#

Giriş:

Son Güncelleme:

Gündem

Didem Arslan Yılmaz’ın talebiyle işten atıldığını söyleyen İSPARK görevlisi yaşananları anlattı

Habertürk spikeri Didem Arslan Yılmaz tarafından işten atıldığın söyleyen, mağdur İSPARK işçisi Sabah Gazetesine yaşananları anlattı: “Yanımda Murat Ongun’u aradı beni işten attırdı”

Habertürk spikeri Didem Arslan Yılmaz’ın İstanbul Şişli’de otopark yüzünden tartışıp kendisini işten attırdığını söyleyen İSPARK çalışanı Aykut Arıkan yaşadıklarını Sabah Gazetesine anlattı. Arıkan, “18 lira için benimle tartıştılar. Didem hanım yanımda, Murat Ongun’u arayıp küfürlü bir ifadeyle işten atılmamı söyledi. Kısa süre sonra 6 yıldır çalıştığım İSPARK’tan çıkışım verildi. Hem iki küçük oğlum engelli, hem de eşim böbrek hastası” dedi.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Habertürk spikeri Didem Arslan Yılmaz’ın İstanbul Şişli’de otopark yüzünden tartışıp işten attırdığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSPARK çalışanı Aykut Arıkan yaşadıklarını  anlattı.

Arıkan, “18 lira ödememek için benimle tartıştılar. Didem Arslan Yılmaz yanımda, Murat Ongun’u arayıp küfürlü bir ifadeyle işten atılmamı söyledi. Kısa süre sonra çıkışım verildi, hem iki yaşındaki oğlum engelli, eşimde böbrek hastası. Didem Arslan Yılmaz’ın egosu tavan yapmıştı. 18 lirayı ben cebimden verirdim, 18 lira için işimden oldum” dedi.

İşte Aykut Arıkan’ın o güne dair anlattıkları:

18 Mart saat 12.45 civarlarında gelen iki kişi vardı. Bu kişilerin sonradan Didem Arslan Yılmaz ve Kürşat Yılmaz olduğunu öğrendim. Onlarla konuşurken hanımefendi, abi ve abla diye sesleniyordum. İkisini de tanımıyordum. İSPARK, sorumlu olduğum alan Nişantaşı Abdi ipekçi Caddesi ile doktorlar sitesinin tam önüydü. Didem Hanım ile Kürşat Bey’in geldiğini uzaktan gördüm. Onların park ettiğini gördüğümde 25 araç aşağısında araç girişi yapıyordum. En aşağıda işlemlerini bitirdikten sonra çıktım araçlarını kaydettim. Onun da görüntü kayıtları var. Bu kayıtta üç buçuk saat sonra Didem Hanım ile Kürşat Bey arabaya geldiklerini ve trafik akıcı olduğu için hareket ettiklerini gördüm. Yanımdan geçtiler, durduramadığım için 18 liralık otopark borcunu sisteme plakayla attım. Ertesi gün Nişantaşı’nda geldiler. Aynı şekilde İSPARK kulübesinin olduğu noktaya arabalarını park ettiler. Gelen erkeğe ‘Hoş geldiniz abi!’ dedim. ‘Ne kadar kalırsınız?’ dedim. ‘Çıkışta öderim’ dedi.

DİDEM ARSLAN: “SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN?”

“Sonra Kürşat Beye, ‘Efendim dün 18 lira, kredi kartıyla işlem yaptım. Dün ödeme alamadığım için işlemden bilginiz olsun’ dedim. Birden Kürşat Bey ‘Ben onu ödedim’ dedi. Ben de ‘Efendim, ben ödeme almadım! Dün ben işlem yaparken çıktınız, yanımdan geçtiniz gittiniz! Ama ödediğinize dair herhangi fişiniz var mı?’ dedim. Didem Hanım da arabanın arka tarafındaydı. Kürşat Bey arabadan bir fiş getirdi ama bu adisyon fişidir, ödeme fişinin nasıl bir fiş olduğunu da kendisine gösterdim. İzahat yaparken Kürşat Bey, Didem Hanım’a dönerek ‘Biz ödemedik mi?’ diye sordu. Didem Hanım: ‘Ödedik’ dedi. Ben ödeme almadığımı Beyefendi ye izah ediyordum ki, Didem Hanım, ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’ dedi. Ben ‘durumu izah etmeye çalışıyorum’ dedim. Didem Hanım yine “Benim kim olduğumu biliyor musun, kime şikâyet edersen et be'” dedi. Ben de ‘Abla ben sizi kime şikâyet edeceğim’ dedim. Didem Arslan ‘Yeter be! Ödemiyorum! Kime şikâyet edersen et!” dedi. Ama dibime kadar gelmişti Ve tüküre tüküre konuşuyordu. Hanımefendi, uzak durun! Rica ediyorum! Ağzımda maske, ellerimde eldivenle çalışıyordum. Ellerim havada ‘Tükürerek konuşuyorsunuz, lütfen uzak durun, temas etmeyin! Allah rızası için uzak durun’ hasta çocuğum var!’ dedim. Didem Arslan “Tüü Allah belanızı versin. İşinizi gücünüzü yapmıyorsunuz, doğru düzgün çalışmıyorsunuz” diye bağırmaya başladı.”

KÜFÜR ETMEYE BAŞLADILAR

“Kürşat Bey ise dibime kadar geldi, küfür ederek ‘Sen benim karımla nasıl böyle konuşursun!’ dedi. Bende ‘Allah aşkınıza parada istemiyorum, gidin!’ dedim. Kürşat Bey, bana yumruğunu kaldırmış koşa koşa geliyordu. Ben de ittirmek zorunda kaldım, yere düştü. Didem Hanım, ‘İSPARKÇI bize saldırıyor!’ diye bağırmaya başladı. Ben de ‘Polis diye bağırdım. Çek Konsolosluğu’nun oradaki polis ve yan taraftaki İSPARK’taki arkadaşlar geldi. Kürşat Bey yerden kalktı ve bir daha saldırmaya başladı. Didem Hanım, Kürşat Bey’in gözlüğünü aldı, kırıp paramparça etti. Ben bunu görünce ‘Şahit olun arkadaşlar, gözlüğü kırıyor!’ dedim. İSPARK’taki diğer arkadaşta ifadesinde gözlüğü kırdığını görmüş. İSPARKTA, ilk üç senem Nişantaşı’ndaki o bölgede geçti, bir sene Taksim sonra iki sendir yine aynı bölgede çalışıyorum. Beş sene içinde Didem Hanım Kürşay Beyi ilk kez görüyorum. Ama birçok araçla uğraşıyoruz, görmüşsem de dikkatimi çekmemiş.”

DİDEM ARSLAN YILMAZ: “SENİ EKMEĞİNDEN EDECEĞİM, BAK GÖRÜRSÜN!” DEDİ

“Didem Arslan, ‘Pez.. göreceksin sana neler yapacağımı diye hakaret etmeye başladı. İSPARK’tan diğer arkadaşlar niye küfrediyorsun dedi. Sonra Didem Hanım, birden ‘Bak Murat Ongun’u arıyorum! Bak sana neler yapacağım, seni ekmeğinden edeceğim, görürsün! Benim kim olduğumu tanıyacaksın!’ dedi. Benim onu tanımadığımı fark etmişti. Hanımefendi, abla ve abi olarak sesleniyordum çünkü. Sonra tekrar “Birazdan sen benim kim olduğumu tanıyacaksın!” dedi. Murat Ongun ile telefon konuşması bir buçuk dakika sürdü. Didem Hanım telefonda, “Murat, Nişantaşı’ndayım. Burada İSPARK’ta bir pez.. var. Bize saldırdı. Gereğini yapmanı istiyorum” dedi. O arada telefonu kapattı. Bana döndü: “Şimdi sana büyükşehirden dönecekler, bak sana neler edeceğim!” demeye devam etti. Ben ise “Abla kim dönecekse dönsün sen yüzüme tükürmekle, terbiyesizlik yaptın. İşinin gereği neyse, umurumda değil, ama bana tükürmeyecektiniz! Benim hasta bir çocuğum var, bunun vebalini, girmeyecektin!” dedim. O esnada polis beni alıp karakola götürdü. Didem Hanım bana laf geçirme modundaydı.”

“EGOSU TAVAN YAPMIŞTI. 18 LİRAYI BEN CEBİMDEN VERİRDİM, 18 LİRA İÇİN İŞİMDEN OLDUM”

“Egosu tavan yapmıştı. 18 lirayı ben cebimden verirdim, 18 lira için işimden oldum. Bunun nedeni ego. Şöhret insanların başını döndürür dedikleri buymuş demek! Bunu gördüm bu hanımefendi de. Herkes tanımak zorunda değil kendisini. Tanısam ne olurdu?

“DİDEM HANIM, MURAT ONGUN İLE TELEFONLA GÖRÜŞTÜ SONRA HASTANEYE GİTTİK”

“Murat Ongun ile telefonda konuşmasını bittikten sonra iki ayrı ekip aracına bindik. Şişli Etfal Hastanesi’ne gittik. Kürşay Bey yere düştüğünde tırnağının ucunda herhalde bir kan görmüşler, film çektiler. Herhangi bir şey olmayınca sağlık raporu da alamadılar. Hastaneden karakola gelince beni nezaret kısmına aldılar, onları içeri odaya aldılar. Nezaret kısmında İSPARK avukatı İsmail Emre Penci geldi. Avukat gelince odada avukatla görüştüm. Ne yaşandıysa olduğu şekliyle anlattım. İSPARK Beşinci Bölge Şefi Nurettin Bey, avukat varken ifademi verdim. İfade sonrası avukat ‘Didem isimli kişi Habertürk spikeri’ dedi. İnanamadım bu kişi bu muydu? Karakoldan çıktıktan sonra park alanına geri geldim. ‘Sen git, evde dinlen!’ Sonra haber geldi. ‘Yarın İSPARK’ın Disiplin Kurulu seni bekliyor’ dendi. Benim için kurul toplamışlar. Ertesi gün kurula girmeden önce telefonlarımız aldılar ve kurula çıktım. Kamerada yolun lokasyonunu açmışlardı. Beni temasla suçluyorlardı. Ben ‘Biri bana yumruk sallayarak geliyor, ne yapmam lazım, kendini savunmam lazımdı!’ dedim.

TALİMAT EKREM İMAMOĞLU VE MURAT ONGUN’DAN GELMİŞ

“Kuruldan çıktıktan sonra bir arkadaş yanıma geldi. Bana ‘Beni yanlış anlama, ben kurula imza atarsam akşam gittiğimde evde çocuğumu sevemem. Bize senin anlattığın gibi aktarmadılar, Didem Hanım’ın kocasına saldırdı diye anlattılar. Sen haklısın ama iş yukarda bizlik bir iş değil. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Murat Ongun’un elinde. Talimat direk onlardan gelmiş! Bizim yapabileceğimiz bir şey kalmadı’ dedi. Sonra kurul tarafından ‘İzne çıkıyorsun!’ dendi. Ertesi gün karar açıklanacağı söylendi. Ümraniye’deki İSPARK Genel Müdürlüğü’ne gittim. Kurul sözcüsü olan Mustafa Bey, ‘İş akdine fes çıktı!’ dedi. O gün engelli oğlumun doğum günüydü. Kurul sözcüsü Mustafa Beye “Oğlumun, evladımın doğum gününde bana bunu yaptınız, çok büyük bir sürpriz yaptınız Allah inşallah mazlumun yanındadır!’ dedim. Ağladım ve çıktım oradan.

“İŞTEN ATILDIKTAN SONRA İŞSİZLİK MAAŞINI DA ALAMADIM”

“İŞKUR’a gittim, ‘İşsizlik maaşını 24. maddeden kaynaklı alamazsın’ dendi. Herhangi bir sosyal yardım vakıflar kapalı. Belediye yardımı zaten yok. Ne yapacağım diye düşündüm biraz babam yardım etti. Tedaviyi
durdurduk.

“TÜKÜRÜNCE ÇOK TEDİRGİN OLDUM”

“İSPARK’tan önce ambulans şoförüydüm, beş yıl yaptım. Temel ilk yardım dersinde enfekte hastalıkları taşımayla ilgili eğitim aldım. Eğitim aldığım için Didem Arslan Yılmaz tükürünce çok tedirgin oldum. Kendi eşimde hastane personeliydi. Çocuğumun hastalığından dolayı işe ara vermek zorunda kaldı. Ben kendim ambulans şoförüydüm. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdum, İSPARK’ta çalışmaya devam ettim. Sağlık sorunlarıyla hep mücadele ettim”

“HAYATIM HEP HASTANELERDE GEÇTİ”

“Ekrem 16 milyonun parasına sahip çıkacağız denirken oldu bu. 18 lira çok önemli değildi ben onu cebimden de karşılardım. Yeter ki bu iş bu duruma gelsin istemezdim. Hayatımda bir mücadelem vardı, hayat mücadelemde sıfırı tüketti bu olay. Hanımın tek böbrekli sürekli sıkıntı yaşıyoruz, oğlum solunum sıkıntısı var. Astım nöbetleri geçiriyor. Hayat sürekli hastanelerde geçti. Küçük çocuktan kaynaklı da hep hastanelerdeyim. Murat Ongun’a sosyal medyadan da yazdım ama hiçbir şekilde geri dönüş yapmadı.”

“DİDEM ARSLAN YILMAZ’DAN SAVUNMA: SİSTEMATİK SALDIRI ALTINDAYIM, TEHDİT EDİLİYORUM”

Yaşanların ardından Didem Arslan Yılmaz sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Sistematik bir saldırı altında olduğunu ve tehdit edildiğini söyleyen Yılmaz takipçileriyle şunları paylaştı:

Koronavirüsten korunmak için yoğun mücadele verdiğimiz şu günlerde, zamanınızı aldığım için özür dilerim. Amacım, kamuoyunu doğru bilgilendirmek. Malumunuz 15 günden bu yana sistematik bir saldırı altındayım.  Bu saldırının bir devamı olarak şimdi de, bir İspark çalışanıyla, eşimle birlikte yaşadığımız ve yargıya taşıdığımız olay çarpıtılarak yoğun bir lince uğratılıyoruz.. Sarı basın kartı sahiplerinin İspark otoparklarını ücretsiz kullanma hakları vardır.  Biz bu hakkımızı biliyoruz, ama ona hiç gerek duymayıp, ücretimizi her seferinde ödüyoruz. O gün, İspark görevlisinin ücret ödemediğimiz gerekçesiyle, şahsıma ve eşime sözlü ve fiziki saldırısıyla karşı karşıya kaldık.  Adi vaka” olan olay nedeniyle, sahte hesaplarla oluşturulmuş organize bir grup tarafından hedef gösteriliyorum, tehdit ediliyorum. Yaptığım iddia edilen fiillerin tamamı yalandır ve kayıtlar Emniyet’tedir. Özellikle sosyal medyada ve bazı yayın organlarında tamamen iftiralar dolu haber yapılıyor. Gerekli ilgiyi gösteren emniyetimize teşekkür ediyorum.. Yargıya güveniyorum.

Gündem

Meteoroloji’den sarı kodlu uyarı: Lodos geri dönüyor

Haber Giriş:

on

Türkiye’nin batı kesiminde iki gün önce etkili olan lodos geri dönüyor. Meteoroloji, Marmara Bölgesi’nde Balıkesir için turuncu kodlu uyarı yaparken Bursa ve İstanbul başta olmak üzere diğer illerin tamamı için sarı kodlu uyarıda bulundu. Rüzgarın hızının zaman zaman saatte 75 kilometre hıza ulaşması bekleniyor.

Meteoroloji, İstanbul için sarı kod ile lodos uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yarın için yapılan uyarıda, “Rüzgarın güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli (40-50 km/saat) ve zaman zaman kısa süreli fırtına (60-75 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.,

MARMARA İÇİN AYRI UYARI

Meteoroloji Marmara Bölgesi içinde ayrı bir uyarıda bulundu.

Bu uyarıda ise, “Rüzgarın yarın Marmara Bölgesi’nde, güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) ve zaman zaman kısa süreli fırtına (60-75 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” bilgisi yer aldı.

Lodosun ardından cumartesi günü yine yurdun batı kesimlerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

ŞİDDETLİ LODOS

Marmara Bölgesi’nde Bursa ve İstanbul başta olmak üzere pazartesi günü meydana gelen şiddetli lodos hayatı felç etmişti. Salı günü birçok okulda okullar tatil edilip İstanbul’da motokuryelerin çalışması durdurulmuştu. İstanbul ve birçok ilde meydana gelen lodos, can kayıpları ve maddi zarara neden olmuştu.

EGE İÇİN DE UYARI YAPILDI

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, gece kıyı Ege’de başlayacak sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanağın, yarın sabahtan itibaren kuvvetini artırması bekleniyor.

Yağışların, cumartesi akşama kadar aralıklarla İzmir, Aydın, Balıkesir’in batı kıyı ilçeleri, Çanakkale’nin güney ilçeleri ile Manisa merkez ve güney ilçelerinde kuvvetli, İzmir’in güneybatı kıyı ilçeleri ile Aydın’ın kıyı ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli, Balıkesir’in Edremit ilçesinde şiddetli ve yer yer aşırı olacağı tahmin ediliyor.

Devam Et

Ekonomi

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı’ndan ilk açıklama

Haber Giriş:

on

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Genel Kurulunda yemin etti. Yemin töreninin ardından bakanlıkta devir teslim töreni gerçekleşti. Bakan Nebati, “Önceliğimiz yüksek faiz olmayacak” dedi.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, görevi Lütfi Elvan’dan devraldı.

Bakan Elvan yaptığı konuşmada, “Kamu maliyesi alanında tüm giderlerimizi gelirlerimizi oluşabilecek riskleri gözden geçirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle gelirlerimizi artırıcı giderlerimizi azaltıcı önlemler aldık. Ekip ruhundan vazgeçmedik. Görev süremizde çok önemli adımlar attık. Mali disiplinden asla vazgeçmedik. Borçlanma açısından başarılı bir yıl geçirdik.

Yüksek büyüme performansına rağmen cari dengede önemli iyileşmeler sağladık” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ YÜKSEK FAİZ OLMAYACAK”

Törende konuşan Nurettin Nebati ise şunları söyledi;

“Büyük bir sorumluluk gerekiyor, bu sorumluluğu gece yarısı itibari ile aldık. Hazine ve Maliye Bankalığı Türkiye’nin çok önemli bir merkezi. Böylesi merkezse işlerimizi yapmaya gayret edeceğiz.

Ülkemiz için, milletimizin için inşallah hayırlara vesile olacak bir devir teslim yapıyoruz. Önemli olan yaptığımız hizmetler ve akşam başımızı yastığa rahat koyabilmek. Herkesin alın terinin sürekli aktığı ve akıl terinin döküldüğü bir merkezdeyiz. En önemli önceliğimiz yüksek faiz değil yatırım ve istihdam olacak. Öngörülebilir bir ekonominin anlam kazandığı adımlar atacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği politikalar çerçevesinde adımların atıldığı, bunların uygulanmasında her türlü özverinin ortaya konulduğu süreci yaşayacağız.”

Devam Et

Bursa

Sağlık çalışanları 2 gün iş bırakıyor

Haber Giriş:

on

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının haklarını savunmak için eylem kararı aldıklarını söyledi. Yünkül, “7 Aralık Salı ve 9 Aralık Perşembe günü bütün Türkiye’de iş bırakma eylemi yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın pratisyen hekimlere ve diş hekimlerine zam yapılacağını açıkladı. Dün TBMM Genel Kurulu’ndan hekimlere ek gösterge zammı kabul edildi. Bütün pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira ek gösterge zammı teklife eklendi ve kabul edildi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ZAM KARARININ DIŞINDA TUTULMASI YANLIŞ KARARDIR”

Memur Sen Bursa İl Temsilcisi Sağlık Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül, “Sayısı milyona yakın olan ve sistemin yüzde 90’ını oluşturan sağlık çalışanlarımızın Sağlık Bakanının açıkladığı ve komisyonda kabul edilen zam kararının dışında tutulması çok yanlış bir karardır. Sağlık Bakanlığı sağlık sistemini uçurumdan aşağıya yuvarlayacak bir karar alıyor. Hekimlerimizin ücretlerinde iyileştirmelerin yapılması elbette elzemdir. Ancak bu iyileştirmelerden hekimlerin dışındaki sağlık çalışanlarının faydalanmaması kabul edilecek bir durum değildir. Bu konuda sağlık sistemi bitirecek, çalışma barışını yok edecek her türlü kararın karşısında olduğumuzu, sistemin bütün emekçilerinin mutlu olmasını sağlayacak şekilde çalışanlarımızın yanlarında olacağımızın bilinmesini isteriz. 7 Aralık Salı ve 9 Aralık Perşembe günü bütün Türkiye’de iş bırakma eylemi yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Trend