#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da 3 DEAŞ bombacısı tutuklandı

Bursa’da DEAŞ terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda canlı bomba eylemi gerçekleştirmeyi planlayan 3 kişi gözaltına alındı. 3 şüpheli, sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı.

DEAŞ terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde 2021 yılında Çorum’da yakalanarak tutuklanan yabancı uyruklu Muhammed Elali isimli örgüt mensubunun ikametinde ele geçirilen dijital materyaller üzerinde yapılan incelemeler sonrası Bursa’da operasyon başlatıldı.

Bursa TEM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından DEAŞ terör örgütü mensubu yabancı uyruklu Halid Aljasem, Enes Elgannem ve canlı bomba eylemi yapacağı yönünde bilgiler bulunan Süleyman Elhamud yakalanarak gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 3 şüpheli, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bursa

7.Nilüfer Caz Festivali’nde bu hafta

23 Haziran Perşembe akşamı Ferit Odman, Pow Trio feat. Nükhet Duru konseri ile başlangıç yapan 7. Nilüfer Caz Festivali, cazın önemli isimlerini doğanın kucağında ağırlamaya devam ediyor. 3 Temmuz’a kadar devam edecek olan festival programında bu hafta, Sarp Maden, Saynur Eren – Süreyya Soyak Trio ve Deniz Tekin’i cazseverlerle buluşturacak.

Haber Giriş:

on

Biletinial desteği ile düzenlenen 7. Nilüfer Caz Festivali’nin programı bu hafta da dopdolu. Açılışını Ferit Odman Quintet ve Pow Trio feat. Nükhet Duru ile yapan festival, 30 Haziran’da Sarp Maden, 1 Temmuz’da Saynur Eren – Süreyya Soyak Trio ve 3 Temmuz’da Deniz Tekin’i ağırlayacak.

Bursa Balat Atatürk Ormanı’nda devam eden festivalin açılışında Ferit Odman Quintet ve Pow Trio feat. Nükhet Duru sahne almıştı. Toplamda 14 konserin gerçekleşeceği festivalin ilk haftasında ayrıca Umut Ulusoy – Birsen Tezer, Elif Sanchez – Jazzanova, Deniz Taşar – Burhan Öçal’s Jazz Dream ve Yazz Ahmed – Taksim Trio müzikseverlerle buluştu.

Biletleri sadece Biletinial’dan temin edilebilen 7. Nilüfer Caz Festivali, kaliteli müziğin yanı sıra, festival yetişkin ve çocuklara yönelik çeşitli etkinliklere de yer veriyor. Festival aynı zamanda, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek ve daha yaşanabilir, yeşil bir dünya yaratmak için adım atma yolunda iklim krizi, doğa, etki, kolektivizm, adaptasyon gibi kavramlara dikkat çekiyor. “2022 İklim Yılı” yaklaşımından ilham alarak tasarlanan 7. Nilüfer Caz Festivali, Balat Atatürk Ormanı, Atlas Köy ve Akçalar göl kıyısı gibi doğayla iç içe alanlarda gerçekleşiyor. Bu kapsamda, atık malzemelerden çalınabilir ses heykelleri üretmeyi hedefleyen “Buluntu Sesler”, çocuklara yönelik “Çevremize Kulak Verelim” ses atölyesi ve “Kültür-sanat ve İklim” başlığı altında bir panel festival programında yer alıyor.

Siz de doğayla iç içe caz müziğine doyacağınız 7. Nilüfer Caz Festivali’ne katılmak için www.biletinial.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Devam Et

Bursa

İİBF’liler kep attı

Bursa Uludağ Üniversitesi(BUÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi(İİBF), 2021-2022 Akademik Yılı içerisinde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için bir mezuniyet töreni düzenledi.

Haber Giriş:

on

Görükle Kampüsü Atletizm Pisti’nde gerçekleştirilen törene BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Milletvekili Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu, Bursa Milletvekili Prof.Dr. Lale Karabıyık, Rektör Yardımcıları, İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Dekanı, akademisyenler, mezun öğrenciler ile aileleri katıldı.

100’ü aşkın üniversiteden büyük bir fakülte

Pandeminin ardından bu kadar coşkulu bir kalabalıkla maskesiz şekilde mezuniyet törenini icra etmekten duyduğu mutluluğu dile getiren BUÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Son zamanlarda ülkemiz ve dünyadaki gelişmeler neticesinde yüksek teknoloji ve onun etrafında şekillenen gelişmeler ön plana çıkmıştır. Bir Araştırma Üniversitesi olarak bu konuyu göz ardı edemeyiz. Ancak üniversitemizin bir tarafı da sosyal bilimlerdir. Kamu ve özel sektöre, başta insan kaynakları olmak üzere İİBF’mizin her bir bölümü topluma hizmet edecek insanlar yetiştiriyor.

Topluma hizmet şu demek; o toplumu oluşturan bireylerin daha müreffeh bir yaşam sürebilmek için gerekli çalışmaları ve araştırmaları yapacak hizmet sunmaktır. İİBF’miz kurulduğu ilk günden beri Türkiye’deki yaklaşık 100’ü aşkın üniversiteden daha kalabalık nüfusuyla önemli bir görev ifa ediyor. Bu görevin ifası noktasında değerli akademisyenlerimize teşekkür borcumuz var. Bilgi ve deneyimleriyle bu pırıl pırıl gençleri donatan değerli hocalarımıza teşekkür ediyor, huzurlarında saygıyla eğiliyorum” dedi.

Törende aileler ve öğrenciler için de özel bir teşekkür konuşması gerçekleştiren Rektör Kılavuz, öğrencilere yeni hayatlarında başarı temennisinde bulundu.

Burada yönetici yetiştiriyoruz

Öğrencilerin dört yıllık zorlu bir eğitim sürecinin ardından mezun olduklarını vurgulayan BUÜ İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Derda Küçükalp; “Buradan bilgi ve birikimlerimizden istifade ederek ayrılan öğrencilerimiz dışarıda hangi alanda çalışırlarsa çalışsınlar, işlerini hakkıyla yapacaklarına ve insanlığa faydalı olacaklarına inancım sonsuz. Kuşkusuz eğitimin her aşaması önemli ve değerlidir. Fakat akademik eğitim daha farklı bir öneme sahiptir. Akademinin üç fonksiyonu söz konusudur. İlk fonksiyon bilgiye ulaşmak için çalışmaktır. İkincisi bilginin paylaşılmasıdır. Üçüncüsü ise öğrenilen bilginin topluma hizmet edecek şekilde kullanılmasıdır. Mezun olan öğrencilerimizin topluma hizmet edecek şekilde çalışmaları bu fonksiyonun gerçekleşmesine ortam sağlayacaktır.

Akademik yaşam için günümüzdeki en büyük tehdit bilgi sevgisinin yerini, ekonomik çıkar motivasyonunun almasıdır. Doğru olan üniversitenin amaçlarını ekonominin gerekliliklerine göre belirlenmesi değildir. Doğru olan üniversitelerin üretmiş olduğu bilgiden ekonominin yararlanmasıdır. Bilgi sevgisini ekonomik çıkardan önce görmek fakültemizin temel özelliklerinden birisidir. İktisadi ve İdari Bilimler Bilimler Fakültesi olarak öğrencilerimize mezuniyetleri sonrası gerek özel gerekse kamu sektöründe yöneticilik yapabilecek vasıflar kazandırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda fakültemizin toplum için önemli bir hizmet sunduğunu düşünüyoruz. Dört yıl boyunca özveriyle çalışan öğrencilerimizi, onlara bilgi ve birikimlerini aktararak donatan akademisyenlerimize ve fedakar ailelere teşekkür ediyorum” dedi.

Tören, Fakülte Birincisi Esra Taşdemir, Bursa Milletvekili Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu ve Bursa Milletvekili Prof.Dr. Lale Karabıyık’ın konuşmaları, dereceye giren öğrencilere plaket takdimi, öğrencilerin kortejle protokol ve aileleri selamlarından sonra mezunların havaya kep atmaları ile sona erdi.

Devam Et

Bursa

BTSO Başkanı Burkay BUSİAD toplantısında konuştu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Düzensiz sanayi alanlarını Bursa’nın dışına çıkarmalıyız. Bursa’nın kurtuluşu bu. Kamuoyu, özellikle karar verici niteliğinde olanların bir çoğu, ne olduğunu net anlamadan karşı çıkıyorlar. Net ifademle söylüyorum; Bursa’nın bu yüzde 47’den kurtulması lazım” dedi.

Haber Giriş:

on

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD’ın geleneksel Çekirge Toplantısı, gerçekleştirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın “Türkiye’nin Kalkınmasında Bursa’nın Rolü ve Gelecek Vizyonu” başlıklı sunumuyla konuk olduğu etkinliğin açılışında konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, “Bilim ve akıl biz iş insanları için hep yol gösterici olmuştur” diyerek sözlerine başladı.

“Amacımız, insanın bitmek bilmez isteklerini, doğanın kıt kaynaklarını kullanarak karşılayabilmek” diyen Küçükkayalar, şöyle devam etti:

“Bursa’mız aslında planlı, dengeli olmanın yabancı olmadığı bir kent. Sanayide planlı olmayı Türkiye’de ilk yaşayan kent Bursa. 1961’de Pilot Sanayi ile Organize Sanayi Bölgesi uygulamasına da öncülük etmiş bir kent Bursa. OSB içindeki denge kendisine bir ekosistem oluşturmuş durumda. 1961’de ilk kazmanın vurulmasının ardından bugüne kadar OSB, tüm ülkeye, sanayinin nasıl olması gerektiğini öğreten bir laboratuvar olmuştur.
Ancak geçen 61 yılda Bursa kenti, çok fazla büyümüştür. 1960 nüfus sayımında kent merkezi 262 bin olan Bursa’nın toplam nüfusu ise 693 bindi.
Bugün ise toplam nüfus 3 milyon 147 bin. Kilometrekareye düşen insan sayısı 61 yılda 63’ten 289’a çıkmış durumda. Aynı süre içinde Türkiye’de ise kilometrekareye düşen insan sayısı 35’ten 108’e çıkmıştır. Yani Türkiye’de yoğunluk yaklaşık 3 kat artarken, Bursa’da tam 4,5 kat artmıştır. Bu ivme sürdürülebilir değildir.

Bunu düzeltmenin yolları tabii ki var. Bugün bizlere hitap edecek olan Sayın İbrahim Burkay’ın “10 tane Bursa olsa Türkiye uçar” sözü anlamlı ve doğrudur.

Bursa içerisinde 10 Bursa yaratamayacağımıza göre Bursa’mızın yoğunluk artıracak büyümesine değil, katma değeri yüksek, verimli ve çağın gereklerine uyan üretim yöntemleriyle tıpkı 61 yıl önce sanayiye öncülük yaptığı gibi 4. Sanayi Devrimi’nde de bu rolünü üstlenmesini hedeflemek en doğru yoldur diye düşünüyoruz.

Yıllar önce Bursa için amaç her ne koşulda olursa olsun üretmek iken bugün sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde üretmek olmalı.

Üretmenin de salt sanayi ağırlıklı değil tarım, turizm ve sanayi üçlü sac ayağı üzerinden birlikte gelişerek olması gerekliliğini bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum.”

BURSA’NIN MODELLERİ…

Küçükkayalar’ın ardından konuşmasına, “Bursa Büyürse Türkiye Büyür” sözünün bir gerçeği ifade ettiğini dile getirerek, büyümeden ihracata kadar Bursa’nın gelişiminin Türkiye’ye etkilerini anlatarak başlayan Burkay, pandemi ve sonrasında yaşanan enflasyonist ortamla birlikte dünyanın Türkiye’ye geldiğini de söyledi. Bursa’nın Almanya’nın Baden Württemberg eyaleti ve ABD’nin San Francisco kentini örnek alması gerektiğini dile getiren Burkay, 800 milyar lira gayrisafi yurtiçi hasıla üreten Bursa’nın bunun yüzde 45.5’ini sanayiden elde ettiğini söyledi.

Burkay, sanayi için kullanılan alanın ise sadece binde 8 olduğunu da belirterek şunları dile getirdi:

“Türkiye’deki sanayinin yüzde 47’sinin OSB dışında. Türkiye’nin gerçek problemi bu. Bursa’da, 17 OSB var ve bunların toplam alanı 5 bin hektar. Düzensiz sanayi alanı 2280 hektar, konut dışı kentsel çalışma alanları bin 443 hektar, küçük sanayi alanlarının ise 705 hektar.

Şimdi bu düzensiz sanayi alanlarını Bursa’nın dışına çıkarmalıyız. Bursa’nın kurtuluşu bu. Kamuoyu, özellikle karar verici niteliğinde olanların bir çoğu ne olduğunu net anlamadan karşı çıkıyorlar. Net ifademle söylüyorum; Bursa’nın bu yüzde 47’den kurtulması lazım. 17 OSB’de çalışan sayısı 190 bin. Plansız alanlarda çalışan 230 bin kişi.”

Yeni sanayi alanlarının yoğunluk yaratacağına ilişkin iddialara da yanıt veren Burkay, “Türkiye’nin artık kırsaldan şehre gelecek nüfusu yok. Bursa’da 15-64 yaş arası çalışma yaşındakilerden yüzde 52’si çalışıyor. İtalya’da yüzde 64’ü çalışıyor. OECD ortalaması yüzde 71.5. Olmak istediğimiz Almanya ise yüzde 79.2. Bursa son 11 yılda giden gelen çıkınca toplamı 146 bin göç almış. Bunların da çoğu çalışmaya gelmiş. 350 bin de doğum. Ben şunu iddia ediyorum. Siz sanayiyi ne kadar büyütürseniz büyütün gelecek insan yok. Evinde oturan yüzde 30’luk kesim var. 700 bin insan evde oturuyor” dedi.

“İki sıkıntımız var. Fabrika yapacak alan yok, o fabrikalarda çalışacak evde oturanları iş hayatına sokacak stratejimiz yok” diyerek sözlerine devam eden Burkay, şunları söyledi:

“Bu yüzde 47 ne olacak. Kobilerin önünü açacak alanlar yaratmamız gerek. KOBİ’ler geometrik büyüyor. Onların önünü açacak alanlar yaratmamız gerek. Otobana, trene ve limana çıkacak imkanlar yaratmamız gerek.

Güneyimiz Uludağ, kuzeyimiz Marmara, ya doğuya ya batıya büyüyeceğiz. Bunu yaparken de mutlaka lojistik köyleri, uydu kentleri, katı atık üretim tesislerini, geri dönüşüm merkezlerini koymamız, yeni nesil endüstri bölgelerini bu bölgelere koymamız gerekli. Bunu yapınca o 230 bin plansız alanda çalışanları uydu kentlere taşıdığınızda en az 600-800 bin nüfusu Bursa’nın dışına çıkarmış olursunuz.

13 ana sektörde 2 bin 556 firma taşınma için bize başvurdu bile.”

TEKNOSAB’ta cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış yapacağını da ifade eden Burkay, “Burası Türkiye’ye model oldu. 45 bin yeni istihdam bekliyoruz. Yaklaşık 160 bine yakın bir nüfus planlanıyor. Onun için de uydu kent yapılmalı. Bisikletle işe gidip gelsinler istiyoruz. Çatılar tamamen GES olacak. 1.4 gw olacak. Burası gibi 3 tane daha OSB yapabiliriz. Öyle bile yüzde 1’e çıkarız. Tarımsal alana meraya girenlere önce biz karşı çıkarız. Bizim başka yerimiz yok” diyerek konuşmasını tamamladı.

Soruları da yanıtlayan Burkay’a, gecenin sonunda döngüselliği ifade eden hayat ağacı desenli bir çini hediye edildi.

Devam Et

Trend