#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa Yerel

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kalitesi tescillendi

Bursa Uludağ Üniversitesi, ISO EN 9001:2015 belgesini almaya hak kazandı. Kalite yönetim belgesi Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin tarafından BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’a takdim edildi.

Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un rektör olarak tayin edilmesinden sonra Kalite Koordinatörlüğü’nün başına Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Coşkun getirilerek kalite çalışmaları hız kazandı. 2019 yılında başlayan çalışmalarda Üniversite Kalite Komisyonu ile birlikte bütün akademik ve idarî birimlerde Kalite komisyonları oluşturularak, eğitim, sistem tanıtımı ve iç tetkik faaliyetleri gerçekleştirildi. 26 kişilik iç tetkikçi ekibi ile 56 birimde iç tetkikler yapıldı. 1-4 Haziran 2021 tarihleri arasında dört günlük TSE belgelendirme denetimi için de İnegöl, Yenişehir, Orhaneli ve Keles’teki birimlerin de olduğu farklı noktalarda 26 denetim yapıldı.

Yapılan çalışmalar sonucunda almaya hak kazanılan TSE kalite yönetim sistemi belgesi takdim töreni Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’nde yapıldı. Törene TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, rektör yardımcıları, dekanlar, birim yöneticileri, senatörler ve üniversite personeli katıldı.

Törende konuşan BUÜ Rektörü Ahmet Saim Kılavuz, “Göreve gelmeden önce de üniversiteyi daha ileriye taşımanın yollarını arkadaşlarımla tartışıyorduk. Ve bu konuşmalarda ortaya çıktı ki üniversiteyi ancak kalite çalışmalarını önceleyerek daha ileriye taşıyabiliriz. Göreve geldikten sonra ilk yaptığımız işlerden biri Kalite Koordinatörlüğümüzü oluşturmak oldu. Şu ân üniversite camiasında bir memnuniyet durumu varsa ilk günden itibaren kalite faaliyetlerine gereken önemi ve özeni göstermemizden kaynaklanmaktadır. Kalite zor bir faaliyettir ve biz zora talip olduk. Ekibimiz yılmadan çalışmalarımızı sürdürdü. Kalite çalışmalarının nicelik olarak değil nitelik olarak bir fark ortaya koyduğunu görüyoruz. İki günü eşit olanın aldanmış olduğu anlayışını benimsemiş bir peygamberin ortaya koyduğu bir gelenekten geliyoruz. Dolayısıyla üniversitemizi olduğu noktadan daha üst bir noktaya taşımak mecburiyetindeyiz. Üniversitemizde bir çok birim kendi alanlarında kalite çalışmaları yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bugün almaya hak kazandığımız TSE belgesi üniversitemiz tarihinde ilk kez alınmış bir belgedir. Ancak yolumuz henüz bitmedi. Kazandığımız bilgi ve birikimle üniversitemizi el birliğiyle daha yukarılara taşıyacağız. Bu başarı başta Kalite Koordinatörümüz Doç. Dr. Funda Coşkun hocamız olmak üzere değerli yönetici ve çalışanlarımızın dirayetli çalışmalarıyla üniversitemize kazandırıldı. Onlara teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca TSE’nin değerli ekibine de özverili çalışmalarından dolayı, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin hocamıza da Bursa’yı teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ise konuşmasında “Bursa Uludağ Üniversitesi bugün kalite yolculuğunda çok önemli bir aşamayı geçmiş oluyor ve bu başarıyı da Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile taçlandırmış oluyor. TSE 67 yıldır hayatımızda olan bilgiyi standardizasyon ve uygunluk değerlendirme kuruluşumuzdur. İnsan hayatının her alanına dokunan faaliyetlerimiz var. Çeşitli projelerimizle toplum hayatında güvenlik ve sağlık ilişkisini belgelendirmeye çalışıyoruz. Kalite çalışmaları inanmışlığı gerektirir. Yönetici kadrosunun bu çalışmalara liderlik etmesi elzemdir ve son derece dinamik bir süreçtir. Belgeyi almanın yanında sürekliliği gerektirmek de özel bir önem ister. Dolayısıyla bu çalışmalarda kurum ve kuruluşlarımız adına hedeflerimizin olması gerekir. Hitap ettiğimiz kitlenin istek ve beklentilerini ön plânda tutmalıyız. İyi tasarım ve iyi planlama bu işin en önemli faktörleridir. Kalitesizlik memnuniyetsizliği de getirir. İyi plânlarsak meselelerin daha rahat çözülebileceğinden emin olabiliriz. Sürekli iyileştirme gibi kavramların kurum kültürüne yerleşmesi önem arz etmektedir. Bütün bunlara dokunduğunuzda zaten kalite çalışmalarında bulunduğunuz sonucu çıkar. Sonuç olarak bu çalışmaların bize kazandırdıkları şunlar oluyor; memnuniyet, problemleri hızlı çözme, organizasyon, kayıt sistematiği, imaj güçlenmesi ve daha önemlisi kurumsallaşma dediğimiz mesele kurumumuzda vücut bulmuş oluyor. Bugün Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Kalite Yönetim Belgesini takdim etmek için bulunmaktan onur duyduğumuz belirtmek isterim. Bu yola inanmış ve gönül vermiş herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa

İyi Partili Ahmet Kamil Erozan’a HDP sorusu

İyi Parti Genel Başkan yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, Line TV ekranlarında yayınlanan Yerelde Bugün programında Fatih Ak’ın sorularını yanıtladı. Erozan, Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayını neden açıklamadığını anlatırken, ittifaka HDP desteği konusunda da ‘hangi eksiği kapatacaklar ihtiyacımız yok’ dedi.

Haber Giriş:

on

Line TV’de Fatih Ak’ın sunumuyla yayınlanan Yerelde Bugün programının konuğu İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan’dı. Erozan seçime yönelik soruları yanıtladı.

İttifak adı kullanıldığı andan bu yana hem Cumhuriyet Halk Partisi’ne hem de İyi Partiye en çok yöneltilen soruların başında, ”cumhurbaşkanı adayları kim olacak?” geliyor.

Erozan canlı yayında kendisine yöneltilen cumhurbaşkanı adayınız kim sorusunu, ‘Seçim tarihini öğrenmeden cumhurbaşkanı adayımızı açıklamayacağız Çünkü, Erdoğan’ın gözüne kestirdiği veya kazanabileceğini düşündüğü bir aday olursa hemen seçime gitme gibi bir planı olduğunu düşünüyoruz. Onun derdi kolay bir adayla bir an evvel seçime gitmek. Çünkü zamanında yapılacak bir seçim onun aleyhine işleyecektir’ diye yanıtladı.

HDP’NİN DESTEĞİ KABUL EDİLECEK Mİ?

Erozan, HDP desteği olup olmayacağı şeklindeki sorulara da ‘Bazı analizlere bakarsanız millet ittifakı bugün yüzde 51’e gelmiş vaziyette. HDP hangi eksiği tamamlayacak? Dolayısıyla HDP’nin zannediyorum kafasındaki formülde, bu altılı masa veya millet ittifakı yüzde 40 civarında kalır ve yüzde 51’i tamamlamak için bizim bir işlevimiz olabilir diye hesap yapıyor olabilirler, bunun geçmişte örnekleri de oldu. Ama eğer biz yüzde 51’i aşıyorsak dışarıdan bir desteğe ihtiyacımız yok. Kendi kendimize yetecek duruma geldik’ diye yanıt verdi.

 

Devam Et

Bursa Yerel

İTÜDER Bursa’nın tercih ve tanıtım gününe yoğun ilgi

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından İTÜ mezunlarının kurduğu Mezunlar Derneği (İTÜDER) Bursa Şubesi, üniversite adaylarına yönelik tercih ve tanıtım günü etkinliği düzenledi.

Haber Giriş:

on

Bursa’daki İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunlarını bir araya getiren Bursa İTÜDER, kurumlara kent yaşamını kolaylaştırıcı projeler ve öneriler sunmanın yanı sıra sosyal sorumluluk çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor.

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLDİ

İTÜDER Bursa Şubesi, üniversite tercihi yapacak aday öğrencilere, İTÜ’nün sunduğu eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme hayatı; sosyal, kültürel, sanatsal, sportif olanakları ile barınma, beslenme ve ulaşım imkânları hakkında bilgi vermek amacıyla tercih ve tanıtım günü etkinliği düzenledi. Bursa’daki İTÜ Evi’nde gerçekleştirilen ve üniversite adaylarının büyük ilgi gösterdiği etkinliğe; İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisi Doç. Dr. Mahmut Altınbaş, İTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanı Yıldız Büyükçolak, İTÜ Mezunlarla İletişim Ofisi’nde görevli Yüksek Mühendis Abdullah Talha Türkmen katıldı. Etkinlikte, uzmanlar tarafından öğrenci ve ailelerine tercih danışmanlığı hizmeti sunuldu. Akademisyenler ve danışmanlarca meslek seçimi konusunda yönelttikleri sorulara cevap alan öğrenci ve veliler İTÜ tercih gününe yoğun ilgi gösterdi.

TUĞCU: İTÜ, GELECEĞE HAZIRLIYOR

İTÜ’lü olmanın üniversiteli olmanın çok ötesinde, köklü bir aileye katılım anlamına geldiğini ifade eden İTÜDER Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tuğcu, “İTÜ, dünya ölçeğinde mühendislik ve mimarlık eğitimi veren ülkemizin en güçlü ve köklü teknik üniversitelerinden biridir. İçinde yaşadığımız yüzyılı ve şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda, nitelikli eğitimin ne kadar önemli olduğunun farkına varıyoruz. 1773’ten beri İTÜ; bilgide derinleşme, keşfederek yeniliklere ilham verme ve insanlığı ileri taşıma becerisini başarıyla temsil ediyor. İTÜ eğitimin ne kadar önemli olduğunu kanıtlarken, aynı zamanda öğrencilerini geleceğe emin adımlarla hazırlıyor” diye konuştu. İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfiye Durak Ata da, öğrencilerin heyecanını paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Hepsi bizler için çok değerli. Onlar bizim geleceğimiz. Görevlerimizi ilerleyen dönemlerde devralacak, ülkemizi ve tüm dünyayı çok daha iyi bir noktaya taşımak için ellerinden ne geliyorsa yapacaklar. Bu bağlamda İTÜ; bilim, teknoloji ve sanatta bilginin sınırlarını genişleten uygulamaları ile toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek nesilleri yetiştiren saygın kurumların başında gelmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Bursa Yerel

Techxtıle Start-Up Challenge başlıyor

Her yıl onlarca fikrin kıyasıya yarıştığı tekstil ve hazır giyim sektörlerinin girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge, teknoloji tabanlı farklı disiplinlerden tekstil ve hazır giyim sektörlerine uygulanabilecek ve ekonomiye değer kazandırabilecek fikirleri olan Türkiye genelindeki girişimcileri bekliyor.

Haber Giriş:

on

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) yürütücülüğünde bu sene dördüncü kez düzenlenen program ile tekstil ve hazır giyim sektörünün dünyada hızla değişen teknolojiyi yakalaması, nitelikli tekno-girişim fikrine sahip kişilerin fikirlerinin olgunlaştırıp yapılabilir, satılabilir ve ölçeklenebilir girişim haline gelebilmesi için gerekli desteklerin sağlanması hedefleniyor.

Dev bir yarışma atmosferinde network imkânı ve değerli ödüller sunan TechXtile Start-Up Challenge, dereceye giren girişimcilerin iş dünyası ile buluşması ve projesine destek almasına da olanak sağlıyor. Türkiye genelinde ses getiren başarı hikayelerine tanık olan program ile ilgili detaylı bilgi ve tekstil dünyasındaki son teknolojik gelişmelerle ilgili haberler için www.techxtile.net web sitesi ziyaret edilebilir. Türkiye’de inovasyon ve girişimcilik kültürünün yerleşmesinde ihracat ve ülke ekonomisinde değer yaratma ve dünyaya daha fazla Türk markası kazandırma yolunda TechXtile Start-Up Challenge her yıl giderek daha fazla katkı sağlamak amacını taşıyor.

Son başvuru süresi 16 Ekim

Girişimcilerin, 16 Ekim 2022 tarihine kadar programa iki ayrı kategoride başvurabileceklerini belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Level-Up kategorisi, henüz fikir aşamasında, müşterisinin beklentilerini temel seviyede karşılayacak ürünü ya da hizmeti geliştirmekte olan girişimcilere yöneliktir. Bu kategoride yenilikçi ve ticarileşme potansiyeli olan iş fikirlerinin ürüne dönüşüm sürecini desteklemeyi hedefliyoruz. Fikir aşamasını geçmiş, ticarileşme ve ölçeklenme potansiyeline sahip ürün veya hizmeti geliştirmiş girişimcilerin başvuru yapabileceği Scale-Up kategorisinde ise en önemli gereklilik, girişimcilerin programa başvurmadan önce halihazırda girişimlerini kurmuş olmasıdır. Bu kategoride amacımız, potansiyeli olan erken aşama girişimlerin Ürün/Pazar uyumluluğu keşif süreçlerini ve network kurmalarını destekleyerek pazarda başarılı olmalarını sağlamak” dedi.

Kadın girişimcilere özel ödül bu yıl da sürüyor

UTİB Başkanı Engin, iki yıldır uyguladıkları “Kadın Girişimci Özel Ödülü”ne bu yıl da devam ettiklerini belirterek, “Sektörümüzde daha çok kadının girişimci olarak yer almasını arzuluyoruz. Kadın girişimciliği teşvik etmek ve daha fazla kadın iş insanının ekonomiye kazandırılması amacıyla başlattığımız özel ödül sayesinde bu yıl başvuru sayının daha fazla artacağına inanıyorum” diye konuştu.

Devam Et

Trend