#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da kahreden haber! Cesedi 7 saat sonra bulundu

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, serinlemek için girdiği çayda akıntıya kapılıp kaybolan İbrahim Şahin’in (16), 7 saat sonra cansız bedenine ulaşıldı.

Olay, dün saat 17.00 sıralarında Mustafakemalpaşa ilçesi Kiremit Ocağı mevkiinde meydana geldi. Kurban Bayramı’nın ilk günü İbrahim Şahin ve 3 arkadaşı serinlemek için Emek Çayı’na girdi. Bir süre sonra Şahin, akıntıya kapılarak sürüklenmeye başladı. Arkadaşları, yardımına koştuğu İbrahim Şahin’i kurtarmayı başaramadı. İhbar üzerine bölgeye Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve deniz polisi ekipleri sevk edildi. Şahin için dalgıçlar suda, jandarma ise kıyı şeridinde arama çalışması başlattı. Deniz polisleri, 7 saat sonra Şahin’in cansız bedenine ulaştı.

Çaydan çıkarılan İbrahim Şahin’in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından otopsi için Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.

Bursa

Osmangazi Emek Nüfus Şefliği hizmete başlıyor

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Osmangazi ilçesi Emek-Adnan Menderes Mahallesi’nde Emek Nüfus Şefliği 2 Ekim saat 08.00’dan itibaren hizmet vermeye başlayacak.

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada;

“İçişleri Bakanlığı’nın (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü) 30.10.2019 tarih ve 24341420-020-E.137728 sayılı Onay’ı ile kurulmasına izin verilen, İlimiz Osmangazi İlçe Nüfus Müdürlüğü Emek Nüfus Şefliği, Emek-Adnan Menderes Mahallesi Yavuz Selim Caddesi No:6/1 Osmangazi/BURSA adresinde 02.10.2020 tarihinde saat 08:00’ da hizmet vermeye başlayacaktır.”  ifadelerine yer verildi.

24 OCAK’TA TEMELİ ATILMIŞTI

Osmangazi Belediyesi, vatandaşlara daha ferah ve konforlu hizmet sunabilmesi adına Osmangazi İlçe Nüfus Müdürlüğü için Emek Mahallesi’ne modern hizmet binası inşa etti. Emek Mahallesi’ne bir de spor salonu inşa edecek olan Osmangazi Belediyesi, iki tesisin temelini düzenlenen törenle atmıştı.

Osmangazi Belediyesi, Emek Mahallesi’nde yer alan Yakup Aktaş Kültür Merkezi bünyesine iki önemli hizmeti daha ekledi. Merkezi bünyesinde 170 metrekare alan üzerine projelendirilen Nüfus Müdürlüğü hizmet binası sayesinde vatandaşlar daha ferah ve konforlu bir ortam da hizmet alacak. 105 metrekare alan üzerine inşa edilecek spor salonunda ise fitness bölümü, soyunma odası, WC ve duşlar yer alacak.

Devam Et

Bursa

Bursa Valiliği toplu ulaşım kurallarını açıkladı

Haber Giriş:

on

Toplu ulaşım araçlarında zorunlu hale gelen HES Kodu zorunluluğu sonrası Bursa Valiliği alınan yeni uygulamayı açıkladı.

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesi üzerinde durulması gereken önemli hususlardan biridir. Bu doğrultuda bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumundaki kişilerin tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarını temin edilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığınca “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması geliştirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı’nın 11.09.2020 tarih 14810 ve14811 sayılı Genelgeleri,11.09.2020 tarih 123 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ve Sağlık Bakanlığı “Covid-­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” hükümleri doğrultusunda şehirlerarası yolcu taşımacılığı amaçlı her türlü toplu ulaşım aracıyla (uçak, tren, otobüs vb.) yapılacak seyahatlerde gerek biletleme gerekse araca alınma sırasında HES kodu sorgulaması yapılmasını müteakip herhangi bir riski bulunmayanların (tanılı veya temaslı durumda olmayan) seyahat edebilmeleri mümkündür.

Benzer şekilde şehir içi toplu ulaşım araçlarıyla yapılan yolcu taşımacılığında da HES koduna göre kişilerin takibinin sağlanması önem arz etmektedir. Bu amaçla;

1. Başta belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum/kuruluşlar tarafından yürütülen her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla (otobüs, metro, metrobüs vb.) yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyonların sağlanmasına,

2. Şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri için kullanılan ulaşım kartlarını henüz kişiselleştirmemiş durumda olan başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere yerel yönetim birimleri ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarınca, halihazırda kullanılmakta olan elektronik/akıllı seyahat kart sistemlerinin kişiselleştirilmesi amacıyla gerekli çalışmalara biran evvel başlanılmasına,

3. Covid-­19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlarımıza ait varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartlarının izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınmasına,

4. Covid­-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin, gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması için İçişleri Bakanlığı aracılığıyla (İçişleri sistemi üzerinden elektronik olarak) Valilik/Kaymakamlıkla paylaşılmasına,

Bu çerçevede; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümleri göz önünde bulundurularak HES uygulaması ile şehir içi toplu ulaşım sistemleri arasında gerekli entegrasyonların bir an evvel sağlanmasına yönelik gerekli kararların ivedilikle alınması ve uygulamanın yukarıdaki esaslar çerçevesinde yürütülmesine karar verilmiştir.

Devam Et

Bursa

Bursa’da sokak ortasında vurulan kadına ilk müdahaleyi ünlü ismin babası yaptı

Haber Giriş:

on

Bursa’da sokak ortasında eşi İrfan G. (60) tarafından tabancayla vurularak ağır yaralanan Tülin G.’ye (55) olay yerinde ilk müdahaleyi yapanın, 2010 yılının Survivor yarışmacısı Seda Aktuğlu’nun babası emekli pilot öğretmeni Oktay Aktuğlu olduğu ortaya çıktı.

Öte yandan olay anına ait ortaya çıkan yeni görüntülerde, İrfan G.’nin eşini vurduktan sonra aynı tabancayı başına dayayıp tetiğe bastığı ancak silahın tutukluk yaptığı görüldü.

Olay, dün saat 15.30 sıralarında, Gemlik ilçesine bağlı Hisar Mahallesi’nde meydana geldi. Alkollü olduğu öne sürülen İrfan G., boşanmak istediğini söyleyen eşi Tülin G. ile sokak ortasında tartışmaya başladı. Tartışma sırasında İrfan G., belinden çıkardığı tabanca ile Tülin G.’ye art arda ateş etti. 3 mermi isabet eden Tülin G., kanlar içinde yere yığıldı. İrfan G. ise yerdeki eşine ateş etmeye devam etmek istedi. Tabanca tutukluk yaptı. Bunu fırsat bilen 2 genç İrfan G.’ye müdahale etmeye çalıştı. Ancak saldırgan koca kaçtı.

İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Ağır yaralı Tülin G., ambulansla Gemlik Devlet Hastanesi’ne götürülerek, tedaviye alındı. İrfan G. ise polis ekipleri tarafından yakalanıp, gözaltına alındı İrfan G., bu sabah adliyeye sevk edilirken, Tülin G.’nin yoğun bakımdan normal odaya alındığı öğrenildi.

‘KANAMAYI DURDURDUM’

Tülin G.’ye olay yerinde ilk müdahaleyi yapan ise tesadüfen kızı ve eşiyle birlikte olay yeri yakınındaki bir kafeteryada olan 2010 yılının Survivor yarışmacısı Seda Aktuğlu’nun babası emekli pilot öğretmeni Oktay Aktuğlu çıktı. Aktuğlu, “Silah sesini doğru döndüğümüzde, 500 metre ileride bir adamın silahla ateş ettiğini ve bir kadının yere düştüğünü gördük. Daha sonra aracıma binip, kızım ve eşimle olay yerine intikal ettik. Hedefim silahlı kişiyi, aracımla çarpıp durdurmaktı. Daha sonra yaralının yanına gittim. Sol işaret parmağında, sağ omzunda yaralanma mevcuttu. Bir de yan tarafından vurulmuştu. Kanama olan omzuna avuç yanıyla baskı yaptım. Kanamayı durdurdum. Bir de onunla konuştum, gözleriyle yanıt vermesini söyledim. Duyduğumuz kadarıyla devlet hastanesindeki doktor kanamanın durduğundan memnun olmuş” dedi.

‘UYKULARIM KAÇTI’

Annesinin doğum gününü kutlamak için aynı cadde üzerindeki bir kafede olduklarını anlatan Seda Aktuğlu da yaşananları, polise yardımcı olmak için cep telefonu kamerasıyla kaydettiğini söyledi. Seda Aktuğlu, babasının yaralı kadına müdahale ettiğini belirterek, “Annemin doğum gününü kutluyorduk. Çok güzel bir ortamdı. Tam çıkarken silah sesi duyduk. Bir baktım yerde yatan biri var. Olayı anlamaya çalışırken bir el daha sıktı. Babam ilk müdahaleyi hemen yaptı. Anlatırken bile tüylerim diken diken oluyor. Hayatımda ilk defa kanımın çekildiğini hissettim. Değişik bir şok geçirdim. İnsan, insana nasıl kıyabilir? Sabah 6’ya kadar uyuyamadım. Evde sürekli bir titreme geldi. Kadın şok geçirmiş, donmuş durumdaydı” diye konuştu.

YENİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan İrfan G.’nin eşi Tülin G.’yi tabancayla vurduğu anlara ait yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde, İrfan G. art arda ateş ettiği eşi yere yığıldıktan sonra aynı tabancayı kendi kafasına dayayıp, tetiğe basıyor. Ancak tabanca tutukluk yapıyor. İrfan G., intihar girişiminin ardından olay yerinden kaçıyor.

Devam Et

Trend