#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa Yerel

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde bilimsel araştırmalara destek tutarı 20 milyon TL’yi buldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Araştırma Üniversiteleri arasında gösterilen Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) desteklediği bilimsel araştırma projelerinin sayısı her yıl artmaya devam ediyor. BAP Komisyonu tarafından 2020 yılında 98 proje desteklenmiş iken, 2021 yılında desteklenmesine karar verilen proje sayısı 175’e çıktı. Projelere maddî destek miktarını da arttıran Üniversite Yönetimi, 2021 yılında yürürlüğe giren tüm projelere toplam 20 milyon TL ödenek sağladı.

BUÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörlüğü, 2021 yılı bilimsel araştırma proje sayıları ve destek miktarını açıkladı. Buna göre 2019 ve 2020 yılında kabul edilen toplam proje sayısının 157 olduğu belirtilirken, 2021 yılında ise bu sayının 175 olduğu vurgulandı. BAP Koordinatörlüğü aynı zamanda destek verilen proje türlerini de; Genel Araştırma Projesi (58 adet), Hızlı Destek Projesi (49 adet), Lisansüstü Tez Projesi (44 adet), Öncelikli Alanlar Araştırma Projesi (13 adet), Lisans Öğrencisi Katılımlı Araştırma Projesi (5 adet), Altyapı Projesi (3 adet) ve Katılımlı Araştırma Projesi (3 adet) olarak açıkladı. Koordinatörlük, 2021 yılı için projelere verilen destek miktarının ise 20 milyon TL’ye ulaştığını belirtti. Açıklamada, 2020 ve 2021 yılının pandemi gölgesinde geçmesine rağmen Üniversite’de gerçekleştirilen bilimsel araştırma faaliyetlerinde anlamlı bir ilerleme kaydedildiği ifade edildi.

BAP Komisyonu ile üst yönetimin de katıldığı bir toplantı yapan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Komisyonda görev alan tüm akademisyen ekibe teşekkür belgesi takdim etti. İmkânlar doğrultusunda ekip olarak hep daha iyisi için çalışmaya devam ettiklerinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, “BAP Komisyonumuz, üniversitemizin hedefleri doğrultusunda çok önemli adımlar attı ve atmaya devam ediyor. Bunun karşılığında da araştırmacılarımızın bilimsel araştırmalara olan ilgisi her geçen yıl artıyor. Proje desteklerine akademisyenlerimizin ilgisinin artması hepimiz için son derece sevindiricidir. BAP Komisyonumuzun destek verdiği projelerin bilimsel çıktılarının önümüzdeki dönemlerde Üniversitemizin ulusal ve uluslararası sıralamalarda hak ettiği yerlere gelmesi adına ciddi katkıları olacağını biliyoruz. Bu noktada görev yapan, elini taşın altına koyan ve kendi mesaisinin dışında hizmet vermeye devam eden komisyon üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Verdikleri desteklerden ötürü kendilerine minnettar olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Bursa Yerel

BUÜ’den Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’ne bilimsel destek

Haber Giriş:

on

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), kentteki eğitim kurumlarının akademik ve bilimsel gelişimlerinin yükseltilmesi adına çalışmalarını sürdürüyor. Üniversite yönetimi son olarak Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

Bursa’nın önde gelen eğitim kurumlarından olan Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi, akademik ve bilimsel çalışmalarını Bursa Uludağ Üniversitesi’nin himaye ve desteği ile yürütmeye devam edecek. Üniversitede görev yapan akademisyenler, lisede yürütülecek projelerde danışman olarak görev alacak. İki kurum farklı alanlarda ortak çalışmalar yürütebilecek. Kurumlar, gerekli gördüğü konular üzerine seminerler ve farklı etkinlikler organize edebilecek. Hazırlanan işbirliği protokolüne BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi Müdürü Yeşim Ömeroğlu Ünlü imza attı.

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Uludağ Üniversitesi’nin 47 yıllık bir maziye sahip olduğuna işaret etti. Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biri haline geldiklerini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, “Sağlıktan eğitime, fen ve teknolojiden sosyal bilimlere kadar dört temel alanda eğitim veriyoruz. Artık bir araştırma üniversitesiyiz. Bu anlamda da özellikle sanayi sektörü ile belli alanlarda yetkinliğimiz çerçevesinde işbirlikleri yürütüyoruz. Bursa; aynı zamanda bir otomotiv kentidir. Buna paralel olarak otomotiv malzemeleri teknolojileri konusunda TÜBİTAK verilerine göre Türkiye’de birinci konumdayız. Pandemi sürecinde ön plana çıkan gıda arz güvenliği alanında da sektörlerle eşleştirilen üniversitelerden birisiyiz. Burada özellikle hayvan besleme ve zootekni alanlarında da Türkiye’de birinci konumda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Üniversiteler saf bilim üretmenin yanı sıra, ürettikleri bilimi inovatif şekilde insan hayatını kolaylaştıracak boyutlara getirmek zorundadır. Bizler de Bursa Uludağ Üniversitesi olarak bu iki konu üzerinde hassasiyetle çalışıyoruz. Ancak üniversitelerin asli görevlerinden birisi olan topluma hizmet konusunu ise özellikle ön plana çıkarıyoruz” şeklinde konuştu.

Bursalı merhum iş insanı Şükrü Şankaya’yı yakından tanıdığını ve geçmişte kendisi ile bir vakfın yönetim kurulunda çalışma fırsatı bulduğunu açıklayan Rektör Kılavuz; “Ülkemize ve Bursa’mıza çok önemli hizmetleri olan bir kişiydi. Eğitim ve hayır anlamında da öncü şahsiyetlerden birisiydi. Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun. O’nun ismiyle adlandırılmış bir lisenin öğrencilerini, bu şehrin markası olan Bursa Uludağ Üniversitesi’nde öğrenci olarak görmeyi ayrıca arzu ediyoruz. Başarılı okulların başarılı gençlerinin Üniversitemize destek vermesi ve burada eğitim görmesinden mutluluk duyarız. Şehrimizin tüm eğitim kurumları ile akademik ve bilimsel işbirliği gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Toplumun hangi kesiminden talep gelirse gelsin bunları imkanlarımız ölçüsünde karşılamaya gayret ediyoruz. Birlikte önemli çalışmalar ve projeler gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Protokolün hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi Müdürü Yeşim Ömeroğlu Ünlü ise Bursa Uludağ Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalamaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını vurguladı. Proje bazlı çalışan bir eğitim kurumu olduklarına işaret eden Okul Müdürü Yeşim Ömeroğlu Ünlü, “Bursa’nın en başarılı ilk 3 anadolu lisesinden birisiyiz. Her zaman akademik başarıyı ve bunun yanında sosyal, kültürel, sportif ve bilimsel alanlarda öğrencilerimizi yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor ve bunun için öğrencilerimize birçok gelişim ortamı sunmaya gayret ediyoruz. Çocuklarımızın yarının dünyasında söz sahibi olmalarını istiyoruz. Bu yönde yaptığımız çalışmalarda Bursa Uludağ Üniversitesi gibi marka bir üniversite ile protokol imzalayacak olmaktan dolayı büyük bir onur duyuyoruz. Destek verdiğiniz için okulum ve öğrencilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

İmza töreninin ardından Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi Onur Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Fatma Yurdakul isimli öğrenci de Rektör Kılavuz’a verdiği destekten dolayı çiçek takdim etti. Törende BUÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Çepni, okul yöneticileri, akademisyen ve öğrenciler de hazır bulundu.

Devam Et

Bursa Yerel

Bursa Uludağ Üniversitesi’den lise öğrencilerine akademik destek

Haber Giriş:

on

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi’ne akademik ve bilimsel destek sağlayacak. İmzalanan protokol ile öğretmen ve öğrencilere araştırma yapmanın yanı sıra bilimsel çalışma yöntemleri konusunda da eğitimler verilecek.

BUÜ Yönetimi tarafından eğitim ve öğretimin geliştirilmesi amacıyla sürdürülen çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Gerçekleştirilen protokol sayesinde, BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri proje hazırlama ve bilimsel çalışma yürütme konularında Üniversiteden destek alacak. İkili işbirliği protokolü Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Bilal Yaşar Kartal ve kurum temsilcilerinin hazır bulunduğu törenle imzalandı.

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa’nın markası ve tecrübeli üniversitesi olarak toplumdan gelen her türlü talebi karşılamaya çalıştıklarını vurguladı. Sanayi ve ticari kuruluşlardan, merkezi ve yerel yönetimlere kadar her kesim ile ikili ilişkiler içerisinde olduklarına işaret eden Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Toplumun her kesimi ile görüşüyoruz. Sivil toplum örgütleri ve eğitim kurumları da bu çemberin içerisinde yer alıyor. Biz bu süreçte üzerimize düşen tüm sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz. Bugün de bu kapsamda özel bir protokol imzalıyoruz. Şehrimizin önemli liselerinden birisine daha akademik ve bilimsel destek vereceğiz. Bu işbirliğini Eğitim Fakültemiz ve Fen-Edebiyat Fakültemiz üzerinden gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Akademik işbirliği modelini ön plana çıkarmaya gayret ettiklerinin altını çizen Rektör Kılavuz; “Yeni gelişmeler, yeni bakış açıları ve başta TÜBİTAK olmak üzere bazı projelerde rehberlik yapmak, yol göstermek ve danışmanlık yapmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar çok sayıda eğitim kurumu ile akademik ve bilimsel destek noktasında işbirliği protokolü imzaladık. İnşallah bugün imzalayacağımız protokol de hayırlı sonuçlara vesile olacaktır” açıklamasında bulundu.

BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Bilal Yaşar Kartal ise Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kendilerine vereceği destekten dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi. TÜBİTAK ölçekli çalışmalar yürütmeye çalıştıklarını ancak henüz yolun başında olduklarını belirten Okul Müdürü Bilal Yaşar Kartal; “Projelerimize daha ciddi anlamda odaklanmak istiyoruz. Bu yüzden de şehrimizin en köklü eğitim kurumu olan Bursa Uludağ Üniversitesi’nden ve burada görev yapan akademisyenlerimizden destek almayı çok arzu ediyoruz. Bizlere akademik anlamda vereceğiniz desteklerden dolayı şimdiden şükranlarımızı sunuyoruz. Umarım öğrencilerimiz adına bu gelecek süreci en iyi ve verimli şekilde tamamlarız ve üzerimize düşen misyonu yerine getirmiş oluruz” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Bilal Yaşar Kartal tarafından protokole imzalar atıldı.

Devam Et

Bursa Yerel

İş dünyası Turquality desteğinin uzatılmasını istiyor

Haber Giriş:

on

Türkiye’nin devlet destekli ilk marka programı olan Turquality Destek Programı’nın süresinin uzatılması gerektiğini kaydeden Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, destek süresinin uzatılmasıyla kazananın Türkiye olacağını söyledi.

Pandemi süresinde sanayicinin zorlu şartlara rağmen üretimden vazgeçmediğinin altını çizen TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, ”Günümüz koşullarında gitgide ağırlaşan rekabet koşulları ve sürekli değişiklik gösteren tüketim kalıpları uluslararası alanda yer edinmek isteyen firmaları daha fazla katma değer ve daha fazla pazar payı anlamına gelen ‘güçlü markalar’ ortaya çıkarmaya teşvik etmektedir. Bu noktada 2004 yılında yürürlüğe giren Turquality Destek Programı sanayicimiz için çok önemli bir destek kalemidir. Pandemi nedeniyle fuarların iptal edilmesi, yurtdışı seyahat yasaklarının olmasıyla birlikte, açılması hedeflenen ofisler ve depolar açılamadı, gerekli pazarlama aktiviteleri bu süreç içerisinde yapılamadı. Bu sebeple Ticaret Bakanlığı’mızın Turquality marka destek programlarının bitiş sürelerine 2 yıl ilave ek süreyle uzatmasının, destekten faydalanan tüm firmalarımız için çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi,

Sözlerine Turquality’nin teşvik programından çok öte, işletmeler için stratejik bir yol haritası olduğunun altını çizen Çevikel, “Bir çok firmamız bu destek gücünden faydalanarak tüm dünyada marka gücü oluşturmuş durumda. Desteğin sona ermesiyle belki de yarım kalacak bir çok proje ülke imajını da olumsuz yönde etkileyecektir. Markalaşma yolunda ilerleyen firmalarımızın desteklenmesiyle sonuçta kazanan Türkiye olacaktır” dedi.

Devam Et

Trend