#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’nın prestij projeleri Osmangazi’den

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiye rağmen yatırım ve hizmetlere ara vermediklerini belirterek, devam eden vizyon projelerin sadece Osmangazi’nin değil Bursa’nın prestij projeleri olduğunu söyledi.

Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen AK Parti Osmangazi İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’nda Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, belediyenin faaliyetleri ve devam eden projeler ile ilgili teşkilat mensuplarına bilgiler verdi.

Yaklaşık 1,5 yıldır devam eden pandemi sürecinin teşkilat ve belediyenin çalışmalarını durdurmadığının altını çizen Başkan Dündar, “Pandemiye rağmen teşkilatımızla birlikte sürekli vatandaşlarımızın yanında olduk. Hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için kapı kapı, sokak sokak gezerek gayret gösteriyoruz. Bölgesel ve mahalle toplantılarımızı hiç bırakmadık, bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi. Pandemi döneminde ağırlık verdikleri sosyal destek çalışmalarının yanında yatırımların da hiçbir zaman durmadığını anlatan Dündar, hayata geçirdikleri vizyon projelerin Bursa’ya değer kattığını belirtti.

Osmangazi Meydanı’nın şu anda Bursa’daki kamu yatırımları içinde en büyük bütçeli projesi olduğuna vurgu yapan Başkan Mustafa Dündar, “Osmangazi Meydanı’ndaki çalışmalar, kamulaştırma çalışmaları, gidişatı, birinci ve ikinci etabıyla hızlı bir şekilde devam ediyor. Bursa’nın merkezinde yeni bir sosyal yaşam alanı ortaya çıkarken, aynı zamanda yeni bir dönüşümü de yaşıyoruz. Burası 40 dönümlük bir alan. Böylesine bir alanın kamu kaynaklarıyla elde edilmesi ve kamu hizmetine sunulması büyük bir olay. Belediyemiz adına güzel bir hizmet. Elhamdülillah, biz bunu gerçekleştiriyoruz. 2022 sonunda inşallah ilk etabı bitireceğiz. İkinci etabın da tamamlanmasıyla Bursamız, yeni bir buluşma noktası yeni bir merkez kazanmış olacak. Osmangazi Meydanı Bursa’nın prestij projesidir” diyerek projenin önemine dikkat çekti.

Demirtaş’ta inşa edilen Bakım Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin (BAREM), Türkiye’de sosyal belediyecilikte gelinen en üst nokta olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “BAREM, çok önemli olduğu kadar çok zor bir proje. Hem fiziki çalışmaları hem de bundan sonraki süreçte işletilmesi adına zor bir proje. Bu örnek projemizin kaba inşaatı tamamlanırken, ince işçilikler devam ediyor. Şehrimizin büyük ihtiyacı olan huzurevi, engelli rehabilitasyon merkezi, günlük bakımevi gibi birçok fonksiyonu bulunan bu önemli bir merkezimizi önümüzdeki günlerde Bursamızın hizmetine sunacağız” dedi.

Yine Bursa için özel bir proje olan Macera Park’ın da inşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini bildiren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bursamızın yeni gelişim bölgelerinden Hamitler’de 50 dönüm alanda inşa ettiğimiz Macera Park, farklı bir sosyal yaşam ve eğlence merkezi olacak. Bu tesis aynı zamanda, gelişim bölgesinin cazibe merkezi olmasına da katkı sağlayacak” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyüğü Osmangazi’de

İnşaat çalışmaları tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan Osmangazi Atletizm Salonu’nun 73 metre çatı açıklığıyla Türkiye’nin en büyük kapalı atletizm salonu olduğunu hatırlatan Dündar, “Atletizm sporunda bundan sonra uluslararası organizasyonlara Bursa olarak ev sahipliği yapacağız. Aynı zamanda milli sporcularımız da bu modern tesisten faydalanacak ve bizlerin gururu olacak” diyerek Bursa’nın çok önemli bir spor merkezi kazandığına dikkat çekti.

Fetih Müzesi sınırları aştı

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin sadece Türkiye’nin değil dünyanın gündemine girdiğini kaydeden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Açıldığı günden bu yana 132 farklı ülkeden ziyaretçiyi ağırladık. Müzemiz, Bursa’nın Bursa dışında da tanıtımına çok önemli katkı sağladı. Şimdiye kadar 7 ödül kazanan Fetih Müzesi için önümüzdeki günlerde Dünya Panoramalar Birliği ve Avrupa Müzeler Birliği’nden de ödül bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gurabahane-i Laklakan’ın (Düşkün Leylekler Evi) dünyada insan haklarının bile konuşulmadığı bir dönemde Bursa’da hizmet verdiğini belirten Başkan Dündar, “İşte böyle bir anlayışı benimseyen ecdadın torunlarıyız. Aynı düşünceyi geliştirerek Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezini kurarak bu hizmeti en üst noktaya çıkardık. Bu vakfın hizmetlerininn yaşatılmasından dolayı da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendi tarafından Vakıf İnsan Ödülü’ne layık görüldük. Bu önemli ödül de bizim için, tüm Bursa için onur vesilesi oldu” diye konuştu.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan yangın ve sel felaketlerinde Osmangazi Belediyesi olarak yardıma koştuklarını da anlatan Başkan Mustafa Dündar, felaketin yaşandığı bölgelere ekip, iş makinesinin yanı sıra 2 TIR yardım malzemesi gönderdiklerini kaydetti.

Osmangazi Belediyesi olarak ilçeyi güzelleştirmek için durmaksızın çalıştıklarını anlatan Başkan Dündar, “Fen İşleri Müdürlüğümüzün günlük 160, Park Bahçeler Müdürlüğümüzün 252 noktada şantiyesi var. Tarihi dokuyu ayağa kaldırma çalışmaları, bizim artık temizlik çalışmaları gibi rutin faaliyetimiz oldu. Osmangazi için Bursa için durmadan çalışmaya devam ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bursa

Bursa’da çakar lamba kullanan sürücüye ceza

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Emniyet Müdürlüğü ekiplerince fark edilerek durdurulan aracın sürücüsüne ceza yağdı.

Yeni Mahalle Uludağ Caddesi üzerinde devriye gezen polis ekipleri, bir aracın önünde çakar olduğunu fark etti. Polis ekipleri aracı durdurarak inceledi.

Yapılan incelemede kanuna aykırı olan çakar lamba olduğu tespit edildi. Sürücü Mehmet Ü.’ye çakar lamba kullandığı için bin 339 TL cezai işlem uygulandı ve çakar lamba söktürüldü.

Devam Et

Bursa

Bursa’da motosiklet sürücüsü kazada ağır yaralandı

Haber Giriş:

on

Bursa’da motosikletiyle kaza yapıp yaralanan sürücüye ilk müdahaleyi yoldan geçen vatandaşlar yaptı. Ağır yaralanan sürücü ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Bursa Gemlik’in Kurtul Mahallesi’nde, motosikletiyle hareket halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü, motorundan düşerek kafasını asfalta çarptı. Sürücünün kanlar içerisinde kaldığını gören vatandaşlar hemen ilk müdahaleyi yaptı.

Kazada ağır yaralanan sürücü olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırılırken durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Devam Et

Bursa

“Bursa’yı tarihiyle ayağa kaldırma devam ediyoruz”

Haber Giriş:

on

Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan en önemli alanlarından biri olan, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni çevreleyen beton yığınlarından biri daha ortadan kaldırıldı.

Saniyeler içinde çöken binanın yıkımını izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortadan kaldırmıyoruz. Aynı zamanda binaların ne kadar çürük olduğu görülüyor. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız da ortada” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi’nde yıkım çalışmaları hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle Kızılay binasının yıkımıyla başlayan süreç, Merkez Bankası binası, Pirinç Han’ın arkasındaki türbenin etrafını saran 15 dükkân, iç kısımdaki 4 bina ve ana cadde üzerindeki 2 binanın yıkımıyla devam etti. Daha önce Cemal Nadir Caddesi üzerinden görülmeyen Ulu Cami ve hanlar, yıkımların ardından tüm ihtişamıyla ortayla çıkarken, caddeye cepheli 240 metrekare taban alanlı 7 katlı bir bina daha yıkıldı. İş makinesinin birkaç dokunuşuyla toz bulutu eşliğinde bina yerle bir olurken, bugüne kadar 28 binanın yıkımıyla yaklaşık 3500 metrekare alan ortaya çıkmış oldu.

Tarih gün yüzüne çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kentin tarihi siluetini ortaya çıkaracak proje kapsamında yapılan son yıkımı yerinde izledi. Bursa’da tarihi gün yüzüne çıkarma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Osmanlının çınarı Bursa tarihi değerleriyle tekrar ayağa kalkıyor. Hanlar bölgesi 14. Yüzyılda başlanıp, 16. Yüzyılda mütekamil hale gelen için han, bedesten çarşı, Uucami ve camiler, alışveriş mekanları, türbe ve okullarıyla 480 dönümlük alanda yaşanılası bir alandır. Bursa’nın Osmanlı’nın kurulduğu, eski şehir diye tabir ettiğimiz bu alanı ihya çalışmaları, hızlı bir şekilde devam ediyor. Daha önce duyurduğumuz proje gereği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un destekleriyle bir taraftan kamulaştırma çalışmaları devam ederken, normal hayat akamete uğramadan yıkımları gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Kızılay, İş-Kur ve Merkez Bankası Binasının yıkımıyla başlayan sürecin hızla devam ettiğini kaydeden Başkan Aktaş, “Şimdi artık kamulaştırdığımız kişilere ait binalarla devam ediyoruz. Ekipler bu hafta 5 katlı ve 7 katlı 2 binayı daha yıktılar. Diğer yıkımlar da kısa sürede gerçekleşecek. Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortaya çıkarmadık. İnanın insanlara çok büyük iyilik yaptığımızı düşünüyorum. Yıkım esnasını görmüş olsalar, birkaç kolona dokunulduğunda binaların bir peynir kalıbı gibi nasıl yıkıldığını anlayacaklar. Bizden binaları, kat kat yıkalım gibi bir talepte bulunulmuştu. Ancak binanın birkaç köşesine ellediğinizde binaların yerle bir olduğunu görüyoruz. Bitişik nizam binalar olmasa, ufak bir depremde ayakta kalması mümkün değil. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız ortadadır” dedi.

Bugüne kadar 28 bina yıkarak 3 bin 600 metrekarelik bir alan ortaya çıkardıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, “Ulucami’ye kadar alanı komple ortaya çıkarmış olacağız. Modern, gelişen, sanayileşen bir Bursa var. Ama Osmanlı’ya başkentlik etmiş Bursa’yı tarihiyle de ayağa kaldırma devam ediyoruz” diye konuştu.

Devam Et

Trend