#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da 700 öğrenci Uludağ’da kayakla buluştu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, daha önce Uludağ’a hiç çıkmamış ve kayak yapmamış 17 ilçedeki 700 öğrenciyi Uludağ’da kayak sporu ile buluşturuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘sporu tabana yaymak ve gençleri spor yapmaya teşvik etmek hedefiyle’ düzenlenen ‘Büyükşehir Okul Spor Etkinlikleri’ kapsamında uygulanan kayak eğitim projesi, renkli görüntülere sahne oluyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 17 ilçede Uludağ’a hiç çıkmamış ve kayak yapmamış öğrenciler arasından seçilen çocuklar, teleferikle Uludağ’a çıkıp kayak yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

20 Ocak tarihine kadar devam edecek etkinlikte, belirlenen okullardan 40’ar öğrenciye uzman eğitmenler tarafından kayak eğitimleri veriliyor. Temel kayak eğitiminin ardından serbest zaman etkinlikleri ile karın tadını çıkaran öğrenciler, Uludağ’da eğlenceli bir gün geçirmenin keyfini doyasıya yaşıyor.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Fethi Yıldız, ilk kez Uludağ’a çıkıp kayak öğrenen öğrencilerin sevincine ortak oldu. Okul sporları etkinliğinin ‘çocukların sporla buluşması adına’ çok önemli olduğunu belirten Yıldız, Uludağ’da düzenlenen kayak eğitimlerinden 17 ilçedeki 700’e yakın öğrencinin yararlanacağını söyledi.

 

 

Yorum için tıkla

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir Giriş

Yorum yazın

Haberin Devamı

Bursa

Vahapoğlu’ndan Cumhurbaşkanına teşekkür

MHP Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “0-14 yaş arası Tip-1 diyabet hastası çocukların şeker ölçüm cihazlarının SGK ödeme listesine alınmasından” dolayı teşekkür etti.

Haber Giriş:

on

TİP 1 diyabet hastası çocukların ihtiyaç duyduğu sensörlü glikoz ölçüm cihazlarının SGK ödeme listesine alınması için ilgili bakanlıklar nezdinde konuyu sürekli gündeme taşıyan isimlerden MHP Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bu yöndeki müjdeyi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a TBMM kürsüsünden teşekkür etti.

Gündem dışı söz alan TBMM Milli Savunma Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyon Üyesi Bursa Milletvekili Dr. Vahapoğlu, insülin hormon eksikliği nedeniyle sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıkan Tip 1 diyabetin tedavisinde değişmez kuralın insülin enjeksiyonu olduğunu hatırlattı.

“Diyabetli çocuklarda en önemli sorun, çok hızlı bir şekilde kan şekerinin düşmesi ve yükselmesidir” diyen Milletvekili Vahapoğlu, “Bu risk nedeniyle aileler diyabetli çocuklarının başında nöbet tutarlar. Çocuklar her gün 8-15 kez parmağını delmek zorundadır. Geliştirilen glikoz sensörleri tüm bu sorunları ortadan kaldırarak daha konforlu hayat imkânı sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

‘’Maddi külfetti’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, önceki gün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamayla TİP 1 diyabet hastası çocuklar için sensörlü glikoz ölçüm cihazlarının SGK Ödeme listesinde yer alacağının müjdesini verdiğini belirten Vahapoğlu, “Türkiye genelinde 11 bin 500 çocuğumuz artık her gün defalarca parmağı delinmekten kurtarılacak. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aileler ve çocuklarımız adına bu duyarlılığı için teşekkür ediyorum” dedi.

Bu arada 20 gün önce Mustafakemalpaşa ilçesindeki parti çalışmaları sırasında oğlu Yağız gibi bütün çocuklara cihaz talebini dillendiren anne Gizem Altıntaş’ı telefonla arayarak müjdeli haberi veren MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, “Ekonomik durumu el vermeyen aileler bu sensörlere erişemiyordu. Devletimiz, sensörler aracılığıyla düzenli kan şekeri ölçümü yapan cihazları SGK geri ödeme listesine alarak ailelerimizin sırtından bu külfeti de almış oldu. Var olsun devletimiz” diye konuştu.

Devam Et

Bursa

7.Nilüfer Caz Festivali’nde bu hafta

23 Haziran Perşembe akşamı Ferit Odman, Pow Trio feat. Nükhet Duru konseri ile başlangıç yapan 7. Nilüfer Caz Festivali, cazın önemli isimlerini doğanın kucağında ağırlamaya devam ediyor. 3 Temmuz’a kadar devam edecek olan festival programında bu hafta, Sarp Maden, Saynur Eren – Süreyya Soyak Trio ve Deniz Tekin’i cazseverlerle buluşturacak.

Haber Giriş:

on

Biletinial desteği ile düzenlenen 7. Nilüfer Caz Festivali’nin programı bu hafta da dopdolu. Açılışını Ferit Odman Quintet ve Pow Trio feat. Nükhet Duru ile yapan festival, 30 Haziran’da Sarp Maden, 1 Temmuz’da Saynur Eren – Süreyya Soyak Trio ve 3 Temmuz’da Deniz Tekin’i ağırlayacak.

Bursa Balat Atatürk Ormanı’nda devam eden festivalin açılışında Ferit Odman Quintet ve Pow Trio feat. Nükhet Duru sahne almıştı. Toplamda 14 konserin gerçekleşeceği festivalin ilk haftasında ayrıca Umut Ulusoy – Birsen Tezer, Elif Sanchez – Jazzanova, Deniz Taşar – Burhan Öçal’s Jazz Dream ve Yazz Ahmed – Taksim Trio müzikseverlerle buluştu.

Biletleri sadece Biletinial’dan temin edilebilen 7. Nilüfer Caz Festivali, kaliteli müziğin yanı sıra, festival yetişkin ve çocuklara yönelik çeşitli etkinliklere de yer veriyor. Festival aynı zamanda, iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek ve daha yaşanabilir, yeşil bir dünya yaratmak için adım atma yolunda iklim krizi, doğa, etki, kolektivizm, adaptasyon gibi kavramlara dikkat çekiyor. “2022 İklim Yılı” yaklaşımından ilham alarak tasarlanan 7. Nilüfer Caz Festivali, Balat Atatürk Ormanı, Atlas Köy ve Akçalar göl kıyısı gibi doğayla iç içe alanlarda gerçekleşiyor. Bu kapsamda, atık malzemelerden çalınabilir ses heykelleri üretmeyi hedefleyen “Buluntu Sesler”, çocuklara yönelik “Çevremize Kulak Verelim” ses atölyesi ve “Kültür-sanat ve İklim” başlığı altında bir panel festival programında yer alıyor.

Siz de doğayla iç içe caz müziğine doyacağınız 7. Nilüfer Caz Festivali’ne katılmak için www.biletinial.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Devam Et

Bursa

İİBF’liler kep attı

Bursa Uludağ Üniversitesi(BUÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi(İİBF), 2021-2022 Akademik Yılı içerisinde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için bir mezuniyet töreni düzenledi.

Haber Giriş:

on

Görükle Kampüsü Atletizm Pisti’nde gerçekleştirilen törene BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Milletvekili Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu, Bursa Milletvekili Prof.Dr. Lale Karabıyık, Rektör Yardımcıları, İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Dekanı, akademisyenler, mezun öğrenciler ile aileleri katıldı.

100’ü aşkın üniversiteden büyük bir fakülte

Pandeminin ardından bu kadar coşkulu bir kalabalıkla maskesiz şekilde mezuniyet törenini icra etmekten duyduğu mutluluğu dile getiren BUÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Son zamanlarda ülkemiz ve dünyadaki gelişmeler neticesinde yüksek teknoloji ve onun etrafında şekillenen gelişmeler ön plana çıkmıştır. Bir Araştırma Üniversitesi olarak bu konuyu göz ardı edemeyiz. Ancak üniversitemizin bir tarafı da sosyal bilimlerdir. Kamu ve özel sektöre, başta insan kaynakları olmak üzere İİBF’mizin her bir bölümü topluma hizmet edecek insanlar yetiştiriyor.

Topluma hizmet şu demek; o toplumu oluşturan bireylerin daha müreffeh bir yaşam sürebilmek için gerekli çalışmaları ve araştırmaları yapacak hizmet sunmaktır. İİBF’miz kurulduğu ilk günden beri Türkiye’deki yaklaşık 100’ü aşkın üniversiteden daha kalabalık nüfusuyla önemli bir görev ifa ediyor. Bu görevin ifası noktasında değerli akademisyenlerimize teşekkür borcumuz var. Bilgi ve deneyimleriyle bu pırıl pırıl gençleri donatan değerli hocalarımıza teşekkür ediyor, huzurlarında saygıyla eğiliyorum” dedi.

Törende aileler ve öğrenciler için de özel bir teşekkür konuşması gerçekleştiren Rektör Kılavuz, öğrencilere yeni hayatlarında başarı temennisinde bulundu.

Burada yönetici yetiştiriyoruz

Öğrencilerin dört yıllık zorlu bir eğitim sürecinin ardından mezun olduklarını vurgulayan BUÜ İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Derda Küçükalp; “Buradan bilgi ve birikimlerimizden istifade ederek ayrılan öğrencilerimiz dışarıda hangi alanda çalışırlarsa çalışsınlar, işlerini hakkıyla yapacaklarına ve insanlığa faydalı olacaklarına inancım sonsuz. Kuşkusuz eğitimin her aşaması önemli ve değerlidir. Fakat akademik eğitim daha farklı bir öneme sahiptir. Akademinin üç fonksiyonu söz konusudur. İlk fonksiyon bilgiye ulaşmak için çalışmaktır. İkincisi bilginin paylaşılmasıdır. Üçüncüsü ise öğrenilen bilginin topluma hizmet edecek şekilde kullanılmasıdır. Mezun olan öğrencilerimizin topluma hizmet edecek şekilde çalışmaları bu fonksiyonun gerçekleşmesine ortam sağlayacaktır.

Akademik yaşam için günümüzdeki en büyük tehdit bilgi sevgisinin yerini, ekonomik çıkar motivasyonunun almasıdır. Doğru olan üniversitenin amaçlarını ekonominin gerekliliklerine göre belirlenmesi değildir. Doğru olan üniversitelerin üretmiş olduğu bilgiden ekonominin yararlanmasıdır. Bilgi sevgisini ekonomik çıkardan önce görmek fakültemizin temel özelliklerinden birisidir. İktisadi ve İdari Bilimler Bilimler Fakültesi olarak öğrencilerimize mezuniyetleri sonrası gerek özel gerekse kamu sektöründe yöneticilik yapabilecek vasıflar kazandırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda fakültemizin toplum için önemli bir hizmet sunduğunu düşünüyoruz. Dört yıl boyunca özveriyle çalışan öğrencilerimizi, onlara bilgi ve birikimlerini aktararak donatan akademisyenlerimize ve fedakar ailelere teşekkür ediyorum” dedi.

Tören, Fakülte Birincisi Esra Taşdemir, Bursa Milletvekili Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu ve Bursa Milletvekili Prof.Dr. Lale Karabıyık’ın konuşmaları, dereceye giren öğrencilere plaket takdimi, öğrencilerin kortejle protokol ve aileleri selamlarından sonra mezunların havaya kep atmaları ile sona erdi.

Devam Et

Trend