#

Giriş:

Son Güncelleme:

Mustafakemalpaşa

Bursa’da 2 ilçede çöplük yangını

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ve Orhaneli ilçelerindeki çöplüklerde, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler, Orman Bölge Müdürlüğü ile itfaiye ekiplerince büyümeden söndürüldü.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi Ocaklı ile Güllüce mahalleleri arasında, çöplerin yer aldığı alanda yangın çıktı. Alevleri görenler, itfaiye ekiplerine bildirdi.

Rüzgarın etkisiyle Karakaya tepesinde bulunan bölgeye de sıçrayan yangın, Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ile itfaiye görevlileri tarafından söndürüldü. Havadan da desteğin verildiği söndürme çalışmaları, soğutma çalışmaları ile tamamlandı.

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde ise Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki futbol sahasının yanına dökülen çöplerden alevler yükselmeye başladı. Yangın ihbarıyla bölgeye gelen itfaiye ekipleri, kısa sürede alevleri ormanlık alana sıçramadan söndürdü. Yangınların çıkış nedeniyle ilgili çalışma başlatıldı.

 

Bursa

Bursa Mustafakemalpaşa’da su kesintisi

Haber Giriş:

on

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında Mustafakemalpaşa İlçesi Hamidiye Mahallesi, Güven Sokak, Şehit Fedai Çakır Sokak, Yalıntaş Mahallesi, Yalıntaş Yolu Caddesi ve civarında 3 Aralık 2021-3 Ocak 2022 tarihleri arasında 10.00-18.00 saatleri arasında zaman zaman su kesintisi yapılacak.

Devam Et

Mustafakemalpaşa

Mavi yemişe 145 bin liralık hibe

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde sürdürülen kırsal kalkınma çalışmalarına bir yenisi daha ekledi.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen mavi yemiş bahçe tesisi için proje uygulaması başladı. OR-KÖY desteği ile mavi yemiş üretim merkezi olma yolunda ilk adımın atıldığı Mustafakemalpaşa’nın kırsal Güvem, Yenice ve Alpagut mahallelerinde 20 bin adet mavi yemiş fidanının dikimleri tamamlandı. 2020 yılındaki ilk desteğin talep görmesi üzerine üzümsü meyveler grubunda yer alan mavi yemiş üretiminin yaygınlaşması amacıyla 29 aileye 145 bin lirası hibe olmak üzere toplam 565 bin TL’lik kredi sağlandı.

Kırsaldaki mavi yemiş merkezlerinde ekibiyle birlikte incelemelerde bulunarak üreticilerle görüşen Orman İşletme Müdürü Fatih Öztürk, bahçelerdeki çalışmalara da bizzat katıldı.

Orman Genel Müdürlüğü gelir getirici projelerle kırsal kalkınmayı desteklemek, orman köylüsünü yerinde kalkındırmak, hayat kalitesini ve refahını yükseltmek amacıyla sürdürdüğü projeler ile orman köylüsüne destek olmaya devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde Bursa’da ilk mavi yemiş proje uygulaması, 2014 yılında İznik’e bağlı Çandarlı Mahallesi’nde 8 aileye yüzde 20’si hibe 112 bin lira kredi desteği olarak gerçekleşti. Mustafakemalpaşa’nın ilk mavi yemiş bahçesi ise 2020 yılında Orman Genel Müdürlüğü’nün ‘Özel Ağaçlandırma Projesi’ kapsamında tesis edildi.
Özel ağaçlandırma talebi ile başvuru yapan aileye 2 ha alanda mavi yemiş bahçesi kurması maksadıyla tamamı hibe 129 bin TL destek sağlandı. İlk desteğin talep görmesi üzerine Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, projenin OR-KÖY desteği ile yaygınlaştırılması için çalışmalar başlattı.

2021 yılı OR-KÖY Programı kapsamına alınan başvurular, Mustafakemalpaşa İşletme Müdürlüğü tarafından incelenerek değerlendirildi. 2021 yılında Mustafakemalpaşa Güvem Mahallesi’nde 21, Alpagut Mahallesi’nde 5, Yenice Mahallesi’nde 3 aile olmak üzere toplam 29 aileye 145 bin lira hibe, 565 bin lira 4 yıl ödemesiz, faizsiz 7 yıl geri ödemeli kredi verildi.

Devam Et

Mustafakemalpaşa

Bursa’da eğitim tatbikatı gerçeğini aratmadı

Haber Giriş:

on

Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi bünyesinde kurulan gönüllü arama kurtarma ekibi, Uluslararası Arama Kurtarma (DASKUT) öncülüğünde 3 günlük eğitimlerini tamamladı. 11 kişilik ekibin gerçekleştirdiği enkazda kurtarma tatbikatı ise gerçeğini aratmadı.

Bursa Acil ve Afet Durum Müdürlüğü enkaz Eğitim alanında gerçekleştirilen eğitimlerde enkaz altında kayıp arama, ipli iniş ve hasta taşıma gibi hafif arama kurtarma teknikleri gönüllü ekibe uygulamalı olarak aktarıldı.

Kadınlardan oluşan ekip, enkazın altındakileri tespit etmek için ‘Sesimi duyan var mı?’ diye bağırdı. Gerçeği aratmayan tatbikatta gönüllü kurtarma ekipleri senaryo gereği, enkazda mahsur kalan yaralıları kurtardı. Başarıyla tamamlanan eğitimlerde gönüllü kadınların azmi nefes kesti.

Devam Et

Trend