#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da 7/24 yangın nöbeti! Ailecek görevdeler

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait yangın gözetleme kulelerinde Vasfiye ve Ali Aydoğan çifti yangınlara karşı gözcülük yapıyor. Aynı kulede vardiyalı olarak gözcülük yapan çifte çocukları Nihan ve Nihal’de destek oluyor.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk bölgesinde olan, Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı gözetleme kulelerinde görev yapan Aydoğan çifti, karı-koca olarak 12 saatlik vardiyalarla olası orman yangınlarına karşı nöbet tutuyor.

Kuleleri yaşam alanına çeviren çiftlere en büyük desteği ise çocukları veriyor. Kentteki ormanların hepsine hakim noktalarda kurulan yangın gözetleme noktalarında görev yapan aileler, yılın 6 ayını burada geçiriyor.

600 rakımlı kulede görev yapan Vasfiye ve Ali Aydoğan çifti, çocukları Nihan ve Nihal ile birlikte yangınlara karşı gözcülük yapıyor.

Aydoğdu çiftine, kulede 30 sene görev yapıp emekli olan babaları Mehmet Aydoğdu da destek oluyor.

‘12 YAŞIMDAN BERİ KULEDEYİM’

Görevi, 2010 yılında emekli olan babası Mehmet Aydoğdu’dan devraldığını söyleyen Ali Aydoğdu, “Ormanları sürekli gözetim altında tutuyoruz. Yangın çıktığı zaman ekipleri o bölgeye yönlendiriyoruz. Ben babamdan dolayı da 12 yaşından beri kuledeyim. Bu bölgeye hakimim. Yörenin her yerini karış karış biliyorum. Yangının durumuna göre arasöz ya da helikopteri bölgeye yönlendiriyorum. Eşimle birlikte yaz aylarında 5 ay boyuncu burada, 12’şer saat olarak vardiyalı çalışıyoruz. Geceleri bazen ben bazen de eşim gözetliyoruz. Gündüzleri ise ailecek ormanları kontrol ediyoruz. Mesleğimi seviyorum. Çünkü ormanları seviyorum. Market ihtiyacımızda merkeze inmek zorunda kalabiliyoruz. Bu durumda da birimiz mutlaka kulede kalıp, gözetlemeye devam ediyoruz” dedi.

‘ÇOCUKLARIM DUMAN GÖRÜNCE BİZİ UYARIYORLAR’

Eşiyle birlikte 9 yıldır kulede nöbet tutan Vasfiye Aydoğdu ise çocuklarının da duman görünce kendilerini uyardığını kaydederek, “2012 yılından beri bu işi severek yapıyorum. Burası hem tatil hem iş gibi. Merkeze indiğimizdeki hayatımızla buradaki farklı oluyor. Kulede olduğumuz zaman kendimizi tamamen işimize adıyoruz. Çocuklarımız da gözetleme yapıyorlar. Küçük kızım bile bazen rapor verdiğimiz cümleleri söylüyorlar. ‘Anne bak duman var’ diyorlar. Biz de dürbünle bakıp, bir duman varsa ekiplerimizi o noktaya yönlendiriyoruz” diye konuştu.

‘DUMAN AVCILARIYIZ’

Bölgedeki bir başka kulede eşi Ayşe Kaya (43) ile görev yapan İlyas Kaya (41) ‘duman avcıları’ olduğunu belirtip, “Bu işe başladıktan bir yıl sonra eşim de benimle beraber burada çalışmaya başladı. Biz de yakın köyde oturduğumuz için bölgeye hakimiz. Dedem burada 26 yıl görev yapmış. Sonra amcam duruyordu, şimdi ise ben. Biz ormanların duman avcısıyız” dedi.

‘KULEDE GÖREVE BAŞLADIĞIMDA OĞLUM 2 AYLIKTI’

Ayşe Kaya da mesleğe başladığında oğlunun 2 aylık olduğunu, kadın olduğu için tereddütler yaşasa da daha sonra alıştığını ve işini çok sevdiğini söyledi. Çocuğunu gözlem kulesinde büyüttüğünü ifade eden Ayşe Kaya, ekmeklerini kendilerinin yaptığını, sebze ve meyve ihtiyaçlarını ise kulenin altında oluşturdukları bahçeden karşıladıklarını ifade etti.

Bursa

Bursa’nın tarihi simgeleri karla buluştu

Haber Giriş:

on

Bursa’nın karlar altında kalan tarihi saat kulesi, fotoğraf sanatçısı Orhan Turhan tarafından havadan görüntülendi.

Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan, ardından bilinmeyen bir tarihte yıkılan Tophane saat kulesi, 2 Ağustos 1904 yılında tekrar yapımına başlanarak, 31 Ağustos 1905’te tamamlandı. II. Abdülhamid Han’ın tahta çıkışı şerefine, 31 Ağustos 1906 günü Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle hizmete açılan Bursa’nın simgelerinden saat kulesi, kar yağışının ardından beyazlara büründü.

Fotoğraf sanatçısı Orhan Turhan tarafından havadan karlar altında görüntülenen saat kulesi, şehri seyretmek isteyenlerin de uğrak noktalarından biri. 6 katlı olup 65 metre uzunluğunda ve 4,65 metre eninde olan kulenin tepesinde dört bir yana bakan 4 saat var. Günümüzde bir elektronik saate sahip olan kule, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yangın gözetleme maksadıyla da kullanılıyor.

Ayrıca, Orhan Turhan tarafından Yeşil Türbe, Kozahan, Sümbüllü Bahçe Konağı ve tarihi evler de karlar altında fotoğraflandı.

 

Devam Et

Bursa

Bursa’da 100 yıllık antika eşyaları çuvala koyup çaldı

Haber Giriş:

on

Bursa’da girdiği apartmandan 100 yıllık antika kapları çalan hırsız kameralara yakalandı. Doldurduğu antika eşyaların bulunduğu çuvalı sırtlanan şüpheliyi polis ekipleri her yerde arıyor.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, Hamidiye Mahallesi’nde şüpheli bir şahıs apartmanın çatı katında bulunan 6 adet 100 yıllık bakır kapları çuvala doldurup çaldı.  Bir süre sonra çatı katına koyduğu değerli eşyalarını bulamayan Nedim Metinbaş, güvenlik kameralarını inceledi.

Kameralardan hırsızı tespit eden Metinbaş, durumu polis ekiplerine bildirdi. Polis ekipleri güvenlik kameralarına yansıyan hırsızı, yakalamak için çalışma başlattı.

Devam Et

Bursa

Kayak-Snowboard Kampları’nda ilk dönem tamamlandı

Haber Giriş:

on

Bursa Büyükşehir Belediyesi himayesinde Büyükşehir Belediyespor tarafından çocukların hem kayak sporuyla buluşabilmesi hem de tatil döneminde keyifli zaman geçirme imkanı bulması için düzenlediği Kayak-Snowboard Kampı’nda ilk dönem sona erdi.

4’er günlük 4 dönem halinde düzenlenecek Kayak-Snowboard Kampı’nda 7-16 yaş arasındaki çocuklar eğitim alırken, öğrenciler tatil döneminde kayak sporuyla buluşma imkanı buldular.

İlk dönem çalışmalarının tamamlanmasının ardından çocuklar sertifikalarını almanın mutluluğunu da yaşadılar. Kayak-Snowboard Kampı’nda ikinci dönem çalışmaları da başlarken, üçüncü dönem 28-31 Ocak 2022 ve dördüncü dönem ise 31 Ocak-3 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kayak-Snowboard Kampı kayıtları Hüdavendigar Kent Parkı’nda yer alan Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Binası’nda yapılacak. Kayak-Snowboard Kampı hakkında detaylı bilgiye ise www.bursabbspor.com veya 0 (224) 7161562 numaralı telefondan ulaşabilecek.

Devam Et

Trend