#

Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

Film setindeki ölümlü kazaya dava açıldı

ABD’li ünlü film yıldızı Alec Baldwin’in geçtiğimiz ay yanlışlıkla görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’i vurarak ölümüne neden olduğu kazada film setinin ışık şefi, Baldwin dahil 3 isme dava açtı.

ABD’de ünlü oyuncu Alec Baldwin’in “Rust” filminin çekimleri sırasında kullandığı silahla görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümüne yol açtığı olay gündemden düşmüyor. New Mexico eyaletinde yaşanan trajik kazayla ilgili başlatılan soruşturma devam ederken, şu ana kadar kimse suçlanmadı. Film setinin ışık şefi ve aynı zamanda hayatını kaybeden Hutchins’in arkadaşı olan Serge Svetnoy, kurşunun kendisini kıl payı ıskaladığını söyleyerek, olayın kendisini ciddi psikolojik sıkıntıya soktuğunu ifade etti. 63 yaşındaki Svetnoy, Alec Baldwin, Baldwin’e silahı veren yönetmen yardımcısı David Halls ve setteki silahlardan sorumlu olan Hannah Gutierrez Reed’e dava açtı. Svetnoy düzenlediği basın toplantısında, olaydan birkaç gün önce silahların başıboş bir şekilde yerde durduğunu gördüğünü ve bunlardan sorumlu kişileri uyardığını belirtti. Olay gününde silah patladığında “basınçlı hava gibi hissettiren garip ve korkunç bir vınlama hissettiğini” söyleyen Svetnoy, görüntü yönetmeni Hutchins’in “patlamadan çıkan parçalar” tarafından yaralandığını söyledi. Los Angeles’ta açılan davada Baldwin dahil 24 kişinin ismi geçiyor.

Bölge savcısı “sabotaj” iddialarını reddetti

Setteki silah ve mühimmattan sorumlu olan Hannah Gutierrez-Reed’in avukatı Jason Bowles, “Gerçek mermilerin kutuya nasıl girdiğini ve onları oraya kimin koyduğu da dahil olmak üzere tüm gerçeklerin tam ve eksiksiz bir şekilde araştırılmasını istiyoruz. Bunun bir sabotaj olduğuna ve Hannah’ya komplo kurulduğuna inanıyoruz. Polis gelmeden önce de olay yerine müdahale edildiğine inanıyoruz” dedi. Sabotaj iddialarına olayı soruşturan Santa Fe Bölge Savcısı Mary Carmack-Altwies’ten yanıt geldi. Carmack-Altwies, müfettişlerin elinde sabotaja dair “hiçbir kanıt olmadığını” belirterek, sabotaj durumunun ihtimal dahilinde olup olmadığı sorusuna “hayır” yanıtını verdi.

Silahta gerçek mermi olduğu ortaya çıkmıştı

Setteki ölümcül kazadan sonra ifade veren Alec Baldwin, silahı kendisine yardımcı yönetmen Dave Halls’un verdiğini ve silahın “güvenli” olduğunu söylediğini belirtmişti. Yardımcı yönetmen Halls ise ifadesinde silahın içinde “gerçek mermi” olduğunu bilmediğini söylemişti. Böylelikle Baldwin’in elindeki silahta gerçek mermi olduğu ortaya çıkmıştı.

Göğsünden vurulmuştu

Ünlü film yıldızı Baldwin, New Mexico eyaletinde çekilen “Rust” filminin setinde kullandığı silahla kazara 42 yaşındaki görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümüne neden olmuştu. Hutchins’in göğsünden vurulduğu bilgisi paylaşılırken, omzundan yaralanan 48 yaşındaki yönetmen Joel Souza ise gördüğü tedavinin ardından hastaneden taburcu olmuştu.

Dünya

Düşüşü fırsat bildi, 150 Bitcoin aldı

Haber Giriş:

on

Geçtiğimiz eylül ayından bu yana kripto parayı resmi para ilan eden El Salvador, piyasadaki düşüşlerden yararlanmaya devam ediyor. Piyasada önceki gün yaşanan düşüşte tekrar Bitcoin alan Devlet Başkanı Nayib Bukele, yapılan işlemi sosyal medyadan duyurdu. Diğer yandan teknoloji girişimcisi ve Tron’un kurucusu Justin Sun da Bukele’nin hamlesine yanıtsız kalmayarak Bitcoin aldığını açıkladı.

Kripto para piyasasındaki düşüşleri fırsata çeviren Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “El Salvador düşük fiyattan satın aldı. 48 bin 670 dolardan 150 Bitcoin aldık” dedi.

EKİM AYINDA DA SATIN ALMIŞTI

El Salvador hükümeti ekim ayının son günlerinde yaşanan düşüşten de faydalanmış ve 450 Bitcoin’i kasasına koymuştu.

Bitcoin’de önceki gün tarihinin en sert düşüşlerinden biri yaşanmıştı. Bitcoin, 59 bin dolardan 42 bin dolara kadar düşmüştü. Daha sonra kayıplarının bir kısmını geri alan Bitcoin, 49 bin dolar seviyesinde dengelenmişti.

Pazar günü ise sakin bir geçiren Bitcoin, 49 bin 150 dolar civarına kadar gelmişti.

JUSTIN SUN’DAN BUKELE’YE DESTEK

Diğer yandan teknoloji girişimcisi ve Tron’un kurucusu Justin Sun da Bukele’nin hamlesine yanıtsız kalmadı.

Justin Sun, Twitter paylaşımında Bukele’yi etiketleyerek, 47 bin 627 dolardan 100 Bitcoin’i dipten aldığını açıkladı.

Sun, daha sonra 48 bin 678 dolardan 50 Bitcoin daha aldığını duyurdu.

Devam Et

Dünya

Danimarka’da Viking döneminden kalma altın küpe bulundu

Haber Giriş:

on

Danimarka’da araştırmacılar, 11’inci yüzyıldan kalma altın küpe buldu. Küpenin, Danimarka Milli Müzesi’nde sergileneceği ifade edildi. Altın küpenin, İskandinav ülkelerinde daha önce hiç görülmediği belirtildi.

Danimarka Milli Müzesi’nden yapılan açıklamada, Yutland adasının batısındaki Bovling bölgesinde yapılan araştırmada, 11’inci yüzyıldan kalma altın küpe bulunduğu ifade edildi. Açıklamada, “11’inci yüzyıla ait benzersiz altın küpe, İskandinav ülkelerinde daha önce hiç görülmedi ve muhtemelen Bizans imparatoru tarafından korumasındaki bir Viking’e şahsen bağışlandı. Takı Bizans veya Mısır kökenlidir” denildi.

“İSKANDİNAVYA’DA İLK DEFA BULUNDU”

Danimarka Milli Müzesi Müfettişi Peter Pentz, keşfin İskandinavya’da bir ilk olduğunu ifade ederek, “Tamamen bize özgü, tüm dünyada sadece 10-12 tane örnek olduğunu biliyoruz ve daha önce İskandinavya’da hiç rastlamadık. Vikingler seyahatlerinden evlerine binlerce gümüş sikke getirdiler ama neredeyse hiç takı getirmediler” dedi.

Küpe, altın şeritlerle süslenmiş, altın ipliklerden yapılmış bir çerçeveye yerleştirilmiş hilal şeklinde bir altın plakadan oluşuyor. Hilal şeklindeki plaka, camın kırılıp toz haline getirildiği özel bir teknikle oluşturulan ve ardından mat hale gelmesi için metal ile eritilen bir emaye ile kaplanmış. Emaye motifi, iki kuş ve bir ağaçtan oluşuyor. Müzeden yapılan açıklamada bu ağacın, ‘Hayat Ağacı’nı sembolize ettiği aktarıldı.

Devam Et

Dünya

Alışverişte maske takmayı unutan Başbakan özür diledi

Haber Giriş:

on

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, başkent Kopenhag’da alışveriş yaptığı sırada maske takmadı. Maskesiz görülen Frederiksen, sosyal medya hesabından özür mesajı yayınladı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, 4 Aralık’ta sosyal medya hesabından yayınladığı özür mesajında, “Dün Kopenhag’da bir mağazadayken maske takmayı unuttum. Yeni kurallar getirildikten sonra bunu yapmayı unuttum. Bir vatandaş filme aldığı için haber oldu. Bunun hepimizin başına gelebileceğini biliyorum, sadece benim değil. Bu yüzden elbette özür diliyorum ve virüsün yayılmasını durdurmak için yaptığımız her şey için herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

Devam Et

Trend