#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da geleceğin habercileri bu okulda yetişiyor

Bursa’da geleceğin habercilerini hazırlayan lise günümüzün modern medyalarını aratmıyor. Stüdyosundan haber merkezine, reji odasından kurgu odalarına kadar bir TV kanalındaki her imkana sahip okulun öğrencileri profesyonel gazetecilerinden ve deneyimli öğretmenlerden eğitim alıyor.
Gerçek stüdyoda eğitim alan Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, meslek hayatına hazırlanıyor.

Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bünyesinde yer alan radyo ve televizyon bölümü öğrenciler, gerçek stüdyo ortamında deneyimli öğretmenlerden eğitim alıyor. Teorik eğitim yanı sıra yenilenen ekipmanlarla pratik yapma imkanı bulan öğrenciler, meslek yaşamına hazırlanıyor. İletişim fakültelerine de hazırlanan liseliler, haber spikerliği, kamera kullanımı, reji, röportaj gibi dallarda bilgiler alıyor. Okulun bünyesinde, radyo ve televizyon yanı sıra, gazetecilik, bilişim teknolojileri, büro yönetimi, halkla ilişkiler ve organizasyon, muhasebe finansman, pazarlama ve perakende bölümleri bulunuyor.

Okul müdürü Ömer Yılmaz, iletişime yönelik alanların bulunduğunu belirterek, “Radyo ve televizyon alanımızdaki stüdyomuzu bu yıl yeniledik. Burada çocuklarımız eğitim alıyor. İletişim alanlarında öğrencilerimizi yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Buradaki nihai amacımız da okulumuzdan basın mensupları, kameramanlar, spikerleri yetiştiriyoruz. Mezun ettiğimiz öğrencilerimizden bazıları yerel ve ulusalda çalışma hayatlarına başladılar” dedi.

Radyo ve televizyon alan öğretmeni Cansu Demiray, “Bu alana ilgi duyan öğrencileri radyo ve televizyon bölümünü tercih etti. Buraya geldiklerinde sektörde karşılaşabilecekleri durumları görme fırsatı yaşıyorlar. Öğrencilerimiz ders içeriklerini gördükçe ilgileri artıyor. Bir spikerin nelerle karşılaştığını ve anlık olarak canlı yayınlarda nasıl bir çözüm üreteceklerini görüyorlar. Okula yeni kaydını yaptıran öğrencilerden aldığımız sorular, bizim iştahımızı daha da arttırıyor. Burada onlara katabileceğimiz tüm mesleki donanımlarla, eğitimi uygulama ve teorik olarak vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Okulda eğitim alan öğrencilerde teknik olarak imkanların yeterliliğinden söz ederek, radyo ve televizyon alanında iyi birer haberci olmak istediklerini dile getirdiler. Kamera, stüdyo, reji, gibi alanlarda teorinin yanı sıra pratikte de dersler aldıklarını vurgulayan öğrenciler, kendilerini şanslı hissettiklerinin altını çizdi.

 

Bursa

Sosyal medyadaki görüntülere Bursa Valiliği’nden açıklama

Haber Giriş:

on

Bursa’da bugün öğle saatlerinde otobanda Afgan mülteci oldukları iddia edilen ve bindikleri aracın arıza yapması sonucu otobanda yürüyerek ilerleyen bir grup yoldan geçen başka sürücüler tarafından görüntülenmişti. Hatay plakalı minibüsün yolda arıza yapması sonucu yol kenarında indirilen kişiler emniyet şeridinden tehlikeli bir şekilde ilerlemiş görüntüler ise sosyal medya hızla yayılmıştı.  Çıkan haberler üzerine Bursa Valiliği’nden açıklama geldi.

Valilikten yapılan açıklamada otobanda gruplar halinde ilerleyen kişilerin düzensiz göçmen oldukları doğrulanırken 41 kişi ile 1 organizatörün gözaltına alındığı, göçmenlerin ise geri gönderme merkezine teslim edildiği bildirildi.

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bazı sosyal medya hesaplarında İzmir-Bursa otobanında olduğu tespit edilen kaçak göçmen görüntüleriyle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Bursa’nın Gemlik ilçesi karayolu üzerinde düzensiz göçmenlerin yürüdükleri ihbarı üzerine; güvenlik güçlerimiz tarafından Gemlik Otoyol Gişeleri Mevkiisnde 41 düzensiz göçmen ile 1 organizatör gözaltına alınmış, yabancı şahıslar yapılan adli ve idari işlemlerden sonra İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edilmiştir.

Devam Et

Bursa

Bursalı boksör son yolculuğuna uğurlandı

Haber Giriş:

on

Bugün sabah saatlerinde geçirdiği kalp krizi neticesinde vefat eden Bursalı boksör ve oyuncu Memduh Kızılkula, dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

“Big Boy” lakaplı Memduh Kızılkula (41), bugün ikindi namazını müteakip Mihraplı Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Hamitler Kent Mezarlığına defnedildi.

Memduh Kızılkula’yı spor, sanat ve iş dünyasından sevenleri son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Acılı ailesi ise Kızılkula’nın tabutu başında taziyeleri kabul etti.

Memduh Kızılkula’nın boksörlük yıllarından bu yana yakın arkadaşı olan Bilgehan Demir ise, sosyal medya hesabından yaptığı, “Allah rahmet eylesin. Mekânın cennet olsun Big Boy. Söylenecek çok şey var, ama cümle kuramıyorum” sözleriyle acısını paylaştı.

Devam Et

Bursa

Bursa’da elektrik direğini içine alan kaçak yapı yıkıldı

Haber Giriş:

on

Bursa’da Osmangazi Belediyesi ekipleri, Çiftehavuzlar Mahallesi’nde kaçak olarak inşa edilen iş yerini henüz inşaat safhasında tespit ederek yıktı. Kaçak iş yerinin sokaktaki elektrik direğini de içine alacak şekilde inşa edilmiş olduğunu gören yetkililer büyük şaşkınlık yaşadı.

İlçenin dört bir yanındaki kaçak yapıları tespit ederek yıkımını gerçekleştiren Osmangazi Belediyesi, Çiftehavuzlar Mahallesi Kantar Sokak üzerinde kaçak olarak inşa edilen iş yerini henüz inşaat halindeyken tespit ederek yıktı.

Ruhsatsız olduğu belirlenip hakkında yıkım kararı alınan yapının yıkımı için sabah erken saatlerde mahalleye giden Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Aydınlatmayı sağlamak için sokakta yer alan elektrik direğinin kaçak iş yeri inşaatının içinde kaldığını gören katılarak belediye ekipleri, elektrik akımının kesilmesinin ardından kaçak iş yerinin yıkımına başladı. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen yıkımlarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Belediye yetkilileri, vatandaşları ruhsatsız ve kaçak yapılaşmaya yönelmemeleri konusunda uyarırken, kaçağa asla izin vermeyeceklerini vurguladı.

Devam Et

Trend