#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’dan Muş’a 7,5 milyon liralık tesis hizmeti

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen ve Muş Belediyesi tarafından yürütülmekte olan ‘Gençlik Eğitim ve Sosyal Tesisi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Muş Belediyesi ile kardeş şehir ilişkileri kapsamında bugüne kadar bölgeye altyapı yatırımları kapsamında çeşitli destekler sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Muş’a üç katlı bir gençlik merkezi kazandırıyor.

Bursa-Muş Kardeşliği Gençlik Merkezi adıyla inşa edilecek yaklaşık 2 bin 500 metrekare alanlı tesiste yüzme havuzları, fuaye alanları, yönetim odaları, eğitmen odaları, duş odaları, revir, kütüphane, kitap okuma salonu, bilgisayar salonu, teras-açık teras, balkon ve seminer salonu bulunacak.

Muşlu gençlerin kendilerini geliştirebilecek sosyal, kültürel ve sportif her türlü etkinliği yapmalarına imkan sağlayacak tesisin temel atma törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Muş Valisi Doç.Dr. İlker Gündüzöz, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa’dan gelen işadamları ile Muşlu bürokratlar da katıldı.

Başkan Aktaş’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar;

Bursa’da birçok noktada hayata geçirdikleri gençlik merkezlerinin bir örneğini de Muş’a kazandıracaklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Yerel yöneticiler olarak yollar yapacağız, altyapılar yapacağız, şehir ekonomisine katkıda bulunacak çalışmalar yapacağız. Ancak hiçbir zaman ihmal etmememiz gereken bir konu var ki o da gençlerimiz. Geleceğimiz olan bu yavrularımızın, gençlerimizin sporla, kültürle, sanatla hemhal olması adına Feyat Başkanımızın bize bir teklif olmuştu. Yaptığımız protokol çerçevesinde bugün hep beraber temeli atıyoruz. İnşallah kazasız belasız tamamlanır ve açılışında da birlikte oluruz” dedi.

“Muş ilimiz gerçekten güzel bir şehir”

2019 yerel seçimlerinden sonra genel merkezin talimatıyla Muş’la olan kardeşliklerini bir kez daha tescillemiş olduklarını kaydeden Başkan Aktaş, “Ben görevim gereği Hakkari hariç Türkiye’nin bütün illerini gezmiş bir kardeşinizim. Muş’un da ne kadar kadim bir şehir olduğuna bizatihi hem okuduğum kitaplardan hem de üçüncü gelişim de dahil olmak üzere gördüklerimden ve yaşadıklarımdan şahidim. Yine 4 dönemdir belediye başkanlığı yapan bir kardeşiniz, kiminizin de ağabeyi olarak ifade etmek istiyorum ki Muş ilimiz gerçekten güzel bir şehir” ifadelerini kullandı.

“Dünya’da bizim milletimiz kadar geleceğini düşünen, evlatlarını düşünen başka bir toplum yok”

‘Şehirler buluşuyor, ekonomi konuşuyor’ programı kapsamında Muş’a çıkarma yapacaklarını aktaran Başkan Aktaş, “İşadamlarımızla beraber geleceğiz ve neler yapabiliriz, neler katabiliriz noktasında istişarelerde bulunacağız. Bizim hiçbir zaman da ihmal etmememiz gereken bir konu var ki işte o da arkada duran genç kardeşlerimiz. Dünyada bizim milletimiz kadar geleceğini düşünen, evlatlarını düşünen, henüz daha 6 aylık kundaktayken bu çocuk okur mu, iş güç sahibi olur mu, evlenir mi, çoluk çocuğa karışır mı diye dert eden başka bir toplum yok. Dolayısıyla geleceğimiz olan bu yavrularımızın, gençlerimizin sporla, kültürle, sanatla, bilimle hemhal olması adına Feyat başkanımızın bize bir teklifi olmuştu, yaptığımız protokoller çerçevesinde gerçekleştirilen ihaleyle beraber bugün inşallah ilk temeli atacağız” diye konuştu.

“Ay yıldızlı bayrağın dalgalandığı, uğruna binlerce şehit verilen her yer bizim ana vatanımızdır”

Müslümanların hepsinin kardeş olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, “Şehirlerimizin adı hiç önemli değil, doğduğumuz topraklar hiç önemli değil, doyduğumuz topraklar hiç önemli değil hepsi bizim Allah’ın izniyle. Şu ay yıldızlı bayrağın dalgalandığı, uğruna binlerce şehit verilen her yer bizim ana vatanımızdır. İnşallah en kısa zamanda da bitireceğimiz bu merkez yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik, 3 kat toplamında olmak üzere içinde yüzme havuzlarıyla, toplantı salonlarıyla, kültür merkezleriyle Muş’ta önemli bir ihtiyaca cevap verecek. Yaklaşık 7,5 milyona mal olacak helali hoş olsun. Çok daha büyük projeler yapabilirsiniz ama geleceğimize yapacağımız yatırım, gençlerimize ve çocuklarımıza yapacağımız yatırımın hiçbir şekilde yerini tutmaz o büyük yatırımlar” dedi.

“Sultan Alparslan ve askerlerini anacağız”

Bugünün çok güzel bir gün olduğunu ve Sultan Alparslan ile onun askerlerini anacaklarını anlatan Başkan Aktaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O ruhla, o heyecanla bir daha tabir yerindeyse ayağa kalkacağız. Onları saygıyla ve rahmetle anacağız, dualar okuyacağız onların arkalarından. Allah Cumhurbaşkanımızdan da razı olsun. Bugün bir aksilik olmazsa Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bey de törene katılacak ve inşallah tabir yerindeyse milletimizin ayağa kalktığı yaklaşık o bin yıllık, 950 yılıncı ki ruhu bir kez daha içimizde hep beraber diriltmiş olacağız. Bu vesileyle rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın diyorum. Kardeşliğimiz, kardeşlik hukukumuz artarak devam etsin diyorum. Bursa Muş’tur, Muş Bursa’dır diyorum.”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Muş ziyareti kapsamında ildeki 33 amatör spor kulübüne de malzeme desteğinde bulundu.

Bursa

Bursa’da çakar lamba kullanan sürücüye ceza

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Emniyet Müdürlüğü ekiplerince fark edilerek durdurulan aracın sürücüsüne ceza yağdı.

Yeni Mahalle Uludağ Caddesi üzerinde devriye gezen polis ekipleri, bir aracın önünde çakar olduğunu fark etti. Polis ekipleri aracı durdurarak inceledi.

Yapılan incelemede kanuna aykırı olan çakar lamba olduğu tespit edildi. Sürücü Mehmet Ü.’ye çakar lamba kullandığı için bin 339 TL cezai işlem uygulandı ve çakar lamba söktürüldü.

Devam Et

Bursa

Bursa’da motosiklet sürücüsü kazada ağır yaralandı

Haber Giriş:

on

Bursa’da motosikletiyle kaza yapıp yaralanan sürücüye ilk müdahaleyi yoldan geçen vatandaşlar yaptı. Ağır yaralanan sürücü ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Bursa Gemlik’in Kurtul Mahallesi’nde, motosikletiyle hareket halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü, motorundan düşerek kafasını asfalta çarptı. Sürücünün kanlar içerisinde kaldığını gören vatandaşlar hemen ilk müdahaleyi yaptı.

Kazada ağır yaralanan sürücü olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırılırken durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Devam Et

Bursa

“Bursa’yı tarihiyle ayağa kaldırma devam ediyoruz”

Haber Giriş:

on

Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan en önemli alanlarından biri olan, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni çevreleyen beton yığınlarından biri daha ortadan kaldırıldı.

Saniyeler içinde çöken binanın yıkımını izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortadan kaldırmıyoruz. Aynı zamanda binaların ne kadar çürük olduğu görülüyor. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız da ortada” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi’nde yıkım çalışmaları hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle Kızılay binasının yıkımıyla başlayan süreç, Merkez Bankası binası, Pirinç Han’ın arkasındaki türbenin etrafını saran 15 dükkân, iç kısımdaki 4 bina ve ana cadde üzerindeki 2 binanın yıkımıyla devam etti. Daha önce Cemal Nadir Caddesi üzerinden görülmeyen Ulu Cami ve hanlar, yıkımların ardından tüm ihtişamıyla ortayla çıkarken, caddeye cepheli 240 metrekare taban alanlı 7 katlı bir bina daha yıkıldı. İş makinesinin birkaç dokunuşuyla toz bulutu eşliğinde bina yerle bir olurken, bugüne kadar 28 binanın yıkımıyla yaklaşık 3500 metrekare alan ortaya çıkmış oldu.

Tarih gün yüzüne çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kentin tarihi siluetini ortaya çıkaracak proje kapsamında yapılan son yıkımı yerinde izledi. Bursa’da tarihi gün yüzüne çıkarma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Osmanlının çınarı Bursa tarihi değerleriyle tekrar ayağa kalkıyor. Hanlar bölgesi 14. Yüzyılda başlanıp, 16. Yüzyılda mütekamil hale gelen için han, bedesten çarşı, Uucami ve camiler, alışveriş mekanları, türbe ve okullarıyla 480 dönümlük alanda yaşanılası bir alandır. Bursa’nın Osmanlı’nın kurulduğu, eski şehir diye tabir ettiğimiz bu alanı ihya çalışmaları, hızlı bir şekilde devam ediyor. Daha önce duyurduğumuz proje gereği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un destekleriyle bir taraftan kamulaştırma çalışmaları devam ederken, normal hayat akamete uğramadan yıkımları gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Kızılay, İş-Kur ve Merkez Bankası Binasının yıkımıyla başlayan sürecin hızla devam ettiğini kaydeden Başkan Aktaş, “Şimdi artık kamulaştırdığımız kişilere ait binalarla devam ediyoruz. Ekipler bu hafta 5 katlı ve 7 katlı 2 binayı daha yıktılar. Diğer yıkımlar da kısa sürede gerçekleşecek. Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortaya çıkarmadık. İnanın insanlara çok büyük iyilik yaptığımızı düşünüyorum. Yıkım esnasını görmüş olsalar, birkaç kolona dokunulduğunda binaların bir peynir kalıbı gibi nasıl yıkıldığını anlayacaklar. Bizden binaları, kat kat yıkalım gibi bir talepte bulunulmuştu. Ancak binanın birkaç köşesine ellediğinizde binaların yerle bir olduğunu görüyoruz. Bitişik nizam binalar olmasa, ufak bir depremde ayakta kalması mümkün değil. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız ortadadır” dedi.

Bugüne kadar 28 bina yıkarak 3 bin 600 metrekarelik bir alan ortaya çıkardıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, “Ulucami’ye kadar alanı komple ortaya çıkarmış olacağız. Modern, gelişen, sanayileşen bir Bursa var. Ama Osmanlı’ya başkentlik etmiş Bursa’yı tarihiyle de ayağa kaldırma devam ediyoruz” diye konuştu.

Devam Et

Trend