#

Giriş:

Son Güncelleme:

Genel

Bursa’daki patlama TBMM gündeminde

MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, TBMM gündemine taşıdığı Bursa’daki bombalı terör saldırısını lanetledi.

Bursa’da cezaevi servis aracına yönelik terör saldırısında şehit olan infaz koruma memuru Cengiz Yiğit’in cenazesi memleketi Ağrı’da toprağa verilirken, bombalı eylem MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu tarafından TBMM gündemine taşındı. Genel kurulda gündem dışı söz alan MHP Bursa Milletvekili Vahapoğlu, “Türkiye’nin teröre karşı kazandığı başarıyla sağladığı güvenlik ortamından rahatsız olanlar ve Türkiye’yi doğrudan hedef alamayan şer odaklarının maşaları yeniden iş başında” dedi.

“Bursa’da dün sabah 07.30’da infaz koruma memurlarını taşıyan servis aracına kalleş bir tuzak kurulmuştur” diyen Vahapoğlu, şöyle devam etti: “Menfur olayda 1986, Ağrı Hamur doğumlu, 3 çocuk babası infaz koruma memuru Cengiz Yiğit şehit olmuştur. Bir memurumuzun ise tedavisi sürmektedir. Şehidimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Terör, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. O patlayıcıyı oraya koyan terörist, onların değişik sıfatla temsilciliğini yapanlar, terörist ve destekçilerine siyasi, mali ve psikolojik dâhil her tür destek sağlayanlar bu cinayetlerin sorumlularıdır ve hepsini lanetliyorum.”

“Görev- konu paylaşımı yapmışlar”

Bu arada MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, yaptığı açıklamada Bursa’nın ve Türkiye’nin huzurunu kaçıranların sonunun mutlaka hüsran olacağını söyledi.

Türkiye’nin ABD ve AB’den bağımsız hareket etmesinin şer odaklarını rahatsız ettiğini belirten Vahapoğlu, “Ne yazık ki terör sopasıyla Türkiye’yi hizaya getirmeye çalışanlara karşı durması gerekenler, TBMM çatısında bile terör örgütünün siyasi uzantısıyla birlikte hareket ediyor, utanmadan bir de timsah göz yaşı döküyorlar. Nasıl mı diye soracak olursanız? Aynı gün TBMM gündemine İP Grubu ‘genç yoksulluğu”, PKK’nın siyasi uzantısı HDP Grubu ise ‘çocuk yoksulluğu’ konusunda önerge veriyor. Şu tablo bile durumun tesadüfi olmadığını, ortada bir görev ve konu paylaşımı olduğunu anlatmaya yetiyor” diye konuştu.

“Tezkereye red vermişlerdi”

Vahapoğlu, ayrıca geçen yıl ekim ayında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına operasyon izni veren teskereye, görev ve konu paylaşımı yapan CHP ve HDP’nin ret oyu verdiğini hatırlattı. “Milletimizin huzurunu esas alan o teskere sayesinde bugün kahraman ordumuz, Irak’ın kuzeyinde destan yazıyor, terör örgütüne darbe üstüne darbe indiriyor” diyen Vahapoğlu, Pençe-Kilit Operasyonunda şehit düşen Mehmetçiklerimiz Üsteğmen Ömer Delibaş ile Teğmen Kaan Kanlıkuyu’ya Allah’tan rahmet, ailesine, silah arkadaşlarına ve aziz milletimize baş sağlığı diledi.

Genel

BUÜ’de otonom servis aracı tasarlandı

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Otonom Araç Geliştirme Grubu, kampüs içerisinde otonom servis aracı hizmeti verecek bir proje geliştirdi. OTAGG-01 Otonom Araç Projesi için akademisyenler ve öğrenciler, sektör temsilcilerinden destek istedi.

Haber Giriş:

on

Yönetiminde; alanında uzman akademisyenlerin de bulunduğu 5 otomotiv lisesi öğrencisi, 33 lisans, 7 yüksek lisans, 4 doktora öğrencisi ve mezunların bulunduğu Otonom Araç Geliştirme Grubu (OTAGG), geleceğin önemli bir parçası olacak olan otonom araçlarla ilgili önemli bir projeye imza attı.

Sektör temsilcileri yoğun ilgi gösterdi

Bursa Uludağ Üniversitesi kampüsü içerisinde otonom servis aracı olarak hizmet vermek amacıyla geliştirilen OTAGG-01 Otonom Araç Projesi, ULUTEK Teknopark ev sahipliğinde Bursa’nın önde gelen yaklaşık 60 otomotiv ve mühendislik firma temsilcisi ile paylaşıldı. ULUTEK Teknopark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen, yurt içi ve yurt dışından birçok katılımcının çevrimiçi takip ettiği sunuma, Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu, ULUTEK Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Hakan Gedikli, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Emir Dirik, Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Karpat, OYAÇ MYO Öğretim Görevlisi Koray Aki, OTAGG Danışma Kurulu Üyesi; Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği öğretim üyeleri, BMSC GLOBAL Ülke Direktörü Bayram Ali Özdemir ve BURSA/NİLÜFER-Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile yapılan protokol çerçevesinde destek veren Okul Müdürü Metin Sezer ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“Sanayide elini kirleten öğrenciye ihtiyaç var”

Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu, “Bursa’nın değerlerini de içinde barındıran, birlikte iş yapabilme becerisini gösterdiğimiz ULUTEK Teknopark’ın bünyesinde bulunmak çok değerli ve önemli. Öğrencilerimize rol model oldukları ve bizleri bu tür çalışmalarda yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ederim” dedi. Mühendislik Fakültesi’nin 200 öğretim elemanı ve 5 bin 500 öğrencisiyle Bursa’nın Ar-Ge ve araştırma ekosistemine önemli katkılar sağladığını da kaydeden Etemoğlu, “Deneyimlerimiz şunu gösteriyor ki; sanayide elini kirletme becerisi olan öğrenciye ve mezuna çok ihtiyaç var. Bugüne kadar elde etmiş olduğumuz başarılar, bu tür öğrencilerin sayılarının artmasıyla mümkün oluyor. Dolayısıyla otonom araç geliştirme becerisi gösteren öğrencilerimiz ve onlara yol gösteren tüm akademisyenlerimizin emeği çok kıymetli” ifadelerini kullandı.

Destek vermeye gönüllü olduklarını dile getiren sektör temsilcilerinin çokluğu grup üyelerini memnun etti. Yakın bir zamanda planlanacak çalıştayda sektör ile çalışmalar için tekrar değerlendirme fırsatı yakalanacak.

Mühendislik fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin yanı sıra Otomotiv lisesinden de öğrenci ve öğretmenlerin destek verdiği OTAGG, otonom alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesine ivme kazandırmayı da hedeflemektedir.

Devam Et

Genel

Türkiye Büyükler Atletizm Şampiyonası tamamlandı

Bursa’nın ev sahipliğinde düzenlenen 90. Turkcell Türkiye Büyükler Atletizm Şampiyonası tamamlandı.

Haber Giriş:

on

Atıcılar Olimpik Atletizm Pisti’nde gerçekleştirilen şampiyonanın ikinci günündeki 10 bin metre yürüyüş yarışında Mazlum Demir, 40.42.09’luk derecesiyle gençler (20 yaş altı) Türkiye rekoru kırdı.

Demir, yarış içinde 20.11.00’lık 5 bin metre geçiş derecesiyle, bu mesafenin de gençler Türkiye rekorunun sahibi oldu.

Başarılı sporcu, 20 Yaş Altı Dünya Şampiyonası öncesi elde ettiği dereceyle dünya sıralamasında birinciliğe yükseldi.

Öte yandan, dünkü uzun atlama yarışında rekortmen milli atlet Necati Er’in, 8.02 metrelik derecesiyle Türkiye’de son 22 yılın en iyi performansını gerçekleştirdiği aktarıldı. Necati Er, aynı zamanda rekortmen Mesut Yavaş’tan sonra 8 metre barajını geçen ikinci Türk atlet olmayı başardı.

Devam Et

Genel

96. Gazi Koşusu’nu Secret Power kazandı

Bu yıl 96.’sı düzenlenen ve Türk yarışçılık tarihinin derbisi olan Gazi Koşusu’nu Emrah Karamazı’nın sahibi olduğu Secret Power, jokey Özcan Yıldırım ile kazandı.

Haber Giriş:

on

Türk yarışçılık tarihinin en büyüğü olan ve Mustafa Kemal Atatürk adına koşulan 96. Gazi Koşusu, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. Koşuları, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, davetliler, at sahipleri ve 40 bine yakın yarışsever izledi.


96. kez düzenlenen, 2 bin 400 metre çim pistte koşulan ve 22 İngiliz safkanın mücadele ettiği Gazi Koşusu’nu Özcan Yıldırım jokeyliğinde 2.31.04’lük derecesiyle Secret Power safkanı kazandı. Türk spor tarihinin hiç durmadan devam eden tek organizasyonunda üst üste 7. kez kazanan Ahmet Çelik’in de bu serisi sona ermiş oldu.
İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yerlerini alan binlerce vatandaş, yarışta heyecan dolu anlara şahitlik etti. Gazi Koşusu’nda birinci gelen at sahibi Emrah Karamazı, Gazi Koşusu Kupası’nı Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil’in elinden aldı. Jokey Özcan Yıldırım’ın plaketini ise Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz takdim etti.
Kazanan atın sahibi Emrah Karamazı; kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primiyle birlikte 3 milyon 859 bin 700 TL kazanacak.

“20 yıllık mesleğimde her sene bekliyordum”
Gazi Koşusu’nu kazanan jokey Özcan Yıldırım, tarif edilemez duygular yaşadığını aktararak, “Bu atmosferde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen bu yarışı kazanmak benim için hasretle beklenen bir yarıştı. 20 yıllık mesleğimde her sene bekliyordum. Bu güne kısmetmiş, çok gururluyum” dedi.

Karamazı: “Rüya içinde hissediyorum”
Secret Power’ın sahibi olan Emrah Karamazı ise rüya içinde hissettiğini ifade ederek şunları söyledi:
“20 yıldır bunun hayalini kuruyoruz. 20 yıldır bugün için koşuyoruz. Bugüne nasip, kısmet oldu. Apayrı bir sevinç ve mutluluk. 2 aydır bunun stresindeyiz artık doya doya keyfini süreceğim.”

Devam Et

Trend