#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

“Bursa’daki virüs vakaları Türkiye ortalamasının altında…”

Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, koronavirüs (Covid-19) salgını süresi boyunca yoğun bakım sıkıntısı çekmediklerini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınından dolayı ABD ve İngiltere gibi birçok gelişmiş ülkede sağlık sisteminde ciddi sıkıntılar ortaya çıkarken, Türkiye aldığı tedbirlerle bu süreci kontrollü ve düzgün bir şekilde götüren nadir ülkelerden biri oldu. Bursa’da ise Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çekirge Devlet Hastanesi ve Dörtçelik Çocuk Hastanesi olmak üzere açılışı geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ve Güney Marmara bölgesine hizmet eden Bursa Şehir Hastanesi, salgın ile mücadelede de Türkiye’nin kalelerinden biri oldu.

Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, Covid-19’un Türkiye’de görülmesinden bugüne kadar yoğun bakımlarda yürüttükleri mücadeleyi anlattı. Kaşıkcı, Korona virüs sürecinin başlamasının ardından hastanelere gelen hastaların ilk olarak hastane önünde kurulan triaj çadırlarında müdahale edildiğini belirterek, “Daha sonrasında hastanın klinik durumuna göre değerlendirme yapılıyor. Vaka sayısı ve yoğun bakımda yatan hasta sayısı Türkiye ortalamasının da altında. Fiziki şartlarımız ve ekipmanlarımızın iyi olması ile birlikte kaliteli bir ekibimizin de olmasının çok büyük önemi var. Başarılı bir şekilde de bu süreci yürütüyoruz” dedi.

Tüm sağlık çalışanları olarak çok büyük bir mücadele verdiklerini belirten Uzm. Dr. Kaşıkcı, şunları kaydetti:

“Bursa olarak çok önemli işler yaptığımıza inanıyoruz. O sebeple tüm sağlık çalışanlarımızla gurur duyuyorum. Bu süreçte ekiplerimiz hep buradaydı. Büyük özverili ile çalıştılar. Bu süreçte gerek Sağlık Müdürlüğü’nde kurulan kriz merkezimizle, gerekse hastanelerimizle toplantılar yaparak, süreci takip ettik. Bursa genelinde bin 307 yoğun bakım yatağımız mevcut. Bu süreçte hiçbir şekilde yoğun bakım yatak sıkıntısı çekmedik. Yoğun bakımlarda her zaman boş yataklarımız oldu ve ihtiyacı olan bütün hastalarımıza yoğun bakım hizmeti verdik.”

Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Mehmet Demir ise, “Yoğun bakım bu işin en zor kısmı. Çok zorlu bu süreci güçlü sağlık çalışanı kadrosu sayesinde hafiflettik. Salgın sürecinin daha ilk vaka gözükmeden iyi, orta ve kötü senaryolara göre hastanelerimize özel planlar gerçekleştirdik. Gerek hastane, gerekse yoğun bakım yatışları için simülasyon yapıldı. Bursa olarak yapılan çalışmaların avantajını yaşadıklarını” ifade etti.

Bursa

Nesli tehlikede olan Balaban Kuşu koruma altına alındı

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Ramazan Loyan tarafından bulunan ve nesli tükenmekte olan balaban kuşu, koruma altına alındı.

Mustafakemalpaşa ilçesindeki Çalışkan Sokak’ta Ramazan Loyan isimli vatandaş, mermer atölyesinin yanında bir kuş buldu. Mermerlerin üzerindeki kuşu alan Loyan, yaptığı araştırmada, kuşun ‘küçük balaban’ adında nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan bir balıkçı türü olduğunu öğrendi. Yetkililere haber veren Ramazan Loyan, Mustafakemalpaşa Hayvan Barınağı’na kuşu teslim etti.

Barınakta ilk kontrolleri yapılacak olan kuş, kontrollerinin ardından Karacabey Celal Acar Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon merkezine teslim edilecek.

Devam Et

Bursa

İran Başkonsolosu’ndan BTSO’ya ziyaret

Haber Giriş:

on

İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Javad Maboudi Far, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı (BTSO) ziyaret ederek İran ve Bursa arasındaki ticaretin gelişmesini hedeflediklerini belirtti.

BTSO’dan yapılan açıklamaya göre, Javad Maboudi Far, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Yönetim Kurulu Üyeleri Irmak Aslan, Muhsin Koçaslan, Yüksel Taşdemir ve Haşim Kılıç ile görüştü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Far, yeni iş bağlantıları kurmak için Bursa’ya geldiklerini belirterek iki ülke arasındaki ticaret güçlendirmek istediklerini kaydetti.

Yaptıkları ziyareti önemsediklerini aktaran Far, “Bu programın sadece ziyaret olarak kayıtlara geçmesini istemiyoruz. İran olarak bizler buraya iş yapmak ve firmalarımızı dinlemek için geldik. Türk ve İran iş dünyası temsilcilerini buluşturan bir ekonomi forumunu önümüzdeki dönemde yapmayı planlıyoruz. BTSO öncülüğünde Bursalı firmaların da bu forumda yer almasını arzularız.” ifadesini kullandı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ise Bursa’da 50 İran sermayeli firmanın faaliyet gösterdiğini aktararak şöyle konuştu:

“Bursa’dan İran’a ihracat yapan firma sayısı ise 738, 2019 yılında Bursa’dan İran’a 63,8 milyon dolar ihracat yapıldı, İran’dan yapılan ithalat ise 18,2 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. İran bu noktada en çok önem verdiğimiz pazarlardan biri. BTSO olarak İran’da bebe ve çocuk konfeksiyonu, kimya ve tekstil sektörlerimize yönelik geniş katılımlı alım heyeti programları düzenledik. Bu organizasyonlarda firmalarımız önemli iş bağlantıları kurdu. Odamız liderliğinde dost, kardeş ve komşu ülke İran ile ticaretin geliştirilmesi noktasında her türlü desteği vermeye hazırız.”

Devam Et

Bursa

Bursa sahillerinde maske ve mesafesiz tatil

Haber Giriş:

on

Bursa’da hafta sonunu fırsat bilen günübirlik tatilciler, Kumla Sahili’ne akın etti. Kalabalıkların oluştuğu sahilde, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmadığı görüldü.

Termometrelerin 33 derece gösterdiği kentte, sıcaktan bunalan vatandaşlar, sahillere akın etti. Gemlik ilçesindeki Kumla Sahili’nde vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Sahilde, sosyal mesafenin gözetilmediği dikkat çekti. Tatilciler, denizde birbirine yakın mesafede oyunlar oynarken, bazı vatandaşların da maskesiz ve yan yana durmaları tepkilere neden oldu. Sahildeki yoğunluk dronla havadan görüntülendi.

‘BİRÇOK KİŞİNİN KORONAVİRÜS UMRUNDA DEĞİL’

Sahildeki vatandaşların maske ve mesafe kurallarına yeteri kadar uymadığını söyleyen Nuri Yılmaz, “İnsanlar virüse çok dikkat etmiyor. Önlemler fazla alınmıyor. Böyle olunca da koronavirüs vakalarında artış oluyor. ‘Koronavirüse inanmıyorum’ diyenler bile var. Böyle bir şey olabilir mi? Maskesiz gezen, dikkat etmeyen çoğu kişinin koronavirüs umurunda değil. Çok bilinçsizler” dedi.

‘KORONAVİRÜSÜN FARKINDA DEĞİLLER’

Umut Dilmaç ise, “Burada, bu kadar bilinçsiz insan var. Hepsi iç içe. Çok saçma. Böyle giderse bu ülkede koronavirüs bitmez. Bu manzarayı görünce içimden ‘Bunlar ne bilinçsiz insanlar diyorum. Koronavirüsün farkında bile değiller. Biz dikkat ettiğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Trend