#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa Yerel

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kalitesi tescillendi

Bursa Uludağ Üniversitesi, ISO EN 9001:2015 belgesini almaya hak kazandı. Kalite yönetim belgesi Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin tarafından BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’a takdim edildi.

Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un rektör olarak tayin edilmesinden sonra Kalite Koordinatörlüğü’nün başına Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Coşkun getirilerek kalite çalışmaları hız kazandı. 2019 yılında başlayan çalışmalarda Üniversite Kalite Komisyonu ile birlikte bütün akademik ve idarî birimlerde Kalite komisyonları oluşturularak, eğitim, sistem tanıtımı ve iç tetkik faaliyetleri gerçekleştirildi. 26 kişilik iç tetkikçi ekibi ile 56 birimde iç tetkikler yapıldı. 1-4 Haziran 2021 tarihleri arasında dört günlük TSE belgelendirme denetimi için de İnegöl, Yenişehir, Orhaneli ve Keles’teki birimlerin de olduğu farklı noktalarda 26 denetim yapıldı.

Yapılan çalışmalar sonucunda almaya hak kazanılan TSE kalite yönetim sistemi belgesi takdim töreni Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’nde yapıldı. Törene TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, rektör yardımcıları, dekanlar, birim yöneticileri, senatörler ve üniversite personeli katıldı.

Törende konuşan BUÜ Rektörü Ahmet Saim Kılavuz, “Göreve gelmeden önce de üniversiteyi daha ileriye taşımanın yollarını arkadaşlarımla tartışıyorduk. Ve bu konuşmalarda ortaya çıktı ki üniversiteyi ancak kalite çalışmalarını önceleyerek daha ileriye taşıyabiliriz. Göreve geldikten sonra ilk yaptığımız işlerden biri Kalite Koordinatörlüğümüzü oluşturmak oldu. Şu ân üniversite camiasında bir memnuniyet durumu varsa ilk günden itibaren kalite faaliyetlerine gereken önemi ve özeni göstermemizden kaynaklanmaktadır. Kalite zor bir faaliyettir ve biz zora talip olduk. Ekibimiz yılmadan çalışmalarımızı sürdürdü. Kalite çalışmalarının nicelik olarak değil nitelik olarak bir fark ortaya koyduğunu görüyoruz. İki günü eşit olanın aldanmış olduğu anlayışını benimsemiş bir peygamberin ortaya koyduğu bir gelenekten geliyoruz. Dolayısıyla üniversitemizi olduğu noktadan daha üst bir noktaya taşımak mecburiyetindeyiz. Üniversitemizde bir çok birim kendi alanlarında kalite çalışmaları yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bugün almaya hak kazandığımız TSE belgesi üniversitemiz tarihinde ilk kez alınmış bir belgedir. Ancak yolumuz henüz bitmedi. Kazandığımız bilgi ve birikimle üniversitemizi el birliğiyle daha yukarılara taşıyacağız. Bu başarı başta Kalite Koordinatörümüz Doç. Dr. Funda Coşkun hocamız olmak üzere değerli yönetici ve çalışanlarımızın dirayetli çalışmalarıyla üniversitemize kazandırıldı. Onlara teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca TSE’nin değerli ekibine de özverili çalışmalarından dolayı, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin hocamıza da Bursa’yı teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ise konuşmasında “Bursa Uludağ Üniversitesi bugün kalite yolculuğunda çok önemli bir aşamayı geçmiş oluyor ve bu başarıyı da Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile taçlandırmış oluyor. TSE 67 yıldır hayatımızda olan bilgiyi standardizasyon ve uygunluk değerlendirme kuruluşumuzdur. İnsan hayatının her alanına dokunan faaliyetlerimiz var. Çeşitli projelerimizle toplum hayatında güvenlik ve sağlık ilişkisini belgelendirmeye çalışıyoruz. Kalite çalışmaları inanmışlığı gerektirir. Yönetici kadrosunun bu çalışmalara liderlik etmesi elzemdir ve son derece dinamik bir süreçtir. Belgeyi almanın yanında sürekliliği gerektirmek de özel bir önem ister. Dolayısıyla bu çalışmalarda kurum ve kuruluşlarımız adına hedeflerimizin olması gerekir. Hitap ettiğimiz kitlenin istek ve beklentilerini ön plânda tutmalıyız. İyi tasarım ve iyi planlama bu işin en önemli faktörleridir. Kalitesizlik memnuniyetsizliği de getirir. İyi plânlarsak meselelerin daha rahat çözülebileceğinden emin olabiliriz. Sürekli iyileştirme gibi kavramların kurum kültürüne yerleşmesi önem arz etmektedir. Bütün bunlara dokunduğunuzda zaten kalite çalışmalarında bulunduğunuz sonucu çıkar. Sonuç olarak bu çalışmaların bize kazandırdıkları şunlar oluyor; memnuniyet, problemleri hızlı çözme, organizasyon, kayıt sistematiği, imaj güçlenmesi ve daha önemlisi kurumsallaşma dediğimiz mesele kurumumuzda vücut bulmuş oluyor. Bugün Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Kalite Yönetim Belgesini takdim etmek için bulunmaktan onur duyduğumuz belirtmek isterim. Bu yola inanmış ve gönül vermiş herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Yerel

BUTGEM’de çalışanlara yönelik uzmanlık eğitimleri başlıyor

Haber Giriş:

on

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi (BUTGEM), 2021-2022 eğitim döneminde istihdama dönük meslek edindirme kurslarının yanı sıra çalışanlara yönelik meslek geliştirme/uzmanlık eğitimleri ve işletmelere yönelik modüler eğitim programlarıyla Bursa iş dünyasının nitelikli işgücü ihtiyacına desteğini sürdürüyor.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) içerisinde 12 bin metrekarelik kapalı alanda hizmet veren BUTGEM, 2021-2022 eğitim dönemine daha zengin ve nitelikli bir eğitim programı ile başladı. İş dünyasında değişen şartlar ve ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim çeşitliliğini her eğitim döneminde artıran BUTGEM, 8 ana sektörde 186 eğitim programı düzenliyor. Otomotiv metal makine, endüstriyel otomasyon ve mekatronik, bilgi teknolojileri, tekstil, yönetim ve finans ve enerji sektörlerine yönelik eğitim programları hazırlayan BUTGEM, profesyonel alanlarda düzenlediği modüler eğitim programlarıyla da çalışanların uzmanlaşmasına katkı sağlıyor.

Kurulduğu günden bu yana 35 bin kişiyi meslek sahibi yapan ve mezunlarının yüzde 90’ından fazlası istihdam edilen BUTGEM, alanında uzman 70 kişilik güçlü eğitmen kadrosuyla da dikkat çekiyor. Son teknoloji atölyelerde mesleki eğitimlerin gerçekleştirildiği BUTGEM’de 1 Kasım’da ücretli meslek geliştirme/uzmanlık eğitimleri başlıyor.

Bilişim teknolojileri, tekstil, otomotiv metal makine, endüstriyel otomasyon ve mekatronik, yönetim ve finans ile enerji sektörlerinde düzenlenecek ücretli eğitim programları arasında tekstil desen tasarımdan CNC freze operatörlüğüne, ileri seviye otomasyon sistemlerinden bilgisayarlı muhasebeye, dış ticaret ve kambiyodan mobil programlamaya kadar çok geniş bir yelpazede eğitim programları gerçekleştirilecek. Ayrıca firmaların ihtiyaç duyduğu kriz yönetimi, global 8D problem çözme teknikleri, müşteri ilişkileri yönetimi gibi beceri eğitimleri de düzenlenecek.
Hafta içi akşam ve hafta sonları düzenlenecek şekilde planlanan uzmanlık eğitimleri ortalama 3 ay sürecek. Sınırlı kontenjana sahip olan eğitimlere katılmak ve erken ödeme avantajlarından yararlanmak isteyenler http://onkayit.butgem.org.tr/ internet adresinden ön kayıt yaptırabilecek. Kayıt yapan adayların sonrasında DOSAB içerisinde yer alan BUTGEM binasına giderek şahsen başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Devam Et

Bursa Yerel

Bursa’da iklim değişikliği ile ortak mücadele

Haber Giriş:

on

İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında uluslararası, ulusal ve yerel ölçekte örnek uygulamaları hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliğine karşı tüm ilçe belediyelerini de harekete geçirdi.

Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda ilçe belediyelerinden temsilcilerin katıldığı toplantıda, konuyla ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar ile yapılması gereken konular ele alındı. Bursa’nın daha sağlıklı bir kent olması hedefiyle çevre yatırımlarına büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda küresel bir sorun haline gelen iklim değişikliğiyle mücadele konusunda da örnek çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı iklim değişikliğiyle mücadele konu başlığında daha önce 2014 yılı temel alınarak, 2015 yılında Bursa’daki sera gazı emisyon kaynaklarının belirlenmesi ve azaltım tedbirlerinin oluşturulması hedefiyle, ‘Bursa Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hazırlamıştı. Bu süreçte iklim değişikliği alanında yürütülen çalışmaların uluslararası boyuta taşınması ve konuyla ilgili çalışma yapan diğer belediyelerle bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulması hedefiyle de Temmuz 2016 tarihinde alınan meclis kararı ile Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesine katılım sağlanarak, 2030 yılında sera gazı emisyonlarını kişi başına yüzde 40 azaltma taahhüdünde bulunulmuştu. ‘Sera Gazı Envanterinin ve İklim Değişikliği Eylem Planı’nın Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi kriterlerine göre revize edilmesi hedefiyle 2017 yılında ‘Bursa Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Uyum Planı’ hazırlandı. Güncelleme çalışmaları devam ederken, bu kapsamda 2017, 2018 ve 2019 yılları için Büyükşehir Belediyesinin Kurumsal Sera gazı envanteri ile Bursa’nın sera gazı envanteri hesaplama çalışmaları tamamlandı ve raporlama çalışmalarına başlandı.

Tüm bunların yanında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı noktasında da önemli bir mesafe alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yenikent ve İnegöl düzenli katı atık depolama alanlarında metan gazından elektrik üreterek, hem ekonomik kazanç sağlıyor hem de metan gazının toplanması sayesinde iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının azaltımını sağlıyor. Yine 30 adet Bursaray istasyonun çatı ve üst örtülerine yıllık yaklaşık 2 MW kapasiteli güneş enerji santrali (GES) kurulurken, Yeni hizmet binası çatı ve açık otoparkına 450 kilowatlık GES yatırımı ile Muradiye Su Fabrikası çatısına 1,8 MWh’lik GES yatırımı projeleri ile yenilenebilir enerji kullanım oranı arttırılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarının il geneline yayılması ve bu konuda tüm belediyelerin işbirliği içinde olması hedefiyle koordinasyon toplantılarına başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda yapılan ve ilçe belediyelerinin temsilcilerinin katıldığı ilk toplantıda iklim değişikliği konusu ele alındı. Periyodik olarak yapılacak ve İklim Değişikliği, Enerji Yönetimi, Sıfır Atık ve Atık Yönetimi, Çevresel Şikayetler, Gürültü Yönetimi, Hafriyat Yönetimi, Ruhsat Faaliyetleri gibi konuların ele alınacağı toplantıların ikinci oturumunda ‘Enerji Yönetimi’ konusu ele alınacak.

Devam Et

Bursa Yerel

BUÜ İlahiyat Fakültesi’nde yeni akademik yıl başladı

Haber Giriş:

on

Bursa Uludağ Üniversitesi  İlahiyat Fakültesi’nde 2021-2022 akademik yılı törenle başladı.

Eski Diyanet İşleri Bakanı ve Devlet Bakanı Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu, yeni dönemin ilk dersini verdi. Programa BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı. Kısa bir açılış konuşması gerçekleştiren İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, yeni dönemin hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulundu. Pandemi süreci nedeniyle eğitim-öğretim faaliyetlerinde tedbiri elden bırakmayacaklarını vurgulayan Dekan Prof. Dr. Kemikli, herkesi aşı konusunda daha hassas davranmaya davet etti. Prof. Dr. M. Said Yazıcıoğlu ise, yeni dönemin ilk dersini ‘Günümüz İslam Dünyası’ başlığı altında verdi. İslam dünyasının içerisinde bugün içinde bulunduğu durumun yürekleri burktuğunu aktaran Prof. Dr. Yazıcıoğlu, “Bölgemizde en yakın komşu ülkelerimizden Suriye’de yaşanan dramı yakından görüyoruz. O bitmeden Afganistan olayı çıkıyor. Dünyada İslam dinini benimseyen ülkeler farklı ülkelerden de benzeri görüntüleri izliyoruz. Bizim tahrip edilmiş dinler olarak gördüğümüz dine mensup insanlar nasıl oluyor da bir sistem içerisinde ve derli toplu halde yaşıyorlar? Bu konuda kafa yormamız gerekiyor. Buna hemen bir cevap bulamayabiliriz. Ancak üzerinde detaylıca düşünmemiz gereken bir konu olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Bir eksen kayması yaşadık”

Türkiye’nin coğrafî mevkii itibariyle tarihî ve kültürel anlamda çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Yazıcıoğlu, “Niye bu durumdayız? Bunun bir izah edilmesi lazım. Dini anlayamadık, o yüzden bu haldeyiz demekle bu işin içinden çıkamayız. Bu konuda da insanlarımızın çok kafa yorduğunu biliyoruz. Allah onlardan da razı olsun. Dinde bir eksen kayması yaşadık. Özellikle kader ve takdiri ilahi dediğimiz temel kavramlar asıl amacından saptırılınca farklı bir yapıya girildi” dedi. Programın sonunda Rektör Prof. Dr. A. Saim Kılavuz tarafından katkılarından dolayı Prof. Dr. M. Said Yazıcıoğlu’na teşekkür belgesi takdim edildi.

Devam Et

Trend