#

Giriş:

Son Güncelleme:

Mustafakemalpaşa

Doğa dostu belediyeden öğrencilere sıfır atık eğitimi

Mustafakemalpaşa belediyesi tarafından sürdürülen Sıfır Atık Projesi kapsamında 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı Bahar dönemi okul eğitimleri tamamlandı.

İlçede bulunan 25 ilkokuldaki 3. ve 4.sınıflarda eğitim gören toplam 500 öğrenciye uzaktan eğitim yoluyla öğrencilerin dikkatini çeken, interaktif öğretim sistemine dayalı Sıfır Atık Eğitimi düzenlendi.

Eğitimlerle doğal varlıkların korunması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi gibi konularda farkındalık geliştirmeleri ve “Sıfır Atık” yaklaşımını tanımaları amaçlandı. Çocukların günlük yaşamlarında atıkları nasıl azaltacakları, nasıl daha az tüketecekleri ve atıkları farklı şekillerde nasıl değerlendirebilecekleri konusunda bilgilendirme yapıldı.

Eğitim sonunda öğrendiklerini resim çizerek belediye ile paylaşmaları istenerek öğrencilerin projeye dahil edilmesi sağlanarak sıfır atık üzerine projeler geliştirmelerinin temelleri atıldı.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Sıfır Atık yönetmeliği kapsamında 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi ve Kompost Üretim Tesisi faaliyetlerinin sürdüğünü belirterek. “Daha yaşanabilir bir Mustafakemalpaşa için sıfır atık projesini destekliyor ve toplumumuzun tüm kesimlerine yaymayı hedefliyoruz. Bu konuda atılacak adımlarla yaşadığımız çevreyi, mahallemizi ve ilçemizi daha temiz hale dönüştüreceğiz. Ben, projenin kapsamlı ve etkin bir biçimde sürdürülmesine katkı sağlayan tüm vatandaşlarımıza ve geleceğin büyükleri olan öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa

Bursa’daki cinayette baba ve oğlu birbirini suçladı

Haber Giriş:

on

Bursa’da Serdal Çetin, babası Sezer Çetin ve kardeşi Sezer Çetin’le çıkan silahlı kavgada ölen Remzi Yamalı cinayetiyle ilgili soruşturma tamamlandı. İki aile fertlerinin karıştığı, 3 kişinin de yaralandığı kavganın tutuklu sanıkları Serdal Çetin, babası Sezer Çetin (57) ve kardeşi Sezer Çetin (19) hakkında ‘kasten öldürme’ ve ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından ikişer kez ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede Serdal Çetin’in ‘Babam Remzi’ye ateş etti’ dediği, baba Sezer Çetin’in de ‘Remzi Yamalı ile Şükrü’ye ateş eden kişi oğlum Serdal Çetin’dir’ diye ifade verdiği belirtildi.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde geçen ağustos ayında Arzu Çetin, iddiaya göre şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşi Serdal Çetin’i terk edip, ortadan kayboldu. Olayın ardından Serdal Çetin ile bacanağı Remzi Yamalı bu nedenle tartıştı ve ikili arasında karşılıklı küfürleşme yaşandı. Bölgeden ayrılan Serdal Çetin, babası Sezer Çetin ve kardeşleri Korkmaz, babasının adını verdiği Sezer Çetin ve eniştesi Tuncay S. (30) ile birlikte geri döndü. Tartışmaya Remzi Yamalı’nın yanındaki Şükrü Şengil, Kemal Güngen ve Seymen Başak da dahil oldu.

İki grup arasındaki tartışma, kısa sürede silahlı kavgaya dönüştü. Kavga sırasında Serdal Çetin ile babası Sezer Çetin tüfeklerini, kardeşi Sezer Çetin ise tabancasını ateşledi. Olayda Remzi Yamalı, Şükrü Şengil, Kemal Güngen ve Seymen Başak yaralandı. İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralılardan Remzi Yamalı, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

İDDİANAME TAMAMLANDI

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili yürütülen soruşturmayı tamamladı. Hazırlanan iddianamede, “Remzi Yamalı’nın baldızı ve aynı zamanda Şükrü Şengil’in kardeşi olan Arzu ile şüpheli Serdal Çetin evli. Serdal ile Arzu’nun ayrılmaları üzerine taraflar arasında husumet başladı. Bu husumetten dolayı taraflar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Olay günü yine taraflar arasında çıkan tekme tokat kavga araya girenler tarafından yatıştırıldı. Birkaç dakika sonra Serdal Çetin, kardeşi Sezer Çetin, babası Sezer Çetin ellerinde silah ve tüfekler ile olay yerine yeniden geldi. Korkutmak amacıyla önce hava ateş açan şüpheliler, evinden çıkan Remzi Yamalı ile yeniden tartışmaya başladılar. Şüpheliler tarafından açılan ateş sonucu Yamalı yaralandı. Yine sanıklar, Şükrü Şengil’e arkasından ateş etti. Açılan ateş sonucu Kemal Güngen ve Seymen Başak yaralandı. Av tüfeğiyle açılan ateş sonucu yaralanan Remzi Yamalı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti” ifadelerine yer verildi.

BABA OĞLUNUN, OĞLU BABASININ ATEŞ ETTİĞİNİ SÖYLEDİ

İddianamede Serdal Çetin’in, “Babam Remzi’ye’ ateş etti” dediği, Baba Sezer Çetin’in de “Remzi Yamalı ile Şükrü’ye ateş eden kişi oğlum Serdal Çetin’dir” dediği ortaya çıktı. Şikayetçi yaralıların olayın nasıl meydana geldiğini ayrıntılarıyla anlattıkları ifadelerinin yer aldığı iddianamede Sezer Çetin, “Yengem Arzu ile ağabeyim Serdal’ın ayrılması üzerine ailesiyle aramızda husumet başladı. Olay günü ağabeyim ile Remzi’in kavga ettiğini duyunca babamla birlikte gittik. Ağabeyimi olay yerinde arabaya bindirdiğimiz sırada Remzi evine giderek tüfek tarzı bir şey alıp dışarıya çıktı. Ateş etmeye başladı. Ağabeyim Serdal, Remzi’ye ateş ederek yaraladı. Ben de üzerimdeki tabancayı çıkarıp, kalabalığı korkutmak için havaya ateş ettim” dedi.

‘BABAM REMZİ’YE ATEŞ ETTİ’

Eşi Arzu’nun evini terk etmesi üzerine ailesiyle aralarında husumet olduğunu söyleyen Serdal Çetin ise, “Olay günü Remzi ile karşılaştık. Aramızda tartışma çıktı. Daha sonra kardeşi gelip bizi ayırdı. Bu sırada babam ve kardeşim Sezer Çetin ellerinde silahlarla olay yerine geldiler. Ben de dışarıya çıktım. Babam Remzi’ye ateş etti. Başkalarına ateş etmesini engellemek için tüfeği elime aldım. Ancak, kalabalık üzerime doğru geldiğini görünce, havaya ateş ederek olay yerinden uzaklaştım” dedi.

‘OĞLUM SERDAL ATEŞ ETTİ’

Baba Sezer Çetin de Serdal Çetin’in oğlu olduğunu, eşi Arzu’nun evi terk etmesiyle ailesiyle aralarında husumet oluştuğunu söyleyerek, “Oğlumum kavga ettiğini duyunca aracımızla olay yerine gitmeye hazırlanırken Serdal elinde tüfekle yanımıza geldi. Tüfekle aracın kasasına binerek olay yerine gittik. Olay yerinde Remzi’nin elinde sopa gördüm. Oğlum Serdal, Remzi’ye ateş etti. Küçük oğlum Sezer de tabancasıyla havaya doğru ateş etti. Şükrü, kaçarken oğlum arkasından av tüfeğiyle ateş edince yaralandı. Ben ateş etmedim. Oğlumun elinden tüfeği alarak etrafındakilerin zarar vereceğini düşünerek havaya doğru ateş ettim. Remzi Yamalı ile Şükrü’ye ateş eden kişi oğlum Serdal Çetin’dir” diye ifade verdi.

2’ŞER KEZ MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

Cumhuriyet Savcısı, tutuklu bulunan Sezer Çetin, baba Sezer Çetin ve Serdal Çetin hakkında Remzi Yamalı’nın öldürülmesi ve Şükrü Şengil’in yaralanmasıyla ilgili her birine ikişer kez ömür boyu hapis talep etti. Savcı yine üç sanık için Seymen Başak ile Kenan Güngen’in yaralanması ile ilgili de 3’er yıl hapis cezası istedi. Bursa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianamenin sanıkları ilerki günlerde hakim önüne çıkacaklar.

Devam Et

Mustafakemalpaşa

Doğa ve fen okulunda sona doğru

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, Millî Eğitim Müdürlüğünce projelendirilen ‘Ormankadı Doğa ve Fen Okulu’nun yapımı sürüyor.

Kaymakam Ahmet Altıntaş’ın onayının ardından Belediye Başkanlığı ile Millî Eğitim Müdürlüğü arasında haziran ayında imzalanan iş birliği protokolü ile yapım çalışmaları başlayan ‘Orman Okulu Ekolojik Hayat Merkezi-Doğa ve Fen Okulu’ hızla yükseliyor.

Orman İşletme Müdürlüğü, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ile hayırseverlerin büyük desteği ile Ormankadı Ortaokulu’na ait arazide yürütülen Doğa ve Fen Okulu Projesi, anaokulu ve ilkokul seviyesindeki öğrencilere hizmet verecek.

İlk etapta 30 öğretmen ve sınıfın eğitim almasının planlandığı projede, açık hava dersliklerinden tasarım ve beceri atölyelerine kadar birçok uygulama alanı öğrencilerin eğitimine sunulacak. Okulda dört açık hava dersliği, beş açık hava tasarım beceri atölyesi, tarım uygulama alanı, kıl çadır dersliği, tavuk kümesleri, evcil hayvan barınakları, kompost ve geri dönüşüm alanı ile denge parkuru bulunacak.

Devam Et

Mustafakemalpaşa

Bursa’da kanatlı hayvan gübresiyle ceviz üretimini ikiye katladı

Haber Giriş:

on

Yıllık 50 tona dayanan ceviz üretimiyle her geçen yıl potansiyelini artıran Mustafakemalpaşa’da ekim ayıyla birlikte ceviz hasadı başladı. Çiftçiler kanatlı hayvan gübresiyle verimi ikiye katladı.

Başta domates olmak üzere kapya biberi, süt ve süt ürünleri imâlatı ve tatlıcılık alanında Bursa’nın öncü bölgelerinden biri olan Mustafakemalpaşa’da ceviz üretimi ağı yaygınlaşıyor. Son yıllarda artan ceviz üretimiyle yüzü gülen ilçede 35 yıldır motosiklet yedek parça sektöründe hizmet verdikten sonra Karapınar Mahallesi’nde ceviz yetiştiriciliğine başlayan İsmail Bayer (59), bu yılki üretimden memnun olduğunu söyledi.

Cevizciliğe hobi olarak başladığını belirten İsmail Bayer, “Ceviz yetiştiriciliğinde en önemli nokta su ve bakım. Kanatlı hayvan gübresi verimi çok arttırıyor. 4 dönümlük arazideki 50 ağaçtan yıllık 700 kiloya yakın ceviz üretimi yapıyoruz. Kilosu 25 ila 35 TL arasında alıcı buluyor” dedi.
2010 yılında ‘chandler’ cinsi ceviz dikerek üretime hobi olarak başladığını dile getiren İsmail Bayer, ilçe genelinde yaklaşık 20 bin ceviz fidanı bulunduğunu, yıllık üretimin ise 50 tonu bulduğunu ifade etti.

En iyisi yarasa gübresi

Kanatlı hayvan gübresi kullanılarak cevizlerin iyi mahsul verdiğini kaydeden İsmail Bayer, “Ceviz ağaçlarının dibine atılan gübrelerin öncelikle yıpranmış, yani 1-2 yıllık olması gerekiyor. Güvercin, tavuk ve yarasa gübresi üretimi arttır. Küçük ve büyükbaş hayvan gübresi de kullanılabilir. Bunlar harmanlanmalı, sulama esnasında fidanların dip bölgelerine az miktarda dökülerek, potasyum, nitrat ve demir ihtiyacı bu gübrelerle karşılanmalıdır. Yarasa gübresi, kuş gübrelerinin içinde en iyisi. Az ve değerli olan bu gübre çeşidi, Doğu Anadolu’da mağaralarda bulunuyor. Cevizlerimiz gayet dolgun ve pazarı güzel bir mahsûl elde ediyoruz” diye konuştu.

Hobi olarak başladı, bırakamadı

Karapınar’ın ardından Mustafakemalpaşa merkezinde de 150 ağaçlık ceviz fidanını toprakla buluşturduğunu ve 5 yıl sonra buradan da ürün almaya başlayacağını söyleyen İsmail Bayer, “13 yaşındaki bir ağaçtan bakımı iyi oldukça yıllık 30-35 kilo arasında verim alınabilir. 3 kabuklu olduğu için ilaçlamanın bir sıkıntısı yok. Çapalamanın ardından haziran ayında sulama yapılmalıdır.Ceviz, mercimek tanesi kıvamına geldiği zaman ilâçlama yapılır. 15 gün arayla iç kurdu ve hava ilâcı yapılır” dedi.

Devlet destekliyor

İsmail Bayer, son olarak ceviz üretiminin yaygınlaşmasının değerinden bahsederek, “4 yıl önce Türkiye’nin yüzde 60 ceviz açığı vardı. Şili bu alanda dünyada lider. Şu anda yüzde 50’ye düşsede hâlâ açık çok. Kırsalın, devlet destekleriyle birlikte kahvaltıdan tutun da tatlı sanayiine kadar her alanda kullanılan cevize yönelmesi gerekiyor. Bundan 50 yıl önce bir ceviz kesme furyası vardı bu yörede. Sunta kaplamalarda kullanılmak üzere bütün büyük ve eski cevizlerimiz kesildi. Son yıllarda bu açık kapatıldı. Cevizi ekmek değil, bakmak önemli” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Trend