#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

“Bursa yeni göçlere tümüyle kapatıldı”

Bursa Olay Gazetesi yazarı Ahmet Emin Yılmaz, İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu ile gerçekleştirdiği sohbette yeni göçlere kapatılan Bursa’nın çok çarpıcı rakamlarla Suriyeliler raporunu ele aldı.

“Dünyada en fazla göç veren coğrafyada yaşıyoruz ve insanlık tarihinin en fazla göç olan dönemindeyiz” diyen İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu soru üzerine Bursa’da geçici koruma kaydı olan 181 bin Suriyeli göçmen olduğunu, dil sorununu aşmak için okullaşmalarını istediklerini söyledi.

SURİYELİLERİN KARIŞTIKLARI ORGANİZE SUÇ ORANI AZ

Eğitim oranının lisede düştüğünü, çünkü Suriyeli ailelerin çocuklarını alıp çırak olarak çalışmaya verdiklerini ifade eden Batu, Suriyelilerin karıştıkları organize suç oranının az olduğunu belirterek “Kendi aralarında suçlar ve açlıktan hırsızlık” görüldüğünü söyleyerek olaya sosyolojik açıdan yaklaştı.

“Göçle gelen, yerleşik düzene geçene kadar suç işlemez. Bunu önlemenin tek yolu eğitim. Çocukların iş dünyasına girmesi de suçtan uzak tutuyor” açıklamasında bulunan Recep Batu, iş bulma potansiyeli nedeniyle Bursa’nın cazibesi yüksek olduğu için Ankara ve İzmir’den fazla göçmen aldığını vurguladı.

“BURSA YENİ GÖÇLERE TÜMÜYLE KAPATILDI”

Bursa’da yaşayan 13 bin Suriyeli’nin bayramda ülkelerine gitmek için başvurduğunu belirten İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu; “Bu gidişleri Bodrum tatili gibi görmemek lazım. Aileleri olanlar var, mezar ziyaretine gidenler var” dedi ve şunu açıkladı: “Bursa yeni göçlere tümüyle kapatıldı.”

BURSA’DA SURİYELİLER’İN YÜZDE 43’Ü 18 YAŞIN ALTINDA

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu’nun davetiyle Aralık 2020’de yerel medya buluşmasında açıklanan tabloda “Bursa’da 178 bin 154 Suriyeli göçmen var. Bunların 78 bin 218’i 18 yaş altında. Bu da genelin yüzde 43’ü.” olduğu belirtildi.

KUVEYTLİLER GAYRİMENKUL ALIMINDA İLK 10’DA

Afganistan’nın her yıl 400 bine yakın göç verdiğini ve Bursa’daki Afgan sayısının ise 2019 yılında fazla olmadığını açıklayan İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu, Bursa’dan gayrimenkul alan yabancı uyruklular arasında Kuveytlilerin ilk 10’da olduğunu ifade etti.

Bursa

Bursa’da çakar lamba kullanan sürücüye ceza

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Emniyet Müdürlüğü ekiplerince fark edilerek durdurulan aracın sürücüsüne ceza yağdı.

Yeni Mahalle Uludağ Caddesi üzerinde devriye gezen polis ekipleri, bir aracın önünde çakar olduğunu fark etti. Polis ekipleri aracı durdurarak inceledi.

Yapılan incelemede kanuna aykırı olan çakar lamba olduğu tespit edildi. Sürücü Mehmet Ü.’ye çakar lamba kullandığı için bin 339 TL cezai işlem uygulandı ve çakar lamba söktürüldü.

Devam Et

Bursa

Bursa’da motosiklet sürücüsü kazada ağır yaralandı

Haber Giriş:

on

Bursa’da motosikletiyle kaza yapıp yaralanan sürücüye ilk müdahaleyi yoldan geçen vatandaşlar yaptı. Ağır yaralanan sürücü ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Bursa Gemlik’in Kurtul Mahallesi’nde, motosikletiyle hareket halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü, motorundan düşerek kafasını asfalta çarptı. Sürücünün kanlar içerisinde kaldığını gören vatandaşlar hemen ilk müdahaleyi yaptı.

Kazada ağır yaralanan sürücü olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırılırken durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Devam Et

Bursa

“Bursa’yı tarihiyle ayağa kaldırma devam ediyoruz”

Haber Giriş:

on

Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan en önemli alanlarından biri olan, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni çevreleyen beton yığınlarından biri daha ortadan kaldırıldı.

Saniyeler içinde çöken binanın yıkımını izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortadan kaldırmıyoruz. Aynı zamanda binaların ne kadar çürük olduğu görülüyor. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız da ortada” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi’nde yıkım çalışmaları hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle Kızılay binasının yıkımıyla başlayan süreç, Merkez Bankası binası, Pirinç Han’ın arkasındaki türbenin etrafını saran 15 dükkân, iç kısımdaki 4 bina ve ana cadde üzerindeki 2 binanın yıkımıyla devam etti. Daha önce Cemal Nadir Caddesi üzerinden görülmeyen Ulu Cami ve hanlar, yıkımların ardından tüm ihtişamıyla ortayla çıkarken, caddeye cepheli 240 metrekare taban alanlı 7 katlı bir bina daha yıkıldı. İş makinesinin birkaç dokunuşuyla toz bulutu eşliğinde bina yerle bir olurken, bugüne kadar 28 binanın yıkımıyla yaklaşık 3500 metrekare alan ortaya çıkmış oldu.

Tarih gün yüzüne çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kentin tarihi siluetini ortaya çıkaracak proje kapsamında yapılan son yıkımı yerinde izledi. Bursa’da tarihi gün yüzüne çıkarma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Osmanlının çınarı Bursa tarihi değerleriyle tekrar ayağa kalkıyor. Hanlar bölgesi 14. Yüzyılda başlanıp, 16. Yüzyılda mütekamil hale gelen için han, bedesten çarşı, Uucami ve camiler, alışveriş mekanları, türbe ve okullarıyla 480 dönümlük alanda yaşanılası bir alandır. Bursa’nın Osmanlı’nın kurulduğu, eski şehir diye tabir ettiğimiz bu alanı ihya çalışmaları, hızlı bir şekilde devam ediyor. Daha önce duyurduğumuz proje gereği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un destekleriyle bir taraftan kamulaştırma çalışmaları devam ederken, normal hayat akamete uğramadan yıkımları gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Kızılay, İş-Kur ve Merkez Bankası Binasının yıkımıyla başlayan sürecin hızla devam ettiğini kaydeden Başkan Aktaş, “Şimdi artık kamulaştırdığımız kişilere ait binalarla devam ediyoruz. Ekipler bu hafta 5 katlı ve 7 katlı 2 binayı daha yıktılar. Diğer yıkımlar da kısa sürede gerçekleşecek. Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortaya çıkarmadık. İnanın insanlara çok büyük iyilik yaptığımızı düşünüyorum. Yıkım esnasını görmüş olsalar, birkaç kolona dokunulduğunda binaların bir peynir kalıbı gibi nasıl yıkıldığını anlayacaklar. Bizden binaları, kat kat yıkalım gibi bir talepte bulunulmuştu. Ancak binanın birkaç köşesine ellediğinizde binaların yerle bir olduğunu görüyoruz. Bitişik nizam binalar olmasa, ufak bir depremde ayakta kalması mümkün değil. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız ortadadır” dedi.

Bugüne kadar 28 bina yıkarak 3 bin 600 metrekarelik bir alan ortaya çıkardıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, “Ulucami’ye kadar alanı komple ortaya çıkarmış olacağız. Modern, gelişen, sanayileşen bir Bursa var. Ama Osmanlı’ya başkentlik etmiş Bursa’yı tarihiyle de ayağa kaldırma devam ediyoruz” diye konuştu.

Devam Et

Trend