#

Giriş:

Son Güncelleme:

Osmangazi

Engelliler gününde BAREM’de büyük buluşma

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli vatandaşları Türkiye’nin en büyük ve en özel sosyal projesi olan Osmangazi Belediyesi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (BAREM) ağırladı. Her gün yüzlerce engelli, yaşlı, Alzheimer hastası ve ailelerine hizmet verecek BAREM’i büyük bir heyecan içinde gezen engelli vatandaşlar ve aileleri, kendileri için böylesine anlamlı bir projeyi hayata geçirdiği için Başkan Dündar’a teşekkür etti.

BAREM’de ‘Engelsiz’ Buluşma

Bursa’da yüzlerce engelli, yaşlı, Alzheimer hastası ve ailelerinin yaşamına değer katacak Türkiye’nin en büyük sosyal projesi Osmangazi Belediyesi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi (BAREM), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç’in de katıldığı programda; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yakında hizmete açılacak olan dev merkezi engelli vatandaşlar ve yakınlarına tanıttı. Aileleriyle birlikte büyük bir heyecan içinde BAREM’i gezen engelliler, Başkan Dündar’a defalarca teşekkür ederken, mutlulukları yüzlerinden okundu.

Dündar: “Sosyal Belediyecilikte Zirve”

Demirtaş’ta 14 bin 162 metrekare alan üzerine bir kampüs şeklinde inşa edilen BAREM’in 200 yaşlı, 150 engelli, 150 Alzheimer hastası olmak üzere toplamda 500 kişiye hizmet vereceğine dikkat çeken Başkan Mustafa Dündar, özel projede huzur evi, tiyatro, sinema, terapi uygulama bahçeleri, sosyal donatı alanları, modern bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile ailelerin kendilerine özel zaman ayıracakları bölümler bulunduğunu belirtti.

Dünya Engelliler Günü’nde güzel bir buluşma gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Dündar, “Yaşadığımız pandemi sürecinde sizlerle bir araya gelemedik. Sizlerden ayrı kaldık. Ancak, bu sürede bizler çalışmaya devam ettik. Sizler için Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni (BAREM) inşa ettik. Engelli vatandaşlarımıza bugüne kadar Osmangazi Bakım Merkezi’nde (OBAM) hizmet veriyorduk. BAREM fikri de, OBAM’daki çalışmalarımız sırasında ortaya çıktı. Biz bu hizmetleri nasıl daha geliştiririz dedik. Araştırdık, uzmanlarıyla konuştuk, üniversitemizle görüştük. Ortaya bugün içinde bulunduğumuz proje çıktı. Biz de hemen inşaatına başladık” dedi.

BAREM’in, Engelli Bakım Merkezi, Alzheimer Hastaları ve Huzurevi olmak üzere üç farklı bölümden oluştuğunu anlatan Başkan Dündar “İnşaatı tamamlanan merkezimizde artık son rötuşlar yapılıyor. Tefrişat ve temizlik işleri bittikten sonra, en kısa zamanda sizlere hizmet vermeye başlayacağız. Bakım Rehabilitasyon Merkezimiz, öncelikle sizlere hayırlı olsun. Bir buçuk iki yıllık bir ayrılık sürecinde, güzel bir sona ulaşmış olduk. Bundan sonra en iyi şartlarda sizlere hizmet sunacağız. Bu merkez, Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı proje, örnek bir tesis. Sosyal Belediyecilikte gelinen en son nokta. Sosyal hizmetler sürekli konuşulur ancak o hizmeti sunmak çok daha önemlidir. İşte bizler, inşa ettiğimiz bu merkezde sosyal belediyecilik hizmetinin en gelişmişini sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

Gözgeç: “Çok Anlamlı ve Değerli Bir Hizmet”

BAREM’deki engelli vatandaşların 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlayan AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de, “Sizlere engelsiz bir yaşam diliyorum. Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’ın yapmış olduğu bu hizmet, çok anlamlı ve değerli bir hizmet. Çünkü, sizlerin yaşam merkezinizin olması, burada ailelerinizle birlikte vakit geçirmeniz çok önemli. AK Parti kurulduğu günden bugüne, sosyal politikaların hayata geçirilmesi için büyük bir çaba sarf ediyor. Engelli maaşı, evde bakım hizmeti, sosyal yaşam merkezlerinin oluşturulması gibi konularda bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi, çok önemli çalışmalar. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde 81 ilden gelen engelli vatandaşlarımızla bir buluşma gerçekleştirdi. Sizlerin taleplerini dinledi. Bu taleplerin yerine getirilmesi noktasında yerel yönetimlerin bu konularda yaptıkları çalışmalar son derece önemli. Ben, Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’ı da, yapmış olduğu bu hizmet için tebrik ediyorum. Hepinize hayırlı günler diliyorum” dedi.

BAREM’i gezerken duygusal anlar yaşayan engelli yakınları da, “Allah’a çok şükür, küçük bir merkezde başlayan bu hizmet, bugün böyle bir yere dönüştü. Bunun için çok sevinçliyiz. Böyle güzel bir hizmet sunduğu için Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’dan Allah razı olsun. BAREM’i ilk defa görme imkanı bulduk. Söyleyecek kelime bulamıyoruz. Çok güzel olmuş. Artık burada engelsiz bir yaşam imkanına kavuşmuş olacağız” diyerek duygularını ifade ettiler.

Osmangazi

Mevlana Şiir Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Haber Giriş:

on

Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11.’si düzenlenen Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’nda dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri, düzenlenen törenle verildi.

Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasına yeni eserler kazandırmak ve çocukların manevi dünyasını zenginleştirip, onlara Mevlana’yı tanıtmak amacıyla bu yıl 11’incisini düzenlediği Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’nda kazananlar ödüllerine kavuştu. Bu yılki konusu serbest olarak belirlenen yarışmanın ödül töreni, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirildi. 24 şehirden toplam 111 eserin katıldığı yarışmanın birincisi, “Lâ” isimli şiiriyle Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nden Beyzanur Demir oldu. Mevlana sevgisinin satırlara döküldüğü yarışmada; Kastamonu Göl Anadolu Lisesi’nden Ela Nur Tabaklı, “Her Geliş İhtimalinde Tekrarlanan Medcezire Feryat” isimli şiiriyle ikinci, Bursa Tofaş Fen Lisesi’nden İclal Karakaş da, “Âhüzâr” isimli şiiriyle üçüncü oldu.

“Bir Dilrüba” isimli şiiriyle İstanbul Asiye Ağaoğlu Anadolu Lisesi’nden Merve Nur Çokol, “Mutlak Geçersizliği Kabul Etmeye Sevk Edilirken Yenilenen Antlaşma” isimli şiiriyle Kastamonu Göl Anadolu Lisesi’nden Sevginur Kırmızıoğlu ve “Perde” isimli şiiriyle Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nden Beraat Yıldırım da mansiyon ödüllerinin sahibi oldu.

Dereceye giren eserlerin sahipleri, şiirlerini tek tek okuduktan sonra ödüllerini Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’dan aldı.

Dündar: “Çok Önemli Eserler Ortaya Çıkıyor”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ödül töreninde yaptığı konuşmada edebi faaliyetlere büyük önem verdiklerini belirterek, “Göreve geldiğimiz günden itibaren var olan etkinleri sürdürürken, yenilerini de ilave ettik. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın bu yıl 21’inci yılındayız. Yine bir marka haline gelen Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’nın 11’incisinin ödül törenini gerçekleştiriyoruz. Jüri üyelerimiz, 11’inci yılında 111 eserin yer aldığı yarışmamızda dereceye girenleri belirlemekte oldukça zorlandı. Bu yarışmalar vesilesiyle yeni yazarlar, şairler yetişiyor. Çok önemli eserler ortaya çıkıyor. Önceki yıllarda yarışmamıza katılarak derece alan bir arkadaşımız, daha sonraki bir yarışmada jüri üyeliği yaptı. Kurumsal hale gelen bu etkinliklerimizde güzel ve kaliteli işler ortaya çıkıyor. Bizim düzenlediğimiz yarışmaların en önemli tarafı, katılan eserlerin kitap haline getirilip edebiyat dünyasına kazandırılması. Genç şairleri Türk edebiyatına kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Yarışmaya katılan öğrencilerimize ve jüri üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışmanın jüri üyelerinden Yazar Metin Önal Mengüşoğlu da yarışmada ödül alan ve almayan bütün katılımcılara teşekkür ederek, “Sevgili velilerden, çocukların kalplerini dinlemelerini, yeteneklerini görmelerini istirham ediyorum. Çocukların musiki, şiir, edebiyat, fen ve teknolojiye yönelik yetenekleri varsa, o alanda resmi müfredatın dışında meşguliyetler ile yetişmesini sağlayın. Tek bir müfredat sadece meslek sahibi yapar. Geleceğimizin kurtuluşu eğitim ile başlayacak ama kültür ile olacaktır. Kültürün de musikiden resme, şiirden edebiyata, fen ve teknolojiye uzandığını unutmayalım. Çocuklarını bu alanlara teşvik eden ailelere çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sûz-i Dilara Mevlevi Gösterisi Mest Etti

Ödül töreni sonrasında Bursa Türk Müziği Topluluğu, Sultan 3. Selim Han’ın Sûz-i Dilara Mevlevi Ayin-i Şerifi gösterisini sundu. Doç. Dr. Zinnur Kanık yönetimindeki topluluk, seslendirdikleri eserlerle Fetih Müzesi’ndeki vatandaşları mest ederken, program semazen gösterisiyle sona erdi.

Devam Et

Osmangazi

Fetih Müzesi’nde öğrencilere karne hediyesi

Haber Giriş:

on

Bursa Osmangazi Belediyesi düzenlemiş olduğu ‘Karneni Göster Hediye Biletini Al’ kampanyası ile Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni ziyaret eden öğrencilerin yüzünü güldürdü. Müze girişinde yetkililer tarafından verilen sürpriz karne hediyeleri ile büyük mutluluk yaşayan öğrenciler, yarıyıl tatillerini en iyi şekilde değerlendireceklerini söyledi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, karnelerini alan öğrencilere hem güzel bir hediye sunmak, hem de tarih bilincini aşılamak amacıyla böyle bir kampanya düzenlediklerini belirtti. Yorucu bir eğitim döneminin ardından tatile çıkan tüm öğrencileri Fetih Müzesi’ni gezmeye davet eden Başkan Dündar, “Öğrencilerimizin yıl boyunca özverili çalışmalarını ödüllendirmek istedik. Tatil süresince karnesiyle gelen çocuklarımız, müzemizi ücretsiz gezebilecek. Böylece evlatlarımız burada moral depolayıp yeni dönemde başarıdan başarıya koşacaklar” dedi.

Devam Et

Osmangazi

Osmangazili judocular 14 madalyayla döndü

Haber Giriş:

on

Osmangazi Belediyespor Judo Takımı sporcuları, Okullar Arası Gençler Judo Grup Müsabakaları’ndan 4 altın, 5 gümüş ve 5 bronz madalya ile döndü.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Balıkesir’de düzenlenen Okullar Arası Gençler Judo Grup Müsabakaları, kıyasıya mücadelelere sahne oldu. Toplam 315 sporcunun boy gösterdiği turnuvada Osmangazi Belediyespor’un başarılı judocuları göz doldurdu.

Kendi sıkletlerinde ter döken Osmangazili yıldızlardan Harun Temel, İlhan İlham, Caner Çetin birincilik, Eren Acar, İbrahim Yıldırım, Hüseyin Doktur ile Yunus Efe İlhan ikincilik, Recep Turhan, Ahmet Can Korkusuz, Berşan Yüksel Cerrah ise üçüncülük kürsüsüne çıktı. Bunun yanı sıra bayanlar kategorisinde Berfin Nur Karataş birincilik, Kardelen Canan Zorlu ikincilik, Şirvan Fidan ve Kadriye Çakır da üçüncülük başarısı elde etti.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yakaladıkları dereceler ile Mart ayında Kırıkkale’de yapılacak Türkiye finallerinde Bursa’yı temsil etmeye hak kazanan genç sporcuları tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Devam Et

Trend