#

Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

Dünya genelinde koronavirüs bilançosu

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 540 bin 840’a, virüs tespit edilen kişi sayısı 11 milyon 747 bin 823’e yükseldi. Dünya genelinde hastalığı yenerek iyileşenlerin sayısı ise 6 milyon 741 bin 839’a ulaştı.

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını 140’tan fazla ülkede yayılmaya devam ediyor. En fazla vakaya sahip 2’inci ülke olan Brezilya’da son paylaşılan verilere göre, 1 milyon 626 bin 71 vaka bulunuyor. Virüs kaynaklı toplam can kaybının ise 65 bin 556’ya ulaştığı bildirildi. En fazla vaka sayısına sahip 3’üncü ülke olan Hindistan’da virüs kaynaklı can kaybı 20 bin 178 olurken, vaka sayısı ise 720 bin 707’ye ulaştı.

ORTA AVRUPA’DA VAKA VE ÖLÜ SAYILARINDA ARTIŞ

Orta Avrupa’da da koronavirüs nedeniyle vaka ve ölü sayılarında artış sürüyor. İtalya’da vaka sayısı 241 bin 819 olurken, 34 bin 869 kişi hayatını kaybetti. Almanya’da vaka sayısı 198 bin 64’e çıkarken; 9 bin 92 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. İngiltere’de ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 44 bin 236’ya yükselirken, hasta sayısı 285 bin 768 oldu. Belçika’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 62 bin 58’e yükseldi.

İRAN’DA ÖLÜ SAYISI 11 BİN 731’E ÇIKTI

İran’da salgın nedeniyle ölenlerin sayısının 11 bin 731’e ulaştığı, virüs teşhisi konulan kişi sayısının ise 243 bin 51’e çıktığı açıklandı.

KOLOMBİYA’DA CESETLER YAKILIYOR

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin bir kısmı Saferin Mezarlığı’ndaki krematoryuma götürülerek yakıldı.

VİRÜS AFRİKA’DA DA YAYILMAYA DEVAM EDİYOR

Batı Afrika ülkesi Nijerya’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 29 bin 286’ya yükseldi.

Asya ülkelerinde koronavirüs bilançosu açıklandı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 540 bin 840’a yükseldi. Asya ülkelerinde virüsün merkez üssü haline gelen Hindistan’da virüs kaynaklı ölü sayısı 20 bin 178’e yükselirken; vaka sayısında yükselme yaşayan Pakistan’da ise son 24 saatte 2 bin 691 yeni vaka tespit edildi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve etkisini sürdüren koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 540 bin 840’a yükseldi. Asya’daki vaka sayıları da açıklandı. Asya ülkelerinde koronavirüs vaka sayısı artan ülkelerden Pakistan’da salgında enfekte kişi son 24 saatte 2 bin 691 artarak, toplam enfekte kişi sayısı 234 bin 509’a yükselirken; son 24 saatte virüs nedeniyle 77 kişinin yaşamını yitirmesiyle toplam ölü sayısı 4 bin 839’a çıktı. Öte yandan ülkede enfekte kişilerin arasından 134 bin 957 kişinin de iyileştiği belirtildi.

HİNDİSTAN’DA VAKA SAYISI 720 BİN 707’YE YÜKSELDİ

Hindistan’da ise toplam vaka sayısı 720 bin 707’ye ulaştı. Ülkede virüs nedeniyle 20 bin 178 kişi hayatını kaybederken; enfekte kişilerin arasında bulunan 440 bin 192 kişinin ise iyileştiği açıklandı.

SİNGAPUR’DA VAKA SAYISI 44 BİN 983

Singapur’da koronavirüs teşhisi konulan hasta sayısı 44 bin 983’e ulaşırken; toplamda 40 bin 717 kişinin iyileştiği bildirildi. Ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı ise değişmeyerek 26 olarak kalmaya devam etti.

ENDONEZYA’DA VAKA SAYISI 64 BİN 958

Öte yandan Endonezya’da koronavirüs nedeniyle şu ana kadar 3 bin 241 kişi hayatını kaybederken; ülkede toplamda 64 bin 958 kişinin enfekte olduğu ve bunların arasından 29 bin 919 kişinin iyileştiği açıklandı.

FİLİPİNLER’DE TOPLAMDA 46 BİN 333 KİŞİ ENFEKTE

Filipinler’de ise salgında toplamda 46 bin 333 kişi enfekte oldu ve bunların arasından 12 bin 185 kişi iyileşti. Virüs nedeniyle toplamda 1303 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

Dünya

Türkiye’nin diyalog çağrılarına olumsuz yanıt

Haber Giriş:

on

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Türkiye’nin sözde gerginliğin azalması için birkaç gün önce yapmış olduğu geç kalmış eylemler, ikna edici değildir.” ifadelerini kullandı.

Rum basınında yer alan habere göre, Dendias, 10-11 Aralık’ta yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde Güney Kıbrıs Rum kesimini ziyaret etti.

İlk olarak Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüşen Dendias, daha sonra Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile bir araya geldi.

Dendias, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan ile Güney Kıbrıs’ın, AB üyesi ülkelere, Türkiye’nin “ikna edici olmayan” eylemleriyle ilgili sorumluluk almaları çağrısı yaptığını söyledi.

“Türkiye’nin sözde gerginliğin azalması için birkaç gün önce yapmış olduğu geç kalmış eylemler, ikna edici değildir.” ifadelerini kullanan Dendias, Türkiye’nin, gerçek anlamda gerginliği yatıştırıcı ve uluslararası hukuk ve deniz hukuku zeminine dayalı yapıcı bir yola götürecek kararlar alması gerektiğini savundu.

Dendias, “Bu kararlar yalnızca Türkiye için açık bir gösterge olarak değil, AB’nin güvenilirliğinin bir kanıtı olması açısından da önemlidir.” dedi.

Hristodulidis ise AB liderlerinin vereceği kararların Türkiye’nin tavrına bağlı olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan diyalog çağrısı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MED Akdeniz Diyalog Forumu’nda yaptığı açıklamada, AB’nin üyelerinden en az ikisinin tüm AB sistemini kötüye kullanmasına izin vererek, suç ortağı haline geldiğini belirtmişti.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz konusunda, “Tercihimiz net. Türkiye’nin kapısı diyaloğa sonuna kadar açık. Bir çıkış yolu var. Doğu Akdeniz Konferansı, iş birliği için uygun bir ortam oluşturmak için bir fırsattır ve bu bizim önerimizdir.” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise 1 Aralık’ta Bakanlığı yöneltilen, “Yunanistan Oruç Reis’i bahane göstererek diyaloğa yanaşmıyordu. Oruç Reis çalışmalarını tamamladı, bu durumda Yunanistan’ın tutumunda bir değişiklik öngörüyor musunuz?” şeklindeki soruya, “Türkiye başından beri Yunanistan’la ön şartsız diyalogdan yana.” karşılığını vermişti.

Devam Et

Dünya

Canlı yayında hamile kız arkadaşının ölümüne neden oldu

Haber Giriş:

on

Stas Reeflay isimli bir Rus YouTuber, bir izleyicisinin para teklifi üzerine 28 yaşındaki hamile kız arkadaşını soğukta bekleterek ölümüne sebep oldu.

Rusya’da kan donduran bir olay yaşandı. Yerel medyadaki habere göre, Rus asıllı Stas Reeflay adlı YouTuber’a canlı yayın sırasında bir izleyici, kız arkadaşını soğukta bekletmesi karşılığında 1,000 dolar vereceğini söyledi.

Bunun üzerine Reeflay’ın, kız arkadaşı Valentina Grigoryeva’yı sadece iç çamaşırıyla sıfırın altındaki soğukta beklemesi için balkona kapattığı belirtilirken, Grigoryeva’nın hipotermi sonucu olay yerinde hayatını kaybettiği ifade edildi.

CİNAYET SONRASI YAYININA DEVAM ETTİ

Genç kızın balkonda olduğu süre boyunca yayın yapan Reeflay’ın sağlık görevlilerini aradıktan sonra da yayın yapmaya devam etti. Yaşanan olayın ardından pek çok sosyal medya kullanıcısı ‘kadınlara yönelik şiddet ve zulüm sahnelerini sorunsuzca gösterdiği’ gerekçesiyle YouTube’a tepki gösterdi.

OLAY İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilirken, Rusya Soruşturma Komitesi, “Evinde cesedi bulunan genç adamın ölen kişiye karşı olası hukuka aykırı eylemleri olup olmadığı kontrol edilecek” açıklamasında bulundu.

Devam Et

Dünya

Çin akıllanmıyor! 40 köpek sosis olmaktan son anda kurtarıldı

Haber Giriş:

on

Çin’de bir mezbahada, çalıntı olduğu düşünülen 40 köpek bulundu. İnsan hakları savunucuları, köpeklerin öldürülerek sosis yapılacağını ifade etti.

Olay, Çin’in Siçuan eyaletindeki Leshan kentine bağlı Huilong köyünde meydana geldi. Yasadışı bir mezbahada, öldürülmek üzere bekleyen 40 köpek bulundu.

İnsan hakları savunucuları, köpeklerin öldürülerek sosis yapılacağını belirtti. Kafeslerde tutulan labrador ve golden retriever cinsi köpeklerin çalıntı oldukları ifade edildi.

İşletme sahiplerinin, müşterileri aramak için Çin mesajlaşma uygulaması WeChat’te canlı köpeklerin fotoğraflarını paylaştıkları iddia ediliyor. Müşterilerin ise fotoğraflara göz atarak köpekleri seçerek öldürülmesini ve sosis haline getirilmesini isteyebildiği öğrenildi.

Devam Et

Trend