Giriş:

Son Güncelleme:

Genel

Dr. Akkuş: Bu dönemde balığımıza sahip çıkalım

Gülay KUYUCU- Orhan AŞAN/VAN, (DHA)- VAN Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan, ancak üremek için tatlı sulara giden inci kefallerinin göçü devam ediyor. Bu dönemde kaçak avcılara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, “Balığın en kolay avlanacağı dönemdeyiz. İnci kefallerini bu dönemde korumazsak kaçak avcıların hedefi haline geliyor” dedi.
Dünyada yalnızca Van Gölü’nde yaşayan ve 15 Nisan- 15 Temmuz arası üreme dönemi olduğu için avlanma yasağı bulunan inci kefalleri, bu dönemde Van Gölü’nden çıkarak tatlı sulara göç ediyor. Üremek için yoğun çaba sarf eden balıklar, Alaska’daki Somon balıkları gibi suyun akışının tersine yüzüyor. Van ekonomisine büyük katkı sağlayan inci kefallerinin üremek için başlattığı bu göç, her yıl binlerce kişi tarafından ilgiyle izlerken bu yıl pandemi nedeniyle göçün izlendiği alanlar boş kaldı.
Üreme göçü sırasında balıkların kolay avlandığı bu dönemde güvenlik güçleri aldıkları önlemlerle kaçak avcılığın önüne geçmeye çalışıyor. İnci kefalinin derelere gelmesini bekleyen kaçak avcılara güvenlik güçleri göz açtırmayınca, göldeki balık miktarı da artmaya başladı. Koruma çalışmaları sonuç verirken balıkların göçünün izlendiği derelerde balık yoğunluğu da arttı.
‘BALIĞIMIZI ÇALDIRMAYALIM, SAHİP ÇIKALIM’
Özellikle bu dönemde inci kefalinin avlanmasının çok kolay olduğunu bu nedenle balığın kaçak avcıların hedefi haline geldiğini belirten Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, bu dönemde koruma çalışmalarına hız verildiğini söyledi. Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, şöyle konuştu:
“Her yıl olduğu gibi nisan ayıyla birlikte Van Gölü’nde yaşayan inci kefalleri üremek için sürüler halinde göle dökülen akarsulara göç etmeye başladı. İnci kefallerini bu dönemde korumazsak kaçak avcıların hedefi haline geliyor. Burada göç eden inci kefalleri Van Gölü’nden ekmeğini sağlayan 15 bin balıkçının ekmeğinin garantisini oluşturuyor. Bu nedenle üreme döneminde balığı derede çok iyi korumamız kaçak avcılara yem etmememiz gerekiyor. Koruma çalışmalarını başta İl Jandarma Komutanlığı kırsalda, merkezde polis ve zabıta ekipleri yürütüyor. Hepsine canı gönülden teşekkür ediyorum. Balığımızı çaldırmayalım balığımıza sahip çıkalım.”

FOTOĞRAFLI

Haberin Devamı

Genel

Kafelerden koronaya karşı ‘cansız mankenli’ tedbir

Koronavirüs önlemleri kapsamında kapalı olan kafelerin ne zaman açılacağı merak konusu. Ancak bazı işletmeciler, normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte hazırlıklarını yapmaya başladı.

Haber Giriş:

on

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından alınan ilk önlemler restoran, eğlence mekanı ve kafelerin kapatılması oldu.

Normalleşme adımlarının atılmasının ardından bazı kafeler de açılış için hazırlık yapmaya başladı. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu bu tür işletmelerde, sosyal mesafe korunması için masalar arasına en az 1.5 metre mesafe bırakılması, aralıklı oturma düzenine geçilmesi ve oturması yasak yerlere uyarı yazısı konulması gibi önlemler alınmaya başlandı.

Bazı kafeler ise oturması yasak olan yerlere uyarı yazısı koymak yerine cansız manken koydu.

CANSIZ MANKENLERLE SOSYAL MESAFE ÖNLEMİ

Cansız mankenlerle sosyal mesafe önlemi alan Beyoğlu’ndaki bir kafenin işletme müdürü Ulaş Volkan Çelik, “Yeni normal sürecinde bu mankenler kalıcı olacaklar. Tekrar eski düzene ne zaman geçeriz onu bilemiyoruz. Mankenleri koyma sebebimiz de sosyal mesafe kurallarını biraz eğlenceli hale getirmek. Mankenlerin olduğu masaya misafir alamayacağız. Mankenlerin olmadığı boş masalarda misafirleri ağırlayacağız. Herhangi bir yere gittiğinizde boş bir yere oturmak istemezsiniz ama dolu bir yer sizi çeker. Biz de 1.5 metre boş masa bırakmak yerine böyle bir uygulama yaptık.” dedi.

Devam Et

Genel

Kanal D’den istifa etti… Ekranlara geri dönüyor

Haber Giriş:

on

Kanal D Ana Haber Bülteni sunuculuğu görevinden istifa eden ve dün yaptığı paylaşımda eylül ayında ekranlara döneceğini açıklayan Buket Aydın’ın hangi kanalla anlaştığı merak ediliyordu. Kulis bilgilerine göre Buket Aydın’ın Habertürk TV ile anlaştığı iddia edildi.

Buket Aydın, 9 Mayıs’ta Kanal D Ana Haber Bülteni sunuculuğu görevinden istifa etmişti. Aydın, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Mesajlarınızı okuyorum ama hepsine cevap vermem imkansız. Öncelikle beni sürekli soran anne babalarınıza hürmetlerimi iletin. Çocuklarımızın da gözlerinden öpüyorum. Yeni yayın dönemi yani Eylül ayı gibi yeniden buluşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

‘HABERTÜRK TV İLE ANLAŞTI’ İDDİASI

Kulis bilgilerine göre Buket Aydın’ın Habertürk TV ile anlaştığı iddia edildi.

Devam Et

Genel

TFF kararını verdi: Ligler başlıyor! İşte tarih…

Haber Giriş:

on

Süper Lig’de daha önce 12 Haziran’da topbaşı yapmayı planlayan Türkiye Futbol Federasyonu, yapılan son toplantı ile kesin kararını verdi. Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde son kez toplanan TFF Yönetimi, Süper Lig’in 12 Haziran’da kesin olarak başlamasına karar verdi. Kritik zirvede küme düşme konusu da masaya yatırıldı. Süper Lig’de 7 takımın ‘küme düşme kaldırılsın’ başvurusu reddedilirken, Türkiye Kupası’nın belirlenecek takvime göre oynanacağı belirtildi.

Devam Et

Trend