirilen protokol sayesinde, BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri proje hazırlama ve bilimsel çalışma yürütme konularında Üniversiteden destek alacak. İkili işbirliği protokolü Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Bilal Yaşar Kartal ve kurum temsilcilerinin hazır bulunduğu törenle imzalandı.

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa’nın markası ve tecrübeli üniversitesi olarak toplumdan gelen her türlü talebi karşılamaya çalıştıklarını vurguladı. Sanayi ve ticari kuruluşlardan, merkezi ve yerel yönetimlere kadar her kesim ile ikili ilişkiler içerisinde olduklarına işaret eden Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Toplumun her kesimi ile görüşüyoruz. Sivil toplum örgütleri ve eğitim kurumları da bu çemberin içerisinde yer alıyor. Biz bu süreçte üzerimize düşen tüm sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz. Bugün de bu kapsamda özel bir protokol imzalıyoruz. Şehrimizin önemli liselerinden birisine daha akademik ve bilimsel destek vereceğiz. Bu işbirliğini Eğitim Fakültemiz ve Fen-Edebiyat Fakültemiz üzerinden gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Akademik işbirliği modelini ön plana çıkarmaya gayret ettiklerinin altını çizen Rektör Kılavuz; “Yeni gelişmeler, yeni bakış açıları ve başta TÜBİTAK olmak üzere bazı projelerde rehberlik yapmak, yol göstermek ve danışmanlık yapmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar çok sayıda eğitim kurumu ile akademik ve bilimsel destek noktasında işbirliği protokolü imzaladık. İnşallah bugün imzalayacağımız protokol de hayırlı sonuçlara vesile olacaktır” açıklamasında bulundu.

BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Bilal Yaşar Kartal ise Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kendilerine vereceği destekten dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi. TÜBİTAK ölçekli çalışmalar yürütmeye çalıştıklarını ancak henüz yolun başında olduklarını belirten Okul Müdürü Bilal Yaşar Kartal; “Projelerimize daha ciddi anlamda odaklanmak istiyoruz. Bu yüzden de şehrimizin en köklü eğitim kurumu olan Bursa Uludağ Üniversitesi’nden ve burada görev yapan akademisyenlerimizden destek almayı çok arzu ediyoruz. Bizlere akademik anlamda vereceğiniz desteklerden dolayı şimdiden şükranlarımızı sunuyoruz. Umarım öğrencilerimiz adına bu gelecek süreci en iyi ve verimli şekilde tamamlarız ve üzerimize düşen misyonu yerine getirmiş oluruz” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Bilal Yaşar Kartal tarafından protokole imzalar atıldı.

Haberin Devamı

Bursa Yerel

DOSABSİAD Başkanı Çevikel: ‘Bursa’ imzası gurur verici

Ev tekstili sektörünün en büyük buluşması HOMETEX Fuarı’nın Bursa markası ile düzenlenmesinin şehir adına çok önemli bir gelişme olduğunu belirten DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, “Bursa genelinde ve DOSABSİAD özelinde fuara katılan firmalarımız, inovatif ürünleriyle fuara damgasını vurdu” dedi.

Haber Giriş:

on

Bursa’dan 237 firmanın katıldığı İstanbul Fuar Merkezi’ndeki HOMETEX Ev Tekstili Fuarı’na Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) üyesi yaklaşık 50 firmanın katıldığını kaydeden DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, “Fuar; hem Bursa markası adı altında düzenlenmesi, hem de katılımcı firmalarımızın sergilediği inovatif ürünlerle çok büyük önem taşımaktadır. Sektörümüz, bu fuarla gücünü perçinledi” değerlendirmesini yaptı.

Ev tekstili sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık Şirketi tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen HOMETEX Ev Tekstili Fuarı’nda katılım noktasında çok büyük bir başarı elde edildiğini gözlemlediğini kaydeden DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, “Pandemi nedeniyle verilen uzun aranın ardından sektörün en büyük buluşmasının büyük ilgi görmesi, çok sevindirici bir gelişme. Dünya ev tekstili sektörünün lider firmalarının bir araya geldiği fuarda çok nitelikli bir alıcı grubu olduğunu gözlemledik. 60’a yakın ülkeden gelen ziyaretçileri; stantları, ödüllü tasarımların yer aldığı bölümler ve seminer alanları ile çok başarılı bir fuara imza atıldı. Tüm firmalarımızın, fuardan son derece memnun olduğunu gördük. Pandemi süresinde ev tekstili sektöründeki firmalar, AR-GE ve inovasyon odaklı ürünler geliştirdi. Bu fuarda da sektörde ‘ilk’ nitelikteki ürünleri ile boy gösterdiler. Dolayısıyla 26’ncısı düzenlenen bu fuar, inovatif ürünlerle dünyada yeni bir akım başlatmaya adaydır” diye konuştu.

Bursa markası uluslararası platformda

Bursa’nın fuara hem organizasyon yönüyle, hem de katılım ve ürün yönüyle damgasını vurduğuna da dikkati çeken Nilüfer Çevikel, “200’e yakın ülkeye yıllık 3,5 milyar dolar ihracat gerçekleştiren ev tekstili sektörünün Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık tarafından çok başarılı bir organizasyonla HOMETEX Ev Tekstili Fuarı’nda buluşmasından dolayı Türk sanayisi, ev tekstili sektörü adına, Bursa adına, DOSABSİAD adına çok gururluyuz. Bir Bursa markasının, bugün uluslararası çapta bir organizasyonu gerçekleştiriyor olması çok önemli bir olaydır. Toplamda 650 firmanın yer aldığı fuar, 250’ye yakın Bursa firmasının katılımından dolayı da ayrıca önem teşkil etmektedir. DOSABSİAD üyesi yaklaşık 50 firmamız da açtıkları stantlarda inovasyon odaklı ürün ve tasarımlarıyla beğeni topladı. Bursa böylece sektördeki gücünü, tasarımdaki kabiliyetini net bir şekilde ortaya koymuştur. Her yıl bölgemizden bu fuara katılım, katlanarak artacak. Bir dünya markası olan ev tekstili fuarımızın önümüzdeki süreçte, alanında dünyanın bir numaralı organizasyonu olacağını düşünüyoruz. Ev tekstili sektörümüz, gücünü pekiştirerek fark oluşturmaya devam edecek. Fuarın ev sahibi TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, KFA Fuarcılık ile çok başarılı bir organizasyon imza atılmasını sağlayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve fuarda büyük emeği olan İTO Başkanı ŞekipAvdagiç’e iş dünyamız adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Devam Et

Bursa Yerel

Güçlü aile için psikolojik destek

Bursalılara uzman psikologlar marifetiyle ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti veren Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (BADEM), Aile Haftası etkinlikleri çerçevesinde, aile içi iletişimin artırılması ve güçlü aile yapısının sağlanması amacıyla seminer düzenledi.

Haber Giriş:

on

Sosyal ve teknolojik alanda yaşanan hızlı değişim ve dönüşüm, özellikle aile yapısı içerisinde bazı olumsuzlara yol açarken; Büyükşehir Belediyesi, aile yapısının güçlendirilmesi amacıyla bilgilendirme çalışmalarına başladı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Aile, Kadın ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü, 15 -21 Mayıs Aile Haftası etkinlikleri çerçevesinde ‘aile’ kavramını masaya yatırdı. Bu yılın ilk 4 ayında 937 kişiye bireysel görüşme ve saha ziyaretleri ile psikolojik danışmanlık hizmeti veren BADEM’de görevli psikologlar, bu kez Soğukkuyu Mahallesi muhtarlığı bahçesinde mahalle sakinleri ile aile kavramı üzerine konuştu. Psikologlar Melis Yılmazyiğit ve Simge Şentürk, aile içi iletişimin önemi ve etkin iletişim yolları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Ailenin eğitim ve danışmanlık yoluyla güçlenip gelişmesiyle birlikte; çocukların da biyolojik ve psikolojik açıdan güçlü, sosyal anlamda zorluklarını çözebilen, zorlukla baş etme yöntemlerini hayata geçirebilen bireyler olabileceği kaydedildi.

Devam Et

Bursa Yerel

DEVA Partisi Bursa İl Başkanı’ndan 19 Mayıs mesajı

DEVA Partisi Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Haber Giriş:

on

DEVA Partisi Bursa İl Başkanı Özgöz mesajında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan müdafaasında bulunmuş şehit ve gazilerimizi bu anlamlı günde rahmetle anıyor, Aziz milletimizin ve yarınlarımızın teminatı olan tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, selam ve sevgiler sunuyorum” ifadelere yer verdi.

Özgöz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajında DEVA Partisi’nin “Yeni üniversite, yükselen Türkiye” sloganıyla açıkladığı Yükseköğretim Eylem Planı’nın önemine de değinerek, şöyle devam etti:

Gençleri ülkeden gitmeye yönelten eğitim anlayışına son vereceğiz

“Ülkemizin üniversitelerindeki nitelikli eğitim sayesinde yarınlara emin adımlarla ilerlemesi inancıyla Yükseköğretim Eylem Planı’mızla somut eylemler koyduk. Gençleri ülkeden gitmeye yönelten eğitim anlayışına son vereceğiz. Öğrencileri ve mezunları, karar mekanizmalarına dahil edeceğiz. Öğrencilere maddi ve manevi destek sağlayarak eğitime ulaşmalarının önündeki engelleri kaldıracağız. Üniversite mezunu olup da işsiz kalanlara çalışma hayatına katılmaları için yeni beceriler kazandıracağız.”

Gençleri yarınların bilgi ve becerileriyle donatacağız

“Uzun vadede ekonomik büyümenin en önemli yolu eğitimden geçiyor. Gençlerinin yarınların bilgisi ve becerisiyle donatılmadığı ülkenin ekonomide başarı sağlaması mümkün değil. Ne kadar iyi eğitim, o kadar çok zenginlik. Sınav kaygılarıyla gençleri korkuya boğmayıp, üniversite giriş sınavlarını yılda birkaç defa yapacağız. Üniversitelerde idari özerklik ve bilimsel özgürlük istiyoruz. YÖK’ü kapatacağız. Türkiye’nin özgür, özerk ve performansa dayalı ilerleyen bir üniversite sistemine ihtiyacı var.”

Öğrencilerin barınma sorunlarını çözeceğiz

“Üniversiteyi kazanan öğrencilerin barınma sorunlarını çözeceğiz. İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine devlet yurtlarında ücretsiz veya kredili kalma imkânı sağlayacağız. Devlet yurtlarının sayısını artıracağız. Bağış yoluyla ve yatırım bütçesiyle üniversite içinde yurt yapılmasını kolaylaştıracağız. KYK kredi ve burslarının dağıtım kriterlerini şeffaf hale getireceğiz.

Gençlerin öncülüğünde, gerçek bir hukuk devletine, özgürlüklerin doyasıya yaşandığı, gençlerin yarınlarından kaygı duymadığı günlere ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.”

Devam Et

Trend