#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da vaka artışına Başkan Aktaş’tan açıklama

Bursa’da, koronavirüs vakalarında yaşanan artışa rağmen, kent merkezinde çok sayıda kişinin maske takmadığı ve sosyal mesafeye uymadığı görüldü. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, vatandaşlara, “Dönem dönem rakamlarımız yükseliyor, cemiyet ve organizasyonlarda mutlaka maskelerimizi takalım’ uyarısında bulundu.

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında kentte maske takma zorunluluğu getirdi. Sosyal mesafe kuralına uyulması yönünde de sık sık uyarılarda bulundu. Ancak, hava sıcaklığının 30 dereceye kadar çıkmasının ardından Kent ve Fomara Meydanı, Heykel ve Atatürk Caddesi’yle birlikte şehrin birçok noktasında vatandaşların çoğunun maske takmadığı ve sosyal mesafe kuralına dikkat etmediği görüldü. Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yaptığı denetimlerde, maske takmayanlara 900 TL para cezası uygulandı.

‘TOPLU TAŞIMADA 3,5 DAKİKA SONRA BİR SONRAKİ METRO 5 DAKİKA SONRA BİR SONRAKİ OTOBÜS GELİYOR”

Artan vaka artışlarıyla ilgili vatandaşlara uyarılarda bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “1 Haziran tarihinden itibaren yeni normal dediğimiz bir sürece başladık. Biz yaklaşık 8-10 Haziran tarihlerine kadar hep Türkiye ortalamalarının altında ve gerçekten rakamlar itibarıyla örnek şehirlerden bir tanesiydik. Tabi yeni normal dediğimiz süreç aslında piyasanın da normalleşmesi için, ekonominin eski çarklarında devam edebilmesi adına atılmış bir hamleydi. Ben öncelikle çok kıymetli hemşerilerimize şu çağrıda bulunmak istiyorum. Düğün organizasyonları, asker uğurlamaları, toplu görüşmeler veya ailelerin, akrabaların dostların bir araya gelişleri, alışveriş merkezleri, çarşı ve pazar yerleri gibi toplu hareket edilen yerler çok ama çok önemlidir. Beraberinde tabi ki toplu taşıma. Ben buradan Bursalı hemşerilerimize şu çağrıda bulunmak istiyorum. Dönem dönem rakamlarımız yükseliyor ve bu yükselmeler neticesinde de Sağlık Bakanımız maalesef, şehrimizin de içinde olduğu bazı şehirleri örnek vererek bazı uygulamalardan vazgeçilmesi noktasında çağrılarda bulunuyor. Toplu taşımada 3,5 dakika sonra bir sonraki metro geliyor. 5 dakika sonra bir sonraki otobüs geliyor. Ne olursunuz özel dikkat edelim. Maske, mesafe ve temizlik konusu çok ama çok önemlidir. Hemşerilerimizden bu konuda özel bir duyarlılık beklediğimi ifade etmek istiyorum” dedi.

AKTAŞ, NÜFUSUN YOĞUN OLDUĞU İLÇELERE DİKKATİ ÇEKTİ

Sosyal mesafe ve maske kuralıyla birlikte temas sonrası yapılacak temizliğin de önemli olduğunu söyleyen Aktaş, “İstiyoruz ki, hayat normal devam etsin, düğünler yapılsın, dostlar buluşsun. Ama bu buluşmaların, bu cemiyetlerin, organizasyonların hepsinin olmazsa olmaz kurallarından bir tanesi, toplu olduğumuz zaman muhakkak maskelerimizi takalım. Muhakkak sosyal mesafemize dikkat edelim. Her görüşmeden sonra, hiçbir temas olmasa bile biz her halükarda elimizi yüzümüzü yıkayalım. Kişisel temizliğimize dikkat edelim. İnanın bu uygulamalar hayata geçirildiğinde ciddi bir rahatlama olduğunu mutlaka göreceğiz. Özellikle merkezde Osmangazi ve Yıldırım başta olmak üzere bazı ilçelerimizde tabi nüfusun yoğunluğuyla toplu hareket etmeyle alakalı olarak bu tip problemler daha çok ortaya çıkıyor. Bu vesileyle Bursalı hemşerilerimizi uyarmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA’DAN UYARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer vermişti: “Son üç gündür ortalama günlük vaka sayısı en yüksek beş ilimiz: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa, Bursa. En düşük 5 ilimiz: Artvin, Bilecik, Tunceli, Edirne, Bayburt. Tunceli, Nevşehir, Kastamonu, Artvin ve Aksaray’daysa şu an pnömonili hastamız yok. “

Bursa

Teleferiğin ilk yabancı misafirleri Kuveytli turistler oldu

Haber Giriş:

on

Bursa kent merkezi ile Uludağ arasında alternatif ulaşım sağlayan teleferik hattında yaz sezonunun ilk yabancı misafirleri Kuveyt’ten geldi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle seferlerine ara verilen daha sonra haziran ayında bakıma alınan ve 25 Temmuz’dan itibaren faaliyetlerine yeniden başlayan teleferik, yaz sezonunun ilk yabancı misafirlerini ağırladı.

Teferrüç Mahallesi’ndeki ana istasyona gelen Kuveytli turist grubu, Kovid-19 tedbirleri uygulanarak Uludağ’a çıktı.

Bursa Teleferik AŞ İşletme Müdürü Erdal Ey,  Kovid-19 salgınıyla yurt dışı uçuşların askıya alındığını anımsattı.

Erdal Ey, normalleşme süreciyle Kuveyt’ten tatil amaçlı gelen turist grubunun teleferikle Uludağ’a çıktığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Kovid-19 salgını sebebiyle tesisimizi ziyarete gelen yabancı misafir sayımız yüksek oranda düşmüştü. Temmuz sonundan itibaren bazı Orta Doğu ülkeleriyle uçuşların açılması neticesinde yaz sezonunun ilk yabancı turist grubu Kuveyt’ten geldi. Misafirlerimizin tesise girmeden önce güvenlik noktasında ateş ölçümleri yapıldı. Ardından dezenfeksiyon işlemi yapılan kabinlere binen turist grubu, güvenli bir şekilde yolculuk yaptı.”

Devam Et

Bursa

Bursa’da 7 yıl hapis cezası olan firari yakalandı

Haber Giriş:

on

Bursa’da hakkında kesinleşmiş 7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası bulunan, firari N.D. yakalanarak, cezaevine gönderildi.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı, Karacabey İlçe Jandarma Komutanlığı ve Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekipleri, N.D.’nin Kurşunlu Mahallesi’ndeki bir evde saklandığını tespit etti. Adrese operasyon düzenleyen ekipler, hakkında 32 suçtan arama kaydı ile 7 yıl 3 ay 15 gün kesinleşmiş hapis cezası bulunan N.D.’yi yakaladı. N.D. sevk edildiği adliyedeki işlemlerinin ardından Bursa E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Devam Et

Bursa

Yıldırım Belediyesi gençlerin geleceğine yön veriyor

Haber Giriş:

on

Eğitime verdiği destekle çocukların ve gençlerin yanında olan Yıldırım Belediyesi, oluşturduğu YKS Tercih Noktaları’yla da öğrencilere yol gösterdi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren, yapacakları meslek seçimleri ile yarınlarına yön verecek öğrencilere sınav gününden itibaren destek olan Yıldırım Belediyesi, tercih döneminde de gençlere desteğini sürdürdü. Tercih dönemine girilmesi ile birlikte gençleri yalnız bırakmayan Yıldırım Belediyesi, 7-8-9 Ağustos tarihlerinde, Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmesi planlanan ancak öğrenciler ve ailelerinin talepleri doğrultusunda 10-11 Ağustos tarihlerinde de devam eden ve 5 gün süren rehberlik danışmanlığı ile gençlere hayatlarının geri kalan dönemine doğrudan etki edecek meslek seçimi noktasında yardımcı oldu.

Maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilen görüşmelerde, YKS tercihi yapmakta zorlanan ya da destek ihtiyacı hisseden adaylara uzman rehberler yardımcı oldu. 5 gün boyunca rehberlik danışmanlığından faydalanan yaklaşık 500 öğrenci, uzman eğitimcilerle yüz yüze görüşerek kendileri için en doğru eğitimi sağlayacak üniversiteyi ve mesleği belirleme noktasında önemli adımlar attı.

GELECEĞE YATIRIM

Hedefleri için ter döken, emek veren üniversite adaylarına YKS tercih döneminde destek olarak geleceklerini şekillendirecek üniversite ve meslek seçiminde yardımcı olduklarını vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Milletlerin ve devletlerin geleceği çocukları ve gençleridir. Sınav süreci kadar tercih süreci de çok önemli. Hedefleri için ter döken, emek veren ve başarıya koşan her bir öğrencimize tercihi konusunda destek verdik. Koronavirüs salgını nedeniyle evlatlarımız çok daha fazla stresli bir süreç yaşadı. Bu süreçte sıkıntı yaşadıkları durumlar hakkında destek olmaya çalıştık. Öğrenci kardeşlerimizin istek ve beklentilerine öncelik vererek, doğru tercih yapmaları konusunda yardımcı olduk. Öğrencilerimizi başarılı olacakları alana yönlendirerek ülkemizin parlak yarınlarına katkı sunma gayret ettik. Bir sınav bütün hayatı belirleyen bir durum değil bunu da unutmamak gerek. Yıldırım Belediyesi olarak gençlerimizin hedeflerine ve onların hayallerine kavuşmaları noktasında destek vermeye ve yanlarında olmaya devam edeceğiz. Üniversite ve meslek tercihi yapan tüm evlatlarımıza Rabbim gönüllerine göre hayırlı sonuçlar nasip etsin” diye konuştu. Profesyonel bir destek almanın çok faydalı olduğunu belirten üniversite adayları ve aileleri, sağladıkları imkan nedeniyle Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’a teşekkür etti. YKS tercih işlemleri, 14 Ağustos saat 23.59’da sona erecek.

Devam Et

Trend