#

Giriş:

Son Güncelleme:

Gündem

Ceren Özdemir’in hayatı, SMA hastası Demir Ali’ye umut olacak

Ordu’da evinin önünde cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in (20), hayatının anlatıldığı kitap, SMA hastası 1,5 yaşındaki Demir Ali Bayraktar’ın tedavisi için satışa sunuldu. ‘Demir Adam’ lakaplı küçük çocuğun annesi Ezgi Bayraktar, oğlunun tedavisi için yaklaşık 6 ay kaldığını belirterek, “Umarım Demir Ali başaracak ve Ceren de yukarıdan bizi mutlulukla izleyecek” dedi.

Ordu’nun Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi’nde, 3 Aralık 2019 akşamı yaşanan olayda, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi balerin Ceren Özdemir, bale kursundan çıkıp, evinin önüne geldiğinde, kendisini takip eden cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak, öldürüldü. Katil zanlısı Özgür Arduç, bir gün sonra, kent merkezinde, esnaf tarafından yakalanıp, polise teslim edildi. Arduç, bindirildiği polis otosunda da 2 polis memurunu bıçaklayarak, yaraladı. Tutuklanan zanlı Özgür Arduç, cinayet suçundan yargılandığı Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce, ‘canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırıldı.

YAŞAM ÖYKÜSÜ KİTAP OLDU

Genç yaşta cinayete kurban giden Ceren’in 20 yıllık yaşam öyküsü kitap oldu. Ordulu Gazeteci-Yazar Yalçın Şimşek, ‘Ceren Balerinin Çığlığı’ adını verdiği 224 sayfalık kitap yazdı. Ceren’in hayatını anlatan kitap, SMA hastası 1,5 yaşındaki Demir Ali Bayraktar için satışa sunuldu. Demir Ali’ye bu hastalığı yenebilmesi için dünyada sadece ABD’de uygulanan ve yüzde 95 başarı oranı bulunan, yaklaşık 2 milyon 400 bin liralık gen tedavisinin uygulanması gerekiyor. Bayraktar çifti, sosyal medya hesabı üzerinden bebeklerinin yaşama tutunabilmesi için yardım kampanyası başlattı. Kitabın gelirinin yarısı, Türkiye’de her 6 bin doğumda bir görülen hastalığın teşhis edildiği Demir Ali’nin yaşam mücadelesi için başlatılan kampanyaya aktarılacak. Gelirin kalan kısmı Ceren Özdemir adı altında oluşturulan fona bağışlanacak.

‘CEREN’İN KAYBI BENİ ÇOK ETKİLEDİ’

Gazeteci-Yazar Yalçın Şimşek, Ceren’in cinayete kurban gitmesinin tüm Türkiye’nin yüreğini sızlattığını söyledi. Kitabın üzerine 10 ay çalışma yaptığını ifade eden Şimşek, “Sanat aşkıyla dolu, daha 20 yaşında balerinin vahşi bir cinayete gitmesini gerçekten anlamak mümkün değil. Üstelik, bir psikopat tarafından hiç uğruna. Ceren’in kaybı beni çok etkiledi. Onun üzerine 5 tane köşe yazısı yazdım. Sonra bir öykü olabilir mi diye düşündüm. Araştırdığımda bu konun çok derin bir konu olduğunu gördüm. Bu kitap olabilir diye düşündüm. 10 aydır kitap üzerinde çalışıyordum ve kitabımı tamamladım. Kitap bittiğinde başka bir hayata tutunma mücadelesi başladı. O mücadeleyi veren de Demir Ali’ydi. O da Ordulu ve daha 1,5 yaşında SMA hastası bir çocuğumuz. Bu kitabın gelirinin yarısını Demir Ali için başlatılan kampanyaya bağışlamayı düşünüyorum. Diğer yarısını ise Ceren ile ilgili bir fona aktarmayı düşünüyorum” dedi.

‘DEMİR ALİ’Yİ YAŞATABİLİRİZ’

Demir Ali için kitaplarını imzalamaya başladığını aktaran Şimşek, “Demir Ali’yi biz yaşatabiliriz. Çünkü bizim çocuğumuz ve buna gücümüz var. Eğer hep beraber el ele verirsek toplumsal sorumluluğumuzu üstlenirsek, Demir Ali’nin kampanyası başarıya ulaşabilir. Demir Ali belki de önümüzdeki baharda kırlarda kelebeklerin peşinden koşabilecek neşeli bir çocuk haline gelebilir. Bu bizim elimizde. Koca denizler, damlaların birleşmesiyle oluşuyor. Biz Demir Ali’nin hayatta kalmasına katkı yapabiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu.

‘DEMİR ALİ BAŞARACAK VE CEREN MUTLULUKLA İZLEYECEK’

Demir Ali’nin annesi Ezgi Bayraktar ise, oğlu ile Ceren Özdemir’in hayatının kesişmesinden mutlu olduğunu ifade etti. Bayraktar, “Bugün Demir Ali’mizin hayatı, Ceren’in hayatıyla keşişti. Biz Ceren vefat ettiğinde gerçekten çok üzülmüştük, çok ağlamıştık. Bütün Ordu tek yürek olmuştu. Şimdi Demir Ali’nin kampanyası için de herkes mücadele içerisinde ve tek yürek oldu. Ben Ceren ile Demir Ali’nin hayatının kesişmesinden çok mutlu oldum. Bu kitabın gelirinin yarısı Demir Ali’nin tedavisi bağışlanacak. Umarım Demir Ali başaracak ve Ceren de yukarıdan bizi mutlulukla izleyecek” dedi.

VATANDAŞLAR KİTABA İLGİ GÖSTERDİ

Kampanyaya destek olmak için kitap alan Selahattin Tunç, Demir Ali’nin tedavisine destek olmak istediğini söyledi. Tunç, “Yeğenim dün internette yazmıştı. Zaten bizim aklımızda bu vardı. Kampanyanın içerisinde Ceren de olunca, ikisi daha iyi oldu. Demir Ali’ye bu yardımı yapmak lazım” şeklinde konuştu.

Gülay İmamoğlu ise, “Böyle bir kampanyaya destek olduğum için çok mutluyum. Kalbimiz Ceren’le, yüreğimiz Demir Ali’yle atıyor. İnşallah en kısa zamanda tedavisi için gereken para toplanır ve sağlığına kavuşur. Halkımıza bu konuda güveniyorum. Çünkü duyarlı bir topluma sahibiz” açıklamasında bulundu.

Gündem

Türkiye’de son 24 saatte Covid-19’dan 69 can kaybı

Haber Giriş:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’nin günlük koronavirüs verilerini açıkladı.

Son 24 saat içinde 113.427 yeni test yapıldı, 2.091 yeni hasta tespit edildi. 69 kişi hayatını kaybederken 1.573 kişi daha iyileşti.

-Test: 13.105.673
-Hasta: 359.784
-Vefat: 9.727
-Ağır Hasta: 1.699
-Zatürre Oranı: %5.6
-Yatak Doluluk: %48.1
-İyileşen: 313.093

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “Bugün yapılan 113.427 test sonucunda 2.091 yeni hasta tespit edildi. Ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor. Hastaların tedavisi özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımıza emanet. Tedbirlere uymak ise bizim sorumluluğumuz. Birlikte mücadele edelim.”

Devam Et

Gündem

4 yıl kadavra olarak kullanılan kadının cenazesi defnedildi

Haber Giriş:

on

Mersin Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Anatomi Anabilim Dalı’na ilk kadın bağış kadavra olarak kabul edilen Pınar Erdemil’in cansız bedeninde gerçekleştirilen 4 yıllık eğitim- araştırmanın ardından cenazesi, ailesine teslim edilip, defnedildi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, sağlık alanındaki eğitim ve araştırmalara sağladığı katkılardan dolayı aileye teşekkür belgesi verdi.

Yumurtalık kanseri tedavisi gören Pınar Erdemil, 2017 yılında vücudunu kadavra olarak bağışladı. İlk kadın bağış kadavra olarak kabul edilen Erdemil, hayatını kaybetti. Ardından Erdemil’in cansız bedeninde eğitim ve araştırmalar gerçekleştirildi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, eğitimleri sırasında kadavralardan çok şey öğrenen tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik fakülteleri, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu öğrencileri, cerrahi bilim dallarından pek çok araştırmacı ve anatomist adına şükranlarını ifade etmek üzere Pınar Erdemil’in ailesine bir teşekkür belgesi verdi. Dekan Öztürk, hiçbir eğitim materyalinin kadavraların yerini tutmadığını belirterek, öğrencilerin kadavralar sayesinde çok daha iyi bir eğitim alma imkanı yakaladıklarını kaydetti.

‘Sonsuz Öğreticiler’ olarak ifade ettiği kadavralara hak ettikleri saygı ve özenin gösterildiğini ifade eden Dekan Öztürk, kadavraların sağladığı katkılarla yeri doldurulamaz birer öğretici olduklarını dile getirdi. Eğitime sağladıkları katkının ardından defin süreçleri tamamlanan bedenler için Anatomi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen şükran törenlerinin, öğrenciler, asistanlar ve hekimlerden sağlık hizmeti alan toplum adına aileye teşekkür sunmak anlamına geldiğini kaydeden Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Bobuş Örs, Mersin Üniversitesi’ndeki ilk bağışçı-öğretici olan Murat Erdemil’in ardından, kızı Pınar Erdemil’in de ‘ilk kadın bağışçı-öğretici’ olduğunun altını çizdi.

Bu kez veda sürecinin pandemi koşulları nedeniyle sınırlı katılımla gerçekleştirildiğini vurgulayan Prof. Dr. Örs, tüm Erdemil ailesine şükranlarını illeti. Bu vesile ile ’24-31 Ekim Beden Bağışı Farkındalık Haftası’nın yaklaşmakta olduğunu da hatırlatan Prof. Dr. Örs, beden bağışı hakkında toplumun bilgilendirilmesinin önemine bir kez daha dikkat çekti. Daha sonra Erdemil’in cenazesi, ailesine teslim edilerek defnedildi.

Devam Et

Dünya

Belçika’da kısmi sokağa çıkma yasağı

Haber Giriş:

on

Belçika’da Covid-19 salgınına karşı “bölgesel” yeni tedbirler alınıyor. Başkent Brüksel ve Valon bölgesinde 22.00-06.00’da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilecek. Bir hafta içinde 15 bin olan günlük vaka sayısının 20 bine çıkması bekleniyor

Belçika’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarındaki büyük artış üzerine, federal hükümetin aldığı önlemlerin yanında bölgesel hükümetler de yeni tedbirler alıyor.

Brüksel Bölge Hükümeti Başbakanı Rudi Vervoort’un, bölgenin 19 belediye başkanıyla toplantısından sonra açıklanan yeni kararlara göre, gece sokağa çıkma kısıtlaması başkentte 22.00-06.00’da uygulanacak.

Belçika genelinde ise sokağa çıkma kısıtlaması, gece yarısından 05.00’e kadar uygulanıyor.

Her 4 testten 1’inin pozitif çıktığı başkentte, açık ve kapalı tüm alanlarda maske takma zorunluluğu geri getirildi. Daha önce de bu uygulama vardı ancak kalabalık olmayan açık alanlarda maske takma mecburiyeti kaldırılmıştı.

Bunların dışında tiyatro ve sinema salonları, müzeler ve kültür merkezlerinin kapatılması, paket servis yapanlar hariç tüm dükkanların 20.00’de kapatılması, mağazalarda herkesin tek başına, yanında yakını olmadan alışveriş yapması, profesyonel müsabakalar hariç tüm spor karşılaşmalarının iptal edilmesi kararlaştırıldı.

ÜNİVERSİTELERDE DE UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLECEK

Ülkenin Fransızca konuşulan Valon bölgesinde de gece sokağa çıkma kısıtlaması 22.00-06.00’da uygulama kararı alındı.

Valon bölgesinde, birlikte alışveriş yapan kişi sayısı 2 olabilecek, mümkün olan işlerde evden çalışma zorunluluğunun denetimi yapılacak, yaşlı bakımevlerinde kalanları sadece 1 kişi ziyaret edebilecek.

Valon bölgesi, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesine karar verdi. İlkokul, ortaokul ve liselerde normal eğitim devam ediyor.

ÇEKYA VE BELÇİKA VAKA SAYILARINDA BAŞTA

Belçika şu anda 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka sayısı bakımından Avrupa’da Çekya’nın arkasından geliyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin son 14 günlük verilerine göre, Çekya’da 100 bin kişide yeni vaka sayısı 1210, Belçika’da 1115 seviyesinde bulunuyor.

Belçikalı yetkililer, vakalardaki artışın “alarm verici” boyutta olduğunu belirterek bir hafta içinde günlük 20 bin vaka sayısına gelineceğini beklediklerini açıkladı.

Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü, Belçika’daki vaka sayılarını verirken haftalık toplamın günlük ortalamasını dikkate alıyor. Buna göre, 14-20 Ekim’de günlük ortalama, önceki haftaya kıyasla yüzde 56 artarak 11 bin 201 oldu.

11,4 milyon nüfuslu Belçika’da 20 Ekim günü kayda alınan vaka sayısı 15 bin 432 ile salgının başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bugüne kadar 287 bin 700 kişinin virüs kaptığı ülkede 10 bin 658 kişi hayatını kaybetti. Ülkede her gün ortalama 37 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hastanelerde de doluluk giderek artıyor. Şu anda ülke genelindeki hastanelerde 4 bin 61 kişi Covid-19 tedavisi görüyor. Bunların 632’si yoğun bakımda tutuluyor.

Belçika’da 2 bin civarında yoğun bakım yatağı bulunuyor. Artan hasta sayısı nedeniyle hastanelere yoğun bakım yataklarının en az yarısının Covid-19 vakaları için ayrılması talimatı verilmişti.

Devam Et

Trend